Strona główna Zdrowie Masaż balijski – na czym polega, jak wygląda i jakie daje korzyści dla zdrowia?

Masaż balijski – na czym polega, jak wygląda i jakie daje korzyści dla zdrowia?

autor: Anna Jarosz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Masz zszargane nerwy, przytłacza cię rzeczywistość, a może nie radzisz sobie z własnymi emocjami? Jeśli tak jest – potrzebujesz wytchnienia i głębokiego relaksu, który przyniesie masaż balijski. O przebiegu masażu i korzyściach płynących z niego opowie Marcin Chmielewski, menedżer ds. PR w Studio Sante Uzdrowisko Miejskie.

Strona główna Zdrowie Masaż balijski – na czym polega, jak wygląda i jakie daje korzyści dla zdrowia?

Masaż balijski w Studio Sante jest wykonywany przez certyfikowane masażystki z Bali. To rodzaj masażu, który czerpie z wielowiekowej tradycyjnej medycyny chińskiej i ajurwedy. Dzięki temu przywraca energię ciała i ducha. Poprzez głęboki relaks i odzyskanie równowagi w organizmie oraz odblokowanie przepływu energii przynosi ulgę w różnych dolegliwościach i wspomaga ich leczenie.

Masaż balijski – moc aromaterapii

Bardzo ważnym elementem masażu balijskiego jest jego oprawa. Orientalna muzyka relaksacyjna, przygaszone, nastrojowe światło, kojący zapach olejków eterycznych i ciepło rozgrzanego olejku na ciele pozwalają doświadczyć głębokiego relaksu i zapomnieć na chwilę o codzienności. Te wszystkie doznania sprawiają, że w ciało wstępuje nowa energia, umysł się uspokaja, dzięki czemu nabieramy wigoru.

Aromaterapia to kolejny ważny element masażu balijskiego. Wykorzystuje się olejki eteryczne o zapachu jaśminu, róży, kwiatów drzewa ylang-ylang. Działanie olejków polega nie tylko na ukojeniu zmysłów i pogłębieniu uczucia wyciszenia. Mają one również moc terapeutyczną.

Kojące zapachy potrafią zmniejszyć stres i działać odprężająco, by zapewnić relaksujący sen. Olejki są pomocne w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak ból głowy, reumatyzm czy problemy z trawieniem. Doskonale poprawiają także kondycję skóry. W związku z tym znalazły szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej.

Masaż bańką chińską

Masaż balijski – jak się przygotować?

W przypadku masażu balijskiego zalecenia są takie same jak podczas innych zabiegów. Ostatni, lekki posiłek powinno się spożyć około 2 godz. przed masażem. Osoba masowana otrzymuje w gabinecie jednorazową bieliznę do masażu. Ponadto dobrze jest wziąć przed zabiegiem ciepły prysznic lub skorzystać z sauny. Pozwoli to rozgrzać i rozluźnić mięśnie, aby były bardziej podatne na działanie masażu.

Wskazania do masażu balijskiego

Masaż balijski jest masażem głęboko relaksującym i odstresowującym. Zmniejsza zmęczenie, likwiduje stres. Dlatego też jest polecany osobom przemęczonym, żyjącym w nieustannym stresie czy napięciu.

Zalecany jest także osobom prowadzącym siedzący tryb życia, ponieważ doskonale pobudza krążenie. Może być stosowany jako element rehabilitacji po urazach. Masaż balijski polecany jest również wszystkim, którzy potrzebują nieco egzotyki i chwilowego oderwania się od codzienności.

Masaż balijski – przeciwwskazania

Masaż balijski ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Ale, podobnie jak w przypadku innych zabiegów, są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Przeciwwskazania do masażu balijskiego to m.in.:

  • świeże urazy (zwichnięcia, skręcenia, złamania)
  • zmiany skórne i rany
  • gorączka
  • ostry stan zapalny
  • choroby zakaźne
  • choroby nowotworowe
  • choroby zagrażające krwotokiem
  • choroby zakrzepowo-zatorowe
  • miażdżyca i nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
  • zapalenie żył, żylaki i tętniaki
  • osteoporoza
  • epilepsja

Masażu balijskiego nie wykonuje się podczas menstruacji oraz u kobiet w ciąży.

Japoński masaż twarzy

Jak wygląda masaż balijski?

Podczas masażu balijskiego masażysta szczególnie dużo uwagi poświęca plecom, ramionom, karkowi i głowie. Typowe dla masażu balijskiego jest również wykorzystanie refleksologii stóp i dłoni. Masaż balijski ma za zadanie sprawić, że poczujesz całkowitą harmonię duszy i ciała. Aby to osiągnąć, masażysta uciska konkretne części ciała, co usprawnia krążenie krwi i limfy w organizmie i umożliwia swobodny przepływ energii.

Masażysta wykonuje szereg czynności – uciska, rozciera, rozciąga, opukuje i gładzi wybrane miejsca, rozluźniając napięte mięśnie oraz wprowadzając masowaną osobę w stan relaksu i spokojny nastrój. Podczas pracy używa dłoni i przedramion, odpowiednio balansując ciężarem swojego ciała i wykonując precyzyjne ruchy. Oddziałuje na kanały przepływu energii, odblokowując je i przywracając organizmowi równowagę ciała i psychiki.

Masaż balijski wykazuje korzystny wpływ na zdrowie poprzez wykorzystanie technik znanych i praktykowanych od stuleci w medycynie Wschodu, takich jak akupresura, aromaterapia, refleksologia i ajurweda. Jest to masaż intensywny i głęboki. Stanowi holistyczny rytuał, który pozwala poczuć harmonię ciała i duszy.

Według legendy umiejętność wykonywania masażu przekazała Balijczykom bogini Lakszmi, mająca cztery ramiona. Z tego powodu na Bali masaż ten jest często wykonywany w wersji „na 4 ręce”, czyli równocześnie przez 2 masażystki. W taki sposób wykonujemy również masaż balijski w Studio Sante – dla osób, które chcą doświadczyć masażu najbliższego jego rodzimej tradycji.

Masaż balijski – korzyści dla ciała i duszy

Masaż balijski to masaż tkanek głębokich. Tak więc jest on bardziej intensywny niż inne masaże. Nie trzeba jednak obawiać się bólu. Siłę ucisku (mimo że jest ona większa niż w przypadku większości masaży) terapeuta dostosowuje do wymagań osoby masowanej. Ucisk stosowany w masażu balijskim ma za zadanie rozluźnić napięte mięśnie, a także – zgodnie z tym, w co wierzą mieszkańcy wyspy Bali – usunąć zastoje energetyczne i wprowadzić równowagę energetyczną organizmu.

Masaż balijski to przede wszystkim odprężenie i głęboki relaks. Likwiduje stres i napięcie oraz poprawia rytm snu. Łagodzi migreny i bóle głowy, eliminuje bóle mięśni i ich napięcia oraz zwiększa ruchomość stawów. Do efektów masażu balijskiego zalicza się też poprawę krążenia krwi i usprawnienie pracy układu limfatycznego. Dzięki temu masaż balijski stymuluje detoksykację organizmu, zmniejsza cellulit i wspomaga utratę wagi. Poprzez akupresurę wspiera leczenie alergii. Ponadto, dzięki użyciu olejku do masażu, nawilża i pielęgnuje skórę. Po godzinnej sesji masażu balijskiego czujemy się spokojni, radośni i pełni energii.

Masaż balijski trwa standardowo 60 minut. Ale prawdziwi miłośnicy tego masażu mogą się rozkoszować nim podczas przedłużonej sesji, która trwa 90 minut. W związku z tym, że masaż balijski jest intensywny, zaleca się, żeby korzystać z niego najwyżej 2 razy w tygodniu. Największe korzyści dla organizmu przyniesie regularne korzystanie z masażu.

Rolfing – terapia manualna powięzi

Masaż balijski – cena

Studio Sante oferuje kilka wariantów masażu balijskiego, tak aby każdy mógł wybrać zabieg jak najbardziej odpowiadający jego potrzebom.

  • Jeżeli chcesz po raz pierwszy skorzystać z dobrodziejstwa, jakie oferuje masaż balijski, wybierz masaż 60-minutowy (180 zł).
  • Jeżeli jesteś miłośnikiem tego masażu i potrzebujesz najgłębszego relaksu, zafunduj sobie sesję trwającą 90 minut (280 zł).
  • Chcesz skorzystać z masażu z bliską osobą? W takim razie idealny będzie masaż balijski dla dwojga (60 minut – 350 zł).
  • A jeżeli chcesz odkryć technikę masażu chętnie praktykowaną w ojczyźnie masażu balijskiego – Indonezji – zapisz się na masaż balijski na 4 ręce (60 minut – 390 zł).

Zobacz więcej: Masaż gua sha – na co pomaga i jak go wykonać?

Źródło:

  1. Studio Sante. (b.d.). Masaże orientalne – dla kogo? Pobrane 2 maja 2022 z https://www.studiosante.pl/masaze-orientalne-dla-kogo/
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły