Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Infekcją dróg moczowych, która dotyka nas stosunkowo często i z którą czasem możemy sobie poradzić sami, jest zapalenie pęcherza moczowego. Ta przykra i uciążliwa dolegliwość przytrafia się z reguły kobietom. Wynika to z budowy anatomicznej dróg moczowych. Kobiety mają krótszą cewkę moczową niż mężczyźni, w związku z tym o wiele bardziej są narażone na tego typu infekcje. Droga, którą muszą przebyć rożnego rodzaju patogeny jest tu dla nich krótsza i łatwiejsza do pokonania.

Strona główna Medycyna naturalnaZiołolecznictwoZioła Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego?

Co sprzyja zapaleniu pęcherza moczowego?

Zapalenie pęcherza moczowego, poza tym że jest często bolesne i nieprzyjemne, niestety ma również tendencje do nawracania. Sprzyjają mu głównie czynniki, takie jak:

Objawy zapalenia pęcherza

Objawami, które mogą wskazywać na tę przypadłość jest przede wszystkim:

  • częstsze oddawanie moczu, któremu może towarzyszyć bolesne pieczenie lub nieprzyjemne kłucie w okolicy ujścia cewki moczowej
  • ból dolnej części brzucha z uczuciem ciążenia w dół
  • parcie na mocz z oddawaniem skąpej ilości moczu
  • stany podgorączkowe
  • osłabienie organizmu

Istnieje na szczęście szereg różnych naturalnych metod, które nie tylko skutecznie pomogą w wyleczeniu uciążliwej przypadłości, ale też potrafią na długo zabezpieczyć nas przed nawrotami objawów. Jak powszechnie wiadomo, najlepszą metodą na uchronienie się przed wszelakimi chorobami jest profilaktyka. Zasadzie tej od tysięcy lat hołduje tradycyjna medycyna chińska.

Choroby nerek – objawy, przyczyny i leczenie

Jak rozpoznać przyczynę infekcji dróg moczowych wg medycyny chińskiej?

1. Zimna wilgoć w pęcherzu moczowym

Medycyna Dalekiego Wschodu doskonale radzi sobie z zapaleniem pęcherza moczowego. Dolegliwość tę określa się tutaj jako „zimną wilgoć w pęcherzu moczowym”. Zgodnie z tą diagnozą terapeuta medycyny chińskiej dobierze odpowiedni rodzaj leczenia dla danego pacjenta. W tym przypadku najczęściej stosowaną metodą są zabiegi akupunktury.

Owa zimna wilgoć, to czynnik patogenny, który najczęściej gromadzi się w dole brzucha przy udziale zewnętrznych przyczyn chorobotwórczych. Należą do nich:

  • czynniki klimatyczne (zewnętrzne zimno i wilgoć)
  • szkodliwe drobnoustroje
  • nadmierna aktywność seksualna
  • napięcie emocjonalne wywołane np. lękiem

W medycynie chińskiej lęk jest emocją, która jest związana z nerkami i silnie osłabia ich funkcję. Nerki zaś stanowią nierozłączną parę z pęcherzem moczowym, stąd powiązanie przyczyny i skutku w postaci infekcji pęcherza po silnym stresie lub przestrachu.

Objawami zimnej wilgoci w pęcherzu moczowym są:

  • częste oddawanie moczu o jasnym, mętnym zabarwieniu
  • czasem trudności w oddawaniu moczu, pomimo parcia
  • uczucie ciężkości w podbrzuszu

2. Gorąca wilgoć w pęcherzu moczowym

O „gorącej wilgoci w pęcherzu moczowym”, która jednakże ma swoje pierwotne źródło w zimnej wilgoci, mówimy wówczas, gdy głównymi objawami są:

  • częsta potrzeba oddawania moczu z uczuciem pieczenia, kłucia lub palenia
  • mocz jest ciemnożółty i mętny, nawet ze śladami krwi
  • chory ma podwyższoną temperaturę ciała
  • odczuwa silne pragnienie

Przekładając to określenie na definicję w języku zachodnim, chodzi tu o bakteryjne zapalenie pęcherza, gdzie – oprócz leczenia naturalnego – z reguły należy włączyć do terapii także medycynę alopatyczną, najczęściej kurację antybiotykiem.

Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby metody łączyć ze sobą, wspomagając w ten sposób odporność pacjenta i wspierając jego szybszy powrót do zdrowia.

Zarówno w przypadku ostrego, jak i nawracającego zapalenia pęcherza moczowego, dobre rezultaty terapeutyczne można osiągnąć za pomocą akupunktury oraz diety.

Infekcje intymne – jak im zapobiegać i jak leczyć?

Dieta przy zapaleniu dróg moczowych

Wydawać by się mogło, że dieta nijak się ma do zapalenia pęcherza moczowego, ale należy pamiętać, że medycyna chińska jest metodą holistyczną i postrzega człowieka jako całość, więc i leczenie odbywa się tu na wszystkich płaszczyznach. Terapeuta medycyny chińskiej zadba zatem nie tylko o zabieg akupunkturowy lub przepisanie ziołowych receptur leczniczych, ale na pewno nie pozostawi pacjenta bez szczegółowych wskazówek dietetycznych, uzasadnionych konkretną diagnozą.

Jeśli zatem cierpimy na zimną wilgoć w dolnym ogrzewaczu, czyli zapalenie pęcherza moczowego, powinniśmy za pomocą pożywienia wspomóc usuwanie zimna i wilgoci oraz wzmocnić funkcję nerek i pęcherza. Należy w tym czasie unikać pokarmów chłodnych i zimnych termicznie, mleka i produktów mlecznych oraz nadmiaru mięsa.

Zalecane są produkty usuwające wilgoć, do których między innymi należą:

Wskazane jest również ogrzewające pożywienie wzmacniające śledzionę i nerki, takie jak:

  • kasza jaglana z rodzynkami, cynamonem i goździkami
  • dania z ryżu i mięsa, w których nie może zabraknąć ostrych przypraw – imbiru, czosnku, rozmarynu, kopru
  • jagnięcina
  • drób
  • krewetki
  • koper włoski
  • orzechy włoskie
  • czarny sezam
  • płatki owsiane
  • herbatka z kopru włoskiego lub ze znamion kukurydzy

Przy gorącej wilgoci wskazania dietetyczne są podobne, należy wtedy jednak unikać pożywienia o ciepłej i gorącej naturze termicznej, rozgrzewających, ostrych przypraw, alkoholu, zdecydowanie przeciwwskazane jest wszelkie jedzenie śmieciowe – chipsy, frytki, napoje gazowane, dania tłuste i smażone.

Czasem wydaje nam się jednak, że wskazówki dietetyczne to za mało i czujemy potrzebę zastosowania czegoś bardziej konkretnego. W takiej sytuacji warto wspomóc się homeopatią.

Naturalne sposoby na infekcje intymne

Terapia ciepłem w medycynie chińskiej - jak leczyć zapalenie pęcherza? Zbliżenie na stopy wystające spod kołdry w ciepłych wełnianych skarpetkach.

Homeopatia na zapalenie pęcherza

Homeopatia często przynosi dobry efekt i dużą ulgę w objawach zapalenia pęcherza moczowego. Ponieważ jest ona indywidualnie dobierana do obrazu choroby u danego pacjenta, powinna być zalecona przez specjalistę homeopatę, który właściwie nas poprowadzi, a jednocześnie – w razie konieczności – zaleci zastosowanie silniejszych leków farmakologicznych.

Najlepiej zgłosić się do niego już przy pierwszych niepokojących objawach, ponieważ im szybciej zareagujemy, tym szybciej pozbędziemy się dokuczliwej przypadłości.

Jeśli pacjent cierpi na ostre zapalenie pęcherza moczowego, któremu towarzyszy częste oddawanie moczu z uczuciem silnego pieczenia, pojawia się także piekący ból po oddaniu moczu i stale utrzymujące się silne parcie na pęcherz, dobrym wyborem w tej sytuacji będzie homeopatyczny cantharis. Chory cierpi tu często z powodu bólu i ogólnego złego samopoczucia, jego dolegliwości poprawiają się w cieple, przy zastosowaniu ciepłych okładów na podbrzusze lub nasiadówek.

Jeśli natomiast przyczyną rozwoju stanu zapalnego pęcherza było cewnikowanie lub też schorzenie rozwinęło się po jakimś zabiegu lub operacji, pomocna będzie homeopatyczna staphysagria, która przyda się również w sytuacji, gdy do zapalenia pęcherza dochodzi po stosunku płciowym, zwłaszcza u młodych kobiet.

W przypadku ostrego zapalenia, gdy chory skarży się na kłujący, piekący ból i bolesne oddawanie moczu oraz ma wrażenie obrzęku w okolicy ujścia cewki moczowej, warto pomyśleć o homeopatycznym apis mellifica. Charakterystyczna jest tutaj poprawa objawów pod wpływem zimna – pacjent miałby ochotę wręcz usiąść w zimnej wodzie.

Gdy zaś w przebiegu zapalenia chory oddaje często i duże ilości jasnego moczu, z silnym bólem promieniującym aż do pleców, ulgę może przynieść homeopatyczna sarsaparilla.

Przy takich objawach, jak zapalenie z silnym bólem i parciem na pęcherz, kiedy mamy do czynienia ze skąpomoczem, a w moczu pojawiają się smużki krwi, użyteczny może się okazać homeopatyczny mercurius corrosivus. W takiej sytuacji jednak konieczna jest wizyta u lekarza, wykonanie odpowiednich badań i zdiagnozowanie potencjalnego ryzyka poważniejszej choroby oraz włączenie do leczenia antybiotyku.

Nawracające zapalenia pęcherza moczowego wymagają dłuższej i dokładniejszej konsultacji homeopatycznej. Nie zaszkodzi też zatroszczyć się o siebie w bardziej szczególny sposób. Przede wszystkim należy zadbać, aby było nam ciepło.

Jak leczyć infekcje dróg moczowych u dzieci?

Terapia dróg moczowych ciepłem

Powszechnie wiadomo, że zimno jest czynnikiem, który wyjątkowo sprzyja stanom zapalnym pęcherza. Wiedziały o tym już nasze babcie, gdy ostrzegały nas przed siadaniem na zimnym, chodzeniem na boso po zimnej podłodze tudzież nie noszeniem czapki w mroźne dni. Wydawać by się mogło, że zimne stopy lub goła głowa są tak oddalone od pęcherza moczowego, że nie powinny mieć związku z zachorowaniem. Nic bardziej mylnego.

Od góry do dołu naszego ciała przebiega meridian pęcherza moczowego, który ma swój początek na głowie i biegnie przez całe ciało aż do małego palca u stopy, a w swoim przebiegu łączy się z takimi narządami wewnętrznymi jak nerki i pęcherz moczowy.

Według medycyny chińskiej należy on do najbardziej zewnętrznej „warstwy” organizmu i dlatego jest najbardziej narażony na atak zewnętrznych czynników patogennych. Zatem ekspozycja na zimno, zarówno głowy jak i stóp, może skutkować wniknięciem tego groźnego patogenu do ciała. Następnie zimno, dzięki przebiegowi meridianu, może umiejscowić się w różnych lokalizacjach, ale jedną z jego ulubionych jest tzw. dolny ogrzewacz, w którym znajduje się też pęcherz moczowy. Zimno jest czynnikiem, który zaciska i blokuje.

Powoduje w ten sposób zastój qi w ciele, co skutkuje pojawieniem się bólu i innych dolegliwości. Zimno może pociągać za sobą inne czynniki patogenne, np. wilgoć i… zapalenie pęcherza gotowe.

A że zimno leczy się za pomocą ciepła, niezwykle ważne jest utrzymywanie organizmu w cieple – zwłaszcza w czasie infekcji. Należy zatem zadbać o właściwy ubiór, a w szczególności o ciepłe skarpety i czapkę. Nie wolno eksponować na zimno brzucha i dolnej części pleców. Niezależnie od aktualnych trendów mody, trzeba zachować rozsądek i jeśli na dworze mróz i zawierucha, musimy się ubrać stosownie do pogody. Szczególną grupę ryzyka stanowią kobiety w ciąży, miesiączkujące oraz osoby starsze i schorowane, jednak do takich zaleceń powinien się zastosować każdy, komu zależy na zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Dbajmy więc o ciepło. Dobrze jest przyłożyć na podbrzusze ciepły termofor, założyć na okolice brzucha i nerek wełniany ocieplacz lub wskoczyć pod gruby koc i popijać herbatę z rozgrzewającymi przyprawami.

Można również sporządzić sobie nasiadówkę z ciepłego wywaru z rumianku.

Ulgę przyniesie tu nie tylko ciepła kąpiel, ale także przeciwzapalne i kojące właściwości rumianku.

Jak nie chorować na wakacjach?

Pozostałe sposoby na zapalenie pęcherza

Wskazane jest aby podczas zapalenia pęcherza chory przyjmował duże ilości płynów, około 2-3 litrów dziennie. Sprzyja to oddawaniu dużej ilości moczu, co „przepłukuje” nam drogi moczowe i mechanicznie usuwa z nich bakterie. Dodatkową korzyść zyskamy, jeśli zakwasimy napoje dodatkiem soku z żurawiny lub aronii. Zawarta w nich witamina C stwarza środowisko niekorzystne dla rozwoju drobnoustrojów.

Dobrze jest popijać różnego rodzaju herbatki ziołowe o działaniu moczopędnym. Zaopatrzmy się więc w ziele:

Pomogą też preparaty z brzozy i żurawiny. Moczopędne działanie wykazuje też zielona herbata.

W czasie infekcji pęcherza szczególnie ważna jest dbałość o higienę osobistą, zwłaszcza miejsc intymnych. Wskazane jest także ograniczenie, a nawet rezygnacja na ten czas ze współżycia seksualnego. Dolegliwości odczuwane w czasie infekcji pozbawiają nas przyjemności z obcowania, ponadto zwiększają ryzyko pogłębienia się schorzenia lub zarażenia nim partnera.

Pomimo, że zapalenie pęcherza zazwyczaj nie jest bardzo poważną chorobą i umożliwia nam codzienne funkcjonowanie, jeśli to możliwe, dobrze jest pozostać w domu, a nawet w łóżku przez pewien czas. Łatwiej wówczas o utrzymanie ciepła, zadbanie o swój komfort, przygotowywanie herbatek i korzystanie z własnej łazienki, a nie publicznych, wspólnych toalet. Umożliwi to wzmocnienie i odpoczynek organizmu, zmniejszy zagrożenie rozwoju infekcji, a co za tym idzie ułatwi i przyspieszy powrót do zdrowia.

Żurawina na drogi moczowe

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły