Strona główna DzieckoInfekcje u dzieci Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci?

Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci?

autor: Marta Bednarska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Przerażony maluch budzi się w nocy. Oddycha ze świstem, a jego kaszel jest suchy, chrapliwy i brzmi jak szczekanie. To objawy zapalenia krtani, które u małych dzieci przebiega gwałtowniej i ostrzej niż u dorosłych. Jak złagodzić zapalenie krtani u dzieci tłumaczy Joanna Gzik, pediatra.

Strona główna DzieckoInfekcje u dzieci Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci?
Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci?

– Jak rozpoznać ostre zapalenie krtani u dzieci?

– Dorośli zazwyczaj przy zapaleniu krtani skarżą się na chrypkę, bezgłos lub załamywanie się głosu, suchy kaszel, czasem ból gardła i ból przy oddychaniu. Tymczasem u dzieci choroba ta przebiega bardzo gwałtownie. Dziecko kładzie się spać zdrowe lub tylko lekko przeziębione (bywa, że atak poprzedza infekcja wirusowa gardła czy katar) i nagle budzi się w środku nocy z płaczem, ma trudności w oddychaniu, pojawia się charakterystyczny suchy męczący kaszel podobny do szczekania, a oddech staje się ciężki, chrapliwy.

Maluch z trudem nabiera powietrza, a oddychając, wydaje świst – ten charakterystyczny odgłos nazywany jest stridorem krtaniowym. Czuje, że się dusi, więc płacze, jest przerażony, a wraz z nim zazwyczaj wpadają w panikę rodzice.

– Skąd bierze się taka ostra duszność u dzieci?

– Krtań dziecka ma nieco inną budowę niż dorosłych. Jest  znacznie węższa i bardziej wiotka. Gdy przeziębiony maluch ma w nocy zatkany nos i oddycha przez buzię suchym, ciepłym powietrzem, dochodzi do wysuszenia błony śluzowej, co może spowodować jej stan zapalny. Efekt? Obrzęk i skurcz krtani objawiające się właśnie świszczącym oddechem i szczekającym kaszlem. W przypadku dzieci często chorujących na zapalenie krtani, (zwłaszcza jeśli ataków nie poprzedzają infekcje), rozważa się również podłoże alergiczne tej dolegliwości.

Zapalenie krtani u dzieci atakuje szczególnie często jesienią i zimą. Zwłaszcza, gdy przebywamy i śpimy w pomieszczeniach z nagrzanym i suchym powietrzem. Podkręcamy kaloryfery, zamykamy okna, żeby dziecko, odkrywając się w nocy, nie zmarzło.

Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci? Dziewczynka w piżamie z kubkiem kakao przytula kota.

– Czy zapalenie krtani może przydarzyć się każdemu dziecku?

– Są dzieci, które nigdy nie zachorowały na zapalenie krtani, są również takie, u których lubi się to powtarzać. Może to mieć związek z budową krtani lub skłonnościami do alergii. Natomiast jeśli maluch już raz zachorował, jest prawdopodobne, że sytuacja się powtórzy.

Rodzice, którzy wiedzą o takiej przypadłości, powinni profilaktycznie nawilżać sypialnię dziecka, powiesić na łóżeczku mokre ręczniki, przykręcić kaloryfer, uchylić bądź rozszczelnić okno. I pamiętać, żeby podawać dużo płynów, nawet w nocy.

– Jak pomóc podczas ataku?

– Jeśli zapalenie krtani dotknęło kilkulatka: dziecko natychmiast powinno zacząć oddychać chłodnym powietrzem. Otwórzmy okno w jego sypialni albo jeszcze lepiej – zawińmy malucha w kołdrę, ubierzmy ciepło, pamiętając o czapce i skarpetkach i wyjdźmy na balkon czy na dwór. Ulga przyjdzie szybko. Chłodne powietrze obkurczy krtań, a dziecku łatwiej będzie oddychać.

Dajmy dziecku pić: letnią wodę, wodę z sokiem, owocową herbatkę. Dodatkowo warto zrobić inhalację z soli fizjologicznej, aby nawilżyć drogi oddechowe. Jeśli w domu nie ma nebulizatora, można napuścić gorącej wody do wanny, tak żeby para się skraplała, i zamknąć się z dzieckiem w łazience.

Dobrze, żeby rodzice sami zachowali zimną krew – opowiedzmy maluchowi coś zabawnego, gdy będzie oddychać wilgotnym powietrzem. Ważne, żeby czuło się bezpieczne, uspokoiło się, bo przerażenie i płacz tylko nasilają objawy. Rodzice malucha z nawracającym zapaleniem krtani często mają pod ręką sterydy wziewne, których można użyć, jeśli wcześniejsze zabiegi nie przynoszą poprawy.

Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci? Mama całuje synka i podnosi go do góry.

Ale uwaga! W przypadku takiego świstu i ataku kaszlu u noworodka albo kilkumiesięcznego niemowlęcia wizyta w szpitalu jest absolutnie konieczna. Drogi oddechowe maleństwa są tak wąskie, że może się pojawić bardzo nasilona duszność.

– Czy można pomóc dziecku podając mu leki homeopatyczne?

– Owszem, zwłaszcza u dzieci, u których zapalenie krtani nawraca, warto rozważyć tę metodę leczenia. Dobór leku zależy od wnikliwej analizy symptomów i reakcji dziecka podczas choroby.

Najczęściej stosowanym lekiem w przypadku szczekającego kaszlu jest Spongia tosta. Przynosi on ulgę w przypadku duszności, uczucia zaciskania gardła związanego ze stridorem krtaniowym, gdy kaszel jest świszczący, szczekający lub podobny do odgłosu piły tnącej deskę. Śluzówka jest wysuszona, a picie płynów łagodzi objawy.

Drugim bardzo przydatnym lekiem jest Sambucus nigra. Zatkany niedrożny nos zmusza dziecko do oddychania przez usta, pojawia się chrypka z kleistą, trudną do odkrztuszenia wydzieliną, wreszcie stridor krtaniowy z dusznością i nagłym duszącym kaszlem. To wskazania do użycia tego leku. Oba leki homeopatyczne można zastosować jednocześnie, często nawet co kilka minut, zwiększając odstępy między dawkami leku w miarę poprawy i ustępowania stridoru oraz kaszlu.

Kolejnym lekiem, który w krótkim czasie może zmniejszyć obrzęk krtani, jest Apis mellifica. Wskazaniem do podania tego leku jest stan, w którym poprawa oddychania i ustąpienie obrzęku krtani następuje pod wpływem zimnego powietrza.

Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci? Chora dziewczynka leży w łóżku ze smutną miną.

Z kolei Hepar sulfur rozluźni suchy kaszel, spowoduje, że wydzielina stanie się łatwiejsza do odkrztuszenia. Jeśli infekcja przebiega z gorączką i stanem zapalnym gardła, można zastosować Belladonnę – lek przydatny podczas różnych stanów zapalnych.

Gdy objawy u dziecka to chrypka, bezgłos, uczucie pieczenia lub wręcz rany w krtani czy tchawicy, ból nasilający się przy oddychaniu zimnym powietrzem, dobrym wyborem będzie Causticum. Przy mniej gwałtownych objawach (chrypka) sprawdzi się Arum triphyllum.

Gdy kaszel jest ostry, podajemy leki często, wraz z ustępowaniem objawów wydłużamy odstępy między dawkami. Jeśli słyszymy, że dziecko inaczej oddycha już wieczorem, warto podać leki tuż przed snem.

Starszym dzieciom możemy zaaplikować lek pod język do ssania, młodszym łatwiej jest przyjąć lek rozpuszczony. Również w trakcie opanowywania ostrego kaszlu i stridoru ta druga forma lepiej się sprawdza.

Pamiętajmy o pojeniu dziecka, nawilżaniu i schładzaniu pomieszczenia, w którym przebywa. Jeśli maluch nie gorączkuje, możemy wybrać się z nim na spacer, najlepiej w deszczu, bo chłodne i wilgotne powietrze bardzo mu pomoże.

– Co robić, gdy te metody nie pomogą i dziecko nadal będzie ciężko oddychać?

– Jedziemy do szpitala, albo wzywamy pogotowie. Konieczne może być podanie sterydów domięśniowo. Dziecko otrzyma zastrzyk i zostanie poddane nebulizacji. Czasem wystarczy jednorazowa pomoc, ale zdarza się, że potrzebna jest kilkudniowa hospitalizacja. W niektórych szpitalach małych pacjentów z zapaleniem krtani umieszcza się w salach z niższą temperaturą, gdzie powietrze jest cały czas nawilżane.

Jak leczyć zapalenie krtani u dzieci? Homeopatia i leki homeopatyczne na ból gardła i zapalenie krtani.

– Jeśli zapaleniu krtani towarzyszy infekcja górnych dróg oddechowych, potrzebny będzie antybiotyk?

– Podajemy go wyłącznie, gdy zapaleniu krtani towarzyszy infekcja bakteryjna. Po zbadaniu dziecka lekarz rozważy, czy jest konieczne podanie antybiotyku, czy nie. Choroby wirusowe nie wymagają antybiotykoterapii.

– Kiedy dzieci wyrastają z nagłych i dotkliwych zapaleń krtani?

– Im młodszy maluch, tym większe ryzyko pojawienia się zapalenia krtani. Wraz z rozwojem dziecka, drogi oddechowe stają się szersze, zmienia się budowa krtani i ryzyko ostrych objawów zmniejsza się i stopniowo ustępuje.

Sprawdź, jak szybko wyleczyć przeziębienie u dzieci.

Podobne artykuły