Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Homeopatyczna ipeca

Homeopatyczna ipeca

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy już za długo męczy cię kaszel, gdy jesteś w ciąży i codzienne, uporczywe nudności psują radość z macierzyństwa, jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną i boisz się złego samopoczucia podczas podróży – homeopatyczna ipeca może przyjść ci z pomocą i złagodzić przykre dolegliwości.

Homeopatyczna ipeca z wymiotnicy lekarskiej

Ipeca a homeopatia

Do wytwarzania homeopatycznej ipeki wykorzystuje się korzeń rośliny o łacińskiej nazwie Cephaelis ipecacuanha, co w tłumaczeniu na polski oznacza wymiotnicę lekarską (lub prawdziwą). Jest to gatunek wiecznie zielonego półkrzewu, należącego do rodziny marzanowatych – Rubiaceae. W stanie naturalnym rośnie w Ameryce Środkowej oraz Południowej.

Już sama nazwa rośliny sugeruje dość jednoznacznie możliwe efekty, jakie wywołuje w organizmie jej zastosowanie. Faktycznie, preparaty z ipecacuany mogą działać wymiotnie, lecz dotyczy to tylko dużych dawek. W małych dawkach przede wszystkim wzmagają czynność wydzielniczą w drzewie oskrzelowym oraz wykazują działanie wykrztuśne.

Ta cecha znalazła zastosowanie w homeopatii, w której wykorzystano tę zależność działania od dawki. W  homeopatii ipeca okazała się przydatna w różnego rodzaju dolegliwościach.

Leki homeopatyczne dla podróżnika

W jakich sytuacjach homeopatyczna ipeca może być pomocna?

Homeopatyczna ipeca może przyjść z pomocą nie tylko w schorzeniach układu oddechowego, lecz również przewodu pokarmowego. Warto o niej pomyśleć, jeśli w przebiegu choroby pojawią się takie symptomy, jak nudności, wymioty i/lub krwawienia.

W związku z tym ipeca przyda nam się między innymi w takich sytuacjach jak:

  • Przeziębienie – które rozpoczyna się dość nagle i umiejscawia głównie w nosie. W ciągu dnia chory często kicha, a z nosa wypływa gęsty, śluzowaty katar, trudny do wydmuchania. Często katar podbarwiony jest krwią. Przeziębienie może przerodzić się następnie w zapalenie niżej położonych partii dróg oddechowych, takie jak np.:
  • Zapalenie oskrzeli – w przebiegu którego mamy do czynienia z nagromadzeniem w oskrzelach dużej ilości wydzieliny śluzowej. Jest ona zazwyczaj trudna do wykrztuszenia, a próbom odkrztuszenia towarzyszy najczęściej odruch wymiotny. Nierzadko zdarza się, że napady kaszlu kończą się wymiotami. Kaszel często powoduje duszność i wręcz zasinienie na twarzy. Trudności w odkrztuszaniu powodują zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych i ich podrażnienie.
  • Kaszel – który może towarzyszyć rozmaitym schorzeniom układu oddechowego. Kaszel jest tu napadowy, duszący, z odruchami wymiotnymi lub wymiotami. Określany jest jako kaszel produktywny, wilgotny, lecz trudny do odkrztuszenia. Chory jest osłabiony, blady, z trudnością odkrztusza gęstą wydzielinę. Niekiedy kaszlowi towarzyszą krwawienia z nosa. Taki rodzaj kaszlu może pojawić się najczęściej w przebiegu krztuśca, zapalenia górnych lub dolnych dróg oddechowych, astmy oskrzelowej czy zapalenia krtani.
  • Zaburzenia trawienia – wszelkie dolegliwości przewodu pokarmowego, którym towarzyszą uporczywe, silne nudności oraz obfite, ciągnące się wymioty o śluzowej naturze. Charakterystyczne jest, że wymioty nie przynoszą pacjentowi ulgi – pomimo zwymiotowania zalegającej treści pokarmowej, chory nadal odczuwa dokuczliwe mdłości. Niekiedy doskwierają mu intensywne i bardzo męczące nudności, lecz nie jest on w stanie zwymiotować.
  • Bóle brzucha – w szczególności silne, przeszywające bóle skurczowe, o charakterze kolek, zlokalizowane w okolicy pępka. Mogą one być związane z zatruciem pokarmowym, zakażeniem bakteryjnym lub pierwotniakowym przewodu pokarmowego, np. w przebiegu dezynterii. Dominującymi objawami jest tutaj częste oddawanie luźnych, lepkich stolców, którym mogą towarzyszyć krwiste wymioty. Stolec jest najczęściej pokryty śluzem oraz krwią, bywa pienisty, zielony, wodnisty.
  • Nudności w ciąży – nudności i wymioty są typowymi objawami, które uprzykrzają życie kobietom ciężarnym. Homeopatyczna ipeca potrafi pomóc przyszłym mamom, które cierpią z powodu nudności w ciąży, nie ustępującym pomimo wymiotów. Nudności nasilają się u nich pod wpływem najmniejszego zapachu jedzenia, a nawet na myśl o jakimkolwiek posiłku. Pogorszenie następuje również po zjedzeniu tłustych pokarmów, lodów lub słodyczy, w zasadzie pod wpływem jedzenia w ogóle. Niekiedy objawom ze strony żołądka towarzyszyć może ból lub/i zawroty głowy, a także wzmożone wydzielanie śliny.
  • Choroba lokomocyjna – to kolejna dolegliwość, w przebiegu której pojawiają się nudności i wymioty. Cechą charakterystyczną jest tu pogorszenie symptomów pod wpływem obserwowania szybko przesuwających się obiektów. Taka sytuacja ma miejsce podczas jazdy pociągiem, samochodem, autobusem lub jakimkolwiek innym środkiem transportu, gdy nasz mózg odczuwa sprzeczność pomiędzy bodźcami wzrokowymi, a odczuciami ciała, na którą reaguje zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, czy mdłościami, czyli chorobą lokomocyjną. Homeopatyczna ipeca przyda nam się szczególnie w sytuacji, gdy wymioty nie przynoszą ulgi w nudnościach, chory nie odczuwa pragnienia, nie ma w ogóle apetytu, natomiast ma nasilony ślinotok, duszności i zdecydowane pogorszenie pod wpływem jakiegokolwiek ruchu oraz jedzenia.

Pomimo, że homeopatyczna ipeca może nas wspomóc w różnych schorzeniach, pozornie nie związanych ze sobą, możemy zauważyć tu kilka wspólnych cech, pojawiających się we wszystkich dolegliwościach, które mogą sugerować wybór ipeki.

Leki homeopatyczne i zioła na niestrawność

Homeopatyczna ipeca – charakterystyczne dolegliwości

Najsilniejszymi odczuciami oraz specyficznymi objawami są tutaj:

  • Nudności – pojawiające się w przebiegu wyżej wymienionych przypadłości; często ze współistniejącymi objawami, takimi jak wymioty, mdłości, ból głowy, zawroty głowy oraz ogólne osłabienie.
  • Duszność – głównie w przebiegu chorób związanych z układem oddechowym, jak np. zapalenie oskrzeli, krztusiec, kaszel rozmaitego pochodzenia, ale duszność może też być obecna w przypadku choroby lokomocyjnej.
  • Nieobłożony język – język u chorego jest wilgotny, najczęściej o różowym zabarwieniu, czysty, chociaż pokryty dużą ilością śliny, lecz w ogóle nieobłożony lub z obecnością jedynie cienkiego, delikatnego nalotu. Jest to cecha charakterystyczna, bowiem w przypadku nudności i wymiotów język zazwyczaj pokryty jest grubym, tłustym nalotem, świadczącym o zaburzeniach funkcji układu pokarmowego.
  • Ślinotok – towarzyszy on szczególnie takim objawom jak kaszel w przebiegu różnych schorzeń, mdłości u ciężarnych oraz chorobie lokomocyjnej.
  • Brak pragnienia – nieobecność pragnienia podczas nudności i wymiotów jest czymś raczej nietypowym, z reguły chory ma ochotę na spożycie płynów, które wypełnią podrażniony żołądek – dlatego brak chęci picia jest tu ważną wskazówką dla terapeuty.
  • Pogorszenie pod wpływem jedzenia – to objaw dominujący w przebiegu nudności i/lub wymiotów u kobiet w ciąży (które nie mogą wówczas nawet patrzeć na jedzenie) oraz w chorobie lokomocyjnej, gdy dolegliwości podróżującego nasilają się po zjedzeniu czegokolwiek. Obecny jest często wręcz wstręt do jedzenia.
  • Krwawienia – objawiają się one zazwyczaj obecnością śladów krwi w wydzielinach. Może zatem pojawić się krew w stolcu w przebiegu zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, jak również w wydzielinie z dróg oddechowych (katar, plwocina). Nie zawsze jednak objaw ten się pojawia.

Warto więc pamiętać o homeopatycznej ipece, która przydać się nam może w rozmaitych przypadłościach na różnym tle. Szczególnie może być pomocna w przypadku kobiet w ciąży oraz w infekcjach układu oddechowego u małych dzieci, ponieważ jest dla nich bezpieczna i może pomóc uporać się z męczącymi dolegliwościami.

Apteczka turystyczna – co powinna zawierać?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły