Spis treści
Czym jest technika Bowena?
Technika Bowena jest manualną holistyczną terapią polegającą na wykonywaniu delikatnych charakterystycznych ruchów. Ma bardzo szerokie działanie. Technika wywodzi się z Australii i stworzona została przez Toma Bowena w latach 50. XX w. Wyjątkowe jest to, że techniką Bowena mogą posługiwać się nie tylko osoby wykształcone medycznie, lecz także amatorzy. Jest to zresztą jeden z głównych zarzutów przeciwników techniki. Co na to medycyna? Na czym polega zabieg i dla kogo jest wskazany? Oto najważniejsze informacje.
Technika Bowena – praca z powięzią
Tom Bowen (z wykształcenia stolarz), poszukiwał sposobu, by wyleczyć żonę z astmy. Opracował wszechstronną terapię. Chciał, by jego metody mógł się nauczyć każdy – np. mama, która będzie w ten sposób dbać o zdrowie swoich dzieci. Z czasem technika została opisana i usystematyzowana przez ucznia Bowena i dziś jest znana na całym świecie.
– Mam wieloletnie doświadczenie oraz wykształcenie w kierunku fizjoterapii i potwierdzam, że metoda Bowena jest niezwykle skuteczna. Każdy może nauczyć się ją stosować. Terapię dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta. W dużym skrócie polega na wprowadzaniu w wibrację powięzi, która otacza wszystkie struktury wewnętrzne organizmu. Przyległe tkanki rozluźniają się, co uruchamia postępujący mechanizm terapeutycznego rozluźniania coraz dalszych obszarów – wyjaśnia Ewelina Kopczyńska.
Co to powięź?
Powięź to włóknista błona otaczająca wszystkie struktury oraz organy – rodzaj transmitera napięć pojawiających się w naszym ciele. Znajomość jej funkcjonowania tłumaczy np., dlaczego ból w jednym miejscu może świadczyć o urazie lub dysfunkcji jakiegoś narządu, mięśnia czy powięzi – znajdujących się w odległym rejonie. Umożliwia to skuteczną terapię.
Jak zadbać o sprawną pracę powięzi?
Co leczy terapia Bowena?
Obszary, w których terapia Bowena jest wskazana:
- bóle różnego pochodzenia – od spowodowanych przez poważne choroby, urazy i kontuzje, przeciążenia, stany zapalne, neuralgie, po bóle pozabiegowe
- dysfunkcje strukturalne tkanek, np. powięzi, stawów, mięśni, nerwów
- zaburzenia witalności – nastrój i humor. Ich zmiana jest zresztą pierwszym odczuwanym przez pacjentów objawem działania terapii. Czujemy się zrelaksowani i odprężeni
- obszar funkcjonalności – układy, np. trawienny, krwionośny, oddechowy – terapia poprawia ich wydolność
Są procedury ukierunkowane na konkretne układy, w zależności od rozpoznania. Przykładowo – bardziej się pobudza przeponę lub struktury leżące w okolicy nerek.
Po pierwsze: komfort pacjenta
Metoda Bowena hołduje zasadzie: najważniejszy jest komfort pacjenta. Wówczas możliwy jest relaks – najważniejsza składowa zabiegu, uruchamiająca procesy lecznicze w organizmie. Dlatego pacjent sam wybiera ułożenie ciała. Zabieg dostosowuje się do możliwości jego pozycji. Może być prowadzony na skórze lub przez ubranie. Sprawdza się np. cienka bielizna czy koszulka (np. zamiast krępującego ruchy biustonosza).
– Wiele osób nie lubi obcego dotyku, krępuje je konieczność rozebrania się, bycia oglądanym. Jednocześnie brakuje nam czułości, empatii, uczucia zaopiekowania – mówi Ewelina Kopczyńska. Stan odprężenia powoduje, że pacjent daje ciału przyzwolenie na regenerację. Wyciszenie sprawia, że układ przywspółczulny wchodzi w dominację, a układ współczulny (odpowiedzialny za reakcję stresową) zostaje wyciszony.
Technika Bowena – jak przebiega terapia?
Zabieg zawsze zaczynamy od okolicy lędźwiowej, a dalsze ruchy ukierunkowuje się zależnie od indywidualnych potrzeb – tam, gdzie jest ból lub dysfunkcja. Często zaczynamy od wykonania podstawowych procedur relaksacyjnych, które mogą wskazać obszary bólowe i określić, jak intensywny zabieg można przeprowadzić. Niektórzy pacjenci silnie reagują już po kilku ruchach terapii.
W terapii stosowany jest charakterystyczny ruch Bowena – ruch rolujący, wykonywany w poprzek mięśnia. Podczas zabiegu używa się tylko dłoni, dzięki czemu można indywidualnie i precyzyjnie pobudzić do pracy określone receptory umiejscowione w skórze i połączone z powięzią.
W trakcie zabiegu wprowadza się kilkuminutowe przerwy – by organizm przeanalizował zastosowane ruchy. W tym czasie terapeuta wychodzi z pomieszczenia, by pacjent mógł się zrelaksować. Podczas sesji nie ma muzyki, rażącego światła, aromatycznych olejków, które mogłyby rozpraszać pacjenta.
Rolfing – terapia manualna powięzi
Technika Bowena – dla kogo?
Mogą z niej korzystać wszyscy, bez względu na wiek, rodzaj wykonywanej aktywności i stan zdrowia. Jest bardzo dobrym narzędziem w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Jako mało inwazyjna metoda jest polecana szczególnie dla osób o dużej wrażliwości. Są to np.:
- seniorzy – dla których niewskazana jest intensywna terapia, masaże niosące ryzyko urazu z powodu np. żylaków, osteoporozy, kruchości naczyń
- kobiety w ciąży – terapia jest bezbolesna i bezpieczna, pomaga w bólu kręgosłupa, w przygotowaniu do porodu i połogu, działa uspokajająco i relaksująco, co wpływa korzystnie także na dziecko
- dzieci – dosłownie od narodzin, na problemy niemowlęce, np. nieprawidłowe napięcie mięśniowe, kolkę, u młodzieży skuteczna m.in. w leczeniu wad postawy (sprawdź też: czym jest masaż Shantala)
- sportowcy – terapia Bowena pozwala na leczniczą kontrolę ciała, przyspiesza proces regeneracji. Działa przeciwnie do klasycznej fizjoterapii i medycyny sportowej, których celem jest przede wszystkim zapewnienie gotowości do startów. W związku z czym jedynie zaleczają kontuzje, które z czasem utrudniają funkcjonowanie, niosą ból
Technika Bowena pomaga też we wszystkich chorobach neurologicznych, ortopedycznych. Sprawdza się dobrze także u pacjentów chorych terminalnie – działając przeciwbólowo. Przynosi dobre efekty we wspomaganiu leczenia depresji, migren, fibromialgii i zespołu chronicznego zmęczenia. Jest skuteczna w stanach zaostrzenia i przewlekłych. Można ją stosować jako metodę pierwszej pomocy w urazach.
Metody Bowena nie łączymy natomiast z innymi metodami manualnymi, ale może być uzupełnieniem kinezyterapii – terapii ruchem.
Terapia Bowena przynosi też dobre efekty u dzieci ze spektrum autyzmu.
Ile zabiegów? Ile trwa terapia?
Czas trwania zabiegu to 15–45 minut. Poddajemy się mu raz w tygodniu, przez 5–10 dni. Zwykle trzy zabiegi pozwalają poznać ciało pacjenta i doprowadzić do odczucia znaczącej poprawy. Skuteczność metody Bowena zależy jednak od specyficznej podatności naszego organizmu – nie od rodzaju i liczby dolegliwości. W sytuacji pierwszej pomocy, np. przy skręconej kostce, bywa, że pomoże już jeden zabieg. Jeśli objaw jest spowodowany przez odległy problem – wymaga to dłuższej pracy.
Technika Bowena – co na to medycyna?
- Technika Bowena to system wysyłania informacji kierowanych do organizmu pacjenta z określonych punktów ciała. Przenoszone są jako wibracje, poprzez układ nerwowy – do mózgu.
- Bodźce zapoczątkowują ogólnoustrojowe procesy naprawcze, które przywracają organizm do równowagi. Leczenie jest wielokierunkowe. Rozpoczyna się od zrelaksowania organizmu. Potem następuje oczyszczenie organizmu przez pobudzenie nerek i układu limfatycznego.
- Ruszają procesy regeneracyjne wzmacniające narządy i poszczególne układy, co wiąże się z przywróceniem im funkcjonalności. Pobudzają się też mechanizmy obronne organizmu: fizjologicznie – następuje poprawa odporności (na wirusy, bakterie, alergeny); w sferze psychicznej i emocjonalnej – pacjent uodparnia się na czynniki stresogenne.
Technika Bowena – krzywdzące opinie
– W Internecie znajduje się sporo nieprawdy. Dlatego zależało mi na zrobieniu badań potwierdzających skuteczność metody Bowena. Należą do nielicznych opublikowanych w fachowej prasie naukowej – mówi Ewelina Kopczyńska. Badania potwierdziły skuteczność metody.
Punkty spustowe – mapa, terapia, ćwiczenia
Badania potwierdzają skuteczność techniki Bowena w leczeniu bólu kręgosłupa
Badanie Eweliny Kopczyńskiej, opublikowane w 2018 r. na łamach czasopisma naukowego „World Scientific News” [1], potwierdza skuteczność techniki Bowena w niespecyficznych bólach kręgosłupa lędźwiowego. Ból maleje już po pierwszym zabiegu i jego poziom zmniejsza się wraz z każdym kolejnym zabiegiem. Wzrasta samodzielność pacjenta, zwiększają się też zakresy ruchomości kręgosłupa oraz subiektywna ocena samopoczucia. Po trzech zabiegach u ponad połowy badanych oceniana jako bardzo dobra.
W Polsce przeprowadzono też niepublikowane badanie pilotażowe określające wpływ techniki Bowena na organizm człowieka na podstawie badania EEG. Sprawdzono, czy metoda wpływa na aktywność bioelektryczną mózgu. Stwierdzono zanikanie fal mózgowych alfa, zanikanie napięcia mięśniowego, spowolnienie pracy serca, co świadczy o wejściu w głęboki relaks.
Źródła:
- Kopczyńska, E., Malak, R., Kostiukow, A., Samborski, W. (2018). Bowen Technique for patients with low back pain. World Scientific News, 93, 81–94. Pobrane z http://www.worldscientificnews.com/wp-content/uploads/2017/12/WSN-93-2018-81-94.pdf
- Bowtech. (b.d.). Zabieg Bowtech. Pobrane 21 stycznia 2022 z https://bowenpolska.pl/zabieg-bowtech/
- Bowtech. (b.d.). Opis metody. Pobrane 21 stycznia 2022 z https://bowenpolska.pl/opis-metody/
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. (2017). Uniwersytet Medyczny w Poznaniu – praca magisterska dotycząca skuteczności Metody Bowena. Pobrane z https://bowtechpolska.pl/uniwersytet-medyczny-w-poznaniu-praca-magisterska-dotyczaca-skutecznosci-metody-bowena/