Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki naturalne Rumianek na skórę – zastosowanie w leczeniu trądziku i AZS

Rumianek na skórę – zastosowanie w leczeniu trądziku i AZS

autor: Aleksandra Jaworska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Skromne kwiaty rumianku należą do substancji najdłużej i najczęściej stosowanych w lecznictwie. Pomagają w wielu schorzeniach, jednak wyjątkowo cenią go osoby, które mają problemy skórne. Rumianek działa bowiem przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie ran. Sprawdź przepisy na domowe kosmetyki na bazie tego ziela.

Strona główna WellbeingPielęgnacja skóryKosmetyki naturalne Rumianek na skórę – zastosowanie w leczeniu trądziku i AZS

Rumianek pospolity to roślinaoróżnorodnych właściwościach biologicznych.Wchodzi w skład wielu mieszanek leczniczych, suplementów diety oraz kosmetyków. Surowcem zielarskim są niewielkie białożółte kwiaty, zebrane w koszyczki o średnicy ok. 2 cm.

Jak działa rumianek na skórę?

Koszyczki rumianku są bogate w olejek eteryczny, w skład którego wchodzi bisabolol, żywice, kumaryny, kwasy fenolowe, flawonoidy, karotenoidy, polisacharydy. W rumianku znajdziemy także witaminy C, B1, B2 karoten i sole mineralne.

Działanie składników olejku eterycznego było wielokrotnie brane pod lupę przez naukowców. Badania przeprowadzone w 1997 roku w Akademii Medycznej w Gdańsku wykazały, że bisabolol i chamazulen mają silne działanie hamujące wzrost bakterii i grzybów [1].

Rumianek rzadko wywołuje reakcje alergiczne i fotouczulające, nic dziwnego zatem, że znajduje szerokie zastosowanie jako składnik aktywny kosmetyków i dermokosmetyków. Preparaty z wyciągiem rumianku świet­nie spraw­dza­ją się przy różnych problemach skór­nych. Ze względu na właściwości przeciwzapalne są one prze­zna­czo­ne przede wszyst­kim do skóry aler­gicz­nej, de­li­kat­nej i wraż­li­wej. Przeciwzapalne działanie rumianku jest porównywane z preparatami zawierającymi glikokortykosteroidy, np. hydrokortyzon.

Roślinę tę często umieszcza się w składzie kosmetyków do ciała dla naj­młod­szych. Koszyczek rumianku to także bogate źródło antyoksydantów, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami uszkadzającymi komórki skóry. Dlatego bywa składnikiem preparatów anti-age.

Jak stosować rumianek na twarz?

Rumianek pospolity dostępny jest w postaci suszonych ziół, herbaty do ekspresowego zaparzania, olejku eterycznego, nalewek, płynnego ekstraktu.

Z suszonych lub świeżych koszyczków rumianku można zrobić samodzielnie odświeżający hydrolat. W dużym garnku umieść na dnie odwróconą do góry dnem małą salaterkę. 2 garście ziół rozłóż wokół naczynia, zalej je wodą destylowaną (pół litra). Na salaterce postaw szklaną lub nierdzewną miseczkę, a garnek przykryj pokrywą górą do dołu tak, by ucho do chwytania pokrywki było skierowane do wnętrza naczynia. Napełnij wgłębienie pokrywy lodem. Postaw garnek na kuchence i ogrzewaj przez ok. 30 minut. Para powstała podczas ogrzewania skropli się na pokrywce garnka i spłynie do miseczki. Przelej płyn do wyparzonej butelki z atomizerem, przechowuj w lodówce od 4 do 5 dni.

Hydrolat z rumianku przyda się do nawilżania, rozrabiania maseczek, odświeżenia twarzy w czasie podróży, demakijażu (wprzypadku skóry wrażliwej taki zabieg będzie miał działanie przeciwzapalne).

Na bazie rumianku zrobisz też delikatny piling do twarzy. Można skorzystać z zaparzonej herbaty ekspresowej – jej zawartość wystarczy zmieszać z odrobiną oliwy lub mleka.

Kolejną istotną zaletą rumianku jest to, że może zmniejszać cienie pod oczami.Trzeba zrobić kompres z zaparzonych i schłodzonych saszetek herbatki. Po 5 minutach zdjąć i przemyć skórę wodą. Taki kompres działa przeciwzapalnie także w przypadku jęczmienia, gradówki, stanu zapalnego spojówek.

Co daje mycie twarzy rumiankiem?

Przemywanie skóry naparem z rumianku oczyszcza skórę i łagodzi podrażnienia, zmiękcza ją, poprawia koloryt, zapobiega powstawaniu wyprysków. Jeśli nie masz czasu przyrządzać naparów z sypkich ziół, dobrym pomysłem jest stosowanie do tego zabiegu saszetek z rumiankiem.

Leczenie trądziku rumiankiem

Kolejna zaleta rumianku: napar znajduje zastosowanie w pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ łagodzi stany zapalne. Jak stosować rumianek na trądzik? Jest wiele sposobów. Schłodzone torebki herbaty lub waciki zwilżone naparem można na przykład przyłożyć do skóry, by przyspieszyć gojenie się rozdrapanych czy wyciśniętych krostek oraz zmniejszyć stan zapalny towarzyszący zmianom skórnym.

Takie okłady są skuteczne nie tylko przy trądziku pospolitym, ale i różowatym. W dodatku dzięki obecności witaminy C kosmetyki z rumiankiem pomagają rozjaśnić przebarwienia pozostałe po wypryskach.

Przeciwtrądzikowe kosmetyki z rumiankiem

Jeśli wypróbowałaś okładów rumiankowych, możesz także przetestować przeciwtrądzikową maseczkę. Do naparu z rumianku należy dodać taką ilość zielonej glinki, by powstała papka. Zmyj maskę po kwadransie. Taki zabieg działa podwójnie: glinka doskonale oczyszcza pory, a ziołowy napar zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Dobrym pomysłem w przypadku problematycznej cery jest także stosowanie domowego toniku. Torebkę rumiankowej herbaty ekspresowej zalej szklanką wrzątku i przykryj. Ostudzony płyn wlej do buteleczki i dodaj łyżeczkę octu jabłkowego. Kwasy organiczne w nim zawarte rozpuszczają sebum i ułatwiają oczyszczanie porów, a napar z rumianku łagodzi podrażnienia i działa bakteriobójczo. Przemywaj tonikiem skórę twarzy, szyi i dekoltu dwa razy dziennie. Pamiętaj, by przechowywać go w lodówce.

Rumianek – dawkowanie, przeciwwskazania

Rumianek na skórę głowy i włosy

Dobroczynne zastosowanie rumianku w kosmetyce nie kończy się na skórze. Płukanki z rumianku koją podrażnioną skórę głowy, przeciwdziałają łupieżowi oraz nadają włosom połysk. Znajdujący się w ekstraktach rumiankowych flawonoid apigenina pobudza wzrost nowych włosów i zapobiega ich wypadaniu. Ziele to ma również właściwości rozjaśniające włosy. Oczywiście trudno oczekiwać, że napar z tej rośliny zmieni cię z szatynki w blondynkę, jednak można liczyć na to, że rozjaśni pasma o 2 tony czy ładnie je rozświetli.

Rumianek a atopowe zapalenie skóry

Już w latach 50. XX wieku udowodniono, że azuleny (np. chamazulen) zawarte w olejku eterycznym pozyskiwanym z rumianku wykazują silne działanie antyalergiczne i przeciwhistaminowe [2].

Dowiedziono również, że rumianek wykazuje działanie przeciwświądowe [3]. Dlatego może przynieść odczuwalną ulgę przy stanach zapalnych, które doskwierają osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry.

Czy użycie rumianku nie zaszkodzi przy AZS?

Rumianek pospolity zazwyczaj jest dobrze tolerowany. Zdarza się jednak, że u pojedynczych osób ziele wywołuje alergię po bezpośrednim zastosowaniu naparu na skórę. Dlatego osoby cierpiące na AZS, które mają niezwykle wrażliwą skórę, powinny przed pierwszą kuracją zrobić próbę na małej powierzchni skóry.

Warto także pamiętać, że alergia na rumianek występuje u osób uczulonych na inne rośliny z rodziny astrowatych (astry, chryzantemy). Do jej typowych objawów należą: zapalenie skóry, duszność, atak astmy, zapalenie oskrzeli, nieżyt nosa.

Jak stosować rumianek przy AZS?

Warto mieć w domu olejek eteryczny z rumianku. Dodaj 2 krople do 1 łyżeczki oleju roślinnego (najlepiej z wiesiołka, z ogórecznika albo oleju konopnego lub kokosowego). Masuj dotknięte podrażnieniem obszary skóry rano i wieczorem, maksymalnie przez 3 kolejne tygodnie. Zrób tygodniową przerwę, zanim zaczniesz od nowa. Uwaga: nie jest to zabieg odpowiedni dla kobiet w ciąży poniżej 3 miesiąca i niemowląt poniżej 3 miesiąca życia.

Zmiany skórne można nacierać także naparem z rumianku lub zrobić z niego macerat. Pół szklanki suszonych kwiatów rumianku trzeba zmieszać ze szklanką oliwy z oliwek i podgrzewać w kąpieli wodnej przez 30 minut. Macerat należy ostudzić i smarować nim skórę z egzemą.

Inny pomysł to łagodząca kąpiel. Przyrządzisz ją, wsypując 100 g su­szo­nych ko­szycz­ków ru­mian­ku do garnka z 3 li­trami wody. Go­tuj rumianek na małym ogniu przez kwadrans. Odstaw do naciągnięcia pod przykryciem, odcedź i wle­j do wanny z cie­płą wodą. Za­nu­rze­nie się w ta­kiej ką­pie­li dzia­ła nie tylko ko­ją­co na skórę, ale także uspo­ka­ja­ją­co.

Rumianek jest dobry na rany

Zostało to udowodnione w 1987 roku w Niemczech, gdy zespół naukowców przeprowadził badanie dotyczące skuteczności rumianku w leczeniu sączących się ran [4]. W tym celu płynny wyciąg zawierający 50 mg alfa-bisabololu i 3 mg chamazulenu podawany był zewnętrznie pacjentom na rany powstałe w wyniku dermabrazyjnego usuwania tatuaży. Zaobserwowano znaczne zmniejszenie obszaru wysięku oraz szybsze gojenie się ran po zastosowaniu ekstraktu z rumianku.

Warto dodać, że wyciąg z rumianku obecny jest także w płynach do płukania jamy ustnej. Zmniejsza stany zapalne błony śluzowej, działa przeciwbakteryjnie oraz pomaga w leczeniu uciążliwych aft.

Źródła:

  1. Kedzia, B. (1991). Przeciwdrobnoustrojowe działanie Ol. Chamomillae i jego składników. Herba Polonica, 37(1), 29–38. http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-4471c7d8-0bbc-42d0-a440-4a3cc4ece7c9
  2. Stein, A., Friebel, H. (1957). Zur antiallergischen und Antihistamin-Wirkung einiger Azulen-Verbindungen [Anti-allergic and antihistaminic effect of some azulene compounds]. Arzneimittel-Forschung, 7(9), 543–547. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/13471397/
  3. Kobayashi, Y., Nakano, Y., Inayama, K., Sakai, A., Kamiya, T. (2003). Dietary intake of the flower extracts of German chamomile (Matricaria recutita L.) inhibited compound 48/80-induced itch-scratch responses in mice. Phytomedicine: International Journal of Phytotherapy and Phytopharmacology, 10(8), 657–664. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14692726/
  4. Glowania, H. J., Raulin, C., Swoboda, M. (1987). Wirkung der Kamille in der Wundheilung–eine klinische Doppelblindstudie [Effect of chamomile on wound healing – a clinical double-blind study]. Zeitschrift fur Hautkrankheiten, 62(17), 1262–1271. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3318194/

Dodatkowe źródła:

  1. Mille, S. (2020). Les huiles essentielles les plus efficaces contre l’eczéma. Pobrane z https://www.passeportsante.net/fr/Solutions/HuilesEssentielles/Fiche.aspx?doc=conseils-huiles-essentielles-eczema
  2. Szeleszczuk, Ł., Zielińska-Pisklak, M. (2013). Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce. Farmakoterapia, 23(9), 72–79. https://www.researchgate.net/publication/288115104_Rumianek_lekarski_-_dlaczego_warto_miec_go_w_domowej_apteczce
  3. Grys, A., Kania, M., Baraniak, J. (2014). Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych. Postępy Fitoterapii, 2, 90–93. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2014_090-093.pdf
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły