Homeopatia na zimowe urazy

Śnieg, lód, śliskie buty, zimą bardzo łatwo o upadek na chodniku. Podczas ferii zimowych niewielkie stłuczki na nartach, sankach czy łyżwach to codzienność. Warto więc skompletować zimową apteczkę homeopatyczną i trzymać w niej kilka fiolek z lekami, dzięki którym nadwerężone tkanki szybciej się zagoją.

Arnica montana

Zmniejsza wysięki, krwawienie, działa przeciwzapalnie, chroni naczynia krwionośne. Skuteczna przy każdym urazie! Powinno się ją przyjąć natychmiast przy wszelkiego rodzaju uderzeniach, siniakach, krwiakach, obrzękach, zranieniach itp. Ten lek dobrze mieć ze sobą w kieszeni kurtki czy spodni narciarskich, ponieważ im szybciej po urazie przyjmiesz dawkę, tym szybciej zadziała.

Ale uwaga! Dzięki zastosowaniu Arniki ból szybko mija. Możesz więc następnego dnia łatwo zapomnieć urazie i z nową energią pobiec na stok. Niestety, szybko dojdzie wówczas do przeciążenia osłabionych tkanek i uraz może się pogłębić. Lepiej daj organizmowi czas na to, by naprawił uszkodzenia.

W przypadku stłuczeń warto na obolałe miejsce przykładać co kilka godzin na 10–20 minut zimny okład. Można też wcierać w nie żel z arniką – przenika przez skórę w miejscu urazu, obkurcza drobne naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie. Natomiast jeśli ból jest bardzo silny, a krwiak niepokojąco duży – koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Arnikę w granulkach warto także przyjmować profilaktycznie podczas pierwszych dni uprawiania zimowych sportów, kiedy mięśnie nie są jeszcze przyzwyczajone do dużego wysiłku.

Po powrocie ze stoku dobrze jest też wziąć ciepłą kąpiel, która zadziała rozluźniająco. Pomocny będzie także olejek lawendowy, warto wlać kilka kropli do wanny.

Bryonia alba

Szybko hamuje wysięki i łagodzi odczyny związane z urazami stawów. To lek, który warto zażyć, jeśli po urazie wystąpił duży obrzęk, zasinienie, a ból narasta przy każdym ruchu, natomiast ustępuje w całkowitym spoczynku.

Hypericum perforatum

Łagodzi ból po upadku na kość ogonową (częsty uraz w przypadku snowboardzistów).

Ruta graveolens

Wspomaga regenerację uszkodzonych ścięgien, należy więc zażywać ten lek, gdy doszło do skręcenia stawu np. kolanowego lub przy nadwerężeniu np. ścięgna Achillesa.

Rhux toxicodendron

Lek stosowany przy skręceniach, zwłaszcza jeśli na drugi dzień po urazie pojawi się silny ból stawu, który będzie się zmniejszał pod wpływem delikatnego ruchu.

Uwaga! Nie wolno lekceważyć skręceń. Jeśli leki homeopatyczne nie pomagają, a ból zamiast się zmniejszać, staje się silniejszy – koniecznie należy iść do lekarza.

Calendula

To wyciąg z nagietka lekarskiego, pomaga przy otarciach skóry i zranieniach. Warto przyjąć go razem z Arniką. Dzięki niemu tkanka szybciej i lepiej się zagoi oraz pozostanie mniejsza blizna. Zranienie powinno się także przemyć wodą z mydłem lub zdezynfekować np. za pomocą Octeniseptu.

Natrium sulfuricum

Warto zażyć jednorazowo po niewielkim uderzeniu w głowę, jeśli ból utrzymuje się przez jakiś czas. Jeśli do urazu doszło w pobliżu oka, lepiej jest zastosować Symphytum.

Uwaga! Po każdym, a zwłaszcza silnym uderzeniu w głowę, należy obserwować osobę poszkodowaną. Jeśli choć na chwilę straciła przytomność, jest rozkojarzona, nie wie, gdzie się znajduje, istnieje podejrzenie, że doszło do wstrząśnienia mózgu. Koniecznie trzeba wówczas wezwać pogotowie – tel. 999. W oczekiwaniu na przyjazd karetki osobie przytomnej można podawać Arnikę w wysokiej potencji.

Co na przemarznięcie?

Jeśli podczas spaceru albo na stoku wiał porywisty, lodowaty wiatr, który spowodował tzw. przemarznięcie do szpiku kości, w takim przypadku pomoże Aconitum. Natomiast gdy padał śnieg, który przemoczył ubranie lub przemokły nam buty – lepiej zadziała Dulcamara.

W przypadku lekkiego odmrożenia palców, gdy opuszki są zdrętwiałe albo przeciwnie, nadmiernie wrażliwe na dotyk (pieką), skuteczne będzie Hypericum.

Jeśli czujesz, że rozkłada cię przeziębienie, zastosuj strategię ratunkową, którą opisujemy TUTAJ!

Warto wiedzieć

Jeśli wybieracie się na ferie do Szwajcarii, Francji, Włoch lub Austrii, tam w razie potrzeby bez problemu dostaniecie potrzebne leki. Niestety w Polsce dostęp do leków homeopatycznych bywa utrudniony – nawet w tak często odwiedzanych przez turystów miejscowościach jak Zakopane czy Krynica! Dlatego najlepiej albo kupić wszystko w najbliższej, dobrze zaopatrzonej aptece, albo zamówić preparaty przez internet i zabrać je ze sobą na wyjazd.

Sprawdź, jak złagodzić ból po urazie i stłuczeniu.

25.09.2019
Masz poczucie, że zapominasz o wielu codziennych sprawach? Zastanawiasz się, co miałeś zrobić? Zapominasz prostej listy zakupów. Wypada Ci z głowy numer PIN albo NIK do konta bankowego? Działasz jak automat i później niepokoisz się, czy tym razem też wyłączyłeś żelazko? Wykorzystaj mnemotechniki, czyli sposoby, które poprawią pamięć i ułatwią Ci codzienne zapamiętywanie.
08.11.2019
Grypa dosłownie „ścina z nóg”, towarzyszy jej wysoka gorączką bóle mięśni i stawów. Nie masz siły ruszyć ręką ani nogą, nie mówiąc już o powrocie do pracy. Dzięki tym naturalnym sposobom na grypę szybciej wrócisz do zdrowia.
02.01.2020
Zwykle o tym, czy jesteś w ciąży czy nie, chcesz dowiedzieć się możliwie szybko. Kiedy zrobić test ciążowy? Sprawdź, ile dni musi upłynąć, by wykonany test był wiarygodny. Konsultacja: dr Jacek Tulimowski, specjalista ginekolog położnik.
03.05.2019
Choć grono ich wielbicieli stale rośnie, szparagi uznawane za luksusowe, rzadko goszczą na naszych stołach. A szkoda, bo to smaczne i niskokaloryczne warzywo. Ale powodów dla których warto po nie sięgnąć jest znacznie więcej. Choćby to, że wzmacniają organizm kobiet planujących ciążę, dbają o serce i wzrok, pomagają złagodzić objawy kaca, a do tego są uznawane […]
23.01.2020
W Polsce na chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD), jak podają statystyki, cierpi blisko 350 tysięcy osób. Choroba dwubiegunowa przejawia się dwoma fazami: depresją i manią. Co oznaczają te dwa bieguny? Jak rozmawiać z osobą w danej fazie? Przeczytaj, jak młoda dziewczyna relacjonuje początek dwubiegunowości i jak opisuje postrzeganie świata w każdej z faz.
14.01.2020
Ubierz mu w domu czapeczkę… Nie wychodź z nim na spacer w mróz… Ma zimne rączki – ubierz go cieplej… Młoda mama często słyszy mnóstwo porad dotyczących tego, jak powinna ubierać i opiekować się swoim niemowlęciem w okresie zimowym. Które z tych rad rzeczywiście warto wziąć sobie do serca, a które to zwykłe mity mówi […]