Strona główna Bądź eko Olej nagietkowy na suchą skórę i blizny
Strona główna Bądź eko Olej nagietkowy na suchą skórę i blizny

Olej nagietkowy na suchą skórę i blizny

autor: Marzena Bartoszuk

Już od początku czerwca w wielu ogródkach zaczynają kwitnąć piękne pomarańczowe nagietki. Wystarczy szklanka ich płatków, by zrobić doskonały domowy kosmetyk – olejek nagietkowy!

Od dawna kusi cię, by kupować mniej kosmetyków z drogerii, a w zamian stosować domowe preparaty, zrobione wyłącznie z naturalnych składników? Może warto zacząć od czegoś bardzo łatwego, co może spełniać swą pielęgnacyjną funkcję już w tej najprostszej postaci lub być świetną bazą do przygotowywania bardziej skomplikowanych mikstur. Olej nagietkowy, czyli olej (inaczej macerat) z kwiatów nagietka to świetny pomysł na taki pierwszy domowy kosmetyk.

Jak zrobić olejek nagietkowy?

Rano, w słoneczny dzień, gdy tylko opadnie rosa, trzeba zerwać około szklanki dobrze rozwiniętych kwiatów nagietka (powinny być bez żadnych przebarwień i uszkodzeń) a następnie oderwać z nich płatki (można dodać także część koszyczków) i wsypać do słoika lekko uciskając. Następnie trzeba zalać płatki oliwą z oliwek lub dowolnym olejem roślinnym (może być słonecznikowy, z pestek winogron bądź migdałowy) tak, by wszystkie zostały dokładnie przykryte.

Słoik ustawia się w ciepłym miejscu i codziennie raz lub dwa razy potrząsa. Można też raz dziennie włożyć słój do ciepłej kąpieli wodnej na około pół godziny, by lepiej wydobyć dobroczynne składniki z nagietka. Po tygodniu lub dwóch trzeba olejek nagietkowy przecedzić przez gęstą gazę i przelać do butelki z ciemnego szkła. Kosmetyk przechowuje się w temperaturze pokojowej. Jest idealny do masażu skóry, nawilża ją i wygładza blizny czy rozstępy, działa też antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Może być stosowany nawet do pielęgnacji niemowląt. Gdy masz bardzo suchą skórę (np. przy AZS) możesz wymieszać ⅔ szklanki nierafinowanego masła shea z ⅓ szklanki oleju nagietkowego, by uzyskać doskonały balsam do ciała, który warto stosować po każdej kąpieli.

Sprawdź, jakim olejkiem pielęgnować ciało w ciąży.

Powiązane artykuły