Strona główna Ciąża i poródPo porodzie Wypadanie włosów po porodzie
Strona główna Ciąża i poródPo porodzie Wypadanie włosów po porodzie

Wypadanie włosów po porodzie

autor: Marzena Bartoszuk

W ciąży cieszyłaś się piękną, bujną fryzurą, a 2-3 miesiące po urodzeniu malucha codziennie znajdujesz na szczotce garść włosów. Spokojnie, to minie! Jest nawet specjalne określenie na wypadanie włosów po ciąży – łysienie poporodowe. Brzmi nieprzyjemnie, ale na szczęście żadna młoda mama nie ma potem na głowie pustych miejsc, a jej fryzura szybko wraca do normy. Konsultacja:  lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz, lekarz rodzinny.

Organizm kobiety, która niedawno została mamą ma za sobą prawdziwą burzę. Wzrost poziomu estrogenów podczas ciąży, stres związany zarówno z porodem jak i adaptacją do nowej sytuacji, zmęczenie i nieprzespane noce, utrata krwi  – czy trzeba wymieniać jeszcze więcej? Te wszystkie czynniki mają wpływ oczywiście także na włosy. Omówmy zatem te kwestie po kolei!

Hormony kobiecości, czyli estrogeny

Podczas ciąży ich poziom jest zdecydowanie wyższy, niż w innych okresach życia. To zmienia całe nasze ciało, wpływa też dosłownie na każdy włos. Normalny cykl ich rozwoju ma trzy główne fazy: anagen – kiedy wzrastają, katagen – gdy powoli przygotowują się do wypadnięcia i telogen, czyli ich obumieranie. Estrogeny sprawiają, że znacznie więcej włosów pozostaje przez cały okres ciąży w pierwszej fazie. To dlatego wiele przyszłych mam może poszczycić się bujną i lśniącą fryzurą. Ale wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Gdy po porodzie  estrogenów ubywa, co następuje dość szybko, okazuje się, że nawet ponad połowa włosów nagle znajduje się w fazie przygotowującej je do wypadania.

Jak walczyć z wypadaniem włosów po porodzie?

I dwa lub trzy miesiące później rzeczywiście tak się dzieje. Tracimy wówczas jednocześnie te, które nie wypadły podczas ciąży (może być ich nawet kilkaset dziennie) oraz te, których żywot normalnie kończy się w tym właśnie czasie (około 100 sztuk). To właśnie dlatego mamy wrażenie, że włosy wypadają nam dosłownie garściami. To znów trwa jakiś czas – nowe włosy zaczynają swoją fazę wzrostu i zwykle odzyskujemy bujną czuprynę, jeszcze zanim nasz maluch skończy rok. Co można zrobić, by tę przemianę przyspieszyć? W zasadzie nic, bo to zjawisko fizjologiczne, więc minie samo.

Za mało witamin i składników mineralnych

U młodych mam często dochodzi do osłabienia organizmu, a nawet do niedokrwistości, czyli anemii. Jest to związane zarówno z utratą krwi podczas porodu i połogu, jak i zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo (a także inne składniki odżywcze) podczas karmienia piersią. Tymczasem dobra kondycja włosów jest zależna prawidłowego poziomu we krwi właśnie żelaza, ale także cynku, selenu, witamin C i A oraz tych z grupy B. Warto zatem przyjmować regularnie specjalne preparaty witaminowe dla kobiet karmiących oraz zadbać o prawidłową dietę. Żelazo zawarte jest głównie w mięsie i podrobach, mleku i jego przetworach, jajach, burakach i orzechach. Cynku warto szukać w nasionach słonecznika czy dyni, otrębach pszennych a także cielęcinie i wołowinie a witamin z grupy B w kaszach, mięsie i wędlinach oraz produktach zbożowych z pełnego przemiału.

Koniecznie trzeba też zrobić morfologię, bo być może ilość żelaza zawarta w preparatach profilaktycznych jest niewystarczająca i trzeba stosować suplementację pod kierunkiem lekarza. Generalnie warto pamiętać, że jeśli kobieta ma niedobory składników odżywczych, to im dłuższe karmienie piersią, tym problem z włosami może być trudniejszy. Dlatego warto w tym czasie dbać o swoją dietę, a po zakończeniu karmienia można wspomóc się preparatami wzmacniającymi włosy.

To tarczyca jest winna!

Takie objawy jak zmęczenie, chwiejność emocjonalna, nerwowość i rozdrażnienie u kobiet, które niedawno urodziły nikogo nie dziwią. Bezsenne noce z noworodkiem łatwo tłumaczą te zachowania. Ale gdy do wyżej wymienionych objawów dołącza się nadmierne wypadanie włosów po ciąży i łamliwość paznokci, powinno się nam zapalić ostrzegawcze światełko. Być może przyczyną kłopotów nie jest zwykłe przemęczenie, ale niedobór (lub rzadziej nadmiar) hormonów tarczycy.

Problemy z tarczycą mogą być powodem wypadania włosów. po porodzie

Jest nawet schorzenie pod nazwą poporodowe zapalenie tarczycy, które może mieć wszystkie objawy, które zostały wymienione powyżej. Aby sprawdzić, czy to tarczyca odpowiada za nadmierne wypadanie włosów trzeba wziąć skierowanie na badanie poziomu TSH (tu może być link do mojego tekstu, jeśli już będzie opublikowany). Jeśli okaże się, że odbiega on od normy, konieczna jest wizyta u endokrynologa i dodatkowe badania. Dopiero bowiem po ustabilizowaniu hormonów tarczycy problem z włosami (i emocjami) ma szansę się zakończyć.

Naturalne metody na wzmocnienie włosów

Młoda mama nie ma zbyt wiele czasu na pielęgnację urody, dlatego polecamy sposoby, które nie zajmą więcej niż kilka minut dziennie. Zacząć warto od zmiany szamponu, na delikatny – bez parabenów, silikonów czy SLS, które obciążają włosy i przyspieszają ich wypadanie. Co kilka dni wieczorem można w skórę głowy wcierać lekko podgrzany olej rycynowy (lub kokosowy) – zmywa się go dopiero następnego dnia podczas porannego prysznica. Taka kuracja pobudzi do pracy cebulki, dzięki czemu szybciej zaczną nam pojawiać się nowe włosy. Dozwolone dla mam karmiących piersią są odżywki, ampułki i wcierki zapobiegające wypadaniu. Ale bardzo skuteczny jest również sposób naszych babć, czyli kompres z soku  z czarnej rzodkwi. Kilka sztuk trzeba zetrzeć na drobnej tarce i odcisnąć z nich sok (na sitku lub przez tetrową pieluszkę), który następnie wciera się w skórę głowy.

Jak walczyć z wypadaniem włosów po porodzie?

Potem trzeba zrobić turban z ręcznika (uwaga, lepiej wziąć stary, bo może zafarbować!) i po 2 godzinach zmyć. Po każdym myciu włosów można spłukać je odwarem ze skrzypu polnego, która zawiera krzemionkę (łyżkę suszonego ziela zalewa się szklanką wrzątku i gotuje 5 minut na wolnym ogniu. Potem trzeba zostawić do naciągnięcia na kolejne 10 minut). W przypadku poporodowego wypadania włosów warto także sięgnąć po leki homeopatyczne – Natrium muraiticum, Selenium czy Sepia, szczególnie, gdy w okresie połogu pojawiają się objawy baby blues, czyli obniżenia nastroju związanego z przestrojeniem hormonalnym organizmu młodej mamy.

Sprawdź, jakie są inne przyczyny wypadania włosów.

Powiązane artykuły