Strona główna ZdrowiePsychologia Homeopatyczne gelsemium sempervirens

Homeopatyczne gelsemium sempervirens

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

O homeopatycznym gelsemium sempervirens myślimy w pierwszej kolejności przede wszystkim wtedy, gdy dopada nas stres związany z negatywnymi wydarzeniami. Jest tak nie bez przyczyny, ponieważ jest ono szczególnie pomocne w sytuacjach, gdy zdenerwowanie, trema i lęk wywołują zespół objawów, powszechnie określanych jako „nadmierne napięcie emocjonalne”.

Strona główna ZdrowiePsychologia Homeopatyczne gelsemium sempervirens

Gdy boisz się tego, co ma nastąpić…

Najbardziej trafnym określeniem, które opisuje stan owego napięcia emocjonalnego jest „lęk z powodu oczekiwania na negatywne wydarzenie”. Czasem to oczekiwanie bywa gorsze do zniesienia dla danej osoby niż samo wydarzenie, które ma nastąpić. Z oczekiwaniem wiąże się bowiem niepewność, niepokój, przewidywanie najgorszego, snucie czarnych scenariuszy…

Nierzadko dochodzą do tego objawy psychosomatyczne – gdy nasze ciało na poziomie fizycznym reaguje na nasze emocje, czyli produkuje symptomy będące efektem stresu. Każdy z nas pewnie niejednokrotnie doświadczył np. bólu głowy spowodowanego zdenerwowaniem, bólu brzucha z powodu silnych emocji czy też biegunki, wywołanej tremą.

Okazuje się, że homeopatyczne gelsemium sempervirens może istotnie wspomóc nas przy tego typu objawach. W homeopatii opisywane są one jako „dolegliwości z powodu oczekiwania”, przy czym zawsze mamy tu na myśli oczekiwanie na wydarzenie o negatywnym charakterze – takim, które wywołuje u nas lęk, niepokój, a nawet przerażenie.

Homeopatyczny jaśmin żółty – pomocny na stany lękowe

Do wytwarzania homeopatycznego gelsemium sempervirens wykorzystuje się krzew zwany jaśminem żółtym. W stanie naturalnym rośnie on w strefach tropikalnych i subtropikalnych. Często jest uprawiany z powodu stale utrzymujących się zielonych liści oraz ładnie pachnących, efektownych kwiatów o dzwonkowatym kształcie i pięknym, żółtym kolorze.

Jakkolwiek jaśmin nie kojarzy się nam raczej z niczym nieprzyjemnym, a odurzający zapach jego kwiatów wręcz sprzyja relaksacji i ukojeniu nerwów, ciekawe jest, iż jego wykorzystanie w homeopatii wiąże się z pomocą w zaburzeniach emocjonalnych i ich następstwach.

Homeopatyczny poradnik dla zestresowanych

Jak się czuje osoba, której może pomóc homeopatyczne gelsemium sempervirens?

Każdy z nas może zupełnie inaczej zareagować na sytuacje stresowe. Sposób, w jaki demonstrujemy swoją reakcję na stres, brany jest pod uwagę w homeopatii. W przypadku homeopatycznego gelsemium sempervirens istnieje specyficzny sposób reagowania, który stanowi wskazówkę do rozważenia gelsemium, jako pomocnego w trudnej sytuacji. Są to następujące objawy i sposób zachowania:

  • uczucie silnego znużenia – a także zmęczenia, ogólnego osłabienia, zarówno na poziomie fizycznym, jak i mentalnym i emocjonalnym, którym często towarzyszy senność
  • odczucie otępienia – zwłaszcza na poziomie umysłowym – w stanie silnego stresu osoba taka czuje się oszołomiona, ma problemy z koncentracją i pamięcią, w głowie ma totalną pustkę i czuje się jakby „sparaliżowana” mentalnie. Często nie jest w stanie podjąć najmniejszego wysiłku umysłowego i całkowicie poddaje się stresowi, przestaje walczyć i wycofuje się z trudnych sytuacji lub wręcz nawet nie podejmuje próby przełamania się, np. ucieka przed sprawdzianem lub rezygnuje z podejścia do trudnego egzaminu.
  • drżenie i zaburzenia koordynacji motorycznej – może to być drżenie wewnętrzne, gdy ktoś próbuje opanować ogarniającą go panikę, lecz nerwy odmawiają posłuszeństwa. Ma wówczas wrażenie, jakby cały trząsł się w środku. Czasem jest to wyraźnie dostrzegalne drżenie zewnętrzne, np. drżenie rąk tak silne, że nie można utrzymać szklanki z płynem lub drżenie kończyn dolnych, które zmusza nas do przyjęcia pozycji siedzącej, bo trudno utrzymać się na nogach.
  • podwójne widzenie – które może towarzyszyć silnym zaburzeniom emocjonalnym, ale może także rozwinąć się wskutek wysokiej gorączki lub intensywnego bólu głowy.
  • uczucie rozsadzania głowy – to symptom, który może być wynikiem stresu i napięcia emocjonalnego, ale bywa też objawem migrenowego bólu głowy, przebiegającego z podwójnym widzeniem, podczas którego silny ból głowy promieniuje do szyi i ramion chorego.
  • biegunka i/lub częstomocz – rozwijające się z powodu oczekiwania na mające nastąpić negatywne wydarzenie przewidywania, jak również w następstwie złych wiadomości, przestrachu, lęku, emocji, lub nieprzyjemnego zaskoczenia.
  • uczucie uogólnionego rozbicia mięśniowego – które zazwyczaj współistnieje z silnym osłabieniem, zahamowaniem na wszystkich poziomach, apatią, skrajnym wyczerpaniem i chęcią przebywania w samotności.

Jak poradzić sobie z traumą?

Komu może się przydać homeopatyczne gelsemium sempervirens?

Przydaje się ono często w dzisiejszych czasach, w których każdy, kto nie nadąża za tempem bieżących wydarzeń i nie idzie przebojem przez życie, taranując przeszkody na swojej drodze, bywa narażony na silny stres oraz dolegliwości na tle emocjonalnym.

Osoby o takim sposobie reagowania mają skłonność do wycofywania się, rezygnacji i ustępowania. Nie radzą sobie z przeciwnościami losu i nie potrafią sprostać wielu wyzwaniom. I najczęściej nie wynika to z braku umiejętności lub inteligencji, lecz właśnie z powodu zahamowania o podłożu emocjonalnym i braku wiary we własne siły.

Człowiek taki jest z natury zwykle wrażliwy, uczuciowy, nieśmiały i bojaźliwy. Często rozwija różne lęki. Na co dzień pragnie spokoju i samotności, ponieważ obawia się towarzystwa i potencjalnej konieczności zabrania głosu. Stara się unikać za wszelką cenę podejmowania nowych przedsięwzięć oraz sytuacji, w których musiałby podjąć rolę przywódczą.

Drży na samą myśl o jakimkolwiek wystąpieniu publicznym, lęka się porażki, silnie przeżywa niepowodzenia.

Zaburzenia lękowe – czym są i jak sobie z nimi radzić?

W jakich sytuacjach homeopatyczne gelsemium może nas wspomóc?

Biorąc pod uwagę powyższe, istnieje sporo sytuacji, w których gelsemium może przyjść nam z pomocą. Będą to nie tylko zaburzenia emocjonalne, lecz również stany chorobowe, w których pacjent rozwija wyżej opisane, fizyczne symptomy. Warto więc rozważyć gelsemium w następujących przypadkach:

  • Stany silnego niepokoju i stresu, w których pojawia się spore zahamowanie intelektualne, tzw. „paraliż umysłowy” oraz towarzyszące różnego rodzaju zaburzenia o charakterze czynnościowym, jak np. biegunka lub częste oddawanie moczu.
  • Gorączka przebiegająca z drżeniem, osłabieniem i znacznym wyczerpaniem. Chory jest tu z reguły bardzo spokojny, ma zaczerwienioną twarz, ciężkie powieki i szkliste oczy. Charakterystyczne jest drżenie kończyn, bóle mięśni oraz brak pragnienia, pomimo wysokiej temperatury.
  • Grypa – przebiegająca z wyżej opisaną gorączką, której towarzyszy silne rozbicie mięśniowe, bóle głowy, uczucie ciężkości kończyn i ogólne osłabienie i zahamowanie.
  • Bezsenność – w szczególności taka, która jest rezultatem niepokoju i lęku, wynikających z oczekiwania na mające nastąpić wydarzenie. Przykładem może być niemożność zaśnięcia w przeddzień ważnego egzaminu, rozmowy o pracę, zabiegu chirurgicznego lub podróży samolotem, która nas przeraża (sprawdź: naturalne sposoby na bezsenność). Może ona dotyczyć również dzieci, które nie mogą zasnąć z powodu oczekującego ich trudnego sprawdzianu, wizyty u dentysty (sprawdź: jak nie bać się dentysty) lub wystąpienia w przedszkolu (stres u dzieci). Homeopatyczne gelsemium przyda się także studentom w okresie egzaminacyjnym, czy maturzystom, borykających się z bezsennością wskutek antycypacji (sprawdź: homeopatia dla nastolatków).
  • Trema – przebiegająca z zahamowaniem ruchowym i mentalnym, splątaniem, ociężałością umysłową, trudnościami z koncentracją i pamięcią. Osoba, zmagająca się z taką tremą, z trudem zbiera myśli w obliczu stresu, odczuwa pustkę w głowie, ręce jej się trzęsą i ma przemożną potrzebę skorzystania z toalety.
  • Bóle głowy – zarówno te zwykłe, jak i te o charakterze migrenowym. Bóle głowy najczęściej mają podłoże przekrwienne i zlokalizowane są zazwyczaj z tyłu głowy, natomiast migreny przebiegają z zaburzeniami widzenia.
  • Poród – w tym przypadku homeopatyczne gelsemium sempervirens nie tylko pomoże uporać się rodzącej kobiecie ze stresem (jakim niewątpliwie jest poród i oczekiwanie na przyjście dziecka na świat), lecz także zwiększyć skuteczność skurczów macicy, ułatwiając tym samym akcję porodową.

Apteczka homeopatyczna do porodu

Homeopatyczne gelsemium – pomaga ułatwić życie

Homeopatyczne gelsemium sempervirens może więc niejednokrotnie przydać się nam w wielu przypadkach. Każdy z nas zmaga się przecież, rzadziej lub częściej, ze stresującymi sytuacjami.

Oczywiście, nie wykluczy obecności stresu z naszej codzienności, lecz pomoże nam inaczej podejść do trudnych sytuacji i lepiej uporać się z lękiem, niepokojem i oczekiwaniem. Pozwoli z większym opanowaniem radzić sobie ze stresem i tremą, co z pewnością wpłynie pozytywnie na nasze poczucie własnej wartości i sprawi, że spojrzymy w przyszłość z większym spokojem, optymizmem i wiarą w siebie.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły