Strona główna WellbeingBądź eko 9 olejków do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów

9 olejków do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów

autor: Aleksandra Jaworska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Oleje dodają włosom blasku, walczą z trądzikiem, nawilżają, odmładzają. Pod warunkiem jednak, że dobrze dobierzesz określony olej do typu swojej cery i własnych potrzeb. Podpowiadamy jaki produkt posłuży ci najlepiej.

Strona główna WellbeingBądź eko 9 olejków do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów

Olejki do pielęgnacji skóry i włosów

Przemysł kosmetyczny oferuje nam szeroki wybór preparatów z dodatkiem olejów. Ich nowoczesna formuła sprawia, że specyfiki te nie są tłuste i się nie kleją. Do pielęgnacji warto także użyć czystych olejów, zwłaszcza jesienią, gdy wysuszone skóra i włosy są spragnione składników odżywczych. Znajdziesz je w sklepach ze zdrową żywnością. Kupuj oleje tłoczone na zimno, nierafinowane, z certyfikatem eco – są najbardziej wartościowe.

Ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oleje dzielimy na:

  • schnące: cera tłusta, trądzikowa – olej lniany
  • półschnące: cera normalna i mieszana – oleje sezamowy, arganowy i inca inchi
  • nieschnące: cera sucha – oleje z awokado, makadamia, kokosowy, marula, oliwa z oliwek

Duża ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych nie dla każdej skóry jest korzystna, np. oleje nieschnące mogą działać komedogennie, czyli zapychać pory, są więc nieodpowiednie do cery tłustej, a idealne do suchej.

1. Olej kokosowy

Otrzymuje się go z miąższu orzecha palmy kokosowej. W temperaturze poniżej 25 stopni C przybiera formę stałą, która przypomina białe masło. Wykazuje właściwości regenerujące, odżywcze, bakteriobójcze. Zawiera witaminy E, K, żelazo.

Olej kokosowy dobrze wnika w głąb skóry i transportuje cenne związki potrzebne dla jej prawidłowego funkcjonowania. Można nim w awaryjnej sytuacji zastąpić krem do twarzy. Jego właściwości sprawiają, że genialnie natłuszcza skórę, nawilża ją i zapobiega utracie wody. Olej ten nadaje się także do demakijażu.

Jak wykonać demakijaż olejem kokosowym?

 

Zamocz bawełniany wacik w olejku kokosowym. Następne delikatnie pocierając skórę, usuń makijaż z twarzy i oczu. Na końcu przemyj skórę ciepłą wodą.

Można nim także posmarować spierzchnięte usta, a staną się nawilżone i gładkie.

Olej kokosowy na włosy uzupełnia ubytki w łuskach włosowych, sprawiając, że pasma stają się elastyczne, a końcówki przestają się rozdwajać.

Wystarczy wmasować go delikatnie w skórę głowy oraz rozprowadzić na całej długości włosów. Po kilku tygodniach kuracji pasma stają się miękkie, lśniące i mocne.

Naturalne kosmetyki DIY do włosów. 10 hitów ekologicznej pielęgnacji włosów

2. Olej makadamia

Powstaje z orzechów rosnących na australijskim drzewie makadamii. Znajdziemy w nim oprócz kwasów tłuszczowych lecytynę, skwalen witaminy A i B.

Olej makadamia ma działanie ujędrniające, pomaga walczyć z cellulitem i zmniejsza widoczność rozstępów.

Nadaje się do demakijażu, nasączony nim wacik usuwa nawet najbardziej oporny makijaż.

Można go stosować jako odżywkę wzmacniającą rzęsy i brwi. Należy je posmarować zwilżonym w olejku patyczkiem higienicznym.

3. Oliwa z oliwek

Kosmetolodzy nazwali ją płynnym złotem, ze względu na jej cenne właściwości. Zawiera witaminę F, która chroni skórę przed utratą wilgoci. Jest też bogata w fosfor, potas i żelazo, a także witaminy A, B, C, dzięki czemu działa na skórę odmładzająco.

Oliwa zapobiega powstawaniu rozstępów, więc nadaje się dla kobiet w ciąży.

Z powodzeniem może zastąpić wiele gotowych preparatów do pielęgnacji:

  • wzmacniającą odżywkę do włosów
  • odżywkę do paznokci
  • płyn do kąpieli
  • maseczkę do twarzy

Jakim olejkiem pielęgnować ciało w ciąży?

4. Olej arganowy

Pozyskiwany ręcznie z orzechów drzewa arganowego, które występuje w Maroku.

Kosmetyczny olej arganowy ma charakterystyczny, lekko gorzkawy zapach, który po aplikacji na skórę szybko się ulatnia. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwasy omega–6 i omega–9. Ze względu na zawartość witamin E i A oraz antyoksydantów ma działanie odmładzające.

Wystarczy wmasować wieczorem kilka kropel olejku w skórę, a cera będzie długo elastyczna. Nie zaszkodzi także cerze mieszanej.

Olej ten jest skuteczną odżywką do każdego rodzaju włosów, zwłaszcza zniszczonych.

5. Olej z awokado

Ma wybitne działaniu regeneracyjne. Zawiera witaminy A, D, E, B, lecytynę. Olej z awokado wolniej się wchłania i może pozostawiać na skórze tłustą warstwę. Dlatego jest najlepszy do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej, wymagającej dogłębnego nawilżenia (a nie nadaje się do tłustej, bo może zatykać pory).

Ma w składzie także skwalen (podobnie jak olej rekina) o właściwościach przeciwzapalnych. Jest więc skutecznym ratunkiem dla osób z podrażnieniami skóry, łuszczycą (łagodzi pieczenie i swędzenie). Pobudza odnowę kolagenu, dzięki czemu skóra dłużej pozostaje elastyczna.

Kroplą olejku możesz wzbogacić swój codzienny krem do twarzy, do rąk lub balsam do ciała.

Olejki do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci - jakie najlepsze i jak je stosować?

6. Olej lniany

Jeden z niewielu olejów polecanych do skóry tłustej. Jako naturalne, bogate źródło kwasu linolowego i linolenowego:

  • pomaga uregulować produkcję sebum
  • zapewnia prawidłową gęstość łoju skórnego
  • zapobiega zaczopowaniu ujść gruczołów łojowych i powstawaniu zaskórników

Z kolei ze względu na zawartość witaminy E, olej lniany sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej, która utraciła elastyczność. Można go nakładać zamiast kremu lub pod krem (do skóry suchej), dodawać do maseczek oczyszczających, np. mieszając go z glinką, do oczyszczania twarzy, jako balsam do ciała.

Warto pamiętać, że spożywanie oleju lnianego pozwoli również poprawić kondycję włosów i paznokci, których stan pogarsza się w wyniku niedoboru kwasów omega-3.

Olejek rycynowy – do włosów, skóry i paznokci

7. Inca inchi

Jest tłoczony z orzechów peruwiańskiej rośliny Sacha Inchi. W Ameryce Południowej znany jest od dawna, a teraz odkrywa go reszta świata.

Zawiera cenne kwasy tłuszczowe oraz witaminy A i E, które chronią cerę przed wolnymi rodnikami, przyczyną przedwczesnego jej starzenia. Regeneruje skórę, włosy i paznokcie.

Oleju Inca inchi można używać do masażu, doskonale nadaje się też do uelastyczniania skóry w ciąży oraz usuwania rozstępów.

Należy go wymieszać z odrobiną ulubionego olejku eterycznego (np. geraniowego), nanieść na problematyczne partie ciała i delikatnie wmasować w skórę.

Olej z nagietka na suchą skórę i blizny

8. Olej sezamowy

Uzyskiwany jest podczas tłoczenia na zimno nasion sezamu. Obfituje w sterole roślinne, witaminy A,E, B oraz minerały (cynk, fosfor, magnez, potas, wapń, żelazo).

Może być używany do masażu, kąpieli, do nawilżania ciała – szybko się wchłania i pozostawia skórę gładką i miękką.

Ma dobre właściwości oczyszczające, może być stosowany jako środek do demakijażu, dokładnie usuwa pozostałości podkładu, tuszu czy cieni.

Chętnie umieszczany jest w kosmetykach do suchej i dojrzałej cery oraz preparatach do regeneracji zniszczonych, łamliwych pasm. Olej sezamowy wnika w głąb włosów, odżywiając je i dodając im zdrowego blasku.

Często stosowany jest do masażu jako olej bazowego, do którego dodaje się kilka kropli olejku eterycznego.

9. Marula

Uzyskuje się go z pestek owoców afrykańskich drzew zwanych „drzewami słoni”. Olej Marula jest źródłem tokoferoli i jednonienasyconego kwasu oleinowego (NNKT), silnych przeciwutleniaczy. Dzięki temu olej Marula działa przeciwzmarszczkowo, wygładza cerę dojrzałą i chroni ją przed wolnymi rodnikami powodującymi starzenie się skóry.

Dobrze się wchłania, zapobiega podrażnieniom. można nim zastąpić krem na dzień. Ze względu na zawartość witaminy C skóra dostanie zastrzyk energii, dodatkowo będzie delikatnie rozjaśniona.

Z kolei stosowany jako odżywka do włosów, nadaje się nawet do tych cienkich i delikatnych. Nie obciąża włosów i nie pozostawia na nich tłustego filmu.

Olejek z drzewa herbacianego – kiedy stosować?

Przepisy na domowe kosmetyki DIY z olejkami

Maseczka do suchej cery z marchwi i oleju z awokado

Utrzyj umytą marchew i dodaj do niej łyżeczkę olejku z awokado. Wymieszaj, nałóż na twarz na kwadrans, zmyj ciepłą wodą.

Kompres nawilżający na dekolt z oliwy i soku z cytryny

Lekko podgrzej kilka łyżek oliwy, dodaj łyżkę soku wyciśniętego z cytryny, wymieszaj. Zanurz w płynie duży kawałek gazy, odciśnij trochę, połóż na dekolcie. Przykryj folią, a następnie ręcznikiem. Usuń kompres po 20 minutach, skórę przetrzyj tonikiem.

Odżywka regenerująca do włosów z olejem makadamia

Rozprowadź olej makadamia na całej długości włosów, zmyj po 30 minutach szamponem.

Maseczka złuszczająca z olejem kokosowym

Zalej 3 łyżki płatków np. owsianych ciepłą wodą, by uzyskać konsystencję pasty. Dodaj łyżkę oleju kokosowego, wymieszaj. Nałóż na twarz i masuj skórę delikatnie pocierając ruchem okrężnym. Pozostaw na 15 minut. Spłucz zimną wodą.

Jak zrobić domowe kosmetyki DIY z jesiennych owoców?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły