Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Homeopatia na ból gardła

Homeopatia na ból gardła

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Któż z nas chociaż raz nie doświadczył przykrego uczucia drapania, swędzenia czy pieczenia w gardle, co nieuchronnie oznacza początek przeziębienia lub zwiastuje problemy z bolesną przypadłością gardłową. Aby nie dać się pokonać chorobie i zdusić ją już w zarodku, warto jak najszybciej zastosować naturalne sposoby na dolegliwości gardła. Jak homeopatia może nam pomóc przy bólu gardła?

Jak nawilżyć gardło i zmniejszyć ból?

1. Inhalacje parowe

Gdy czujesz, że śluzówka w gardle jest sucha i podrażniona, przygotuj sobie gorącą inhalację parową, do której możesz wrzucić aromatyczne ziółka, takie jak:

Inhalacje zadziałają przeciwzapalnie, ściągająco i bakteriobójczo.

2. Płukanki ziołowe na gardło

Przy zapaleniu gardła sprawdzą się ziołowe płukanki na gardło. Możesz płukać gardło ciepłymi naparami z rumianku, tymianku, mięty i kozieradki oraz szałwii lub odwarem z kory dębowej o działaniu ściągającym i odkażającym.

3. Okłady z cebuli na gardło

Na stan zapalny gardła z towarzyszącym często kaszlem zrób okłady z plasterków świeżej cebuli – natłuszczoną skórę szyi obłóż cebulą, owiń folią i szalikiem, rano obudzisz się zdrowsza.

Mieszanki ziołowe na przeziębienie i odporność

Homeopatia na ból gardła

W dolegliwościach gardła warto wspomóc się homeopatią. Nie tylko pomoże uporać się z bólem, ale też może zapobiec rozwinięciu się poważniejszego schorzenia.

1. Homeopatyczna phytolacca decandra na ból gardła

Homeopatyczna phytolacca jest pomocna w sytuacji, gdy gardło ma kolor ciemnoczerwony, wręcz szkarłatny i jest odczuwane jako wąskie, zdarte i gorące. Natężenie bólu zwiększa się przy połykaniu, zwłaszcza ciepłych płynów – wówczas ból promieniuje od nasady języka do ucha i szyi, zwłaszcza po prawej stronie. Czasem pojawia się odczucie ciała obcego w gardle.

Objawy łagodnieją pod wpływem wypicia zimnych płynów. Homeopatyczna phytolacca decandra pomoże nie tylko w zapaleniu gardła, ale też w innych chorobach, w których dotknięte stanem zapalnym są migdałki czy ślinianki przyuszne, jak np. świnka lub angina.

2. Homeopatyczne arum triphyllum na zapalenie krtani

Jeśli dopadło cię zapalenie krtani, spowodowane nadwyrężeniem strun głosowych, szczególnie u osób pracujących głosem – mówców i śpiewaków, lub gdy zapalenie krtani rozwinęło się po ekspozycji na silne zimno, dobrym wyborem będzie homeopatyczne arum triphyllum.

Głównymi objawami są tutaj:

  • ochrypły głos lub nawet utrata głosu
  • podrażnienie gardła
  • silne zaczerwienienie
  • pieczenie
  • uczucie, że gardło jest „zdarte do żywego”

Czasem objawom towarzyszą wysuszone i krwawiące wargi. Charakterystyczna jest utrata kontroli nad głosem, co objawia się głosem dwutonowym, który urywa się i łamie na jakimś dźwięku przy próbie śpiewania lub mówienia.

Naturalne sposoby na ból gardła

3. Homeopatyczny phosphor i causticum na chrypkę

Gdy doświadczasz bezbolesnej utraty głosu, najbardziej przyda ci się homeopatyczny phosphor, który sprawdzi się również w przypadku intensywnej chrypki z uczuciem bolesnego zdarcia gardła.

Jeśli natomiast chrypka i/lub kaszel nasilają się rano i ustępują po wypiciu niewielkiej ilości zimnej wody, lepiej pomoże homeopatyczne causticum. Często pojawia się tu również uczucie zadraśnięcia, jakby żywej rany w gardle, pieczenia z jednoczesną obolałością błon śluzowych oraz odczucie „zdartej” krtani. Ból gardła jest palący, piekący, żrący, a w gardle gromadzi się śluz, co powoduje nieustanną potrzebę odkrztuszania.

4. Homeopatyczny apis mellifica

Gdy gardło swędzi i piecze, a do tego jest silnie obrzęknięte, zaróżowione i mocno kłuje przy przełykaniu, pomyśl o homeopatycznym apis mellifica. Jest on przydatny w sytuacji, gdy kłujący ból gardła łagodnieje pod wpływem zimna, zatem masz ochotę wypić zimny płyn lub nawet ssać kostki lodu, bo to przynosi ci sporą ulgę.

5. Homeopatyczny mercurius solubilis

Czasem ból gardła towarzyszy takim schorzeniom jak:

Warto wówczas wspomóc się homeopatycznym mercurius solubilis, który jest przydatny przy takich objawach jak:

  • silny ból gardła przy przełykaniu
  • obecność czopów ropnych w obrębie migdałków podniebiennych
  • zaczerwienienie gardła i migdałków
  • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych
  • nadmierne ślinienie (przy czym ślina jest lepka, o cuchnącym zapachu i brudnym kolorze)

Z reguły towarzyszy temu silne pragnienie. Jednocześnie pojawia się bardzo nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, a język jest obrzmiały i drżący, z widocznymi śladami odciśniętych zębów po bokach.

Pamiętaj, że przy wysuszonym, bolesnym, obrzękniętym i podrażnionym gardle dużą ulgę przyniosą produkty o działaniu nawilżającym i ochładzającym. Dlatego sięgnij wtedy po gruszki, melony, ogórki, banany, a do picia przygotuj sobie zieloną herbatę z odrobiną miodu, mleko migdałowe, sok gruszkowy oraz naturalne soki owocowe z dużą zawartością witaminy C – czyli z aronii, dzikiej róży oraz czarnej porzeczki.

Co na przeziębienie? Jak szybko wyzdrowieć?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły