Spis treści
1. Rozgrzej się do „siódmych potów”
Ponieważ zimno najpierw lokalizuje się w powierzchniowych warstwach ciała, dobrze jest walczyć z nim od samego początku, od pierwszych objawów, aby nie dopuścić do zagłębienia się choroby i pojawienia dolegliwości trudniejszych do wyleczenia. W tym celu należy silnie się rozgrzać aż do wywołania obfitych potów.
Jak to zrobić? Ubierz się w ciepłą piżamę, ciepłe skarpety i wskocz pod kołdrę! Możesz się wspomóc termoforem.
Maść rozgrzewająca na przeziębienie – sprawdź przepis!
2. Pij herbatę z imbirem
Imbir będzie nieocenioną pomocą w walce z zimnem, ponieważ jest produktem o termice ciepłej (świeży) lub gorącej (suszony) oraz ma właściwości rozpraszające, więc będzie „wyrzucał” zimno na zewnątrz ciała.
Należy zatem przyrządzić sobie gorącą herbatę z kilkoma plasterkami świeżego imbiru, która można dodatkowo wzmocnić rozgrzewającym cynamonem, goździkami lub nasionami anyżu gwiaździstego. Napój po przestygnięciu do ok. 60 stopni można delikatnie dosłodzić miodem, będzie wtedy nie tylko zdrowy, lecz również bardzo smaczny.
Rozgrzewające działanie wykazują także:
- herbata z kwiatów lipy
- napar z krwawnika
- herbata z owoców malin
W czasie przeziębienia nie pijmy herbaty rumiankowej, ponieważ ma ona działanie wychładzające! Z tego samego powodu unikajmy też cytryny i innych owoców tropikalnych.
Jeśli herbata imbirowa nie rozgrzeje nas wystarczająco, zróbmy sobie kąpiel stóp w gorącej wodzie z uprzednio wygotowanymi w niej plasterkami świeżego imbiru .
Wymoczenie nóg w takiej kąpieli rozgrzeje nas od środka i wywoła poty.
Jak zrobić syrop imbirowy na przeziębienie – sprawdź przepis!
3. Trzymaj ciepło
Gdy już czujemy, że rozgrzewamy się wewnętrznie, należy utrzymać to ciepło i jak najsilniej się wypocić. Pod żadnym warunkiem nie wyskakujmy rozgrzani spod kołdry, krzycząc, że nam gorąco i duszno. Tak właśnie ma być. Lepiej zmienić piżamę (nie wychodząc spod kołdry) lub przepoconą poduszkę, niż ochłodzić się gwałtownie i spowodować ponowne wyziębienie.
4. Jedz ciepłe posiłki
Ciepło wewnętrzne zapewnimy sobie także odpowiednim posiłkiem. Wskazana w czasie przeziębienia będzie np. rozgrzewająca owsianka lub kasza jaglana ugotowana z rozgrzewającymi przyprawami i ziołami.
Do tego ciepłe zupy mocy na mięsie i warzywach, silnie rozgrzewające buliony na wołowinie, warzywa pieczone, czy duszone leczo z ryżem.
5. Wspomóż się homeopatią
Jeśli czujemy, że wyjątkowo silnie przemarzliśmy lub przewiało nas zimnym wiatrem, a nasz organizm sugeruje, że „coś nas bierze”, homeopatyczny aconitum napellus pomoże nie dopuścić do rozwinięcia się poważniejszych objawów silnego przeziębienia.
Gdy odczuwamy dreszcze i nie możemy się rozgrzać, zaczynamy kichać, a z nosa lecą pierwsze krople wodnistego kataru, wspomóc się możemy homeopatycznym nux vomica. Pomoże się rozgrzać i poprawi samopoczucie. Natomiast jeśli katar staje się bardzo dokuczliwy, wodnisty i silnie drażniący, kichamy raz za razem i zużywamy szybko całą paczkę chusteczek, pomoc przyniesie homeopatyczne allium cepa.
Gdy zaś nasze fatalne samopoczucie i narastające objawy przeziębienia są wynikiem przemoczenia deszczem podczas zimnej i wilgotnej pogody, przydatna może okazać się homeopatyczna dulcamara.
Pamiętajmy, że homeopatia najlepiej działa już przy pierwszych symptomach choroby. Stanowi również skuteczne uzupełnienie terapii ziołami – dobrze współpracuje z ziołowymi i rozgrzewającymi herbatami na przeziębienie.
Jeśli zastosujemy wszystkie powyższe wskazówki, jest duża szansa, że zwalczymy infekcję nawet w ciągu jednego dnia i, przede wszystkim, nie dopuścimy do rozwoju poważniejszej i dłużej trwającej choroby.