Pewnie każdej z nas zdarzyło się kupić kosmetyk, który po zastosowaniu nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. np. zamiast wygładzić włosy, tylko je napuszył. Podobnie jest z pielęgnacją olejami. Jeśli kiedykolwiek zafundowałaś sobie tłustą kurację, a po umyciu włosy były ciężkie i oklapnięte, powodem mogło być użycie niewłaściwie dobranego do rodzaju włosów oleju.
Spis treści
Olejowanie włosów spersonalizowane
Dlaczego personalizowanie kuracji ma takie znaczenie skoro włos jest martwą tkanką? Jego zewnętrzną warstwę tworzy osłonka zbudowana z dachówkowato nachodzących na siebie komórek (łusek), spojonych w naturalny sposób, np. ceramidami. Uszkodzenie tej ochronnej okrywy na skutek częstego farbowania, działania słońca, nadużywania lokówki czy prostownicy powoduje, że włos staje się osłabiony, zniszczony.
Stosowane podczas zabiegów pielęgnacyjnych oleje (dobrej jakości spożywcze, apteczne lub kosmetyczne) oblepiają włosy i wnikają w mikrouszkodzenia -–w ten sposób poprawiają ich kondycję.
Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów
Porowatość włosów, czyli ocena zniszczeń
Określając stopień zniszczenia włosów (porowatość) możemy dobrać odpowiedni program pielęgnacyjny i przewidzieć, jak będą one wyglądać po wykonanych zabiegach. Włosy mogą być nisko-, średnio- lub wysokoporowate, zależnie od stopnia ich zniszczenia, które określa sposób ułożenia łusek.
- Włosy wysokoporowate mają łuski nieprzylegające, bywają kruche, łamliwe, sztywne, często się kręcą i falują, lubią się puszyć. Są podatne na stylizację. Wysoką porowatością cechują się także czupryny często poddawane zabiegom prostowania, suszenia, farbowania, trwałej, rozjaśniania.
- Włosy średnioporowate nie są bardzo zniszczone, ale także brakuje im blasku. Mają tendencję do elektryzowania się i puszenia.
- Włosy o niskiej porowatości mają przylegające, zwarte, zamknięte łuski. Są zazwyczaj proste, gładkie i miękkie, odporne na puszenie się i zniszczenia. Mają tendencję do przetłuszczania. Trudniej z nich ułożyć trwałą fryzurę (np. zakręcone loki szybko się prostują).
Jak określić porowatość?
Oczywiście, najbardziej precyzyjną odpowiedź przyniesie wizyta u trychologa, który obejrzy włosy pod mikroskopem. Można skorzystać również z domowych metod, które jednak nie przynoszą stuprocentowej pewności.
Metoda na dotyk
Najłatwiej przesunąć palcami po paśmie włosów od nasady do końcówek. Jeśli skrzypią, są szorstkie wówczas mamy do czynienia z wysokoporowatością, jeśli jest niewiele nierówności, wtedy są średnioporowate. Gdy włosy nie stawiają oporu są prawdopodobnie niskoporowate.
Metoda z miską wody
Druga metoda polega na wrzuceniu włosa do miski z czystą wodą na około 10 minut i obserwacji, jak szybko będzie chłonął wodę. Gdy włos nadal znajduje się na powierzchni wody masz włosy niskoporowate, czy zanurzył się tylko trochę – włosy średnioporowate, jeśli wciągnął wodę w takim stopniu, że całkowicie utonął – włosy wysokoporowate.
Wypadające włosy – przyczyny i metody leczenia
Jaki olej do jakiego rodzaju włosów?
Włosy wysokoporowate
Do pasm wysokoporowatych odpowiednie będą oleje roślinne z dużą zawartością kwasów tłuszczowych wielonienasyconych tj. omega-3 i omega-6:
- z pestek winogron
- z pestek moreli
- ze słodkich migdałów
- sojowy
- z kiełków pszenicy
- kukurydziany
- z orzechów włoskich
- z czarnuszki
- z ogórecznika lekarskiego
Włosy średnioporowate
Włosy średnioporowate potrzebują olejów roślinnych, które mają przewagę kwasów tłuszczowych jednonienasyconych tj. omega-7 oraz omega-9:
- olejek rycynowy
- z pestek dyni
- oliwa
- olej awokado
- lniany
- słonecznikowy
- jojoba
- olejek arganowy
- rokitnikowy
- marula
Włosy niskoporowate
Włosy o niskiej porowatości polubią oleje roślinne o małych cząstkach, z dużą ilością kwasów tłuszczowych nasyconych, bo takim najłatwiej wniknąć do wnętrza włosa pomiędzy przytulającymi się do siebie łuskami:
- kokosowy
- słonecznikowy
- babassu
- olej palmowy
- rycynowy
- lniany
- masła egzotyczne: cupuacu, shea
Olej kokosowy na włosy – co warto wiedzieć o tej metodzie?
Olejowanie włosów krok po kroku
Krok 1: Na włosach (suchych lub wilgotnych) i skórze głowy rozprowadź olejek (na krótkie włosy wystarczy łyżka, na długie 2–4).
Możesz też zanurzyć włosy w misce z wodą z olejem (o ile masz długie pasma) i je dobrze odcisnąć z wody. Trzecia opcja to użycie spryskiwacza, do którego wlewasz wodę z łyżką oleju.
Krok 2: Wykonaj delikatny masaż głowy.
Krok 3: Załóż foliowy czepek i owiń głowę ręcznikiem.
Olej możesz pozostawić na włosach nawet na całą noc albo zmyć po 0,5 godz. – 2 godzinach.
Krok 4: Porządnie umyj głowę szamponem i nałóż na pasma nawilżającą odżywkę.
Kurację wykonuj nie częściej niż raz w tygodniu.
Uwaga! Jeśli masz problem ze zmyciem oleju użyj… odżywki do włosów, najlepiej bez protein i silikonów.
Jak spłukać olej z włosów za pomocą odżywki?
Po spłukaniu oleju sporą ilością ciepłej wody, nałóż na nie porcję odżywki. Zemulguj ją masując okrężnymi ruchami, pozostaw na włosach około 2-3 minut. Zmyj odżywkę wodą, ewentualnie użyj dodatkowo szamponu.
Zastosowanie zabiegu olejowania włosów w ciągu kilku tygodni odbuduje zniszczone pasma i zapewni im ochronę. Uzupełni ubytki w łuskach włosowych, dzięki czemu staną się lśniące i mocne.
Najbardziej spektakularne efekty pielęgnacji widoczne są na włosach zniszczonych (wysokoporowatych).