Karmienie piersią – fakty i mity cz. 2

Karmisz dziecko piersią i masz już dość sprzecznych opinii na temat tego co mama karmiąca może robić, jeść, jak się zachowywać? W poradni laktacyjnej mówią co innego, twoja mama ma inne rady, koleżanki jeszcze inne? Nasz ekspert, dietetyk Agnieszka Leciejewska rozwiewa wątpliwości. Oto część druga naszego poradnika laktacyjnego.
Karmienie piersią - fakty i mity. Jak karmić piersią noworodka?

1. Karmiąc naturalnie lepiej unikać aktywności fizycznej – MIT

Ruch to samo zdrowie także dla karmiącej mamy. Regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny z pewnością nie zaburza laktacji, może ją nawet wspomagać. Gdy się ruszamy w organizmie wytwarzają się endorfiny, które działają odprężająco i relaksująco. A zrelaksowana i spokojna mama wytwarza więcej mleka. Pogląd, żeby nie karmić po ćwiczeniach wziął się prawdopodobnie stąd, że  podczas wysiłku intensywnie się pocimy. Pot ma dużo soli, ta zaś  może gromadzić się wokół brodawek. Zaś słony smak nie jest dobrze tolerowany przez niemowlaków. Wystarczy jednak wziąć prysznic po ćwiczeniach i problem znika. Dlatego, jeśli lubisz ćwiczyć nie rezygnuj z aktywności.

2. Lepiej przerwać karmienie w czasie choroby, by niemowlę się nie zaraziło – MIT

Wszystko zależy od tego na co choruje mama. Jeśli to zwykły katar, grypa, angina czy infekcja wirusowa nie należy odstawiać dziecka od piersi. Mleko matki to najlepszy lek chroniący maluszka przed zarazkami. Znajdują się w nim przeciwciała, które nie dopuszczają do rozwoju infekcji. Wraz z pokarmem przedostają się one do dziecięcego organizmu i budują mocną barierę chroniąca przed atakiem wirusów i bakterii. Karmienie naturalne wspomaga więc odporność dziecka, co pozwala uniknąć wielu infekcji. Niekiedy jednak przerwanie karmienia piersią jest konieczne. Decyzję o tym powinna podjąć matka po konsultacji z doświadczonym lekarzem. Przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego są AIDS lub nosicielstwo HIV, WZW C, czynna, nieleczona gruźlica, narkomania, niewydolność krążenia, ciężkie choroby psychiczne, zmiany okolicy brodawki sutkowej towarzyszące ospie, opryszczce, kile, czy liśćcowi  zakaźnemu, zakażenie wirusem Ebola, zakażenie wirusem wścieklizny.

3. W czasie karmienia piersią nie wolno zażywać żadnych leków – MIT

Leki mogą stosowane przez matkę w okresie karmienia nogą przedostawać się do mleka, wpływając na dziecko. Dlatego większości leków nie należy wówczas stosować. Niekiedy jednak leczenie farmakologiczne jest konieczne. Trzeba robić to bardzo ostrożnie. Przede wszystkim poinformować lekarza prowadzącego o karmieniu, a także w jakim wieku jest dziecko, ile waży i czy nie ma uczuleń itd. Warto pamiętać, że nie wszystkie leki przenikają do mleka. Jeśli to konieczne leczenie należy zaczynać od preparatów naturalnych. Np. przy infekcjach wirusowych sprawdzają się domowe sposoby: płukanie gardła ziołami, syrop z cebuli, czosnku i imbiru, inhalacje, nebulizacje, płukanie zatok. Warto wybierać preparaty  o działaniu miejscowym czyli maści, kremy, żele, ale również spraye do gardła i leki wziewne. Stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku – im mniej podamy, tym mniej przejdzie do mleka. Unikać preparatów forte, max, super, extra, leków wieloskładnikowych (im mniej składników, tym mniejsze ryzyko przenikania do mleka oraz leków o przedłużonym działaniu. Przy tego typu preparatach, substancja aktywna uwalnia się non-stop przez kilka-kilkanaście godzin, a to utrudnia skorelowanie podania leku z porami karmienia dziecka. Większość leków osiąga maksymalne stężenie w mleku po 30-90 min od podania, dlatego najlepiej, aby były przyjmowane po karmieniu. Lepiej unikać leków zawierających: amiodaron, amfetaminę, bromki, chloramfenikol, danazol, doksepinę, heroinę, preparaty zawierające jod, kokainę, kwas nalidyksowy, chemioterapeutyki, marihuanę, sole złota, tetracykliny, preparaty radioaktywne.

4. Aby mieć pokarm, trzeba pić dużo mleka i bawarki (herbaty z mlekiem) – MIT

Do wytwarzania mleka organizm potrzebuje wody. Warto więc pamiętać o tym, by karmiąc piersią pić 1,5-2 litrów płynów dziennie. Wypijanie dziennie 4-5 litrów wody jest niepotrzebne, a nawet niezdrowe, wystarczy pić tyle, aby nie czuć pragnienia. Można oczywiście sięgać po bawarkę, czyli herbatę z mlekiem i samo mleko, jeśli mama je lubi. Działają jak każdy inny napój, są dodatkową porcją płynów. Nie mają jednak specjalnego mlekopędnego działania. Podobne właściwości ma niegazowana woda mineralna z odrobiną soku z cytryny, świeżo wyciskane soki owocowe, warzywne i kawa zbożowa.

5. Nie należy karmić niemowlaka 24 godziny po szczepieniu – MIT

Jeśli dziecko jest zdrowe nie ma powodu, by nie podać mu piersi po szczepieniu. Niekiedy jednak po szczepieniu może pojawić się podwyższona temperatura, czy pobudzenie i maluch po prostu będzie miał mniejszą ochotę na jedzenie.

Jak karmić piersią noworodka? Fakty i mity na temat karmienia piersią.

6. Piwo pobudza laktację – MIT

Alkohol przenika do mleka mamy! Spożywany przez matkę często i w dużych ilościach jest dla dziecka szkodliwy. 1 promil alkoholu we krwi matki to ok. 0,4 promila alkoholu we krwi dziecka. Prócz tego zaburza odruch wypływu pokarmu i może zmniejszać laktację, Wypicie puszki zwykłego piwa może zmniejszyć laktację aż o ok. 20 proc. Dlatego karmiąc piersią trzeba bezwzględnie unikać alkoholu. Po spożyciu alkoholu (okazjonalny kieliszek wina, 1-2 małe drinki – w zależności od składu lub 0,3 l piwa) nie powinno się karmić piersią przez około 2- 3 godziny. Nie zaleca się picia alkoholu przez mamę karmiącą piersią przynajmniej w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Co prawda okazjonalnie wypita niewielka ilość alkoholu nie wpływa negatywnie na dziecko, ale może zaburzać naturalny rytm snu i czuwania dziecka i powodować problemy z zaśnięciem lub sprawić że dziecko będzie się często wybudzało. Codzienne spożywanie alkoholu sprawia że u dziecka mogą pojawić się zaburzenia rozwojowe, zaburzenia wzrostu i wagi.

7. Karmienie piersią zawsze powoduje ból piersi i popękanie brodawek – MIT

Zwykle karmienie nie boli. Ból i dyskomfort może się pojawić, gdy niemowlę jest nieprawidłowo przykładane do piersi i ssie pokarm, nie obejmując całej brodawki. Wtedy  zmienić pozycję karmienia dziecka. Gdy mimo to, ból nie ustępuje, warto zgłosić się do lekarza,. Takie objawy mogą świadczyć o zapaleniu brodawek lub infekcji grzybiczej.

8. Okłady z liści białej kapusty to dobry sposób na nawał mleczny – FAKT

Ciężkie, duże, nabrzmiałe piersi, wypełnione mlekiem tak, jakby za chwilę miały pęknąć – to objawy nawału mlecznego. Pojawia się zwykle w 2. lub 3. dobie po porodzie i jest wynikiem nadmiernej produkcji pokarmu przez gruczoły mleczne. To efekt przystosowywania się organizmu mamy do nowej sytuacji i skutek typowych w tym okresie zmian hormonalnych: 10-krotnego spadku poziomu progesteronu oraz gwałtownego wzrostu poziomu protaktyny odpowiedzialnej za wytwarzanie mleka. W takim przypadku najlepiej robić chłodne okłady na piersi, by załagodzić ból i dyskomfort spowodowany ich przepełnieniem. Dobrym sposobem są okłady ze schłodzonych liści kapusty białej. Należy je lekko zmiażdżyć tłuczkiem do mięsa i przyłożyć do piersi. Takie okład działa przeciwzapalnie.

9. Po nakarmieniu dziecka piersią należy ją do końca opróżniać. Inaczej mleko się zepsuje – MIT

Lepiej tego nie robić. Mleko w piersiach nigdy się nie psuje! Dziecko należy karmić wtedy, kiedy ma ono ochotę. Nawet, jeśli ma się wrażenie, że zjadło za mało, nie należy dodatkowo opróżniać piersi z pokarmu za pomocą laktatora. Może to stymulować gruczoły mleczne do dodatkowej produkcji mleka, a w efekcie przepełnienia piersi, a także zastoju pokarmu w kanalikach mlecznych.

10. Masowanie piersi to najlepszy sposób, by pobudzić laktację – MIT

Gdy brakuje pokarmu, lepiej nie uciskać, ani nie masować piersi. W ten sposób można uszkodzić gruczoły oraz delikatne kanaliki mleczne. Ucisk może być także przyczyną zastojów pokarmu, a nawet bolesnego zapalenia piersi. Poleca się jedynie delikatny masaż piersi w trakcie nawału mlecznego, co rozluźnia piersi i łagodzi objawy ich przepełnienia. By pobudzić laktację warto wypijać 1-2 szklanki lekkiej herbatki lub naparu ziołowego anyżu, z kopru włoskiego rumianku, czy kminku. Pomocne jest także stymulowanie produkcji mleka przez częste przystawianie dziecka do piersi, odciąganie mleka laktatorem, w innych porach niż ma miejsce karmienie dziecka oraz utrzymywanie karmienia w nocy.

TUTAJ znajdziesz pierwszą część faktów i mitów o karmieniu piersią.

 

Literatura:

  1. Florea. Laktacja i karmienie piersią. Przegląd piśmiennictwa Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 7, zeszyt 3, 165-170, 2014.
  2. Gibbs B. Forste R. (2014) Breastfeeding, Parenting, and Early Cognitive Development. J. Pediatr. 164: 487-93.
  3. Hallowell S. Spatz D. (2012) The Relationship of Brain Development and Breastfeeding in the Late-Preterm Infant. Journal of Pediatric Nursing 27: 154-162.
  4. Jager E, Broadbent J., Fuller-Tyszkiewicz, Skouteris H. (2014) The role of psychosocial factors in exclusive breastfeeding to six months postpartum. Midwifery 30: 657-666.
01.04.2019
Mleko matki to najlepszy pokarm dla niemowlaka. Ale czy jest równie dobry dla noworodka, jak i dla rocznego malucha? Czy wystarczy karmić starsze dziecko tylko w upalne dni? Czy trzeba pić mleko i bawarkę, by w ogóle mieć mleko i czy lepiej unikać aktywności fizycznej, by go nie stracić. Każdy ma na to własną odpowiedź. […]
21.05.2019
W ciąży cieszyłaś się piękną, bujną fryzurą, a 2-3 miesiące po urodzeniu malucha codziennie znajdujesz na szczotce garść włosów. Spokojnie, to minie! Jest nawet specjalne określenie na wypadanie włosów po porodzie – łysienie poporodowe. Brzmi nieprzyjemnie, ale na szczęście żadna młoda mama nie ma potem na głowie pustych miejsc, a jej fryzura szybko wraca do normy. […]
05.03.2019
Młodzi rodzice oczekujący na narodziny pierwszego dziecka zadają sobie tysiące pytań: Czy damy radę być dobrą mamą i tatą? Czy uda mi się odgadnąć potrzeby mojego dziecka? Co zrobić, żeby miało najlepsze dzieciństwo? Poprosiliśmy doświadczoną położną, Ewę Janiuk o to, aby ułożyła dekalog, w którym poradzi rodzicom jak przestać się stresować a zacząć cieszyć szczęściem […]
29.04.2019
Wybierasz się na pierwszą wizytę do lekarza homeopaty sama lub z dzieckiem? Nie wiesz czego się spodziewać? Podpowiadamy, jak wygląda wizyta u homeopaty i jak się do niej przygotować, żeby okazała się jak najbardziej owocna.
01.06.2019
Alergia to podstępny przeciwnik. Pojawia się bez żadnego ostrzeżenia. Może mieć postać kataru, który nie mija po przysłowiowych siedmiu dniach albo suchego, męczącego kaszlu wieczorami i w nocy. Jak odróżnić te obawy od podobnych, które towarzyszą przeziębieniu? Mamy kilka podpowiedzi!
06.03.2018
Grypa dosłownie „ścina z nóg”, towarzyszy jej wysoka gorączką bóle mięśni i stawów. Nie masz siły ruszyć ręką ani nogą, nie mówiąc już o powrocie do pracy. Dzięki tym naturalnym sposobom na grypę szybciej wrócisz do zdrowia.