Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieOwoceJabłka Domowe maseczki na twarz z letnich owoców

Domowe maseczki na twarz z letnich owoców

autor: Aleksandra Jaworska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wykorzystajmy sezon obfitujący w pachnące maliny, jędrne brzoskwinie i soczyste jabłka. Nadają się nie tylko do deserów i przetworów. Zrobimy z nich także naturalne kosmetyki. To dobrodziejstwo dla skóry i duża oszczędność. Domowe maseczki są nie mniej skuteczne od gotowych, a pozbawione są chemicznych dodatków. Sprawdź przepisy na domowe maseczki na twarz z letnich owoców.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieOwoceJabłka Domowe maseczki na twarz z letnich owoców

Domowe maseczki na twarz to prawdziwa bomba witaminowa dla skóry. Nawilżą, zmatują, wzmocnią naczynka albo poprawią koloryt cery. Zawarte w owocach substancje czynne działają na wiele sposobów, dlatego producenci chętnie umieszczają je w kosmetykach. Naturalne kwasy owocowe znajdują zastosowanie w peelingach, woski pielęgnują włosy, a witaminy z owocowych wyciągów wchodzą w skład wielu kremów nawilżających.

Nie można zapominać, że owoce mogą czasem uczulać. Dlatego, jeśli masz skłonność do podrażnień, przed nałożeniem domowej maseczki na twarz zrób test skórny. Kawałek owocu nałóż na 10 minut w zgięciu łokcia. Jeżeli po kilku godzinach nie pojawi się swędzenie lub zaczerwienienie, bez obaw możesz przyrządzić maseczkę do twarzy.

Najwartościowsze owoce to oczywiście te, które pochodzą z własnego ogrodu lub sklepu ekologicznego. Rzadziej uczulają, bo są pozbawione nawozów i konserwantów.

Maseczki na twarz na problemy z cerą

Domowe maseczki na twarz z owoców – co warto wiedzieć przed aplikacją?

  1. Zanim naniesiesz owocową maseczkę, dokładnie oczyść cerę z makijażu i zanieczyszczeń, np. płynem micelarnym czy mleczkiem kosmetycznym. Maseczka zadziała wtedy skuteczniej. Pamiętaj też o dokładnym umyciu owoców.
  2. Wchłonięcie składników maseczki ułatwi wcześniejszy peeling, który usunie martwe komórki naskórka.
  3. Aplikując kosmetyk, należy pamiętać, by omijać okolicę oczu, ponieważ obecne w owocach kwasy mają właściwości drażniące.
  4. Maseczkę najlepiej nałożyć wieczorem, ponieważ naukowcy uważają, że właśnie wtedy skóra lepiej przyswaja zawarte w kosmetyku składniki odżywcze.
  5. Kosmetyk najlepiej zmywać wodą przegotowaną lub mineralną.
  6. Po zmyciu owoców przetrzyj twarz tonikiem i nałóż krem nawilżający.

Olej kokosowy na włosy – hit czy wielka ściema?

1. Domowa maseczka na twarz z malin

Wyciąg z malin ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystuje się go do produkcji mydła, balsamu do ciała, olejku do kąpieli. Dzięki zawartości minerałów (wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, miedź) preparaty te doskonale odżywiają i regenerują suchą oraz podrażnioną skórę. Wzmacniają również naczynia krwionośne i zapobiegają ich pękaniu.

Duża zawartość witaminy C dodaje zmęczonej cerze blasku, przyspiesza gojenie się stanów zapalnych, ogranicza nadmierną produkcję sebum. Domowe maseczki na twarz z malin odświeżają, zmiękczają, wygładzają skórę.

Nawilżająca maseczka na twarz z malin – jak zrobić?

Domowe maseczki na twarz są bardzo proste w przygotowaniu. Garść świeżych, umytych malin rozgnieć widelcem na papkę. Dodaj łyżkę oliwy z oliwek. W celu zagęszczenia można dodać mąki ziemniaczanej. Nałóż maseczkę na oczyszczoną twarz, zmyj po 15 minutach.

Domowe kosmetyki DIY na bazie soli morskiej

2. Domowa maseczka na twarz z truskawek

Truskawki są źródłem wielu antyoksydantów (witamina A, C i E), które zwalczają wolne rodniki przyspieszające starzenie. Witamina C uczestniczy w procesie syntezy kolagenu, białka odpowiadającego za elastyczność i jędrność skóry. Poza tym truskawki są bogate w wapń, który zapobiega wiotczeniu skóry, oraz w magnez, chroniący ją przed uszkodzeniami zewnętrznymi (stymuluje regenerację i naprawę komórek).

Zawarty w tych pysznych owocach enzym, bromelina, usuwa martwy naskórek, rozjaśnia przebarwienia, wspomaga ukrwienie skóry, pozostawia ją gładką, świeżą i promienną.

Rozjaśniająca maseczka na twarz z truskawek – jak zrobić?

Rozgnieć kilka truskawek, dodaj parę kropli soku z cytryny i łyżeczkę miodu. Papkę możesz zagęścić mlekiem w proszku. Wszystko wymieszaj, nałóż na twarz na 15–20 minut.

3. Domowa maseczka na twarz z gruszki

Działa odżywczo i rewitalizująco na cerę, gdyż jest bogata w sole mineralne (fosfor, wapń, magnez, sód, chlor, cynk) i kwasy owocowe. Kosmetyki z wyciągiem z gruszki to znakomite antidotum dla zmęczonej, poszarzałej cery. W dużej mierze to zasługa zawartej w tym owocu rozświetlającej witaminy C.

Toniki i maseczki z ekstraktem z gruszki korzystnie wpływają na stan skóry tłustej, z zaskórnikami. Zapobiegają nadmiernemu wydzielaniu sebum, oczyszczają ją i dbają o prawidłowe nawilżenie.

Jeśli przesadziłaś z opalaniem, maseczka z gruszki szybko ukoi przesuszoną, podrażnioną skórę. 

Maseczka z gruszki do zmęczonej i poszarzałej cery – jak zrobić?

Zetrzyj umytą gruszkę i dodaj do niej łyżkę twarożku. Nałóż maseczkę, po 20 minutach zmyj ciepłą wodą.

Jak się bezpiecznie opalać przy problemach z cerą?

4. Domowa maseczka na twarz z porzeczek

Orzeźwiające porzeczki są bogate w witaminy C, PP i B, dzięki czemu poprawiają ukrwienie i zapobiegają pękaniu naczynek. Wygładzają drobne zmarszczki. Delikatnie złuszczają naskórek i rozjaśniają przebarwienia. Porzeczkowe maseczki polubi także cera tłusta, mieszana i trądzikowa – owoce te regulują pracę gruczołów łojowych. Działają bakteriobójczo, ściągają rozszerzone pory.

Matująca maseczka na twarz z porzeczek – jak zrobić?

Pół szklanki porzeczek rozgnieć widelcem i dodaj do nich mąkę ziemniaczaną w takiej proporcji, by uzyskać gęstą papkę. Nanieś domową maseczkę na twarz, zmyj po 20 minutach.

5. Domowa maseczka na twarz z jabłek

Jabłko zawiera kwasy, które delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka. Dzięki temu zmęczona, poszarzała skóra nabiera blasku i staje się jedwabiście miękka. Jabłka działają oczyszczająco i odżywczo na cerę normalną, mieszaną i tłustą. Dzięki zawartości witaminy C, cynku, selenu i kwercetyny jabłka wzmacniają naczynka krwionośne.

Jeśli zamierzasz przygotować domową maseczkę na twarz z jabłek kupionych w sklepie, obierz je ze skórki. Gdy masz dostęp do jabłek ekologicznych, użyj ich ze skórką (jest w niej najwięcej przeciwutleniaczy).

Jabłkowa maseczka na twarz ściągająca pory – jak zrobić?

Zetrzyj na tarce umyte jabłko, odciśnij nieco soku, by nie ściekał z twarzy, dodaj łyżkę miodu, wymieszaj. Rozprowadź na twarzy, zmyj po kwadransie chłodną wodą.

Domowe kosmetyki DIY z zielonej herbaty

6. Domowa maseczka na twarz z brzoskwini

W kosmetyce chętnie stosowany jest olej z pestek brzoskwini ze względu na brak odczynów alergicznych. Z kolei miąższ tych smacznych owoców łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, nawilża. Zawiera przeciwzmarszczkowe karotenoidy oraz mające właściwości antyoksydacyjne witaminy C i E.

Z kolei magnez, potas, żelazo i selen wspomagają odnowę skóry. Brzoskwinie mają właściwości odżywcze, pomagają także odbudowywać ochronną warstwę lipidową skóry. Doskonale łagodzą podrażnienia skóry po opalaniu.

Przeciwzmarszczkowa maseczka na twarz z brzoskwini – jak zrobić?

Dojrzałą brzoskwinię obierz i rozgnieć widelcem. Dodaj jedno żółtko, wymieszaj i nałóż papkę na twarz. Zmyj po kwadransie.

Domowe kosmetyki DIY z sodą oczyszczoną

7. Domowa maseczka na twarz z wiśni

Wiśnie zawierają potas, wapń, magnez, fosfor, cynk, poprawiające kondycję skóry. Idealnie nadają się do pielęgnacji skóry suchej i szorstkiej. Z kolei dzięki obecności antyoksydantów – antocyjanów –mają właściwości odmładzające. Ekstrakt z wiśni jest też składnikiem kosmetyków do cery tłustej i mieszanej, gdyż ma właściwości ściągające pory.

Zapach tych owoców ceni się w przemyśle perfumeryjnym. Wiśniowa nuta zapachowa jest składnikiem wielu wód toaletowych i kosmetyków pielęgnacyjnych. Posmarowane takim balsamem ciało pachnie wyjątkowo apetycznie.

Wiśniowa maseczka na twarz ściągająca pory – jak zrobić?

Umyj kilka wiśni, usuń z nich pestki. Rozgnieć owoce widelcem, dodaj łyżkę jogurtu naturalnego i 2 łyżki mąki ziemniaczanej. Maseczkę nałóż na twarz na 15–20 minut, zmyj chłodną przegotowaną wodą.

Jak zrobić domowe kosmetyki DIY z jesiennych owoców?

8. Domowa maseczka na twarz z winogron

Przemysł kosmetyczny wykorzystuje każdą część tych owoców.  Olej z pestek winogron przyczynia się do lepszego nawilżenia skóry. Miąższ zawiera kwasy owocowe, które złuszczają martwe komórki naskórka, wyrównują koloryt cery, walczą z trądzikiem.

Redukują także nadmierne wydzielanie sebum, stąd są częstymi składnikami kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry przetłuszczającej się. Witaminy C i PP wzmacniają naczynka.

Największa jednak siła winogron tkwi w skórce, skąd pochodzą polifenole. To przeciwutleniacze, które chętnie wykorzystuje się w kremach nawilżająco-ochronnych, przeznaczonych zwłaszcza dla mieszkanek dużych miast. Polifenole chronią przed słońcem, zanieczyszczeniami, spalinami.

Winogronowa maseczka na twarz wzmacniająca naczynka – jak zrobić?

Kilka winogron obierz ze skórki i rozgnieć widelcem. 2 łyżki płatków owsianych zalej ciepłą wodą. Wymieszaj z winogronową papką, nałóż na twarz na 20 minut. Zmyj.

Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły