Strona główna Zdrowie Zimno dla urody: masaż lodem, roller jadeitowy, kamień gua sha, kosmetyki z lodówki

Zimno dla urody: masaż lodem, roller jadeitowy, kamień gua sha, kosmetyki z lodówki

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Terapia zimnem to szybki i łatwy sposób na odmłodzenie skóry i zmniejszenie wielu niedoskonałości. Fankami różnych zabiegów z wykorzystaniem krioterapii są Jennifer Aniston, Demi Moore i Alicia Keys. Również Kate Moss zdradziła, że gdy chce dobrze wyglądać ​​po nieprzespanej nocy, zanurza twarz w misce z lodowatą wodą, aby rozjaśnić cerę i dodać jej zdrowego kolorytu. Jakie zatem korzyści mamy z zimna? Czy warto stosować roller jadeitowy i kamień gua sha? Jak zrobić masaż lodem i czemu warto trzymać kosmetyki w lodówce?

Strona główna Zdrowie Zimno dla urody: masaż lodem, roller jadeitowy, kamień gua sha, kosmetyki z lodówki

Wpływ zimna na urodę

Chłód zmniejsza zaczerwienienia, łagodzi swędzenie i stany zapalne. Poprawia krążenie krwi i nadaje skórze zdrowy wygląd, zmniejsza rozszerzone pory. Terapia zimnem może zmniejszyć obrzęki i stany zapalne poprzez stymulację układu limfatycznego i redukcję płynów. Ponadto pomaga uwolnić napięcie mięśni twarzy i żuchwy. Ujędrnia ciało, wygładza cellulit, pomaga spalać komórki tłuszczowe.

W upalny dzień energii doda nam chłodny prysznic: zmyje resztki snu, pobudzi krążenie, sprawi, że skóra będzie zdrowo zaróżowiona. Do mycia najlepiej wybierać preparaty z odświeżającym aromatem cytrusów, imbiru, arbuza, ogórka lub chłodzącym – mięty. Zawarty w niej mentol pobudza receptory odczuwania zimna na skórze i mózg reaguje na ten sygnał wrażeniem chłodu. Można też do bezzapachowych mydeł w płynie dodać 2–3 krople olejku miętowego lub eukaliptusowego.  

Chcesz zatrzymać jak najdłużej uczucie orzeźwienia po prysznicu? Sięgnij po kosmetyki nawilżające o lekkiej, nawet żelowej konsystencji. W drogeriach jest teraz duży wybór wygodnych mgiełek do ciała. Szybko się wchłaniają i nie lepią po aplikacji. A w ciągu upalnego dnia warto skropić zimną wodą nadgarstki, zgięcia łokci, skronie. To przyniesie natychmiastową ulgę.

Zimny prysznic latem – zamień go w codzienny rytuał!

Kosmetyki wprost z… lodówki

Latem można trzymać kosmetyki pielęgnacyjne w chłodziarce. Skóra będzie nam za to wdzięczna. Warto w niej przechowywać kremy do twarzy i pod oczy, toniki, hydrolaty, preparaty do demakijażu, maseczki. Schłodzone, będą obkurczać naczynka krwionośne, zwężać rozszerzone pory i koić podrażnienia. Ponadto kosmetyki dłużej pozostaną świeże (szczególnie te naturalne).

Przy skłonności do obrzęków pod oczami warto mieć zawsze w lodówce żelowe okularki. Wystarczy nałożyć je rano na 10 minut, by uzyskać uczucie świeżości.

Lód nie tylko do drinków

Dobroczynne właściwości lodu wykorzystywane są od dawna w medycynie i kosmetologii. Można z nich równie dobrze skorzystać w zaciszu własnego domu. Masaż lodem redukuje obrzęki, poprawia jędrność skóry i nie ma sobie równych w zmniejszaniu cellulitu.

Jego efekt jest praktycznie natychmiastowy: skóra staje się odświeżona, dotleniona i zyskuje ładniejszy koloryt. Poza tym powoduje zwężenie porów i ogranicza wydzielanie sebum, co ma wpływ na lepszą kondycję tłustej cery oraz większą trwałość makijażu. Warto także wiedzieć, że gdy mamy problemy z wypryskami, można zmniejszyć krostki, przykładając do nich lód.

Masaż lodem – jak to zrobić?

  • Aby uniknąć szoku termicznego, najlepiej owinąć kostkę lub kilka kostek w miękką bawełnianą chusteczkę.
  • Zacznij od czoła, by przyzwyczaić mniej wrażliwą w tym miejscu skórę do niskiej temperatury. Kolistymi ruchami przesuwaj lód w kierunku dolnych partii twarzy.
  • Chcąc usunąć opuchliznę pod oczami, przesuń lód kilka razy od wewnętrznego kącika oka do brwi. Rozważ opcję z kostkami mrożonej (niesłodzonej) kawy, która zawiera kofeinę. Jej pobudzające krążenie właściwości pomagają szybciej pozbyć się worków pod oczami. Podobny efekt można uzyskać z kostkami zrobionymi z zielonej herbaty.
  • Na koniec przesuń lód na policzki, brodę i szyję (uważaj, by nie wychłodzić przy tym węzłów chłonnych).
  • Jeśli chciałabyś poprawić jędrność skóry i pozbyć się cellulitu, regularnemu masażowi lodem powinnaś się poddawać przez co najmniej miesiąc. By ułatwić sobie zadanie, użyj większych kostek. Zaczynając od stóp i dłoni, kieruj się zawsze w kierunku serca. Stosuj ruchy posuwiste i okrężne. Więcej czasu poświęć udom i pośladkom.
  • Jeśli jednak nie potrafisz od razu przekonać się do lodu, zacznij od stosowania kremów i balsamów mocno schłodzonych w lodówce.

Domowe kosmetyki DIY z zielonej herbaty

Roller jadeitowy – prosty sposób na promienną cerę

Zamiast lodu można wykorzystać do masażu wałek z różowego jadeitu lub kwarcu. Jest ostatnio jednym z najmodniejszych produktów do pielęgnacji skóry. Jadeit jest symbolem długowieczności i równowagi, wpływa kojąco na układ nerwowy, dlatego w medycynie niekonwencjonalnej zaleca się noszenie biżuterii z tym kamieniem osobom cierpiącym na zaburzenia nastroju i bezsenność.

Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, tajemnica skuteczności wałków z kamieni półszlachetnych tkwi w tym, że są… zimne. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, przed użyciem najlepiej je przechowywać w lodówce. Chłód rollera jadeitowego zamyka pory oraz poprawia krążenie krwi i drenaż limfy, dzięki czemu masaż wałkiem modeluje owal twarzy, zmniejsza obrzęki, wygładza drobne zmarszczki. Skóra po zabiegu wygląda na bardziej napiętą i odświeżoną.

Wałek jadeitowy – jak się nim posługiwać?

W połączeniu z nałożonym na twarz kremem roller z jadeitu potrafi zredukować cienie i worki pod oczami, poprawić owal twarzy oraz elastyczność i sprężystość skóry.

  • Kierunek masażu jest następujący: od nosa do ucha, na brodzie w dół, na czole na boki i z góry na dół.
  • Poprawa owalu twarzy – umieść duży wałek na brodzie i obróć go w kierunku ucha. Potem przesuń w górę wzdłuż policzka. Powtórz po przeciwnej stronie.
  • Wygładzanie lwiej zmarszczki – przesuwaj roller od dołu ku górze, potem obracaj go w stronę skroni.
  • Kurze łapki – przyłóż końcówkę wałka w zewnętrznym kąciku oka i stosując średni nacisk, przesuwaj go w górę i w dół.
  • Opuchnięcia pod oczami – wywieraj niewielki nacisk na skórę za pomocą końcówki wałka. Przetaczaj go pod dolną powieką w kierunku nosa, nad górną zaś odwrotnie.

Kamień gua sha – lifting bez skalpela

Podobnie jak roller jadeitowy działa płaski kamień gua sha z jadeitu lub kwarcu. Kupisz go niemal w każdej drogerii. Masaż gua sha wywodzi się z Chin. Pomaga w drenażu limfatycznym twarzy i wygładzaniu zmarszczek, a w bonusie dostajemy uczucie odprężenia.

Kamień gua sha – jak się nim posługiwać?

  • Oczyść skórę i nałóż na nią krem lub olejek, by zapewnić płytce jadeitu poślizg.
  • Następnie wyjmij kamień gua sha z lodówki i rozpocznij masowanie skóry wokół oczu mniejszą powierzchnią płytki: od nosa w kierunku skroni.
  • Trzymając płytkę tak, by jej wcięcie obejmowało linię żuchwy, przesuwaj kamień gua sha od czubka brody do ucha.
  • Wklęsłym brzegiem płytki masuj policzki od nosa do ucha oraz czoło: od nasady nosa do nasady włosów, a następnie na boki.
  • Nos masuj w dół, usta okrężnymi ruchami.
  • Każdy ruch z użyciem kamienia gua sha powtarzaj 8–10 razy.

Jak ujędrnić skórę? 3 sposoby na jędrne ciało

Zimne zabiegi w gabinecie

Niską temperaturę od dawna wykorzystuje się także w zabiegach medycyny estetycznej. Na pomysł wykorzystania zimna do redukcji tkanki tłuszczowej wpadli dermatolodzy dr D. Manstein oraz dr R. Anderson z Centrum Fotomedycyny Wellmana przy szpitalu Massachusetts w Bostonie. Udowodnili, że komórki tłuszczowe są wrażliwsze na działanie zimna niż otaczające tkanki. Można je więc poddać działaniu zimna, które je zniszczy, a nie uszkodzi przy tym skóry ani mięśni. Wyniki badań laboratoryjnych opublikowali w czasopiśmie „Lasers in Surgery and Medicine” w 2008 roku [1].

Jednym z zabiegów, które wykorzystują to odkrycie, jest kriolipoliza – nieinwazyjny zabieg służący do niszczenia komórek tłuszczowych. Można także skorzystać z zabiegów na twarz (np. Cryolift), które za pomocą zimna aktywują produkcję kolagenu i elastyny w skórze właściwej, co zapobiega jej starzeniu. Podczas takiego zabiegu oziębia się stopniowo naskórek do temperatury -15 st. C. Dzięki temu w wyniku pobudzonego mikrokrążenia aktywne substancje regenerujące głębiej penetrują skórę. W efekcie następuje ujędrnienie i poprawa owalu twarzy.

Źródła:

  1. Manstein, D., Laubach, H., Watanabe, K., Farinelli, W., Zurakowski, D., Anderson, R. R. (2008). Selective cryolysis: a novel method of non-invasive fat removal. Lasers in Surgery and Medicine, 40(9), 595–604. Pobrane z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18951424/
  2. Le Joliff, J.C. (2018). Cold and its use in beauty. Pobrane z https://cosmeticobs.com/en/articles/products-38/cold-and-its-use-in-beauty-4586
  3. Cobb, C. (2019). Can ice facials reduce puffy eyes and acne? Pobrane z https://www.healthline.com/health/ice-for-face#how-to-do-it

 

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły