Strona główna Zdrowie Domowe sposoby na zmęczone oczy
Strona główna Zdrowie Domowe sposoby na zmęczone oczy

Domowe sposoby na zmęczone oczy

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz

Jeśli dokuczają ci podrażnione oczy, sięgnij po sprawdzone, domowe sposoby na zmęczone oczy, które szybko przyniosą ulgę i pozwolą odzyskać blask oczu i jasne spojrzenie. Już nasze babcie wiedziały, że najlepiej radzić sobie z zaczerwienionymi spojówkami i opuchniętymi powiekami za pomocą naturalnych metod.

Często czujemy, że nasze oczy pieką, swędzą, są podrażnione i zaczerwienione, lecz nie wynika to z żadnego stanu chorobowego, lecz jest po prostu efektem przemęczenia, pracy przy komputerze, czytania, długotrwałej nauki, zarwanej nocy lub innych czynników, które na co dzień powodują nadwerężenie wzroku i zmęczenie oczu.

Domowe sposoby na zmęczone oczy

W takiej sytuacji warto zastosować proste metody, tanie i łatwo dostępne, które łagodzą uciążliwe dolegliwości i pozwalają szybciej zregenerować obciążone oczy.

 • Okłady

Jednym z najlepszych sposobów na zmęczone oczy są okłady. Możemy wykorzystać do nich między innymi:

 • Świetlik lekarski lub rumianek

Działają one przeciwzapalnie, łagodząco i przeciwbólowo. Należy sporządzić wywar z tych ziół, nasączyć nim jałowe kompresy i przykładać na podrażnione oczy. W zależności od tego, czy ulgę przynosi nam ciepło czy zimno, okłady mogą być ciepłe, zaraz po przygotowaniu lub zimne, włożone uprzednio na krótką chwilę do lodówki.

 • Herbata

Ma podobne zastosowanie jak świetlik i rumianek. Świeżo zaparzone, schłodzone torebeczki przykładamy na oczy na czas około kwadransa. Najlepsza dla oczu jest herbata czarna lub zielona – obie działają kojąco, zmniejszają opuchliznę, obrzęki oraz stan zapalny.

 • Ogórek zielony

Schłodzone plasterki świeżego ogórka przykładamy na powieki. Pomogą zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie, złagodzą podrażnienie powiek i zregenerują oraz rozjaśnią skórę wokół oczu.

Okład z ogórka - sposób na zmęczone oczy.

 • Ziemniaki

Zimny, surowy ziemniak należy pokroić w cienkie plasterki i położyć na powieki. Spowoduje złagodzenie stanu zapalnego powiek, pomoże zlikwidować cienie wokół oczu i przyniesie ulgę obrzękniętym powiekom.

 • Kostki lodu

Jeśli czujemy, że zimny okład przynosi wyraźne złagodzenie dolegliwości, można przyłożyć do oczu kostki lodu. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się przykładać lodowatych kostek bezpośrednio na skórę, lecz należy owinąć je w czysty gazik i obłożyć nimi oczy. Zimno obkurczy naczynia krwionośne, zlikwiduje obrzęki, złagodzi stan zapalny.

 • Przemywanie oczu solą fizjologiczną

W przypadku, gdy oko jest podrażnione, ponieważ dostało się do niego jakieś ciało obce lub zaprószyliśmy oczy piaskiem, kurzem, czy brudem, należy jak najprędzej przemyć je odpowiednim płynem.

Najlepiej wykorzystać do tego celu sól fizjologiczną. Jest ona dostępna w aptekach w postaci jałowych, jednorazowych pojemniczków. Odczyn płynu jest taki sam jak fizjologiczne pH płynu łzowego, więc nie podrażnia on oka i może być bezpiecznie i często stosowany. Jest wykorzystywany także w przypadku zespołu suchego oka, celem nawilżenia i złagodzenia objawów suchości.

Pamiętajmy, żeby za każdym razem, gdy wykonujemy czynności związane z oczami, szczególnie zadbać o higienę. Koniecznie trzeba umyć ręce, stosować jałowe gaziki do przecierania oczu i świeżą porcję soli fizjologicznej do ich przepłukiwania.

Co na zmęczone oczy?

Nie wolno dotykać powierzchni oka palcami ani trzeć oka, aby nie podrażnić go jeszcze bardziej i nie pogorszyć sytuacji. Zazwyczaj dokładne i delikatne przepłukanie oka roztworem soli fizjologicznej wystarczy, aby usunąć ciało obce lub oczyścić oko z zanieczyszczeń mechanicznych.

Jeśli rano, po nocy, dokuczają nam sklejone powieki, co zwykle bywa skutkiem ropnej, lepkiej wydzieliny, należy ją delikatnie usunąć za pomocą gazika nasączonego solą fizjologiczną lub specjalnym płynem do przemywania oczu. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o właściwym kierunku przemywania. Zawsze trzeba przemywać oko w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika, nigdy odwrotnie.

Sprawdź, jak poradzić sobie z zespołem suchego oka.

Naturalne krople do oczu

Przy podrażnionych, zaczerwienionych i piekących oczach można zastosować także krople do oczu dostępne w aptekach bez recepty. Najczęściej zawierają one wyciąg ze świetlika lekarskiego, chabra bławatka lub rumianku, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbakteryjne oraz łagodzące objawy podrażnienia spojówek. Preparaty te skutecznie koją dolegliwości związane z przemęczeniem wzroku, nadmiernym łzawieniem, bolesnością i przekrwieniem oczu.

Dobre efekty terapeutyczne przynosi zastosowanie homeopatycznych kropli do oczu. Są one skuteczne w wielu przypadłościach, dotyczących oczu. Zawierają szereg naturalnych składników, wskazanych w stanach zapalnych na różnym tle oraz w podrażnieniu oka, zarówno mechanicznym, jak i alergicznym lub infekcyjnym.

Są zalecane zwłaszcza w sytuacjach, gdy zmęczenie i podrażnienie oczu spowodowane jest: promieniowaniem ekranów telewizyjnych i komputerowych, przebywaniem w zadymionym pomieszczeniu, zbyt długim czytaniem, przesuszonym powietrzem, sztucznym oświetleniem, kąpielą w basenie i innymi możliwymi czynnikami.

Przy wyborze odpowiednich kropli do oczu należy zwrócić uwagę na to, aby były one wolne od środków konserwujących, które mogą powodować dodatkowe podrażnienie oka. Ważne jest również opakowanie – najwygodniejsze w użyciu są krople zapakowane w jednorazowe pojemniczki, ponieważ zużywamy ich zawartość na raz i mamy pewność, że roztwór wkraplany do oka jest zawsze jałowy.

Krople do oczu na zmęczone oczu.

Natomiast osoby noszące szkła kontaktowe powinny zapytać, czy dane krople do oczu mogą być bezpiecznie stosowane pomimo obecności soczewki kontaktowej w oku.

Uwaga! Osoby ze skłonnościami do alergii muszą zawsze dopytać o skład kropli do oczu. Niektóre osoby wykazują nadwrażliwość lub alergię np. na rumianek. Zatem preparaty, które zawierają wyciąg z tej rośliny, będą oczywiście przeciwwskazane u osób uczulonych na nią.

Zapobiegaj zmęczeniu oczu

Jeśli przemęczenie oczu jest przypadłością nawracającą i zmagasz się z nim permanentnie, zadbaj o zdrowszy tryb życia:

 • Śpij więcej – opuchniętym powiekom i cieniom pod oczami zapobiegnie właściwa ilość snu. Pamiętaj, że zdrowe oczy, to oczy wyspane i wypoczęte. W ciągu dnia pozwalaj oczom częściej odpoczywać, zamykając je na krótką chwilę co jakiś czas.
 • Ćwicz oczy – przesuwaj wzrok w różne punkty, skupiając go na przedmiotach o różnych stopniu oddalenia. Stosuj takie zabiegi zwłaszcza podczas długotrwałej pracy przy komputerze lub wtedy, gdy przez dłuższy czas skupiasz wzrok w jednym punkcie.
 • Przed snem właściwie oczyść oczy – niezbędny jest dokładny demakijaż i zastosowanie odpowiednich, delikatnych, sprawdzonych kosmetyków.
 • Uważaj co jesz – zdrowe oczy i dobry wzrok zapewni nam odpowiednia dieta, bogata w witaminy i biopierwiastki.
 • Pij dużo wody – nawilży ona wszystkie tkanki w twoim organizmie, w tym również oczy. Właściwe nawodnienie zapobiegnie przesuszeniu i podrażnieniu oka.
 • Nie lekceważ stanów zapalnych oczu – regularnie kontroluj wzrok i badaj oczy u okulisty.

Powiązane artykuły