Spis treści
Uwaga na filtry przenikające oddziałujące na układ hormonalny
Zacznę od ostrzeżenia. Sporo ostatnio mówi się o tzw. filtrach przenikających. Są to substancje penetrujące do głębszych warstw skóry i krwiobiegu. Uznawane za substancje endokrynnie czynne, czyli odbierane przez nasz organizm jako hormony i mogące zaburzać pracę układu hormonalnego. Wyszczególniono te kontrowersyjne składniki, w składach kosmetyków z filtrami UV ukryte są pod nazwami:
- Etylhexyl Methoxycinnamate
- Octylmethoxycinnamate
- Benzophenone-3, -4, -10
- 4- Methylbenzylidene Camphor
- Octyl Dimethyl PABA
- Oxybenzone
- Homosalate
- Avobenzone
- Octocrylene (uznany przez toksykologów za silny alergen)
Amerykańskie Towarzystwo EWG (The Enviromental Working Group) nagłośniło badania prowadzone przez CDC (Centers for Disease Control and Prevention) o ryzykownym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych.
Udowodniono w badaniach naukowych, że substancje chemiczne, zwane popularnie filtrami chemicznymi przedostają się do głębokich warstw skóry człowieka. Ślady np. filtra UV benzophenone-3 znaleziono w próbkach moczu u 96% badanych osób, a ślady kilkunastu rodzajów filtrów stwierdzono w 85% próbek mleka z piersi badanych kobiet.*
Uwaga! Filtry przeciwsłoneczne przenikające mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla kobiet w ciąży, mam karmiących piersią, a także dla dzieci i młodzieży w okresie dorastania. Badania wykazały wpływ na płód u kobiet ciężarnych.
Oznaczenia na kremach przeciwsłonecznych – co warto o nich wiedzieć?
Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych
Filtry chroniące skórę przed słońcem dzielimy na dwie grupy:
- chemiczne
- fizyczne (mineralne)
Oba filtry przeciwsłoneczne chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale czym się różnią?
Filtry chemiczne działają poprzez wniknięcie w skórę i absorbują promienie słoneczne. Dlatego, aby spełniły swoją role muszą zostać nałożone odpowiednio wcześniej przed ekspozycją na słońce. Po aplikacji wchłaniają się i są niewidoczne na skórze.
Filtry fizyczne (mineralne) to naturalne minerały nie wnikające w skórę, dzięki warstwie pozostającej na jej powierzchni odbijają i rozpraszają promienie słoneczne. Chronią od momentu aplikacji, pozostawiając na skórze lekko biały film.
Najbezpieczniejsza ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci i kobiet w ciąży
Trzeba być czujnym, ale z odpowiednią ściągą bez problemu można znaleźć całkowicie bezpieczne kosmetyki. Najbezpieczniejszą, rekomendowaną dla najmłodszych i kobiet w ciąży ochroną przed słońcem są kremy z filtrem mineralnym, czyli w składzie kosmetyku pod nazwami:
- dwutlenek tytanu: nazwa INCI Titanium Dioxide
- tlenek cynku: nazwa INCI: Zinc Oxide
Dlaczego najbezpieczniejszą? Tworzą one fizyczną barierę w postaci zewnętrznej membrany na skórze. To naturalny sposób ochrony skóry przed słońcem. Ważne jest jednak, aby minerał NIE występował w postaci NANO cząsteczek, czyli mikrocząsteczek, które są podejrzewane o wnikanie do organizmu. Nanocząsteczki sprawiają, że kosmetyk nie pozostawia na skórze białej warstwy, oznacza to może jednak, że spowodowane jest to jego wchłanianiem się w głąb skóry, a to nie jest bezpieczne.
Dlatego jedynym filtrem słonecznym dopuszczonym przez międzynarodową organizację ECOCERT w produkcji kosmetyków naturalnych jest mineralny, ale nie w postaci NANO cząsteczek. Takie produkty są bezpieczne nawet dla dzieci już od pierwszych dni życia (sprawdź: jak wybrać bezpieczne kosmetyki dla dzieci).
Kremy przeciwsłoneczne dla dorosłych
Biała warstwa kremu z filtrem UV wyraźnie widoczna na skórze w przypadku dzieci jest z pewnością pozytywem, gdyż dokładnie widzimy miejsce aplikacji. Dorosłym ten aspekt może jednak przeszkadzać. Tu polecam kosmetyki z filtrami chemicznymi uznanymi za bezpieczne:
- Ethylhexyl Triazone
- Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate
- Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine
To substancje, uznane za bezpieczne przez rzetelne międzynarodowe organizacje certyfikujące, m.in. AllergyCertified.
Reakcje alergiczne na kosmetyki przeciwsłoneczne
W czasie ekspozycji słonecznej, w wyniku fotoreakcji, ryzyko alergii na alergeny zawarte w kosmetyku niestety wzrasta. W tym przypadku wyróżniamy dwa typy alergii:
- alergia kontaktowa – gdy wystąpiła po nałożeniu kosmetyku, ale bez wystawiania ciała na słońce
- fotoreakcja – występująca w miejscu nałożenia kosmetyku, ale po ekspozycji na działanie promieniowania słonecznego
Jeśli zaobserwujesz u siebie którąkolwiek z tych reakcji od razu zrezygnuj ze stosowania dotychczasowego kosmetyku i udaj się do lekarza. Odpowiednie badania i konsultacja dermatologiczna wskażą, który ze składników wywołuje u Ciebie alergię. Niestety takiego składnika trzeba unikać już zawsze, alergia kontaktowa pozostaje z nami niestety na zawsze, czasami w formie ukrytej przez jakiś czas.
Na szczęście alergii można zapobiec. Jak? Warto wybierać bezpieczne, prawdziwie hipoalergiczne, bezzapachowe kremy (sprawdź: jak upewnić się, że krem jest hipoalergiczny). Substancje zapachowe to bowiem najsilniejsze alergeny. Ułatwieniem wyboru są certyfikaty, np. znak AllergyCertified. To międzynarodowa organizacja, która wyróżnia produkty prawdziwie hipoalergiczne i całkowicie bezpieczne dla osób z wyjątkowo wrażliwą skórą skłonną do alergii.
Jaki faktor UV wybrać?
Poniżej przedstawiam przykładową procentową ochronę danego filtru przeciwsłonecznego.
SPF wskazuje procent promieni UVB, które blokuje filtr :
Filtr mineralny:
→ SPF 30 blokuje UVB w ponad 98%
Filtry chemiczne:
→ SPF 15 – 93,3% UVB
→ SPF 30 – 96,6% UVB
→ SPF 50 – 98% UVB
Ochrona UVA stanowi co najmniej 1/3 ochrony UVB, więc krem z SPF 15 chroni przed promieniowaniem UVA co najmniej na poziomie SPF 5.
Rodzaje promieniowania słonecznego: UVA i UVB
Mówiąc o kremach z filtrem i słońcu, poruszę jeszcze temat promieniowania słonecznego. Istnieją jego dwa rodzaje docierające do naszej planety
- UV-A – promieniowanie o największej długości fali, przenika przez szkło i dociera do głębokich warstw skóry, powodując uszkodzenia włókien kolagenowych, przyspiesza procesy starzenia
- UV-B – to promieniowanie o krótszej długości fali, filtrowane przez powłokę atmosferyczną oraz szyby. Odpowiedzialne jest za odczyn rumieniowy, pigmentację skóry, czyli opaleniznę i oparzenia słoneczne. Pozytywnym aspektem jego działania jest stymulacja syntezy witaminy D3, zachodząca w naszej skórze, a dokładnie w jej sebum.
Jak się bezpiecznie opalać przy problemach z cerą – sprawdź!
Zdrowa skóra na pierwszym miejscu
Nie byłabym sobą, gdybym nie przypomniała Wam o konieczności czytania etykiet. Zawsze! Bez względu na to, co kupujecie. Wybierając kosmetyki – nie tylko te z filtrem przeciwsłonecznym upewnijcie się, że wybieracie bezpieczny, certyfikowany produkt, nie kierujcie się tylko kolorowymi reklamami i hasłami marketingowymi.
Na koniec przypomnę o kilku zasadach bezpiecznego korzystania ze słońca.
- W godzinach największego nasłonecznienia tj. 10.00-16.00 unikaj silnej ekspozycji słonecznej.
- Kontroluj indeks UV, który pokazuje bezpieczny czas przebywania na słońcu bez filtra.
- Okrywaj ciało: kapelusze, czapki z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne.
- Dzieci, osoby starsze oraz te o jasnej karnacji powinny unikać słońca.
- Stosuj bezpieczne dla zdrowia, hipoalergiczne filtry UVA i UVB kilka razy dziennie i zawsze po wyjściu z wody.
- Unikaj poparzeń skóry!
- Obserwuj swoją skórę i idealnie będzie, jeśli raz w roku spotkasz się z dermatologiem na kontrolnej wizycie
To wszystko może brzmi bardzo poważnie, ważny jest bowiem umiar i rozwaga. Słońce jest cudem! Wystarczy tylko umiejętnie z niego korzystać (sprawdź: 12 korzyści ze słońca – jakie są zalety opalania). Życzę udanego urlopu!
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=22612478
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4997468/