Strona główna Zdrowie Homeopatia na zimowe urazy

Homeopatia na zimowe urazy

autor: Dorota Mirska-Królikowska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Śnieg, lód, śliskie buty, zimą bardzo łatwo o upadek na chodniku. Podczas ferii zimowych niewielkie stłuczki na nartach, sankach czy łyżwach to codzienność. Warto więc skompletować zimową apteczkę homeopatyczną na urazy i trzymać w niej leki homeopatyczne, dzięki którym nadwerężone tkanki szybciej się zagoją.

Strona główna Zdrowie Homeopatia na zimowe urazy
Leki homeopatyczne na zimowe urazy. Co zabrać do apteczki, jadąc na narty? Kobieta w wełnianym ponczo i ciepłych skarpetkach siedzi w oknie z kubkiem herbaty i patrzy na zimowy krajobraz.

Leki homeopatyczne na urazy

1. Arnica montana

Zmniejsza wysięki, krwawienie, działa przeciwzapalnie, chroni naczynia krwionośne. Arnica montana jest skuteczna przy każdym urazie! Powinno się ją przyjąć natychmiast przy wszelkiego rodzaju uderzeniach, siniakach, krwiakach, obrzękach, zranieniach itp. Lek Arnica montana dobrze mieć ze sobą w kieszeni kurtki czy spodni narciarskich, ponieważ im szybciej po urazie przyjmiesz dawkę, tym szybciej zadziała.

Ale uwaga! Dzięki zastosowaniu leku Arnika ból szybko mija. Możesz więc następnego dnia łatwo zapomnieć urazie i z nową energią pobiec na stok. Niestety, szybko dojdzie wówczas do przeciążenia osłabionych tkanek i uraz może się pogłębić. Lepiej daj organizmowi czas na to, by naprawił uszkodzenia.

W przypadku stłuczeń warto na obolałe miejsce przykładać co kilka godzin na 10–20 minut zimny okład. Można też wcierać w nie żel z arniką – przenika przez skórę w miejscu urazu, obkurcza drobne naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie.

Natomiast jeśli ból jest bardzo silny, a krwiak niepokojąco duży – koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Arnikę w granulkach warto także przyjmować profilaktycznie podczas pierwszych dni uprawiania zimowych sportów, kiedy mięśnie nie są jeszcze przyzwyczajone do dużego wysiłku.

Po powrocie ze stoku dobrze jest też wziąć ciepłą kąpiel, która zadziała rozluźniająco. Pomocny będzie także olejek lawendowy, warto wlać kilka kropli do wanny.

Jak złagodzić ból po urazie i stłuczeniu?

2. Bryonia alba

Szybko hamuje wysięki i łagodzi odczyny związane z urazami stawów. Bryonia alba to lek, który warto zażyć, jeśli po urazie wystąpił duży obrzęk, zasinienie, a ból narasta przy każdym ruchu, natomiast ustępuje w całkowitym spoczynku.

3. Hypericum perforatum

Hypericum perforatum łagodzi ból po upadku na kość ogonową (częsty uraz w przypadku snowboardzistów).

4. Ruta graveolens

Ruta graveolens wspomaga regenerację uszkodzonych ścięgien, należy więc zażywać ten lek, gdy doszło do skręcenia stawu np. kolanowego lub przy nadwerężeniu np. ścięgna Achillesa.

5. Rhux toxicodendron

Lek homeopatyczny Rhux toxicodendron jest stosowany przy skręceniach, zwłaszcza jeśli na drugi dzień po urazie pojawi się silny ból stawu, który będzie się zmniejszał pod wpływem delikatnego ruchu.

Uwaga! Nie wolno lekceważyć skręceń. Jeśli leki homeopatyczne nie pomagają, a ból zamiast się zmniejszać, staje się silniejszy – koniecznie należy iść do lekarza.

6. Calendula

To wyciąg z nagietka lekarskiego, pomaga przy otarciach skóry i zranieniach. Warto przyjąć lek Calendula razem z Arniką. Dzięki niemu tkanka szybciej i lepiej się zagoi oraz pozostanie mniejsza blizna. Zranienie powinno się także przemyć wodą z mydłem lub zdezynfekować np. za pomocą Octeniseptu.

7. Natrium sulfuricum

Natrium sulfuricum warto zażyć jednorazowo po niewielkim uderzeniu w głowę, jeśli ból utrzymuje się przez jakiś czas. Jeśli do urazu doszło w pobliżu oka, lepiej jest zastosować Symphytum.

Uwaga! Po każdym, a zwłaszcza silnym uderzeniu w głowę, należy obserwować osobę poszkodowaną. Jeśli choć na chwilę straciła przytomność, jest rozkojarzona, nie wie, gdzie się znajduje, istnieje podejrzenie, że doszło do wstrząśnienia mózgu. Koniecznie trzeba wówczas wezwać pogotowie – tel. 999. W oczekiwaniu na przyjazd karetki osobie przytomnej można podawać Arnikę w wysokiej potencji.

Co na przemarznięcie?

Jeśli podczas spaceru albo na stoku wiał porywisty, lodowaty wiatr, który spowodował tzw. przemarznięcie do szpiku kości, w takim przypadku pomoże Aconitum. Natomiast gdy padał śnieg, który przemoczył ubranie lub przemokły nam buty – lepiej zadziała Dulcamara.

W przypadku lekkiego odmrożenia palców, gdy opuszki są zdrętwiałe albo przeciwnie, nadmiernie wrażliwe na dotyk (pieką), skuteczne będzie Hypericum.

Warto wiedzieć

 

Jeśli wybieracie się na ferie do Szwajcarii, Francji, Włoch lub Austrii, tam w razie potrzeby bez problemu dostaniecie potrzebne leki homeopatyczne. Niestety w Polsce dostęp do leków homeopatycznych bywa utrudniony – nawet w tak często odwiedzanych przez turystów miejscowościach jak Zakopane czy Krynica!

Dlatego najlepiej albo kupić wszystko w najbliższej, dobrze zaopatrzonej aptece, albo zamówić preparaty przez internet i zabrać je ze sobą na wyjazd.

Homeopatyczna apteczka sportowca

Podobne artykuły