Latem często słyszymy komunikaty o zagrożeniu pożarowym lasów. Niestety przedłużająca się w Polsce susza sprawia, że niebezpieczeństwo pożaru może wystąpić nie tylko w wakacje, ale również wiosną i jesienią. Warto wiedzieć, jak zachować się, by nie stwarzać zagrożenia, a także co robić, gdy zauważymy ogień w lesie.
Marzena Bartoszuk
Dziennikarka
Marzena Bartoszuk
-
- Zdrowe odżywianie
Kwasy omega-3 – gdzie weganie i wegetarianie mogą je znaleźć?
autor: Marzena BartoszukDiety wykluczające mięso i produkty odzwierzęce dostarczają bogactwa minerałów, witamin i mogą być świetnym sposobem odżywiania na długie lata, a nawet całe życie. Jednak osobom decydującym się na dietę wyłącznie roślinną, wciąż może brakować niektórych substancji odżywczych. Ostatnio wiele mówi się o niezbędnych nienasyconych kwasach tłuszczowych. Sprawdź, jakie pyszne produkty warto włączyć do swojego jadłospisu, by cieszyć się zdrowiem i doskonałym samopoczuciem. Konsultacja: dr inż. Agnieszka Leciejewska, dietetyczka.
-
Zwykle o tym, czy jesteś w ciąży czy nie, chcesz dowiedzieć się możliwie szybko. Kiedy zrobić test ciążowy? Sprawdź, ile dni musi upłynąć, by wykonany test był wiarygodny. Konsultacja: dr n. med. Jacek Tulimowski, specjalista ginekolog położnik.
- ZdrowieKobiece dolegliwości
Cytologia – jak przygotować się do badania i jak interpretować jego wynik?
autor: Marzena BartoszukJak przygotować się do badania cytologicznego? Co oznacza grupa 1, 2, 3 i kolejne? Czy zmienił się laboratoryjny opis badania? Jak interpretować wynik cytologii? Czy cytologia naprawdę wykrywa raka szyjki macicy? W wyszukiwarki internetowe kobiety wpisują mnóstwo podobnych pytań. Tu znajdziecie kompleksowe odpowiedzi, zgodne z najnowszymi doniesieniami na ten temat. Konsultacja: ginekolog, położnik Beata Sterlińska-Tulimowska.
- ZiołaInfekcje bakteryjne i wirusoweZdrowie
Podbiał – właściwości i przepisy na mieszanki ziołowe na kaszel, ból gardła i stłuczenia
autor: Marzena BartoszukPodbiał świetnie wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Ma jednak także swoje drugie, mniej znane oblicze, które sprawia, że preparatów z liści podbiału nie można stosować dłużej niż 6 tygodni w roku. Konsultacja: dr n. farm. Jerzy Jambor, specjalista II stopnia w zakresie zielarstwa.
- ZdrowieChoroby cywilizacyjne
Badania kliniczne – czy są bezpieczne i czy brać w nich udział?
autor: Marzena BartoszukKażdy z nas może kiedyś dostać od swojego lekarza propozycję wzięcia udziału w badaniach klinicznych. Zgodzić się na to, czy nie – oto jest pytanie! Na pewno warto przede wszystkim dowiedzieć się, o co w tym chodzi, a potem podjąć decyzję!
- Infekcje bakteryjne i wirusoweZdrowie
10 rzeczy, które warto wiedzieć o CRP
autor: Marzena BartoszukPowszechnie używana nazwa CRP to skrót od angielskiego określenia C-Reactive Protein, czyli białko C-reaktywne (nazywane bywa także białkiem ostrej fazy). Podwyższenie poziomu tego wskaźnika jest ważną informacją, że w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. Najczęściej to badanie wykonuje się wówczas, gdy potrzebne jest ustalenie, czy choremu np. z objawami przeziębienia trzeba podać antybiotyk. Ale ma ono jeszcze wiele innych zastosowań! Oto najważniejsze informacje na temat CRP.
- ZdrowieUrazy kręgosłupa
Triage – czym jest nowy system działający na oddziałach SOR?
autor: Marzena BartoszukOd 1 października 2019 roku na wielu Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR) w Polsce obowiązuje system sortowania pacjentów, czyli tzw. triage. Wyjaśniamy, co to oznacza i czego można spodziewać się po wprowadzeniu tego przepisu oraz dlaczego, zamiast natychmiastowego zaproszenia do lekarskiego gabinetu, możemy dostać najpierw kolorową bransoletkę.
- ZdrowieChoroby cywilizacyjne
Głóg – właściwości i przepisy na mieszanki ziołowe wspierające pracę serca
autor: Marzena BartoszukGdyby ktoś chciał stworzyć listę najważniejszych roślin leczniczych, głóg z pewnością znalazłby się w pierwszej dziesiątce! Przede wszystkim ze względu na swoje dobroczynne działanie na mięsień sercowy. Warto zatem poznać i wykorzystać właściwości głogu oraz poznać przepisy na mieszanki ziołowe z głogiem wzmacniające serce. Konsultacja: dr n. farm. Jerzy Jambor.
-
Stłuczenie mięśni, skręcenie stawu, a może zwykłe zakwasy po nadmiernym wysiłku? Podpowiadamy, jak sobie pomóc w różnych sytuacjach. Konsultacja: Maciej Brożyński, fizjoterapeuta z Warszawskiego Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Medycznej Fizjoklinika.