Strona główna Ciąża i poródPo porodzie Chustonoszenie, czyli jak nosić niemowlę w chuście?
Strona główna Ciąża i poródPo porodzie Chustonoszenie, czyli jak nosić niemowlę w chuście?

Chustonoszenie, czyli jak nosić niemowlę w chuście?

autor: Anna Augustyn-Protas

Tradycyjny, prastary sposób noszenia niemowlęcia w chuście przywiązanej do własnego ciała przeżywa renesans. Jeśli jesteś mamą lub tatą niemowlęcia, koniecznie wypróbuj chustonoszenie. Jak i dlaczego warto to zrobić mówi Katarzyna Masojada doradczyni noszenia w chustach i nosidłach miękkich (ClauWi), doula certyfikowana przez Stowarzyszenie Doula w Polsce, promotorka karmienia piersią (CNoL), mediatorka.

Chustonoszenie wspomaga zdrowy rozwój dziecka, jest wygodnym sposobem na transport malca, jest także korzystny dla zdrowia rodzica. Oczywiście o ile robi się to poprawnie. Czyli jak? Podpowiada nasz ekspert, Katarzyna Masojada.

Jak wiązać chustę?

Metod i rodzajów wiązań chusty jest wiele, zależą od potrzeb i możliwości dziecka i rodzica. Dlatego osoby początkujące nie powinny uczyć się wiązania chusty z internetu, uważa ekspertka. Lepiej spotkać się ze specjalistą – nie tylko pomoże w wyborze materiału, pokaże jak wiązać chustę do noszenia dziecka, jak nosić dziecko w chuście, ale też skontroluje, czy robimy to dobrze.

Niebezpieczne zabawy dla dziecka – sprawdź, w co się nie bawić z maluchem.

– Zdarza się, że rodzic ma ograniczenia mobliności czy zdrowotne, przez co trudno mu np. wykonywać pewne ruchy przy wiązaniu chusty. Doradca noszenia podpowie jak inaczej chwytać chustę, sprawdzi, czy jest dobrze dociągnięta – wylicza Katarzyna Masojada. – Nauczy też jak poprawnie układać dziecko, jeśli to nasze nijak nie chce przyjąć pozycji lalki pokazanej na filmie w sieci.

Pamiętajmy o prawidłowym ułożeniu dziecka: zawsze brzuszkiem do naszego brzucha lub pleców. Czuje wtedy bicie serca, zapach skóry rodzica i jest w ruchu, tak samo jak przez 9 miesięcy ciąży.

Najlepsza chusta do noszenia dziecka to…?

Dobrana do potrzeb konkretnej rodziny. Najlepiej tkana, wykonana w 100% z naturalnych materiałów. Ważny jest splot chusty do noszenia noworodka – idealnie sprawdza się skośno-krzyżowy lub diamentowy. Wybierane czasem przez rodziców chusty elastyczne nie dają rady utrzymać poprawnej pozycji maluszka i rozciągają się pod jego ciężarem. Rozmiary chusty? Powinny pasować do gabarytów rodziców, ale też do ich planów noszeniowych.

Najpopularniejsze są chusty długie (od 3,6 do 5,2 metra) oraz kółkowe, nieco krótsze, ok. dwumetrowe. Przez doszyte 2 kółka przeprowadza się koniec chusty, przez co sprawdzają się np. na spacerze ze starszym dzieckiem, bo można je szybko zawiązać. Chustę dla noworodka i niemowlaka najlepiej kupować u sprawdzonych producentów krajowych lub zagranicznych, ale warto zaopatrywać się w używane.

Takie chusty są owszem, „zmęczone” noszeniem, ale wbrew pozorom jest to ich zaletą. Są wtedy bardziej miękkie i łatwiej je dociągnąć i zawiązać, a materiał jest dobrze napięty.

Noszenie dziecka w chuście – dlaczego warto to robić?

Jak długo powinno się nosić dziecko w chuście?

Przy zdrowym malcu i zdrowych rodzicach nie ma limitu (choć trzeba pamiętać, że dziecko potrzebuje mieć też kontakt z podłogą). A są maluszki, które wręcz potrzebują sporo bliskiego kontaktu. Choćby dzieci płaczliwe, np. High Need Babies (dzieci o dużych wymaganiach), które niemal cały czas chcą być wtulone w mamę, czuć jej zapach, ciepło, ruch, odgłos serca.

Pierwsze miesiące życia noworodków często nawet nazywa się „czwartym trymestrem”. – Warto też rozprawić się z często powtarzanym mitem: nie ma co się obawiać, że przyzwyczaimy dziecko do noszenia, nie ma czegoś takiego – mówi z mocą Katarzyna Masojada. – Dzieci 9 miesięcy spędzają w brzuchu mamy, są noszone; chusta jest odzwierciedleniem i przedłużeniem znanego im środowiska.

Chusta do noszenia dziecka - jak długo nosić dziecko w chuście?

A do jakiego wieku można nosić malucha w chuście?

Na dobrą sprawę też nie ma ograniczeń. Bywa, że noszone są i czterolatki, a nawet dzieci starsze, np. podczas wypraw górskich czy dłuższych spacerów. Wtedy tylko zamiast na brzuchu wiązane są na plecach.

Dobrze pamiętać, by chustę dobrać – nie tylko do wieku dziecka, ale też pogody. W chłodne dni lepiej wybierać te z grubszej bawełny lub z domieszką wełny, i traktować je jak część ubrania – przed zamotaniem malucha warto założyć mu o jedną warstwę mniej, by małego człowieka nie przegrzać. Latem można wybierać chusty z domieszką bambusa. Taki materiał jest jednak nieco śliski i trzeba czasem poprawiać, bo lubi się luzować.

Doula – kim jest i jak może ci pomóc?


Katarzyna Masojada – doradczyni noszenia w chustach i nosidłach miękkich (ClauWi), doula certyfikowana przez Stowarzyszenie Doula w Polsce, promotorka karmienia piersią (CNoL), mediatorka. W prowadzonych spotkaniach – czy to indywidualnych czy warsztatowych – stwarza przestrzeń inspiracji, kieruje się wiarą w drugiego człowieka i jego osobiste kompetencje; każdy rodzic wie najlepiej, czasami jednak potrzebuje by mu to przypomnieć. Na co dzień mama trójki dzieci, współwychowująca czwórkę. Pasjonatka ruchu, wspinaczki skałkowej i wysokogórskiej, jazdy konnej, jogi i tańca.

Powiązane artykuły