Strona główna Ciąża i poródPo porodzie Wypadanie włosów po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

W ciąży cieszyłaś się piękną, bujną fryzurą, a 2-3 miesiące po urodzeniu malucha codziennie znajdujesz na szczotce garść włosów. Spokojnie, to minie! Jest nawet specjalne określenie na wypadanie włosów po ciąży – łysienie poporodowe. Brzmi nieprzyjemnie, ale na szczęście żadna młoda mama nie ma potem na głowie pustych miejsc, a jej fryzura szybko wraca do normy. Konsultacja: lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz, lekarz rodzinny.

Strona główna Ciąża i poródPo porodzie Wypadanie włosów po ciąży

Organizm kobiety, która niedawno została mamą ma za sobą prawdziwą burzę. Wzrost poziomu estrogenów podczas ciąży, stres , związany zarówno z porodem, jak i adaptacją do nowej sytuacji, zmęczenie i nieprzespane noce, utrata krwi  – czy trzeba wymieniać jeszcze więcej? Te wszystkie czynniki mają wpływ oczywiście także na włosy. Omówmy zatem te kwestie po kolei! Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów po ciąży.

Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny

1. Estrogeny

Podczas ciąży poziom estrogenów jest zdecydowanie wyższy, niż w innych okresach życia. To zmienia całe kobiece ciało, wpływa też dosłownie na każdy włos. Normalny cykl rozwoju włosa ma trzy główne fazy:

  • anagen – kiedy wzrastają
  • katagen – gdy powoli przygotowują się do wypadnięcia
  • telogen – ich obumieranie

Estrogeny sprawiają, że znacznie więcej włosów pozostaje przez cały okres ciąży w pierwszej fazie. To dlatego wiele przyszłych mam może poszczycić się bujną i lśniącą fryzurą. Ale wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Gdy po porodzie  estrogenów ubywa, co następuje dość szybko, okazuje się, że nawet ponad połowa włosów nagle znajduje się w fazie katagenu, która powoduje wypadanie włosów po ciąży.

I dwa lub trzy miesiące później rzeczywiście tak się dzieje. Tracimy wówczas jednocześnie te włosy, które nie wypadły podczas ciąży (może być ich nawet kilkaset dziennie) oraz te, których żywot normalnie kończy się w tym właśnie czasie (około 100 sztuk).

To właśnie dlatego mamy wrażenie, że wypadanie włosów po porodzie jest tak intensywne, a włosy wypadają nam dosłownie garściami. To znów trwa jakiś czas – nowe włosy zaczynają swoją fazę wzrostu i zwykle odzyskujemy bujną czuprynę, jeszcze zanim nasz maluch skończy rok. Co można zrobić, by tę przemianę przyspieszyć? W zasadzie nic, bo to zjawisko fizjologiczne, więc minie samo.

Wypadają ci włosy? Sprawdź skąd ten problem i jak mu zaradzić

2. Niedobór witamin i składników mineralnych

U młodych mam często dochodzi do osłabienia organizmu, a nawet do niedokrwistości, czyli anemii. Jest to związane zarówno z utratą krwi podczas porodu i połogu, jak i zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo (a także inne składniki odżywcze) podczas karmienia piersią.

Tymczasem dobra kondycja włosów jest zależna od prawidłowego poziomu we krwi:

Warto zatem przyjmować regularnie specjalne preparaty witaminowe dla kobiet karmiących oraz zadbać o prawidłową dietę.

Żelazo zawarte jest głównie w:

  • mięsie i podrobach
  • mleku i jego przetworach
  • jajach
  • burakach
  • orzechach

Cynku warto szukać w:

  • nasionach słonecznika czy dyni
  • otrębach pszennych
  • cielęcinie i wołowinie

Witamin z grupy B są np. w:

  • kaszach
  • mięsie i wędlinach
  • produktach zbożowych z pełnego przemiału

Koniecznie trzeba też zrobić morfologię, bo być może ilość żelaza zawarta w preparatach profilaktycznych jest niewystarczająca i na wypadanie włosów po ciąży, wynikające z niedoborów żelaza, trzeba stosować suplementację pod kierunkiem lekarza.

Generalnie warto pamiętać, że jeśli kobieta ma niedobory składników odżywczych, to im dłuższe karmienie piersią, tym problem z włosami może być trudniejszy. Dlatego warto w tym czasie dbać o swoją dietę, a po zakończeniu karmienia można wspomóc się preparatami na wzmocnienie włosów.

Dieta przy anemii. Jak wzbogacić dietę w żelazo?

3. Problemy z tarczycą

Takie objawy jak zmęczenie, chwiejność emocjonalna, nerwowość i rozdrażnienie u kobiet, które niedawno urodziły nikogo nie dziwią. Bezsenne noce z noworodkiem łatwo tłumaczą te zachowania.

Ale gdy do wyżej wymienionych objawów dołącza się nadmierne wypadanie włosów po ciąży i łamliwość paznokci, powinno się nam zapalić ostrzegawcze światełko. Być może przyczyną tych symptomów oraz wypadania włosów po porodzie nie jest zwykłe przemęczenie, ale niedobór (lub rzadziej nadmiar) hormonów tarczycy.

Poporodowe zapalenie tarczycy

Jest nawet schorzenie pod nazwą poporodowe zapalenie tarczycy, które może mieć wszystkie objawy, które zostały wymienione powyżej. Aby sprawdzić, czy to tarczyca odpowiada za nadmierne wypadanie włosów po ciąży trzeba wziąć skierowanie na badanie poziomu TSH.

Jeśli okaże się, że TSH odbiega od normy, konieczna jest wizyta u endokrynologa i dodatkowe badania tarczycy. Dopiero bowiem po ustabilizowaniu hormonów tarczycy problem z włosami (i emocjami) ma szansę się zakończyć.

Badanie tarczycy – co musisz wiedzieć?

Co na wypadanie włosów po ciąży?

Młoda mama nie ma zbyt wiele czasu na pielęgnację urody, dlatego polecamy sposoby na wzmocnienie włosów, które nie zajmą więcej niż kilka minut dziennie.

  1. Warto zacząć od zmiany szamponu na delikatny – bez parabenów, silikonów czy SLS, które obciążają włosy i przyspieszają ich wypadanie.
  2. Co kilka dni wieczorem można w skórę głowy wcierać lekko podgrzany olej rycynowy na włosy – zmywa się go dopiero następnego dnia podczas porannego prysznica. Taka kuracja pobudzi do pracy cebulki, dzięki czemu szybciej zaczną nam pojawiać się nowe włosy.
  3. Dozwolone dla mam karmiących piersią są odżywki, ampułki i wcierki przeciw wypadaniu włosów po ciąży.
  4. Bardzo skuteczny jest również sposób naszych babć, czyli kompres z soku z czarnej rzodkwi. Kilka sztuk rzodkwi trzeba zetrzeć na drobnej tarce i odcisnąć z nich sok (na sitku lub przez tetrową pieluszkę), który następnie wciera się w skórę głowy. Potem trzeba zrobić turban z ręcznika (uwaga, lepiej wziąć stary, bo może zafarbować!) i po 2 godzinach zmyć.
  5. Po każdym myciu włosów można spłukać je odwarem ze skrzypu polnego, który zawiera krzemionkę – łyżkę suszonego ziela zalewa się szklanką wrzątku i gotuje 5 minut na wolnym ogniu; potem trzeba zostawić do naciągnięcia na kolejne 10 minut. 
  6. W przypadku poporodowego wypadania włosów warto także wspomóc się homeopatią. Przydać się nam może w tym czasie homeopatyczne natrum muriaticum, selenium metallicum czy sepia officinalis. Ta ostatnia bywa pomocna szczególnie wtedy, gdy w okresie połogu pojawiają się objawy baby blues, czyli obniżenia nastroju związanego z przestrojeniem hormonalnym organizmu młodej mamy.

Wypadające włosy – przyczyny i metody leczenia

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły