Pielęgnacja włosów nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Bo choć chętnie kupujemy nowe odżywki, wydajemy coraz więcej na suplementy, nie żałujemy środków do stylizacji, to często nie jesteśmy zadowolone z włosów. Okazuje się, że ich dobra kondycja zależy przede wszystkim od stanu skóry głowy.
Spis treści
Jak rozpoznać, czy skóra głowy jest zdrowa?
Na zdrowej skórze głowy nie obserwujemy następujących objawów:
- swędzenia
- zaczerwienienia
- łupieżu
- podrażnienia
- krostek
- nadmiernego wypadania włosów
Wypadają ci włosy? Sprawdź skąd ten problem i jak mu zaradzić
Kiedy skóra głowy choruje?
Skórę głowy możemy porównać do gleby na farmie. Kiepska gleba bezpośrednio wpłynie na to, czy rosnące w niej rośliny będą mocne i zdrowe. W skórze mamy ok. 100 tys. mieszków włosowych. Z każdego z nich wyrasta pojedynczy włos. Jeśli mieszki są w dobrej kondycji, odżywione, mocno osadzone w skórze, odporne na różne bodźce, to włosy też będą zdrowe.
– Skóra głowy zabezpieczona jest ochronnym biofilmem, zwanym płaszczem hydrolipidowym – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii. – Różne dolegliwości skóry głowy mogą zaburzać proliferację (namnażanie się) komórek skóry, czego efektem będzie nadmiernie nagromadzona ilość zrogowaciałego naskórka. Takie zaburzenia będą sprzyjały intensywnemu wypadaniu włosów oraz mogą też ograniczyć wchłanialność substancji aktywnych zawartych w preparatach trychologicznych i pielęgnacyjnych.
Swędząca skóra głowy
Skłonność do świądu, pieczenia, przesuszania, łuszczenia oraz stanu zapalnego to charakterystyczne cechy skóry wrażliwej. Problem może dotyczyć każdego typu skóry, zarówno suchej, jak i tłustej czy łojotokowej. Zazwyczaj na nadwrażliwość skarżą się atopicy (atopowe zapalenie skóry), osoby z wrażliwą, alergiczną lub podatną na podrażnienia skórą.
Pielęgnacja takiej skóry powinna być ukierunkowana na eliminację wszystkich możliwych substancji drażniących oraz na odbudowę warstwy ochronnej, która dzięki wzmocnieniu zdecydowanie lepiej poradzi sobie z substancjami drażniącymi. Warto sięgać po delikatne szampony do wrażliwej skóry głowy czy kupować preparaty z łagodzącymi i wzmacniającymi składnikami, takimi jak: alantoina, D-panthenol, mentol.
Nadwrażliwość skóry głowy mogą nasilać:
- agresywne środki do farbowania czy rozjaśniania włosów
- suszenie gorącym strumieniem powietrza
- mycie źle dobranymi szamponami
- niedokładne spłukiwanie kosmetyków stosowanych do pielęgnacji
- kosmetyki do stylizacji z wysuszającym alkoholem
- suchy szampon – może zatykać ujścia mieszków włosowych oraz wywoływać swędzenie
- promieniowanie UV
- stres
Ochrona włosów przed słońcem
Jak często myć głowę?
Oczyszczanie skóry głowy to zdecydowanie kwestia indywidualna. – Jedna osoba będzie musiała to robić codziennie, a innej wystarczy mycie co 3 dni – mówi trycholog. – Warto pamiętać, by szampon nakładać i zmywać dwukrotnie, starannie go spłukując. Dzięki temu mamy pewność, że skóra głowy jest odpowiednio oczyszczona.
Wybierając preparat myjący, powinnyśmy kierować się rodzajem skóry. Sucha skóra głowy potrzebuje szamponu nawilżającego, jeśli się przetłuszcza – przeciwłojotokowego. Gdy zaś musimy często myć głowę ze względu na tryb życia (np. uprawiamy sport), należy sięgnąć po delikatny szampon, tzw. do częstego stosowania.
Z kolei odżywka powinna być dostosowana do rodzaju włosów i nie powinniśmy jej aplikować na skórę głowy. Wyjątkiem są preparaty, których producent wyraźnie zamieścił informację, że służy ona również do pielęgnacji skóry głowy.
Peeling skóry głowy
Podczas pielęgnacji skóry twarzy regularnie ją złuszczamy, by pozbyć się zrogowaciałego naskórka, a potem zaaplikować odżywcze kremy i maski. Podobnie powinnyśmy postępować ze skórą głowy – na niej także nawarstwiają się zanieczyszczenia, pozostałości po kosmetykach i martwy naskórek. – Peeling skóry głowy jest ważnym, a często bagatelizowanym zabiegiem – mówi trycholog. – Może być stosowany niezależnie od rodzaju włosów. Konkretnym wskazaniem do jego wykonywania są na przykład:
- osłabione lub zbyt szybko przetłuszczające się włosy
- łupież
- wolny wzrost włosów
- wypadanie włosów
- zaczerwieniona, a nawet podrażniona skóra głowy
Peeling do skóry głowy nie jest jednak kosmetykiem do codziennego stosowania, wystarczy go użyć 1–2 razy w miesiącu. Jednak w przypadku osób z tendencją do łupieżu czy łojotoku częstotliwość można zwiększyć do 4 razy w miesiącu. – Należy zwrócić uwagę, aby w przypadku wymienionych schorzeń stosowany preparat nie zawierał ziarenek, jak np. mikrogranulki, które mogłyby podrażniać skórę głowy – mówi Anna Mackojć.
Peeling trychologiczny
Peeling skóry głowy możemy równie dobrze powierzyć specjaliście. – Trycholog dobierze preparat na przykład z zawartością kwasów lub enzymów o odpowiednim pH, które powinno mieścić się w granicach od 3,0 do 5,5 – wyjaśnia Anna Mackojć. – Odczyn pH powinien być kwaśny lub lekko kwaśny, gdyż taki wspiera nasz płaszcz hydrolipidowy skóry. Dodatkowo kwaśne pH przywraca włosom blask, domykając łuskę włosową. Profesjonalny peeling trychologiczny pozwoli na złuszczenie zalegającej wydzieliny i zrogowaciałych warstw naskórka, nie powodując uszkodzeń głębszych warstw naskórka i skóry właściwej.
Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów
Masaż głowy
– Ważnym elementem pielęgnacji skóry głowy jest masaż, poprawiający krążenie krwi w komórkach skóry, dotleniający mieszki i ułatwiający skórze przyjmowanie składników odżywczych – mówi Anna Mackojć. – O ile peeling do skóry głowy można stosować raz na jakiś czas, to masaż nie zaszkodzi skórze nawet podczas każdego mycia.
Jak wykonać masaż głowy?
Stosujmy okrężne ruchy opuszkami palców, lekko dociskając skórę, bez tarcia, szorowania i drapania paznokciami. Masujmy głowę okrężnymi ruchami samymi opuszkami, po czym rozstawmy palce szeroko na skórze głowy i zbliżajmy je do siebie, lekko uciskając skórę. Zabieg można wykonać przed myciem głowy lub w trakcie aplikacji szamponu. A przy wypadaniu włosów spróbujmy w ten sposób wcierać wzmacniające kuracje, np. lotiony czy ampułki.
Zamiast palców można zastosować grzebień jadeitowy, który działa na skórę głowy, usuwając napięcie, ale jednocześnie wzmaga mikrokrążenie w kapilarkach oplatających mieszek włosowy. Grzebieniem należy delikatnie przeczesać włosy, przesuwając go od frontu głowy do potylicy.
Dieta wzmacniająca włosy i skórę głowy
Na skórę głowy nie wpływają korzystnie wszelkie diety eliminacyjne. – Niedobory witamin i składników mineralnych są odpowiedzialne za nasilenie chorób owłosionej skóry głowy, takich jak ŁZS, AZS czy łuszczyca – mówi Anna Mackojć. – Na przykład dieta bezglutenowa ostatnio uważana jest za panaceum na różne schorzenia. Jeśli rezygnując z glutenu, nie włączymy do jadłospisu różnorodnych zbóż bezglutenowych, w organizmie może dochodzić do niedoborów witamin z grupy B, cynku, selenu czy błonnika pokarmowego. Braki te mogą wiązać się z osłabieniem procesów energetycznych, umożliwiających podziały komórkowe macierzy włosa. Dodatkowo może dochodzić do pogorszenia kondycji skóry głowy oraz nasilenia procesów zapalnych występujących m.in. w przebiegu AZS czy łuszczycy.
W codziennej diecie powinniśmy uwzględnić sporą ilość zielonych warzyw, takich jak brokuły, szpinak i sałata. Zawierają dużo żelaza oraz witaminy A i C, które są niezbędne do produkcji sebum. Dobry wpływ na stan skóry głowy mają także kwasy omega-3 (awokado, ryby, siemię lniane, nasiona chia), które stymulują krążenie w skórze głowy i zmniejszają stany zapalne.
Warto przyjmować także probiotyki, zwłaszcza zawierające szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium, sięgać po kefiry, kiszonki. To poprawi nasz mikrobiom jelitowy, a zdrowe jelita są powiązane z kondycją naszej skóry.
Więcej informacji:
- American Academy of Dermatology Association, https://www.aad.org/public/parents-kids/healthy-habits/parents/kids/hair-grows
- Better Health Channel, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/dandruff-and-itching-scalp