Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Ferrum phosphoricum na infekcję

Ferrum phosphoricum na infekcję

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Gdy czujesz się „niewyraźnie”, coś cię bierze i na nic nie masz siły, oznacza to zazwyczaj początek infekcji. Najlepiej od razu jej zaradzić. Przeczytaj, jak lek homeopatyczny Ferrum phosphoricum może pomóc szybciej uporać się z osłabieniem i nie pozwolić na rozwój zapalenia.

Strona główna ZdrowieInfekcje bakteryjne i wirusowe Ferrum phosphoricum na infekcję
Ferrum Phosphoricum - lek homeopatyczny na infekcję. Chora kobieta leży w łóżku i spogląda na szafkę z lekami.

Ferrum phosphoricum jest lekiem homeopatycznym pochodzącym ze świata minerałów. Do jego produkcji wykorzystuje się sól, znaną jako fosforan żelaza. Obserwacje kliniczne pacjentów, u których zastosowano ten lek, potwierdziły jego działanie przede wszystkim w różnego rodzaju stanach zapalnych, przebiegających z gorączką o umiarkowanym nasileniu oraz osłabieniem i możliwymi krwawieniami.

Ferrum phosphoricum – na co pomaga?

Istnieje szereg dolegliwości, w których z powodzeniem można zastosować Ferrum phosphoricum. A ponieważ większość z nich to powszechne, często spotykane schorzenia, warto zapoznać się z tym lekiem i mieć go pod ręką – na wszelki wypadek. Można sięgnąć po niego, jeśli przytrafią nam się takie choroby jak:

Schorzenia te najczęściej cechują się etiologią wirusową, lecz nawet jeśli przyczyną stanu zapalnego są bakterie, Ferrum phosphoricum można wówczas także zastosować jako leczenie wspomagające i komplementarne.

7 naturalnych sposobów na wirusy

Ferrum phosphoricum – wskazania do zastosowania leku

Ferrum phosphoricum, podobnie jak wszystkie inne leki homeopatyczne, charakteryzuje się indywidualnym obrazem, w obrębie którego zawarte są objawy typowe tylko dla tego konkretnego leku. Będzie on więc wskazany, jeśli w przebiegu choroby pojawią się następujące odczucia i symptomy:

  • Silne osłabienie – przebiegające często ze zwiększoną wrażliwością na ból, jak również z nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne, w szczególności hałasy i światło. Chory potrzebujący Ferrum phosphoricum jest tak słaby, że musi położyć się do łóżka, pomimo że leżenie powoduje czasami pogorszenie jego dolegliwości. Osłabienie jednak zmusza go do odpoczynku. Nie jest także zdolny wówczas do żadnego większego wysiłku fizycznego.
  • Pogorszenie na świeżym powietrzu – osoby te są wrażliwe na świeże, chłodne powietrze, bowiem łatwo marzną i czują się wtedy gorzej. W zimnie mogą nasilić się dolegliwości, takie jak ból stawów czy suchy kaszel.
  • Krwawienia – obecność krwi to ważny objaw, wskazujący na możliwość podania Ferrum phosphoricum. Często obserwuje się miejscowe krwawienia, jak np. krwotoki z nosa, odkrztuszanie wydzieliny z domieszką krwi lub przekrwienne zapalenie ucha.
  • Naprzemienne występowanie zaczerwienienia i bladości twarzy – zaobserwować można ten objaw zwłaszcza podczas gorączki, gdy dochodzi do nagłego uderzenia gorąca do twarzy i głowy, co powoduje zaczerwienienie, a jednocześnie silne osłabienie ogólne skutkuje zaraz odpływem krwi, spadkiem ciśnienia i zblednięciem – stąd naprzemienność tych dwóch objawów.
  • Odczucie silnej suchości śluzówek – ma ono miejsce przede wszystkim w przebiegu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy suchy kaszel i kłujące bóle w klatce piersiowej.

Homeopatia na infekcję. Kto potrzebuje leku Ferrum phosphoricum i na co on pomaga? Zmęczona chora kobieta siedzi w piżamie na łóżku w sypialni i podpiera ręką głowę.

Kto potrzebuje Ferrum phosphoricum?

Charakterystyczny jest także sposób chorowania u osób, które potrzebują leku homeopatycznego Ferrum phosphoricum. Początek infekcji lub zapalenia nie jest tutaj gwałtowny i nagły, a objawy nie są bardzo intensywne i „ścinające z nóg”. Z reguły choroba rozpoczyna się powoli, a symptomy narastają stopniowo.

Często również trudno jest sprecyzować dolegliwości pacjenta, bowiem odpowiedź obronna organizmu jest słabo wyrażona. Chory źle się czuje, ma stan podgorączkowy, nie ma apetytu, nie ma siły na nic, pokłada się, pokasłuje, ale nie potrafi zdefiniować, co konkretnie mu dolega i dokładnie opisać symptomy. Dominuje osłabienie i ogólnie „niewyraźne” samopoczucie.

Objawy w obrazie Ferrum phosphoricum lokalizują się zazwyczaj w obrębie błon śluzowych górnych dróg oddechowych i/lub ucha oraz stawów.

5 leków homeopatycznych do kobiecej torebki

Ferrum phosphoricum – przy jakich dolegliwościach po niego sięgnąć?

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, lek Ferrum phosphoricum może znaleźć zastosowanie w następujących schorzeniach:

  • Stany gorączkowe – występujące w przebiegu np. chorób wysypkowych (ospa, odra, różyczka) lub innych chorób, przeważnie o etiologii wirusowej. Mamy tu do czynienia z gorączką słabo wyrażoną, o średnim nasileniu, zazwyczaj nie przekraczającą 39°C, narastającą stopniowo. Chory jest osłabiony, blady lub lekko zaczerwieniony, poci się, lecz delikatnie (ma lekko wilgotną skórę), możliwe jest krwawienie z nosa i/lub wysuszenie warg. Najczęściej dzieje się tak w początkowym stadium choroby, gdy patogen zaczyna się namnażać wewnątrz organizmu, układ odpornościowy rozpoczyna z nim walkę, a my… coraz gorzej się czujemy.
  • Zapalenie ucha – zazwyczaj o charakterze przekrwiennym, czyli z przekrwioną błoną bębenkową, któremu może towarzyszyć ból ucha, gorączka, dzwonienie i szum w uszach oraz nadwrażliwość na ból i silne osłabienie. Zapalenie ucha może też przebiegać z ropną wydzieliną oraz świądem i trzeszczeniem w chorym uchu.
  • Zapalenie krtani, tchawicy lub oskrzeli – czemu towarzyszy suchy kaszel, suchość w obrębie błon śluzowych dróg oddechowych, niewysoka gorączka i niekiedy kłujące bóle w klatce piersiowej. Kaszel nasila się w zimnie, po jedzeniu oraz podczas głębokiego oddychania. W przebiegu infekcji dróg oddechowych może pojawić się dodatkowo ból głowy, podwyższona temperatura ciała, wyczerpanie oraz katar. W wydzielinach możliwa jest domieszka krwi, zatem możemy obserwować drażniący, ropny i podbarwiony krwią katar lub smużki krwi w odkrztuszanym śluzie z gardła.
  • Krwawienia z nosa – Ferrum phosphoricum jest użytecznym lekiem nie tylko wtedy, gdy krwawienie z nosa pojawia się podczas jakiejkolwiek infekcji, lecz także gdy mamy do czynienia z osobą ogólnie osłabioną, anemiczną, cierpiącą na częste, nawracające i przedłużające się krwotoki z nosa.
  • Stany zapalne stawów – lek Ferrum phosphoricum wskazany jest głównie w początkowych stadiach procesu zapalnego obejmującego stawy. Bóle stawowe mogą być kłujące, rwące, pogarszające się pod wpływem wysiłku fizycznego, ulgę w dolegliwościach zaś mogą przynieść zimne okłady.

Podobne artykuły