Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki naturalne Ocet jabłkowy – jak wykorzystać go do pielęgnacji skóry i włosów?

Ocet jabłkowy – jak wykorzystać go do pielęgnacji skóry i włosów?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Czy często sięgasz po ocet jabłkowy, przygotowując różne potrawy? Okazuje się, że ocet jabłkowy może się przydać nie tylko w kuchni, ale również w łazience. Jeśli zmagasz się z tłustą cerą, trądzikiem, łupieżem, a twoje włosy są matowe, łamliwe i nadmiernie wypadają, użycie octu jabłkowego może się okazać skutecznym, naturalnym i prostym rozwiązaniem twoich problemów.

Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki naturalne Ocet jabłkowy – jak wykorzystać go do pielęgnacji skóry i włosów?

Ocet jabłkowy to produkt, który w ostatnich latach zyskał na popularności i stopniowo wypiera z kuchni tradycyjny ocet spirytusowy. Nic dziwnego – jest od niego zdecydowanie zdrowszy i smaczniejszy. Ocet jabłkowy, stosowany do picia, pomaga lepiej sobie radzić z różnymi dolegliwościami w przebiegu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca. Wspomaga odchudzanie i zwalcza wolne rodniki.

Co więcej, okazuje się, że octu jabłkowego można używać nie tylko do picia lub jako przyprawy do żywności. Ma również zastosowania zewnętrzne. Z octu jabłkowego można przygotować płukanki albo okłady, które posłużą w leczeniu rozmaitych stanów zapalnych skóry, pomogą zwalczyć grzybicę i ułatwią gojenie się skaleczeń.

Ocet jabłkowy na twarz i włosy

Ocet jabłkowy równie dobrze nadaje się do pielęgnacji twarzy, włosów i skóry. Doskonale sprawdza się jako naturalny kosmetyk, zawiera bowiem istne bogactwo składników odżywczych. Regularne stosowanie octu jabłkowego sprawia, że skóra i włosy zyskują nie tylko piękniejszy wygląd, ale przede wszystkim stają się zdrowsze i dobrze odżywione. Można go stosować zarówno do codziennej pielęgnacji twarzy i włosów, jak i wtedy, gdy dokuczają nam jakieś problemy.

Ocet jabłkowy – właściwości zdrowotne

Za korzystny wpływ octu jabłkowego na zdrowie odpowiedzialny jest jego unikatowy skład. W occie jabłkowym znajdziemy przede wszystkim kwasy organiczne, między innymi jabłkowy, octowy, galusowy, chlorogenowy, kawowy. Ponadto obecne są tu liczne enzymy, pektyny, związki fenolowe, flawonoidy, aminokwasy, wiele witamin i minerałów.

Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza kwas octowy, któremu ocet jabłkowy zawdzięcza właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwgrzybicze. Uważa się, że to właśnie kwas octowy jest najważniejszym składnikiem octu jabłkowego, nie tylko nadając mu charakterystyczny, kwaśny smak i zapach, ale też właściwości prozdrowotne.

Działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne wykazują także inne kwasy organiczne, między innymi kwas jabłkowy czy chlorogenowy. Hamują one rozwój takich bakterii i grzybów, jak między innymi Escherichia coli, gronkowiec złocisty, czy drożdżaki ze szczepu Candida.

Znaczenie ma także obecność wielu związków o charakterze bioflawonoidów, wykazujących aktywność antyoksydacyjną. Dzięki temu ocet jabłkowy działa przeciwzapalnie i ma zdolność zwalczania wolnych rodników, odpowiedzialnych między innymi za procesy starzenia się.

Jak działa ocet jabłkowy na skórę?

Niefiltrowany i niepasteryzowany ocet jabłkowy, zmieszany w odpowiednich proporcjach z czystą, letnią wodą, może nam świetnie posłużyć jako kosmetyk do codziennej pielęgnacji skóry. Przede wszystkim:

  • nadaje odpowiednie pH – zdrowa skóra powinna mieć lekko kwaśne pH, utrzymujące się w granicach od 4,5 do 6. Zbyt wysokie pH (gdy odczyn skóry jest zbyt zasadowy) powoduje, że naskórek staje się wysuszony, skłonny do podrażnień i podatny na wypryski, a jego ochronna bariera lipidowa – coraz cieńsza. Przez to skóra zaczyna się wysuszać, łuszczyć i jest mniej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne
  • pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i wzmocnić ochronny płaszcz lipidowy
  • działa odżywczo i wzmacniająco – za sprawą witamin i soli mineralnych, których w occie jabłkowym nie brakuje. Ocet jabłkowy zawiera witaminy A, D, C, witaminy z grupy B, PP, kwas foliowy, biotynę, a także witaminę E, zwaną witaminą młodości ze względu na dużą aktywność przeciwutleniającą, co chroni komórki przed działaniem wolnych rodników i spowalnia procesy starzenia
  • wzmacnia drobne naczynia krwionośne – za co odpowiedzialne są flawonoidy, związki o działaniu uszczelniającym, regenerującym i uelastyczniającym naczynia krwionośne
  • działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie – co wspomaga leczenie różnych stanów zapalnych skóry twarzy i skóry głowy, grzybic oraz zakażeń bakteryjnych
  • pomaga usunąć martwy naskórek – pozostawiając skórę bardziej rozjaśnioną i gładszą, jednocześnie stymulując procesy odnowy naskórka

Ocet jabłkowy do pielęgnacji twarzy

Dzięki kwaśnemu odczynowi ocet jabłkowy wykazuje korzystny wpływ na cerę. Chroni jej warstwę lipidową, zapobiega przesuszeniu, podrażnieniom i tworzeniu się wyprysków. Ocet jabłkowy nadaje się do pielęgnacji skóry zarówno przetłuszczającej się, ze skłonnością do stanów zapalnych i trądziku, jak i mieszanej.

Do pielęgnacji twarzy za pomocą octu jabłkowego nie potrzeba wiele. Wystarczy dobrej jakości niefiltrowany ocet jabłkowy i czysta woda. Mając te składniki pod ręką, można przygotować sobie tonik z do codziennej pielęgnacji twarzy.

Tonik z octu jabłkowego na twarz – jak zrobić?

Aby uzyskać tonik do twarzy, należy rozcieńczyć ocet jabłkowy z wodą w takich proporcjach, aby najlepiej pasował do typu twojej skóry. W przypadku cery tłustej lub mieszanej proporcja powinna wynosić 1:2, czyli 2 razy więcej wody niż octu. Z czasem można robić tonik w równych proporcjach, czyli 1:1. Jeśli masz cerę wrażliwą, lepiej dodać mniej octu i rozcieńczyć go w proporcji 1:4, czyli np. 25 ml octu jabłkowego na 100 ml wody.

Do sporządzania toniku najlepiej użyć wody przegotowanej lub destylowanej. Zamiast wody można zastosować hydrolaty, np. z płatków róży lub z kwiatów lawendy. Będą miały jeszcze lepsze działanie i pozostawią skórę gładszą, zdrowszą i piękniejszą. Tonik z octu jabłkowego można również wzbogacić 2 kroplami olejku eterycznego z drzewa herbacianego – nie tylko poprawi zapach toniku, lecz także wzmocni jego właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

Samodzielnie zrobiony tonik najlepiej przechowywać w butelce z ciemnego szkła. Dobrze, jeśli jest zaopatrzona w atomizer, co ułatwia aplikację toniku po myciu twarzy. Nie trzeba przechowywać go w lodówce, ponieważ sam ocet jabłkowy ma doskonałe właściwości konserwujące. Nie rób też zbyt dużych zapasów toniku – lepiej zrobić go w mniejszych ilościach, które wystarczą na około 7–10 dni stosowania.

Tonik z octu jabłkowego – działanie

Tonik z octem jabłkowym ma właściwości nawilżające, wygładzające oraz łagodzące zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum, rozjaśnia przebarwienia i sprawia, że zmarszczki stają się mniej widoczne. Zamyka pory skóry i wzmacnia naturalny płaszcz ochronny. Stosowanie octu jabłkowego przez dłuższy czas pomaga nawet zlikwidować drobne blizny na skórze.

Zawarte w occie jabłkowym składniki, w szczególności kwasy organiczne i sole mineralne, powodują, że zrobiony z niego tonik działa jak peeling enzymatyczny. Usuwa martwy naskórek, wygładza zmarszczki, poprawia koloryt skóry i jej napięcie. Może stanowić skuteczne remedium na przebarwienia skóry.

Co ważne, zabiegi z wykorzystaniem naturalnych kwasów organicznych mogą być bezpiecznie stosowane przy każdym rodzaju skóry, nawet przy cerze wrażliwej, z tendencją do zaczerwienienia i pękania naczyniek krwionośnych.

Ocet jabłkowy na trądzik

W przypadku cery trądzikowej i z tendencją do stanów zapalnych i zmian ropnych również można używać toniku z octem jabłkowym do przemywania twarzy. Sprawdza się zarówno w przypadku trądziku młodzieńczego, jak i różowatego.

Tonik z octu zapobiega rozwojowi bakterii, zmniejsza skłonność do ropienia, łojotoku i przesuszenia skóry twarzy, pomaga lepiej poradzić sobie z zaczerwienieniem, przebarwieniami, a nawet z bliznami pozostałymi po zmianach trądzikowych. Ułatwia też gojenie się ranek, odżywia, regeneruje i wygładza skórę twarzy.

Maseczka z octem jabłkowym do cery trądzikowej

Przy problemach z wypryskami i zaskórnikami warto wypróbować maseczkę, do której wykonania potrzebujemy: łyżki miodu, płaskiej łyżeczki cynamonu i łyżeczki octu jabłkowego. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na skórę twarzy i pozostaw na około 15–20 minut, po czym dokładnie spłucz ją wodą.

Maseczki z octem jabłkowym można sobie przygotować również z dodatkiem jogurtu naturalnego albo startego jabłka. Warto dodać do nich kilka kropli łagodnego olejku do pielęgnacji skóry, np. olejku migdałowego lub z pestek moreli.

Ocet jabłkowy na włosy

Ocet jabłkowy wykazuje również korzystny wpływ na skórę głowy oraz na włosy. Można stosować go np. w formie płukanki, która wspomaga leczenie chorób skóry głowy, a także poprawia kondycję i wygląd włosów.

Płukanki z octu jabłkowego mają kwaśny odczyn, który jest kompatybilny z pH włosów – wynosi ono około 3,5. Dlatego ocet tak dobrze się sprawdza w pielęgnacji włosów. Przywraca włosom i skórze głowy naturalny odczyn, a zawarte w nim składniki mineralne i witaminy przyczyniają się do odżywienia skóry głowy i uzupełnienia niedoborów.

Ocet jabłkowy zapobiega elektryzowaniu się, puszeniu i plątaniu włosów. Płukanki octowe zamykają łuski włosów, przez co pasma stają się gładsze, bardziej lśniące i łatwiejsze do rozczesania i ułożenia. Ocet skutecznie oczyszcza skórę głowy, usuwa nadmiar sebum i pozwala pozbyć się szkodliwych bakterii i grzybów. Co istotne, jeśli chodzi o mycie i płukanie włosów, nie ma przeciwwskazań do stosowania octu jabłkowego, można go używać do każdego rodzaju włosów.

Kiedy można stosować ocet jabłkowy na włosy?

Dzięki właściwościom przeciwdrobnoustrojowym i przeciwgrzybiczym ocet jabłkowy jest przydatnym środkiem w niwelowaniu różnego rodzaju dolegliwości i zakażeń skóry głowy. Można stosować ocet jabłkowy w takich przypadłościach, jak między innymi:

  • łupież
  • swędzenie skóry głowy
  • wypadanie włosów
  • nadmierna łamliwość włosów
  • przetłuszczanie się skóry głowy
  • wszawica
  • łuszczyca – jako środek pomocniczy

Płukanki z octem jabłkowym zalecane są też do częstej pielęgnacji włosów, jeśli chcesz po prostu poprawić ich kondycję, dodać blasku i objętości, przyspieszyć wzrost, ograniczyć wypadanie i zwiększyć odporność włosów na uszkodzenia mechaniczne.

Jak używać octu jabłkowego do włosów?

Płukankę do włosów z octem jabłkowym przygotujesz, mieszając pół litra przegotowanej, wystudzonej wody z jedną łyżką octu. Po umyciu włosów nałóż na nie płukankę, pozostaw na kilka minut i spłucz ciepłą wodą.

Octu jabłkowego można użyć także do przygotowania odżywczej maski do włosów. W tym celu do mieszaniny wody z octem należy dodać jedno żółtko. Zapewni to większą ilość protein, które jeszcze bardziej wzmocnią włosy i dodadzą im blasku. Odżywkę nanosimy na umyte włosy, czekamy pół godziny i dokładnie spłukujemy.

Gdy zmagasz się z łupieżem, pomocna może okazać się wcierka do włosów. W tym celu wykorzystaj ocet jabłkowy wymieszany z wodą w proporcji 1:4. Mieszaninę wetrzyj w skórę głowy na pół godziny przed umyciem włosów. Wcierka taka nie tylko pozwala szybciej pozbyć się łupieżu, ale również zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów i skutecznie oczyszcza skórę głowy.

Czy ocet jabłkowy pomaga na łuszczycę?

Płukanki lub wcierki z octem jabłkowym nie wyleczą łuszczycy, ale mogą istotnie złagodzić dolegliwości związane z tą przewlekłą chorobą. Trzeba przygotować roztwór octu z wodą w proporcji 1:3 i stosować go w formie okładów na zmiany na skórze głowy. Pozwala to zmniejszyć świąd, lepiej nawilżyć skórę, odkazić zmiany chorobowe i pozbyć się łusek.

Podsumowanie

Ocet jabłkowy jest naturalnym środkiem, po który możesz sięgać w codziennej pielęgnacji skóry twarzy i głowy. Jest łatwo dostępny i niedrogi. Co więcej, można zrobić go domowym sposobem, najlepiej używając do tego dobrej jakości ekologicznych jabłek. Ważne, aby produkt był niepasteryzowany i niefiltrowany. Jak widać, warto stosować ocet jabłkowy na twarz i włosy, ponieważ skutecznie poprawia ich kondycję i wygląd. Przyczynia się także do właściwego odżywienia skóry i przydaje się w leczeniu oraz profilaktyce różnych dolegliwości skórnych.

Zobacz także: Jak rozpoznać zepsuty ocet jabłkowy?

Źródła:

  1. Ho, C. W., Lazim, A. M., Fazry, S., Zaki, U. K. H. H., Lim, S. J. (2017). Varieties, production, composition and health benefits of vinegars: A review. Food Chemistry, 221, 1621–1630. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814616318076?via%3Dihub
  2. Gunnars, K. (2023). 6 Health Benefits of Apple Cider Vinegar, Backed by Science. Pobrane z https://www.healthline.com/nutrition/6-proven-health-benefits-of-apple-cider-vinegar#acetic-acid
  3. Yagnik, D., Ward, M., Shah, A. J. (2021). Antibacterial apple cider vinegar eradicates methicillin resistant Staphylococcus aureus and resistant Escherichia coli. Scientific Reports, 11(1), 1854. https://doi.org/10.1038/s41598-020-78407-x
  4. Yagnik, D., Serafin, V., J Shah, A. (2018). Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Scientific Reports, 8(1), 1732. https://doi.org/10.1038/s41598-017-18618-x
  5. Hasan, F., Hamilton, K., Angadi, S., Kranz, S. (2022). The Effects of Vinegar/Acetic Acid Intake on Appetite Measures and Energy Consumption: A Systematic Literature Review. Current Developments in Nutrition, 6(Suppl 1), 285. https://doi.org/10.1093/cdn/nzac053.026
  6. National Eczema Association. (2021). Get the Facts: Apple Cider Vinegar. Pobrane z https://nationaleczema.org/blog/get-the-facts-acv/
  7. Racjonalni. (2019). Ocet jabłkowy – zastosowanie, właściwości lecznicze. Pobrane z https://super-racjonalni.pl/blog/strefa-wiedzy/wlasciwosci-lecznicze-octu-jablkowego/
  8. Herbiness. (2014). Tonik z octem jabłkowym – jak zrobić i dlaczego warto. Pobrane z https://herbiness.com/tonik-z-octem-jablkowym-jak-zrobic-dlaczego-warto/
  9. Adamkiewicz-Kiwer, Z. (2022). Ocet jabłkowy na skórę – dlaczego warto go stosować? Pobrane z https://olini.pl/blog/baza-wiedzy/ocet-jablkowy-na-skore-twarz-i-wlosy
  10. White, A. (2023). Can Apple Cider Vinegar Benefit Your Hair? Pobrane z https://www.healthline.com/health/apple-cider-vinegar-hair#research
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły