Spis treści
Czym jest homeopatyczne natrium muriaticum?
Homeopatyczne natrium muriaticum pochodzi ze świata minerałów. Do jego produkcji wykorzystuje się po prostu sól. Nie jest to jednak ta zwykła sól, jaką znamy z kuchni i codziennego użytkowania, lecz stosuje się tutaj specjalną sól morską, pochodzącą z salin znajdujących się na półwyspie Guerande. Zasadniczym jej składnikiem jest oczywiście NaCl, czyli chlorek sodu, znany jako sól kuchenna, ale ze względu na morskie pochodzenie surowiec ten zawiera dodatkowo pewną ilość innych związków mineralnych.
W jakich dolegliwościach homeopatyczne natrium muriaticum może nas wspomóc?
Często okazuje się ono przydatne w trapiących nas problemach i dolegliwościach nie tylko na poziomie fizycznym, lecz może nam pomóc również w zaburzeniach pochodzenia emocjonalnego. O homeopatycznym natrium muriaticum warto pomyśleć w takich sytuacjach jak między innymi:
1. Osłabienie i wyczerpanie organizmu w okresie rekonwalescencji
Szczególnie po przebyciu ostrych chorób, które przebiegały z utratą dużej ilości płynów ustrojowych, jak np. infekcje z wysoką gorączką powodującą intensywne poty, silne biegunki i/lub wymioty, krwawienia i krwotoki, np. po operacji lub wypadku.
Będzie pomocne również w przypadku osłabienia po poważnych chorobach, po których pozostało wyczerpanie i wychudzenie pacjenta – w celu doprowadzenia do równowagi i przywrócenia prawidłowej masy ciała (np. u dzieci z częstymi nawrotami chorób infekcyjnych i gorączkowych).
2. Anemia
Szczególnie anemia spowodowana krwawieniami natury fizjologicznej, np. obfitymi i przedłużającymi się miesiączkami. W wyniku przewlekłej utraty krwi u pacjenta dochodzi do niedokrwistości, osłabienia i zmęczenia. Jeśli towarzyszy temu bladość, wrażliwość na zimno i postępujący spadek nastroju, homeopatyczne natrium muriaticum może okazać się dobrym wyborem.
5 sposobów na wykorzystanie soli Epsom
3. Zaburzenia hormonalne
Które mogą się objawiać np. w postaci zaburzeń czynności tarczycy, przy których obserwujemy wychudzenie pomimo wzmożonego łaknienia, silne pragnienie, osłabienie, a na poziomie emocjonalnym rozdrażnienie i przygnębienie. Zaburzenia endokrynologiczne mogą się także przejawiać jako zespół napięcia przedmiesiączkowego, dolegliwości związane z menstruacją (zaburzenia miesiączkowania), zaburzenia zachowania w okresie dojrzewania oraz symptomy menopauzalne.
4. Dolegliwości alergiczne
Które mogą dotyczyć górnych dróg oddechowych oraz skóry. Jeśli chodzi o alergie ze strony układu oddechowego, są to najczęściej nawracające zapalenia nosa, gardła, uszu lub zatok z naprzemiennym występowaniem suchości błon śluzowych oraz wycieku. Występuje tu charakterystyczna wydzielina – obfita, bezbarwna lub biaława, niepodrażniająca, konsystencją przypominająca białko jaja kurzego.
Jeśli chodzi o zmiany skórne, to spotykamy się tu z takimi dolegliwościami, jak:
- pokrzywka (np. po przebywaniu na słońcu)
- trądzik młodzieńczy – zwłaszcza gdy wypryski są zlokalizowane na granicy owłosionej skóry głowy i/lub na czole
- opryszczka – pojawiająca się np. po ekspozycji na słońce lub w wyniku osłabienia organizmu po przebyciu ostrej choroby gorączkowej
5. Bóle głowy
Występujące zwłaszcza wskutek wysiłku umysłowego, np. u studentów w okresie egzaminacyjnym, a także pod wpływem ciepła i słońca, np. po opalaniu się. Ból ma charakter pulsujący i pojawia się często w godzinach przedpołudniowych. Możliwy jest także ból typu migrenowego.
6. Zaburzenia nastroju
Homeopatyczne natrium muriaticum może nas wspomóc także w różnych reaktywnych stanach depresyjnych. Szczególnie, jeśli rozwijają się one na tle takich wydarzeń jak: rozczarowanie w miłości, miłość nieodwzajemniona lub niemożliwa do spełnienia (np. romans z żonatym mężczyzną), utrata bliskiej osoby, rozstanie z partnerem, smutne wydarzenie, odrzucenie, nagana, krytyka, rozgoryczenie.
Homeopatyczna staphysagria
Jakim osobom homeopatyczne natrium muriaticum może przydać się najbardziej?
Osoba, której homeopatyczne natrium muriaticum może przyjść z pomocą, jest zazwyczaj smutna i przygnębiona. Prezentuje dużą wrażliwość emocjonalną przy jednoczesnej skłonności do introwersji i zamykania się w sobie. Bywa zniechęcona i pozbawiona nadziei. Często niespokojna i pobudzona. W stanach depresyjnych raczej unika towarzystwa, nie lubi okazywać swojego smutku i dzielić się problemami. Jeśli płacze, to w samotności.
Emocje zatrzymuje dla siebie, stara się nie okazywać uczuć i kontrolować swoje zachowanie. Wydaje się być wręcz zobojętniała na otoczenie. Nie przyjmuje pocieszania, które jeszcze bardziej nasila jej smutek i tylko pogarsza nastrój. Trudno jest dotrzeć do jej prawdziwych odczuć, jest emocjonalnie trudno dostępna i skryta, co sprawia, że może wydawać się posępna lub obrażona.
Z natury osoby te są dobrze zorganizowane, porządne, punktualne i systematyczne. Są odpowiedzialne, godne zaufania i poważne. Za wszelką cenę starają się uniknąć zranienia i również nie chcą ranić innych. Są niezwykle wrażliwi i podatni na wszelkie formy odrzucenia, krytykę i poniżenie. Dlatego łatwo rozwijają w sobie stany depresyjne, z którymi trudno jest im się uporać, gdyż odrzucają pomoc od innych, starając się nie ujawnić swoich słabości.
Haloterapia: kąpiel solankowa, okłady i inhalacje z soli, grota solna
Homeopatyczne natrium muriaticum – charakterystyczne cechy
Istnieje również szereg cech, związanych z ogólnym sposobem reagowania danej osoby, które mogą wskazywać na homeopatyczne natrium muriaticum jako pomocny wybór dla tej osoby. Do najważniejszych należą:
- Tendencja do szybkiego męczenia się i osłabienia – zarówno na poziomie fizycznym, jak i umysłowym. Pod wpływem wysiłku fizycznego lub intelektualnego może u tych osób dojść do wystąpienia lub nasilenia się objawów chorobowych.
- Wrażliwość na zimno – przy jednoczesnej nietolerancji ciepła zewnętrznego. Oznacza to, że są to osoby ogólnie marznące, lecz pomimo to nie lubią upałów, a bezpośrednia ekspozycja na słońce może przyczyniać się np. do wystąpienia bólu głowy (lub innych objawów).
- Skłonność do zaburzeń gospodarki elektrolitowej – np. osłabienie wskutek odwodnienia spowodowanego utratą dużej ilości płynów ustrojowych (biegunka, obfite menstruacje itp.).
- Charakterystyczna budowa ciała – są to zazwyczaj osoby dość szczupłe, pomimo dobrego apetytu. Wychudzenie obserwowane jest najczęściej w górnej części ciała – szczupła szyja, wąskie ramiona, szczupła klatka piersiowa. Dolna część może pozostawać bardziej „obfita” (tzw. kształt ciała o typie gruszki).
- Język geograficzny – ten szczególny obraz języka, który wygląda jak mapa (stąd nazwa), wynika z faktu, że niektóre miejsca na języku są pozbawione brodawek, dlatego wygląda on jakby miał jaśniejsze i ciemniejsze „plamy”, uformowane jak mapa.
- Silne pragnienie – ten objaw może być związany z suchością błon śluzowych gardła, ale występuje również niezależnie od tego. Osoba ta ogólnie dużo i chętnie pije, nawet jeśli nie ma wysuszonych śluzówek. Jej pragnienie jest czasem wręcz trudne do ugaszenia.
- Pożądanie soli – osoby te zazwyczaj nadmiernie solą potrawy, potrafią nawet wyjadać sól bezpośrednio z solniczki. Rzadziej obserwowany jest objaw odwrotny, czyli awersja do soli.
- Skłonność do wikłania się w trudne emocjonalnie związki – w tym przypadku związana najczęściej z rozczarowaniem dotyczącym życia uczuciowego, czyli z zawodem miłosnym.
Jak widać, homeopatyczne natrium muriaticum może się przydać w szerokim zakresie i na wielu płaszczyznach. Pewnie większość z nas nie podejrzewałaby zwykłej soli o tak głębokie i szerokie działanie. Niemniej, w postaci spotencjonowanej, czyli w homeopatii, niejednemu pacjentowi może pomóc uporać się z samym sobą i swoimi problemami.
Homeopatia dla nastolatków
Pamiętajmy jednak, że w przypadku dolegliwości o charakterze przewlekłym (a zwłaszcza tych, które odnoszą się do układu nerwowego), zawsze najlepiej skonsultować się z doświadczonym homeopatą.
Większość ludzi używających soli na co dzień nie zastanawia się nad jej potencjalnymi możliwościami i wpływem na organizm. Traktujemy ją po prostu jako przyprawę, bez której posiłki całkowicie straciłyby swój smak. Wiemy jednak, że człowiek nie jest w stanie żyć bez soli. Dysocjuje ona w organizmie na jony sodowe i chlorkowe, które odgrywają podstawową rolę w utrzymaniu prawidłowej homeostazy organizmu.
Sód i aniony chlorkowe są najważniejszymi elektrolitami płynu pozakomórkowego. Ich niedobory powstają na skutek zaburzeń gospodarki elektrolitowej (np. przy odwodnieniu) i mogą prowadzić do silnych i niebezpiecznych dla życia komplikacji.