Chcesz zadbać o nerki? Sięgnij po zioła. Skrzyp polny, pokrzywa, mniszek lekarski, pietruszka, seler, perz, liść brzozy czy żurawina działają moczopędnie i oczyszczająco. Mogą zapobiegać kamicy nerkowej i niewydolności nerek oraz leczyć te schorzenia. Wykorzystaj nasze przepisy na prozdrowotne mikstury.
Agnieszka Leciejewska

Specjalistka dietetyk
O diecie i zdrowym żywieniu może mówić i pisać godzinami. Pasjonuje się układaniem jadłospisów szczególnie trudnych, np. przy chorobach nerek. Uwielbia domowe wypieki, zwłaszcza swojski chleb żytni na zakwasie.
Agnieszka Leciejewska
-
-
ZiołolecznictwoZdrowieBez kategorii
Jakie warzywa mają niski indeks glikemiczny?
autor: Agnieszka LeciejewskaMasz kłopoty z cukrem? Postaw na warzywa. Większość ma niski indeks glikemiczny. Jednak nie wszystkie! Niektóre mają średni, a nawet wysoki IG. Sprawdź, do której grupy zaliczają się warzywa, które jadasz najczęściej.
-
ZdrowieZdrowe odżywianieBez kategorii
Zboża bezglutenowe bezpieczne dla osób z celiakią
autor: Agnieszka LeciejewskaDokuczają ci wzdęcia i bóle brzucha po zjedzeniu chleba czy kawałka biszkoptu? Być może nie tolerujesz glutenu zawartego w pszennej mące. Aby uniknąć uciążliwych dolegliwości i poczuć się lepiej, warto wzbogacić menu w produkty pozbawione glutenu. Sprawdź, które zboża można jeść bez obaw.
-
Masz kłopoty z cukrem? Borykasz się z insulinoopornością i nadwagą? Pomoże ci dieta o niskim indeksie glikemicznym. Dzięki niej możesz uregulować poziom glukozy we krwi, zapobiec groźnym dla zdrowia powikłaniom cukrzycy, a także schudnąć. Dowiedz się, co jeść, czego unikać, by osiągnąć zamierzone efekty.
-
Zdrowe odżywianie
Zapomniane gatunki pszenicy – czy warto włączyć je do diety?
autor: Agnieszka LeciejewskaKamut, orkisz, samopsza, płaskurka, pszenica durum – kiedyś powszechne, potem zapomniane. Dawne odmiany pszenicy można dziś kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Zaczęto je cenić za smak i właściwości prozdrowotne. Niektórzy twierdzą, że przewyższają współczesne odmiany pszenicy. Czy mają rację?
-
Choć nadmiar białka w diecie może być groźny dla nerek, dieta wysokobiałkowa staje się lekiem, gdy nerki przestają pracować. Paradoks? Niekoniecznie. Dieta bogata w białko uzupełnia straty tego składnika, do których dochodzi w czasie dializ. To zaś zapobiega powikłaniom, które mogą towarzyszyć zabiegowi. Poznaj najważniejsze zasady diety bogatobiałkowej.
-
Silne bóle stawów dają ci się we znaki nocą? To może być objaw dny moczanowej. Wybierz się do lekarza, a jeśli to konieczne, systematycznie zażywaj leki. Ulgę przyniesie ci także odpowiednia dieta zalecana przy dnie moczanowej. Jakie są jej zasady? Podpowiadamy, co wybierać, a co ograniczać, by zapobiegać kłopotom i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.
-
Jest pracowita jak mrówka i niemal samowystarczalna. Wątroba potrzebuje jednak codziennego wsparcia. Właściwa dieta to podstawa. Z pomocą przyjdą także zioła dla wątroby: ostropest, karczoch, dziurawiec czy mniszek. Sprawdź, jak wiele mogą zdziałać.
-
Zdrowe odżywianie
Ładunek glikemiczny – dlaczego jest ważny i jak go obliczyć?
autor: Agnieszka LeciejewskaMasz kłopoty z cukrem? Staraj się utrzymać go w ryzach, a zachowasz zdrowie na długie lata. Pomoże ci w tym indeks glikemiczny oraz mniej znany ładunek glikemiczny (ŁG). Wyjaśniamy, co to takiego, od czego zależy i jak się go wylicza.
-
Nerki są jednymi z najważniejszych narządów w organizmie. To klucz do zdrowia. Warto się o nie troszczyć każdego dnia, by były sprawne jak najdłużej. Sprawdź, jak właściwie dbać o nerki: co wybierać, a czego unikać, by im nie szkodzić.