Zdrowotne i upiększające zalety kwiatów znane były już w starożytności. Ponoć władczyni Egiptu Kleopatra przemywała twarz naparem z płatków kwiatów, a ciało nacierała wonnymi olejkami. Nasze babcie także ceniły kwitnące rośliny.
Nic więc dziwnego, że współczesny przemysł kosmetyczny chętnie wykorzystuje magiczną moc wyciągów kwiatowych: z nagietka, bławatka, lawendy, rumianku… Ich dobroczynne działanie potwierdzają badania naukowe. Dlatego zwłaszcza teraz, gdy ogrody aż pulsują kolorami, zachęcamy: weź z kwiatów, co najlepsze!
Spis treści
1. Róża wzmacnia naczynka
Tak jak róża jest zwana królową kwiatów, tak jej olejek zajmuje pierwsze miejsce wśród olejków eterycznych. Przyczyną jest niepowtarzalny zapach i cudowne działanie na skórę.
Najlepszy jakościowo olejek różany otrzymuje się z róży damasceńskiej, uprawianej w Bułgarii, w słynnej Dolinie Róż, znajdującej się w centralnej części Bułgarii. Kraj ten zajmuje pierwsze miejsce na świecie w produkcji i eksporcie olejku różanego. Nie jest tani, ponieważ do uzyskania jednej kropli olejku potrzebne jest około 30 róż. Ale z drugiej strony jest tak skoncentrowany, że do wytwarzania wytwornych perfum lub kosmetyków pielęgnacyjnych potrzebna jest niewielka jego ilość.
W aromaterapii olejek różany stosuje się pomocniczo przy:
- bezsenności
- nerwicach
- bólach głowy
- na poprawę nastroju
Można stosować go do kąpieli, do inhalacji (korzystając z kominka aromaterapeutycznego) lub dodawać do oleju do masażu.
Jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych olejek z róży poprawia krążenie, wzmacnia kruche naczynka krwionośne, uspokaja zestresowaną skórę, wygładza ją i rozjaśnia. Ma działanie nawilżające i antyseptyczne. Dobrym pomysłem jest dodanie dwóch kropli olejku różanego do słoiczka z ulubionym kremem nawilżającym, by wzmocnić jego działanie.
Maseczka różana do tłustej cery: ubij jedno białko na sztywną pianę, dodaj 2 krople olejku różanego, wymieszaj i nałóż na twarz. Zmyj po kwadransie.
Cera naczynkowa – jak o nią dbać?
2. Rumianek łagodzi podrażnienia
Choć mały i niepozorny, jest ceniony w kosmetyce. Rumianek działa bakteriobójczo, przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Ma w składzie bisabolol – odżywczą substancję pobudzającą odnowę komórkową i likwidującą podrażnienia skóry.
Wyciąg z rumianku jest bogaty w witaminę C, która zapobiega infekcjom i opóźnia starzenie się skóry, oraz witaminę PP – uszczelniającą i wzmacniającą naczynka krwionośne.
Olejek rumiankowy jest częstym składnikiem kosmetyków do suchej i wrażliwej skóry. Nie wolno jednak czystego olejku nakładać bezpośrednio na skórę – istnieje duże ryzyko, że w takim stężeniu może ją podrażnić. Najlepiej dodać go do kąpieli lub rozcieńczyć, np. olejkiem ze słodkich migdałów.
Gdy masz skłonności do podrażnień, pomoże ci kąpiel z naparem z suszonych kwiatów rumianku. Z kolei na zmęczone oczy i spuchnięte powieki warto położyć na 10 minut torebkę kojącej rumiankowej herbaty ekspresowej. Jeśli żyjesz w stresie, możesz pić taką herbatę nawet kilka razy dziennie. Ma ona bowiem łagodne działanie odprężające.
Na koniec coś dla blondynek. Szampon rumiankowy lub płukanka z suszonych kwiatów, stosowane przez kilka miesięcy, potrafią rozjaśnić włosy blond o kilka tonów.
Płukanka rumiankowa rozjaśniająca włosy: dwie garście suszonych kwiatów rumianku zalej 2 litrami wrzącej wody. Przykryj, a gdy napar wystygnie, wypłucz w nim umyte włosy.
3. Nagietek regeneruje skórę
Popularny kwiatek, ozdoba wielu ogródków, należy do czołówki roślin, które mają dużą wartość leczniczą i kosmetyczną. Nagietek działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie, uszczelnia naczynia krwionośne. Kosmetyki z nagietkiem stosuje się przy:
- leczeniu cery trądzikowej
- stanach zapalnych skóry
- podrażnieniach
- wypadaniu włosów
Wywar z rumianku przyspiesza gojenie się ran, odmrożeń i oparzeń, także słonecznych.
Ekstrakt z nagietka działa tak delikatnie, że dodaje się go nawet do kosmetyków dla niemowląt. W każdym sklepie zielarskim dowiesz się, że preparaty pielęgnacyjne z tym składnikiem to panaceum na wysuszoną skórę. To zasługa zawartej w nim witaminy A, która łagodzi podrażnienia, zapobiega łuszczeniu się naskórka, regeneruje go.
Maseczka nagietkowa na twarz: zmiksuj 2 łyżki płatków nagietka z łyżką oliwy i 2 łyżkami śmietany. Nałóż na kwadrans na twarz lub szorstkie kolana i łokcie, zmyj.
Olej z nagietka na suchą skórę i blizny
4. Chaber bławatek koi zmęczone oczy
W czasach prasłowiańskich używano go do leczenia ran. Z upływem czasu dowiedziono, że chaber zawiera garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwalergicznie. Wyciąg z tej rośliny leczy podrażnienia, zapalenie spojówek, wygładza skórę. Nic więc dziwnego, że jest częstym składnikiem kremów pod oczy, płynów do demakijażu, toników, mleczek.
Kosmetyki z chabrem są idealne, jeśli dużo pracujesz przy komputerze, bo zmniejszają zmęczenie oczu i ich wrażliwość na światło. Wywarem z bławatka można przemywać suchą, podrażnioną np. noszeniem maseczek, cerę.
Kompres z bławatka na zmęczone, opuchnięte powieki: waciki namocz w zimnym naparze z bławatka (łyżka kwiatów zalana 1/2 szklanki wrzątku).
5. Lawenda relaksuje
Moc lawendy tkwi w jej olejku:
- pobudza i tonizuje centralny układ nerwowy
- działa uspokajająco i odprężająco na psychikę
- pielęgnuje skórę skłonną do podrażnień, alergiczną, z trądzikiem
Olejek lawendowy można dodać do wody, którą myjemy twarz. Zmęczone stopy wystarczy zanurzyć na kilka minut w zimnej wodzie z dodatkiem 10 kropel olejku. Łatwo zrobić także relaksującą kąpiel: kwiaty lawendy trzeba umieścić w bawełnianym woreczku i powiesić na kranie pod strumieniem lejącej się wody.
Mgiełka lawendowa kojąca oparzenia słoneczne i podrażnienia: do butelki ze spryskiwaczem wlej szklankę chłodnej wody i 15 kropel olejku lawendowego.
Domowe maseczki na twarz z letnich owoców
6. Malwa rozjaśnia przebarwienia
Malwa znana jest przede wszystkim w ziołolecznictwie. Okazuje się jednak, że nadaje się także do pielęgnacji skóry i włosów. Zawiera śluzy, kwasy organiczne, garbniki, sole mineralne, witaminę C. Najbardziej cenione jest jej działanie zmiękczające i nawilżające. Chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych – zarówno przed mrozem czy wiatrem, jak i przed promieniami UV.
Malwa działa tak łagodnie, że nadaje się także dla dzieci, nie powoduje reakcji alergicznych. Polecana jest szczególnie dla posiadaczek cery suchej, wrażliwej lub zwiotczałej. Kremy, mleczka i toniki z malwą:
- likwidują stany zapalne i podrażnienia
- goją drobne ranki
- regulują równowagę wodno-tłuszczową skóry
- wygładzają zmarszczki
Wyciąg z malwy czarnej jest częstym składnikiem kosmetyków rozjaśniających przebarwienia.
Roślina ta jest dobrodziejstwem nie tylko dla skóry. Szampony i odżywki z wyciągiem z tych kwiatów oplatają pasma ochronnym filmem, wzmacniają i dodają włosom blasku.
Malwowy tonik łagodzący: 2 łyżki kwiatów malwy zalej szklanką wrzątku i gotuj na małym ogniu przez 2 minuty. Przykryj, odstaw na kwadrans i przecedź. Przemywaj twarz.
Jaśmin, róża, forsycja – 3 kwiatki dla zdrowia i urody
Dowiedz się więcej:
- Zasada, M. (2016). Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry. Kosmetologia Estetyczna, 5(5), 467-473. Pobrano z: http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-2.pdf
- Możdżeń, K., Barabasz-Krasny, B., Szymacha, K., Oliwa, J. (2016). Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych. Polish Journal of Cosmetology, 19(4), 372-379. Pobrano z: https://www.researchgate.net/publication/315711687_Rosliny_wykorzystywane_w_maskach_kosmetycznych