Strona główna Zdrowie 4 naturalne sposoby na ból stawów

4 naturalne sposoby na ból stawów

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ból stawów to problem, na który narzeka wiele osób. Problem ten często nasila się podczas gwałtownych zmian pogody. Warto zatem wiedzieć, jakie naturalne metody skutecznie pozwolą złagodzić dolegliwości stawowe oraz ustrzec się ich na przyszłość.

Strona główna Zdrowie 4 naturalne sposoby na ból stawów
Naturalne sposoby na ból stawów. Trójka przyjaciół rozgrzewa się przed treningiem w parku.

1. Ćwicz regularnie

Pamiętaj, że siedzący tryb życia bynajmniej nie zmniejszy twoich problemów ze stawami, a wręcz je pogorszy! Musisz zmusić się do ruchu, aby umożliwić prawidłowy przepływ mazi stawowej i odżywić chrząstkę stawów. Nie musi to być sport wyczynowy, wystarczy łagodny, lecz regularny, pobudzający krążenie codzienny spacer lub systematyczne ćwiczenia rozciągające (joga, pilates).

2. Pij zioła

Postaw na zioła i produkty naturalne na ból stawów. Ciepły napar z ziela rozmarynu lekarskiego, napar z kłącza imbiru czy dobrej jakości zielona herbata działają przeciwzapalnie i wspomagają regenerację chrząstek stawowych.

Dolegliwościom stawowym zapobiega też spożywanie oleju z wątroby dorsza, picie wywaru z siemienia lnianego oraz… jedzenie świeżego ananasa. Zawarty w nim enzym bromelaina wykazuje silne właściwości przeciwzapalne.

3. Stosuj okłady

Rób okłady z liści kapusty lub okłady z borowiny. Na ból stawów najczęściej pomagają ciepłe okłady – w tym celu należy podgrzać liście kapusty w piekarniku i przykładać na bolesne miejsca.

Jeśli jednak ulgę przynosi ci zimno – włóż kapustę do lodówki, następnie delikatnie rozbij tłuczkiem, aby pojawił się sok i przykładaj na bolące stawy. Sok z kapusty ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Znakomitym lekarstwem na bolące stawy i stany zapalne jest także borowina. Okłady borowinowe mogą być „na ciepło” lub „na zimno”, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Uwaga! Zanim sięgniesz po borowinę, zapoznaj się z przeciwwskazaniami do jej stosowania.

Reumatyzm – jak leczyć i jak mu zapobiec?

4. Sięgnij po leki homeopatyczne

To naturalne leki, skutecznie łagodzące bóle stawowe, również te uzależnione od czynników meteorologicznych.

Jeśli zatem cierpisz na sztywność mięśniową, ból stawów i problemy z ruchomością, które pojawiają się lub pogarszają pod wpływem wilgoci i zimna, a znacznie lepiej czujesz się w cieple i po „rozruszaniu” zastałych i sztywnych kończyn, zastosuj lek Rhus toxicodendron. To dobre lekarstwo dla osób, które źle się czują w zimnej, mglistej i wilgotnej pogodzie oraz w bezruchu, które to czynniki nasilają sztywność i ból. Dlatego dolegliwości są silniej odczuwane rano, gdy stawy są zesztywniałe i obolałe po nocy.

Gdy natomiast intensywnie reagujesz na zmiany pogody, pomoże ci lek Rhododendron. Jest on wskazany zwłaszcza w sytuacji, gdy pogorszenie bólów stawowych, mięśniowych i ogólnego samopoczucia następuje przy gwałtownej zmianie aury na zimną i wilgotną, a szczególnie przed i podczas burzy oraz przy spadku ciśnienia atmosferycznego. Czasem burza może budzić w tobie nawet lęk lub niepokój. Dolegliwości stawowe są tu pogarszane także przez wiatr, szczególnie ten silny, który niesie ze sobą zmianę temperatury i ciśnienia atmosferycznego.

Wrażliwość i nasilenie objawów przy zmianie pogody na zimną i wilgotną jest także wskazaniem do podania leku Ranunculus bulbosus. Jeśli źle reagujesz na zimne powietrze, przeciągi, mgłę, a twoje zesztywniałe stawy cierpią przy zmianie pogody, nie lubią również dotyku, nadmiernego ruchu oraz zimna w żadnej postaci, spróbuj zastosować ten specyfik, w połączeniu z gorącymi okładami i ziołowymi naparami.

Na różne przypadłości, które nasilają się lub pojawiają pod wpływem wilgotnego zimna – deszczu, przemoknięcia, przemoczenia stóp lub głowy, mglistej pogody – skutecznym remedium jest lek Dulcamara. Najczęściej jest ona stosowana przy przeziębieniach, ale wskazaniem do jej zastosowania są również bóle stawowe, a zwłaszcza te, które dokuczają ci przy przejściu lata w jesień.

Jeśli jednak twoje bóle stawowe zmniejszają się pod wpływem zimna, właściwym wyborem będzie lek Apis mellifica. W tym przypadku bolesny staw jest lekko zaczerwieniony, obrzęknięty, ciepły w dotyku, a ból ma charakter piekący, palący lub kłujący. Podanie leku homeopatycznego, w połączeniu z okładami z zimnych liści kapusty przyniesie ci wyraźną ulgę.

Dlaczego „trzeszczą” kolana i „strzela” w kręgosłupie?

Podobne artykuły