Olejowanie – naturalny sposób na odbudowę włosów

Olejki szturmem podbiły kosmetyczny rynek. Podpowiadamy jak określić stopień zniszczenia swoich włosów (porowatość) i dobrać do nich najlepszy olejek.

Pewnie każdej z nas zdarzyło się kupić kosmetyk, który po zastosowaniu nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. np. zamiast wygładzić włosy, tylko je napuszył. Podobnie jest z pielęgnacją olejami. Jeśli kiedykolwiek zafundowałaś sobie tłustą kurację, a po umyciu włosy były ciężkie i oklapnięte, powodem mogło być użycie niewłaściwie dobranego do rodzaju włosów oleju.

Dlaczego personalizowanie kuracji ma takie znaczenie skoro włos jest martwą tkanką? Jego zewnętrzną warstwę tworzy osłonka zbudowana z dachówkowato nachodzących na siebie komórek (łusek), spojonych w naturalny sposób, np. ceramidami. Uszkodzenie tej ochronnej okrywy na skutek częstego farbowania, działania słońca, nadużywania lokówki czy prostownicy powoduje, że włos staje się osłabiony, zniszczony. Stosowane podczas zabiegów pielęgnacyjnych oleje (dobrej jakości spożywcze, apteczne lub kosmetyczne) oblepiają włosy i wnikają w mikrouszkodzenia -–w ten sposób poprawiają ich kondycję.

Określając stopień zniszczenia włosów (porowatość) możemy dobrać odpowiedni program pielęgnacyjny i przewidzieć, jak będą one wyglądać po wykonanych zabiegach. Włosy mogą być nisko-, średnio- lub wysokoporowate, zależnie od stopnia ich zniszczenia, które określa sposób ułożenia łusek.

 • Włosy wysokoporowate mają łuski nieprzylegające, bywają kruche, łamliwe, sztywne, często się kręcą i falują, lubią się puszyć. Są podatne na stylizację. Wysoką porowatością cechują się także czupryny często poddawane zabiegom prostowania, suszenia, farbowania, trwałej, rozjaśniania.
 • Włosy średnioporowate nie są bardzo zniszczone, ale także brakuje im blasku. Mają tendencję do elektryzowania się i puszenia.
 • Włosy o niskiej porowatości mają przylegające, zwarte, zamknięte łuski. Są zazwyczaj proste, gładkie i miękkie, odporne na puszenie się i zniszczenia. Mają tendencję do przetłuszczania. Trudniej z nich ułożyć trwałą fryzurę (np. zakręcone loki szybko się prostują).

Jak stosować olejki do włosów?

Jak określić porowatość?

Oczywiście, najbardziej precyzyjną odpowiedź przyniesie wizyta u trychologa, który obejrzy włosy pod mikroskopem. Można skorzystać również z domowych metod, które jednak nie przynoszą stuprocentowej pewności.

Najłatwiej przesunąć palcami po paśmie od nasady do końcówek. Jeśli skrzypią, są szorstkie wówczas mamy do czynienia z wysokoporowatością, jeśli jest niewiele nierówności, wtedy są średnioporowate. Gdy włosy nie stawiają oporu są prawdopodobnie niskoporowate. Druga metoda polega na wrzuceniu włosa do miski z czystą wodą na około 10 minut i obserwacji, jak szybko będzie chłonął wodę. Gdy włos nadal znajduje się na powierzchni wody masz włosy niskoporowate, czy zanurzył się tylko trochę – włosy średnioporowate, jeśli wciągnął wodę w takim stopniu, że całkowicie utonął – włosy wysokoporowate.

Dobieramy olej do rodzaju włosów

Do pasm wysokoporowatych odpowiednie będą oleje roślinne z dużą zawartością kwasów tłuszczowych wielonienasyconych tj. omega-3 i omega-6:

 • z pestek winogron
 • z pestek moreli
 • ze słodkich migdałów
 • sojowy
 • z kiełków pszenicy
 • kukurydziany
 • z orzechów włoskich
 • z czarnuszki
 • z ogórecznika lekarskiego

Olejki do włosów - jak olejować włosy?

Włosy średnioporowate potrzebują olejów roślinnych, które mają przewagę kwasów tłuszczowych jednonienasyconych tj. omega-7 oraz omega-9:

 • rycynowy
 • z pestek dyni
 • oliwa
 • olej awokado
 • lniany
 • słonecznikowy
 • jojoba
 • arganowy
 • rokitnikowy
 • marula

Włosy o niskiej porowatości polubią oleje roślinne o małych cząstkach, z dużą ilością kwasów tłuszczowych nasyconych, bo takim najłatwiej wniknąć do wnętrza włosa pomiędzy przytulającymi się do siebie łuskami:

 • kokosowy
 • słonecznikowy
 • babassu
 • palmowy
 • rycynowy
 • lniany
 • masła egzotyczne: cupuacu, shea

Olejowanie włosów krok po kroku

 1. Na włosach (suchych lub wilgotnych) i skórze głowy rozprowadź olejek (na krótkie włosy wystarczy łyżka, na długie 2–4). Wykonaj delikatny masaż, załóż foliowy czepek i owiń głowę ręcznikiem.
 2. Szybszy sposób to zanurzenie włosów w misce z wodą z olejem (metoda tylko dla długich pasm). Po odciśnięciu pasm postępuj jak wyżej.
 3. Jeszcze inna metoda to użycie spryskiwacza, do którego wlewamy wodę z łyżką oleju.
 4. Olej możesz pozostawić na włosach nawet na całą noc albo zmyć po 0,5 godz. – 2 godzinach.
 5. Porządnie umyj głowę szamponem i nałóż na pasma nawilżającą odżywkę.

Jak olejować włosy?

Kurację wykonuj nie częściej niż raz w tygodniu.

Uwaga! Jeśli masz problem ze zmyciem oleju użyj… odżywki do włosów, najlepiej bez protein i silikonów. Jak to zrobić? Po spłukaniu oleju sporą ilością ciepłej wody, nałóż na nie porcję odżywki. Zemulguj ją masując okrężnymi ruchami, pozostaw na włosach około 2-3 minut. Zmyj odżywkę wodą, ewentualnie użyj dodatkowo szamponu.

Zastosowanie zabiegu olejowania w ciągu kilku tygodni odbuduje zniszczone pasma i zapewni im ochronę. Uzupełni ubytki w łuskach włosowych, dzięki czemu staną się lśniące i mocne. Najbardziej spektakularne efekty pielęgnacji widoczne są na włosach zniszczonych (wysokoporowatych).

Sprawdź, co zrobić, aby mieć gęste włosy.

09.09.2019
Cudowne remedium na raka, a może trucizna, której lepiej unikać? Jak to właściwie jest z tą amygdaliną, leczy, a może przynosi więcej szkody niż pożytku? Postanowiliśmy poszukać informacji u źródła i zapytaliśmy o amygdalinę prof. Anną Brzozowską z Zakładu Podstaw Żywienia, Katedry Żywienia Człowieka, Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie.
26.10.2019
Umierasz ze strachu przed każdym pobraniem krwi? Może masz cienkie, „pochowane” żyły i pielęgniarka kłuje cię wielokrotnie, zanim trafi w odpowiednie miejsce? Są sposoby na to, żeby skrócić i ułatwić ów nieprzyjemny zabieg. Przeczytaj rady naszego eksperta: lek med. Joanny Pietroń, internisty z Centrum Medycznego Damiana.
22.07.2019
W aptekach czy drogeriach możemy znaleźć mnóstwo różnego rodzaju kremów przeciwsłonecznych. Jak wybrać ten najlepszy dla Ciebie lub twojego dziecka? Jak nie pogubić się w gąszczu oznaczeń? Oznaczenia jakie znajdziesz na tubce z kremem przeciwsłonecznym rozszyfrowuje specjalista dermatolog dr hab. n. med. Ewa Trznadel-Grodzka, konsultant naukowy marki Dermedic.
20.02.2019
Odkąd tak bardzo popularne stały się szumiące maskotki dla noworodków, wiele osób interesuje się tym, czy wydawany przez nie dźwięk, zwany białym szumem, rzeczywiście działa relaksująco na dzieci i dorosłych i czy długotrwałe słuchanie takich dźwięków jest bezpieczne dla uszu. Sprawdzamy!
22.12.2018
Wszyscy wiemy o tym doskonale, że orzechy są zdrowe. Dostarczają bardzo ważnych dla nas nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnik regulującego pracę jelit, witaminy: głównie E oraz z grupy B, a także składniki mineralne takie jak: fosfor, magnez, żelazo, wapń, potas i cynk. W zależności od gatunku orzechów proporcje cennych składników są różne.  Według zaleceń FDA (Food and Drug Administration) codziennie powinniśmy […]
24.10.2018
Astrologia we współczesnym świecie naukowym uważana jest za wróżbiarstwo i traktowana z przymrużeniem oka, jako dziedzina pseudonaukowa. Zarzuca się jej brak skuteczności, a próby przewidywania przyszłości poszczególnych osób czy zdarzeń za pomocą położenia ciał niebieskich uważa się za bajki. Tymczasem w starożytności astrologia traktowana była na równi z astronomią, a często nawet przewyższała ją znaczeniem.