Homeopatyczna pulsatilla pochodzi ze świata roślin. Do jej wytwarzania wykorzystuje się całą, świeżą roślinę w stanie kwitnienia. Źródłem leku jest sasanka zwyczajna – wdzięczny, ładny kwiat o owłosionej łodyżce i pierzastych listkach, pochodzący z rodziny jaskrowatych.
Spis treści
Homeopatyczna pulsatilla – w jakich sytuacjach może być pomocna?
Pomocna jest między innymi w dolegliwościach obejmujących takie obszary jak:
- zmiany zlokalizowane w obrębie układu oddechowego
- dysfunkcje przewodu pokarmowego
- zaburzenia ginekologiczne
- dolegliwości dotyczące układu krążenia
- problemy natury emocjonalnej
Ze względu na tak szeroki zakres, przy wyborze homeopatycznej pulsatilli trzeba zawsze wziąć pod uwagę szereg charakterystycznych objawów towarzyszących i sposób reagowania danej osoby, dla której pulsatilla może okazać się najbardziej przydatna.
Homeopatyczna pulsatilla – komu najbardziej się przyda?
Osoba taka charakteryzuje się określonym zachowaniem i sposobem reagowania w chorobie.
Najważniejszą cechą jest tutaj zmienność. Dotyczy ona zarówno zachowania, jak i symptomów chorobowych. Charakterystyczna jest duża zmienność nastrojów i skrajne stany emocjonalne. Pacjent popada z płaczliwości w histerię, łatwo się obraża, jest drażliwy i dąsa się z byle powodu, co może natychmiast ulec zmianie, jeśli tylko doświadczy współczucia i ciepłych słów od drugiej osoby. Wówczas smutek, przygnębienie i uraza ustępują uśmiechowi, a nastrój ulega szybkiej poprawie.
Osoba taka jest bardzo emocjonalna, ale też bardzo spragniona ciepłych uczuć, akceptacji i zainteresowania ze strony innych. Pocieszanie przynosi jej wyraźną poprawę. Lubi się przytulać, pragnie towarzystwa; dziecko „klei się” do matki, chce być noszone na rękach i kołysane.
Jednocześnie osoba taka cechuje się raczej ustępliwym i łagodnym charakterem, chociaż często bywa nerwowa, drażliwa i niespokojna. Podatna na wpływy i sugestie, może łatwo zmieniać zdanie. Jest nieśmiała i szybko czerwieni się wskutek zawstydzenia. Niechętnie zabiera głos przed większymi grupami ludzi, gdyż jest wstydliwa i niezbyt pewna siebie. Charakteryzuje ją ponadto lękliwość, niezdecydowanie, obawa przed wszystkim, co nowe, a nade wszystko przed samotnością. Samotność nasila wszelkie lęki i pogarsza różne objawy chorobowe, podczas gdy towarzystwo, rozmowa i pocieszenie przynoszą ewidentną poprawę nastroju i łagodzą także symptomy natury fizycznej.
Zmienność dotyczy również objawów fizycznych. Można tu wymienić np.:
- bóle wędrujące o zmiennym nasileniu i umiejscowieniu
- kaszel suchy nocą, a wilgotny i odrywający się w ciągu dnia
- uczucie ciepła całego ciała z jednocześnie lodowatymi rękami i stopami
- dreszcze z pożądaniem świeżego, zimnego powietrza
- zmienność i różnorodność stolców w przebiegu biegunki
Kolejną ważną cechą jest pogorszenie objawów pod wpływem ciepła. Dotyczy to każdego rodzaju ciepła – osoba taka źle się czuje w dusznym, nagrzanym pokoju, w cieple łóżka, nie toleruje gorącej kąpieli ani opalania się, nie lubi gorących potraw.
Źle znosi nawet rozgrzanie się pod wpływem wysiłku fizycznego, dlatego nie lubi intensywnych ćwiczeń, zdecydowanie woli łagodny i umiarkowany ruch, który łagodzi jej dolegliwości. Np. przy bólu głowy ulgę przyniesie jej powolny spacer na świeżym, chłodnym powietrzu, napady kaszlu ustąpią po otwarciu okna i przy dostępie do świeżego powietrza, katar zmniejszy się podczas przebywania na dworze, w zimnie itd.
Z innych, charakterystycznych objawów towarzyszących można wymienić:
- brak pragnienia podczas gorączki (pomimo silnej suchości w jamie ustnej)
- pożądanie tłustych potraw (pomimo, że szkodzą one pacjentowi i mogą spowodować niestrawność lub biegunkę)
- rodzaj wydzielin chorobowych, które są tu gęste, niedrażniące, o żółtozielonym lub zielonym kolorze (np. katar, wydzielina z oczu lub wyciek z ucha w stanach zapalnych)
Homeopatyczna pulsatilla bywa często pomocna w przypadku zaburzeń hormonalnych różnego rodzaju, dlatego częściej przydaje się kobietom, u których przypadłości o podłożu hormonalnym wpisane są w naturalną kobiecą fizjologię. Należą do nich między innymi:
- zespół napięcia przedmiesiączkowego
- zaburzenia miesiączkowania
- zaburzenia płodności
- dolegliwości okresu klimakteryjnego
Nie oznacza to bynajmniej, że jest zarezerwowana tylko dla płci pięknej. Niekiedy przynosi pomoc również mężczyznom, którzy demonstrują wyżej opisane cechy reagowania. Często jest dobrym wyborem u dzieci, zwłaszcza tych płaczliwych, tulących się do matki, zawstydzonych, nieśmiałych, ale też łatwo obrażających się, upartych i zazdrosnych.
Homeopatia na menopauzę – sprawdź, jak homeopatia może cię wesprzeć w okresie klimakterium
Kiedy możemy się wspomóc homeopatyczną pulsatillą?
Szeroki wachlarz możliwości homeopatycznej pulsatilli obejmuje z grubsza pięć obszarów, w jakich mogą rozwinąć się dolegliwości:
Układ oddechowy
Tu homeopatyczna pulsatilla może być pomocna, gdy dokuczają nam takie objawy, jak np. nieżyt błony śluzowej nosa, któremu towarzyszy często utrata węchu oraz smaku. Katar jest gęsty, nie podrażniający, żółtozielony. Objawy są zmienne, co wyraża się np. poprzez wyciek wydzieliny w ciągu dnia, a całkowicie niedrożny nos nocą.
Przydaje się również w przypadku:
- kataru siennego
- zapaleniu gardła
- zapaleniu oskrzeli
- stanów zapalnym ucha
We wszystkich przypadkach u chorego obecne są takie cechy, jak poprawa pod wpływem zimna i chłodnego powietrza, brak pragnienia oraz pogorszenie objawów pod wpływem ciepła.
Układ pokarmowy
Homeopatyczna pulsatilla może być dobrym wyborem w różnego rodzaju zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego, jak np.:
- niestrawność
- biegunka
- zaparcia
- kolki jelitowe
- wzdęcia
- uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu
jeśli dolegliwości te przebiegają z dużą zmiennością, np. stolce o zmiennym wyglądzie, konsystencji i częstotliwości. Niestrawności towarzyszyć może gorzki posmak w ustach i uczucie ciężaru w żołądku po posiłku. Charakterystyczna jest silna nietolerancja tłustych pokarmów, na które jednak pacjent wykazuje ogromną ochotę. Chociaż mu szkodzą, uwielbia lody, masło, ciasta, sery, jajka.
Układ krążenia
Dotyczy przede wszystkim krążenia żylnego. Występuje tu tendencja do pękających naczyniek krwionośnych i zastojów żylnych. Objawia się to siecią drobnych „pajączków”, umiejscowionych głównie w obrębie ud i nóg oraz żylakami.
Możliwe jest także pękanie naczyń na twarzy. Skóra u takiej osoby sprawia niekiedy wrażenie zasinionej, „marmurkowatej”, z powodu zastoju w naczyniach żylnych. Symptomy ewidentnie nasilają się w cieple i pod wpływem spoczynku. Latem kończyny są ciężkie, bolesne, obrzęknięte. Poprawę przynosi zimna kąpiel, zimne okłady i powolny, delikatny spacer i rozruszanie nóg.
Zaburzenia nastroju
W przypadku dolegliwości na tle emocjonalnym, warto rozważyć homeopatyczną pulsatillę, jeśli sposób reagowania pacjenta pokrywa się z wyżej opisanymi, charakterystycznymi dla niej cechami. Może ona wspomóc leczenie zaburzeń nastroju lub reaktywnych stanów depresyjnych, w których obserwujemy skłonność do zamknięcia się w sobie, milczący smutek oraz rezygnację i lękliwość. Zawsze jednak następuje tu wyraźna poprawa nastroju pod wpływem pocieszania, okazania uwagi, życzliwości i zainteresowania.
Warto jednak w takiej sytuacji skierować się po pomoc do doświadczonego homeopaty, który zaopiekuje się pacjentem i odpowiednio go poprowadzi.
Zaburzenia ginekologiczne
A zwłaszcza różne zaburzenia hormonalne, przebiegające ze zmiennością i wyżej wymienionymi cechami reagowania. Może się przydać w przypadku takich dolegliwości jak:
- zespół napięcia przedmiesiączkowego – z bolesnym napięciem piersi przed menstruacją, uczuciem ciężaru w dole brzucha oraz zmiennością nastrojów i silnym rozdrażnieniem.
- zaburzenia miesiączkowania – miesiączki są tu zwykle opóźnione, skąpe, przerywane i krótkie.
- upławy – gdy wydzielina z dróg rodnych jest gęsta, obfita, żółta lub zielona i nie ma charakteru podrażniającego.
- dolegliwości menopauzalne – jeśli towarzyszy im zmienność nastroju i silne pogorszenie pod wpływem ciepła.
- dolegliwości w okresie ciąży i karmienia piersią – np. w tzw. baby blues, czyli trudnym dla kobiety okresie po porodzie, gdy zaburzenia emocjonalne związane są głównie z burzą hormonalną w organizmie, a także przy zastoju pokarmu w piersi.