Strona główna WellbeingBądź eko Olejek arganowy do pielęgnacji ciała i włosów

Olejek arganowy do pielęgnacji ciała i włosów

autor: Aleksandra Jaworska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Olejek arganowy to kosmetyk wielofunkcyjny, którym z powodzeniem zastąpisz wiele kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Sprawdź, jak go wykorzystać w codziennej pielęgnacji.

Strona główna WellbeingBądź eko Olejek arganowy do pielęgnacji ciała i włosów

W Europie olejek arganowy znany jest od 30 lat. Gdy Pierre Fabre, francuski farmaceuta i twórca dermokosmetycznego imperium, podczas podróży do Maroka, zwrócił uwagę na młody wygląd dłoni kobiet berberyjskich. Pozyskiwały one olej arganowy ręcznie z surowych orzechów drzewa arganii.

Skóra na ich dłoniach zachowała młody wygląd, w przeciwieństwie do twarzy, narażonych na działanie słońca. I tak zrodziła się myśl, by wnikliwie zbadać ten olej. Dziś wiemy już o nim wszystko.

Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów

Olejek arganowy – co o nim wiemy?

Olejek arganowy jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwasy omega–6 i omega–9. W połączeniu ze skwalenem wspomagają one regenerację bariery lipidowej naskórka oraz uzupełniają niedobory składników tłuszczowych w skórze, co zapobiega jej wysychaniu.

Inny cenny składnik to zwalczająca wolne rodniki witamina E, której jest o wiele więcej niż w oliwie z oliwek. Wysoka zawartość związków fenolowych, w tym kwasu ferulowego, i karotenoidów decydują o wyjątkowo silnym działaniu antyoksydacyjnym oleju.

Maseczki na twarz – jak dobrać je do swojej cery?

Olejek arganowy z Maroka w starożytnej stylizacji. Buteleczka oleju, orzechy drzewa arganii w miseczce ręcznik.

Warto wiedzieć, że olej arganowy kosmetyczny różni się od spożywczego.  Oba są wytłaczane z owoców drzewa arganowego. Olej spożywczy jest ciemniejszy, tłoczy się go z prażonych ziaren, ma wyrazisty smak. Kosmetyczny jest dużo jaśniejszy i bezsmakowy, powstaje z ziaren niepoddawanych obróbce.

Produkt ten nie jest tani. Za dobrej jakości olej kosmetyczny zapłacimy ok. 40-60 zł/30 ml. Trzeba jednak wiedzieć, że aby otrzymać 1 litr oleju, należy zużyć ok. 30 kilogramów orzechów, czyli zbiór z 6-7 drzew. Nic więc dziwnego, że nazywany jest płynnym złotem.

Olejek z drzewa herbacianego – kiedy stosować?

Olejek arganowy dla każdego

Największą zaletą olejku arganowego jest to, że jest uniwersalny. Nie uczula. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej, przesuszonej, odwodnionej. Z kolei dzięki właściwościom przeciwzapalnym i łagodzącym sprzyja zmniejszaniu się zmian towarzyszących cerze tłustej i trądzikowej.

Olejek arganowy jest wydajny i bardzo dobrze przyswajalny przez naszą skórę. Pod wpływem enzymów, które w niej występują, składniki oleju są odpowiednio modyfikowane i wnikają w głębsze warstwy skóry. W dodatku jest niekłopotliwy w stosowaniu, bo szybko wchłania się w skórę. Oto 9 pomysłów, jak go wykorzystać.

Olejek rycynowy na włosy, rzęsy, skórę i paznokcie

9 pomysłów na pielęgnację olejkiem arganowym

1. Wzbogać olejkiem krem do twarzy

Dobrym pomysłem jest dodanie odrobiny oleju do kremu, co zwiększy właściwości pielęgnujące preparatu. Nałóż na dłoń porcję kremu, zmieszaj z nim 2–3 krople olejku i nakładaj.

Dzięki zawartej w oleju witaminie E, taki krem zadziała przeciwstarzeniowo. Dodatkowym wsparciem dla skóry twarzy są również karotenoidy, polifenole i fitosterole, które zwalczają wolne rodniki.

2. Olejek arganowy jako serum

Przed wieczornym użyciem kremu wmasuj olej w głębokie zmarszczki. Wcieraj go przez chwilę w skórę, zataczając maleńkie kółeczka. Niewchłonięte resztki zbierz po 10 minutach chusteczką.

Przy regularnym stosowaniu przez 6 tygodni, olejek arganowy do twarzy spłyci zmarszczki i ujędrni skórę.

Olejek arganowy do pielęgnacji twarzy. Młoda kobieta w białym szlafroku dotyka dłońmi twarzy uśmiechając się do lustra.

3. Olejek arganowy do demakijażu

Moda na oczyszczanie skóry olejami przywędrowała do nas z Azji. Znane z promiennej cery Azjatki stosują do tego celu olejki myjące, które w połączeniu z wodą tworzą emulsję, rozpuszczającą wszystkie zanieczyszczenia, znajdujące się na skórze.

Działa tu zasada: tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, dlatego olej bez problemu ściąga z twarzy pozostałości po kremie, makijaż i nadmiar sebum.

Nanieś olejek arganowy palcami i zmyj ciepłą wodą. Przy tłustej cerze możesz zastosować dodatkowo żel do mycia twarzy. Na koniec przetrzyj twarz tonikiem.

4. Olejek arganowy na paznokcie i skórki

Przesuszone, łamliwe czy rozdwajające się płytki często nie reagują na wzmacnianie ich drogeryjnymi odżywkami. Szczególnie, jeśli przyczyną ich słabej kondycji jest długo noszony manikiur hybrydowy czy akryl. W takiej sytuacji dobrodziejstwem będzie kuracja czystym, lekko podgrzanym olejem.

Wcieraj go kilka razy w tygodniu w suche skórki i płytki. Paznokcie będą mocniejsze, a skóra wokół nich gładka.

Domowe sposoby na suche dłonie

Olejek arganowy do pielęgnacji paznokci. Kobieca dłoń z wypielęgnowanymi paznokciami trzyma pipetę nad buteleczką olejku stojącą na białym blacie. W tle białe kwiaty.

5. Zapobiegaj puszeniu fryzury

Olejek nałożony na suche pasma dyscyplinuje je i wygładza. Kilka kropli olejku należy rozetrzeć w dłoniach, a potem przeciągnąć nimi po włosach.

6. Stosuj olejek arganowy na włosy

Oto przepis na kurację do zniszczonych włosów:

Wmasuj w suche pasma 1–2 łyżeczki olejku arganowego w zależności od ich długości. Zawiń włosy w foliowy czepek i ręcznik, a po 30 minutach umyj głowę szamponem.

Możesz także dodać olej do odżywki (wystarczy kilka kropli do porcji wyciśniętej na dłoń). W ten sposób zmienisz odżywkę w bogatą, regenerującą maskę.

Olejowanie włosów – jak to robić prawidłowo?

7. Dodaj olejek do kąpieli

Czysty olejek arganowy możesz również stosować jako dodatek do kąpieli. Wlej do wanny z wodą ok. pół szklanki oleju.

Taki 20-minutowy seans lekko natłuści skórę i zabezpieczy naskórek przed utratą wilgoci. Sprawi, że będziesz mogła zrezygnować z balsamu nawilżającego.

Uwaga! Wchodząc i wychodząc z wanny zachowaj ostrożność. Olejek sprawia, że jej powierzchnia staje się śliska, więc łatwo możesz się przewrócić.

Młoda zrelaksowana kobieta bierze kąpiel w wannie. Olejek arganowy dodany do kąpieli.

8. Zrób odżywczy peeling

Kilka łyżek olejku zmieszaj z solą, cukrem albo garścią fusów z kawy. Nałóż peeling na lekko wilgotne ciało, wymasuj je energicznie i spłucz.

9. Zastąp balsam olejkiem arganowym

Wetrzyj olejek arganowy w suchą lub lekko wilgotną po kąpieli skórę. Zanim włożysz ubranie, zaczekaj kilka minut.

Olej jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwasy omega-6 i omega-9. Wspomagają one regenerację bariery lipidowej naskórka oraz uzupełniają niedobory składników tłuszczowych w skórze, co zapobiega jej wysychaniu.

Domowe kosmetyki DIY z zielonej herbaty

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły