Strona główna Zdrowie Ochrona włosów przed słońcem

Ochrona włosów przed słońcem

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Latem skupiamy się przede wszystkim na ochronie skóry, tymczasem promienie UV są równie szkodliwe dla włosów. Dodatkowo wiatr i morska woda osłabiają je i wysuszają. Skutkiem tych niekorzystnych czynników jest także utrata blasku i naturalnej miękkości. Co zrobić, aby chronić włosy latem? Na czym polega ochrona włosów przed słońcem? Jak dbać o włosy latem podpowiada trycholożka Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Strona główna Zdrowie Ochrona włosów przed słońcem

Odporność włosów na szkodliwe działanie słońca zależy od tego, ile zawierają melaniny (barwnika włosa). Im jest jej więcej, tym włosy są ciemniejsze i bardziej odporne, bo melanina ma za zadanie chronić pasma. A więc najbardziej narażone na promieniowanie są włosy siwe i rozjaśnione. Pod wpływem światła zgromadzona we włosach melanina traci kolor, dlatego włosy na słońcu jaśnieją. Jeśli więc planujemy przed urlopem farbowanie na blond, zdecydowanie lepiej to odłożyć.

Rozjaśnianie włosów słońcem

Kiedy zaczyna robić się cieplej, na naszych włosach pojawiają się jaśniejsze pasemka. Takie naturalne rozjaśnianie włosów może cieszyć, ale w rzeczywistości jest wynikiem uszkodzenia ich struktury.

– Reakcją obronną skóry jest produkcja nowej melaniny i pojawienie się opalenizny – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii. – A ponieważ łodyga włosa składa się z martwych komórek, produkcja nowej melaniny jest niemożliwa. Kiedy komórki barwnikowe ulegają rozpadowi i nie dochodzi do produkcji nowych, na włosach pojawiają się jaśniejsze refleksy. Najbardziej narażone na działanie promieni UV są włosy blond i rude, ale też rozjaśniane czy farbowane. Często włosy blond zmieniają się nawet w platynę, zaś w przypadku włosów brązowych występują jaśniejsze akcenty. Po wakacjach zmiana tonacji włosów jest szczególnie widoczna na ich końcach, ponieważ dłuższe włosy są starsze, więc były narażone na działanie szkodliwych czynników kilka lat.

Olejek rycynowy na włosy, rzęsy, skórę i paznokcie

W jaki sposób słońce niszczy włosy?

 – Powstające pod wpływem promieniowania UV wolne rodniki mogą uszkadzać aminokwasy, które są budulcem włosa, rozkładać lipidy lub niszczyć melaninę, będącą elementem ochronnym we włosach – wyjaśnia Anna Mackojć. – Może ona częściowo redukować wolne rodniki, chroniąc macierz włosa, która jest najważniejszą jego częścią.

Ponadto pod wpływem słońca mogą otwierać się łuski włosów, które tworzą naturalną barierę ochronną. Zamiast gładko przylegać, zaczynają przypominać szyszkę. Promienie ultrafioletowe przenikają wówczas do środka i niszczą warstwę korową włosa, odpowiedzialną za wytrzymałość na urazy mechaniczne.

Plażowa strategia, czyli jak dbać o włosy latem

  • Latem warto przestawić się na lżejszy tryb pielęgnacyjny: mniej suszenia włosów, modelowania na ciepło (lokówka, prostownica), kosmetyków do stylizacji.
  • Przed wakacjami koniecznie obetnij rozdwojone końcówki, inaczej włosy będą się jeszcze bardziej strzępić.
  • Do walizki spakuj preparat z filtrem UV do włosów. Przy dużej ekspozycji na słońce najlepiej wybierać preparaty ochronne bez spłukiwania, np. olejek lub spray termoochronny do włosów.
  • Przed każdym wyjściem na plażę spryskaj olejkiem włosy. Pamiętaj, że filtry przeciwsłoneczne działają, dopóki nie zanurzysz się w wodzie, ponów więc aplikację po każdej kąpieli.
  • Zabierz kapelusz. Skóra głowy także się opala, dlatego powinniśmy zabezpieczyć ją odpowiednim nakryciem, najlepiej wykonanym z naturalnych materiałów, nieblokujących dostępu powietrza.
  • Przed kąpielą w morzu warto spłukać włosy słodką wodą i delikatnie je związać, aby nie wyschły zbyt szybko. Dzięki temu nie wchłoną już tak dużej ilości słonej wody.
  • Po wyjściu z wody dobrze jest przepłukać włosy. Woda morska czy chlorowana, która znajduje się na włosach, po zetknięciu ze słońcem może wyzwalać reakcję chemiczną. Uwalniają się wówczas wolne rodniki i niszczą budulec włosa, jakim są włókna keratynowe. – Pamiętajmy również, że suszenie włosów na słońcu nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ powoduje ono, że łuski się nie domykają i woda szybko odparowuje, powodując szorstkość – mówi trycholog. – Warto wiedzieć, że włosy składają się z wody w 10 procentach i to także dzięki niej są mocne i sprężyste.

Jak dbać o włosy latem? Na czym polega pielęgnacja włosów zniszczonych słońcem? Młoda dziewczyna w letnim stroju, okularach przeciwsłonecznych i kapeluszu słomkowym siedzi na schodkach na placu miejskim i słucha muzyki na smartfonie.

Pielęgnacja włosów latem – jak dbać o włosy zniszczone słońcem?

– Po powrocie z plaży najlepiej od razu umyć głowę delikatnym szamponem – mówi Anna Mackojć. – Nie trzeba zbytnio bać się w ich składzie silikonów – to właśnie one stanowią ochronny pancerzyk naszych kosmyków latem. Można także sięgnąć po szampon z serii przeciwsłonecznych. Jego zadaniem jest oczyszczenie włosów z soli morskiej, chloru i resztek mgiełek ochronnych, zwykle tłustych.

W okresie letnim należy mocniej nawilżać włosy odżywczymi maskami do włosów, które domykają łuskę włosa. W ich składzie należy szukać ceramidów i lipidów (np. masła shea, oleju arganowego). Choć zazwyczaj maskę wystarczy nałożyć raz w tygodniu, po powrocie z urlopu mocno wysuszonym, kruchym włosom fundujemy taki zastrzyk energii nawet 2–3 razy w tygodniu przez miesiąc.

Jeśli nie mamy cienkich lub mocno przetłuszczających się włosów, możemy także sięgnąć po odżywki bez spłukiwania z polimerami ochronnymi. Zapobiegają utracie wody i zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Aloes na twarz, włosy i ciało

Domowe sposoby na włosy zniszczone słońcem

1. Olejowanie włosów

Olejowanie włosów to popularna wśród blogerek metoda pielęgnacji włosów. Olej oblepia włosy i wnika w mikrouszkodzenia. W ten sposób poprawia kondycję kosmyków.

Wybrany olej (np. kokosowy, arganowy) rozprowadź na włosach, włóż foliowy czepek i owiń głowę ręcznikiem. Po godzinie dobrze umyj pasma szamponem. Jeśli masz problem ze zmyciem oleju, nałóż na włosy nieco odżywki. Zemulguj ją, dodając trochę wody, i spłucz, masując włosy.

2. Laminowanie włosów

Do zabiegu potrzebna jest żelatyna. Otrzymuje się ją z kolagenu zwierzęcego, który działa podobnie jak keratyna: nałożony na pasma zamyka łuski i buduje warstwę ochronną włosów.

Łyżkę żelatyny rozpuść w 3 łyżkach wrzątku. Gdy zgęstnieje, dodaj łyżkę odżywki do włosów. Nakładaj miksturę na suche kosmyki. Przykryj włosy czepkiem i ręcznikiem, zmyj po 30 minutach.

3. Kompres z maską

Po nałożeniu maseczki na włosy koniecznie wykorzystaj patent z czepkiem i ręcznikiem (ciepło ułatwia wnikanie odżywczych składników).

4. Domowe maski na włosy DIY

  • Maska do włosów z awokado: dojrzałe awokado zblenduj z 10 kroplami olejku rozmarynowego. Nałóż na włosy, po 30 minutach spłucz i umyj głowę szamponem.
  • Maska na włosy z żółtka: żółtko wymieszaj z łyżką rozpuszczonego oleju kokosowego i łyżeczką soku z cytryny. Rozprowadź na wilgotnych włosach, po kwadransie umyj je szamponem.
  • Maseczka do włosów z banana: rozgnieć obrany banan i zmieszaj go z łyżką oliwy. Nałóż na wilgotne włosy na 30 minut, umyj szamponem.
  • Kompres na włosy z siemienia lnianego: wsyp 2 łyżki nasion lnu do szklanki wody i gotuj je na małym ogniu około 20 minut. Gdy mikstura wystygnie, odcedź ziarenka, a powstały żelowy płyn wymieszaj z łyżką miodu. Nanieś kompres na umyte i osuszone włosy. Spłucz ciepłą wodą po 30 minutach.

Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów

Dieta na zniszczone włosy

Kondycja naszych włosów jest efektem działania wielu czynników – od zewnętrznej pielęgnacji, po stosowanie właściwej diety i suplementacji.

Na naszym stole nie powinno brakować orzechów, pestek słonecznika, olejów roślinnych. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, którym włosy zawdzięczają połysk i elastyczność.

Z kolei do szybkiej regeneracji zniszczonym włosom przyda się siarka (zawiera ją rzodkiewka, chrzan, cebula, por), cynk (żółty ser, pestki dyni, ziarna słonecznika) oraz żelazo (wątróbka, natka pietruszki).

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły