Strona główna Zdrowie Homeopatia na ratunek wątrobie

Homeopatia na ratunek wątrobie

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wątroba jest szczególnym narządem z wielu względów. Oprócz tego, że spełnia wiele bardzo ważnych funkcji, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, wykazuje także szczególne zdolności do szybkiej regeneracji. Sprawdź, jak ją wesprzeć lekami homeopatycznymi.

Strona główna Zdrowie Homeopatia na ratunek wątrobie
Homeopatia na wątrobę - jakie leki homeopatyczne mogą pomóc w regeneracji wątroby?

Nawet, jeśli wątroba narażona jest zdecydowanie zbyt często na niewłaściwą dietę, nadużywanie alkoholu, zatrute środowisko, środki chemiczne, leki, metale ciężkie, stres i wszelkie pozostałe czynniki, z którymi musi się uporać, potrafi w zdumiewający sposób sprawnie odbudować swoją masę i zachować wszystkie swoje funkcje, przez długi czas utrzymując równowagę metaboliczną w ustroju.

Objawy chorej wątroby

Jednak nic nie trwa wiecznie. Również wątroba, pomimo że jest narządem o bardzo dużej rezerwie czynnościowej, po pewnym czasie odmawia współpracy. Pomimo jej niebagatelnych zdolności do regeneracji, wiele czynników może ją uszkodzić, doprowadzając systematycznie do nieodwracalnych uszkodzeń w strukturze komórek wątrobowych, a z czasem do ich całkowitej niewydolności.

Pewne symptomy już wcześniej sygnalizują, że wątroba jest przeciążona i niewydolna. Nie wolno ich lekceważyć, aby nie doprowadzić do stanu, w którym za późno już na profilaktykę i trzeba wdrożyć leczenie inwazyjne, po którym bardzo ciężko będzie wrócić do poprzedniego stanu.

Na szczęście, procesy doprowadzające do naprawdę poważnej niewydolności wątroby zazwyczaj toczą się powoli i mamy czas, aby w porę im zapobiec. Najlepiej wdrożyć postępowanie terapeutyczne już w momencie, gdy zaniepokoją nas pierwsze objawy, które mogą wskazywać na pogarszającą się kondycję tego narządu.

Wirusowe zapalenie wątroby

Pierwsze oznaki niewydolności wątroby

Narząd ten informuje nas z wyprzedzeniem o tym, że pora zadbać o swoje zdrowie i czas pomyśleć o tym, że wątroba jest tylko jedna.

Oznakami, które mogą pojawić się przy niedomaganiach wątroby są między innymi:

  • Bóle brzucha lub bóle zlokalizowane w miejscu położenia wątroby, czyli w prawym podżebrzu. Chorzy często określają je jako „ból wątroby”, chociaż ona sama – jako narząd nieunerwiony czuciowo, nie boli. Boli natomiast błona surowicza, podrażniana przez powiększoną wątrobę. Niekiedy ból związany jest z zapaleniem dróg żółciowych lub kolką żółciową.
  • Nawracające nudności i wymioty
  • Brak apetytu
  • Wzdęcia i problemy z trawieniem
  • Utrzymujące się, nieuzasadnione zmęczenie i osłabienie oraz niechęć do wysiłku fizycznego
  • Dolegliwości bólowe po jedzeniu
  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Spadek popędu płciowego

Może nie są to symptomy, które powinny nas przerazić, ponieważ świadczą dopiero o początkowych, potencjalnych problemach z wątrobą, natomiast nie powinno się ich lekceważyć. Są bowiem ważnym sygnałem, że warto pomyśleć o programie ochronnym dla wątroby i zmienić swoje nawyki.

Dobrze jest również wspomagać wątrobę za pomocą naturalnych terapii, które bezpiecznie i skutecznie wspierają pracę tego ważnego narządu, działają zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo.

Objawy chorej wątroby. Jakie leki homeopatyczne i zioła mogą pomóc przy niewydolności wątroby? Grupa przyjaciół je wspólnie posiłek i pije wino na ogrodzie w letni dzień.

Leki homeopatyczne na wątrobę

Leki homeopatyczne doskonale się sprawdzają przy różnych niedomaganiach wątroby. Przy ich doborze warto skonsultować się z homeopatą, ponieważ tych specyfików jest całkiem sporo i każdy z nich powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb danego pacjenta.

Im dokładniej lek zostanie dopasowany do konkretnych objawów, tym szybsze i skuteczniejsze będzie jego działanie.

1. Carduus marianus

Jednym z ważniejszych leków działających na cały system wątroby i pęcherzyka żółciowego jest Carduus marianus. Obejmuje on swoim działaniem wszelkie niedomagania wątroby, objawiające się bólem brzucha, czy też bólem w okolicach samej wątroby (zlokalizowanym w prawym podżebrzu) i promieniującym w stronę pleców, aż do obszaru łopatek. Ból ten może mieć charakter kolkowy, skurczowy i pogarszać się podczas leżenia na lewym boku oraz w czasie ruchu.

Specyfik ten jest skuteczny również w przypadku kamieni żółciowych i dolegliwości, które są nimi wywołane. Może być stosowany jako lek wspomagający przy wszelkiego typu poważnych niedomaganiach wątrobowych, takich jak: żółtaczka, marskość wątroby, stłuszczenie lub zapalenie wątroby.

Pacjenci potrzebujący Carduus marianus często skarżą się także na zaparcia, gorzki posmak w ustach, a niekiedy na wymioty z obecnością żółci lub bóle migrenowe, którym towarzyszą żółciowe wymioty.

2. Lycopodium clavatum

Kolejnym ważny lekiem homeopatycznym na wątrobę jest Lycopodium clavatum. Znajdzie on zastosowanie u osób, które cierpią z powodu silnych wzdęć, z wrażeniem, że wszystko co zjedzą, przemienia się w gazy. Towarzyszą temu odbijania, rozdęcie brzucha, gazy oraz burczenie, przelewanie się i bulgotanie w brzuchu.

Cechą charakterystyczną u pacjentów potrzebujących Lycopodium jest nietolerancja ucisku ubrania wokół talii. Będą to zatem osoby, które rozpinają pasek u spodni po jedzeniu lub rozluźniają ubranie w okolicach brzucha. Typowy jest tu także spadek energetyczny w porze popołudniowej, około godziny 16.00. W tym czasie odczuwane jest zmęczenie, osłabienie, senność, ospałość.

Ogólnie osoby ze wskazaniami do podania tego leku bardzo źle tolerują głód – odczuwają „wilczy apetyt” z natychmiastową potrzebą zjedzenia czegokolwiek, po czym po kilku kęsach czują się nasyceni. Taka potrzeba potrafi ich nawet wyrzucić z łóżka w środku nocy, często zatem odwiedzają nocą lodówkę.

Niekiedy ich apetyt zwiększa się w miarę jedzenia, ale z drugiej strony, najedzenie się do syta może nasilać ich dolegliwości bólowe w obrębie brzucha i wątroby. Mogą także skarżyć się na zaparcia lub biegunki, zaburzenia trawienia, kamienie żółciowe oraz kolkowe bóle przewodu pokarmowego i dróg żółciowych.

3. Chelidonium maius

Ważnym lekiem homeopatycznym w leczeniu zaburzeń wątrobowych jest Chelidonium maius. W tym przypadku dolegliwościom wątroby mogą towarzyszyć takie symptomy jak: gorzki posmak w ustach, język obłożony żółtym nalotem, pożółkła cera, nudności i wymioty, kłujące lub skurczowe bóle brzucha, które łagodnieją pod wpływem leżenia na lewym boku.

Bóle brzucha pojawiają się tu po prawej stronie i zmniejszają się po zjedzeniu lub wypiciu czegoś ciepłego oraz po wypróżnieniu się.

Chelidonium jest wskazany jako lek pomocniczy i wspierający regenerację wątroby w różnych stanach ostrych, jak np. ostre zapalenie wątroby, żółtaczka czy kolka żółciowa.

Leki homeopatyczne na wątrobę.

4. Berberis vulgaris

W przypadku kolki żółciowej, przebiegającej z trudnymi do wytrzymania atakami bólów, dobrze pamiętać także o takim specyfiku jak Berberis vulgaris. W tym przypadku ból ma charakter ostry, jest skurczowy, rwący i promieniujący w trudnym do określenia kierunku.

5. Carbo vegetabilis

W niedomaganiach wątroby przydatny może okazać się również lek Carbo vegetabilis. Ma on szczególne zastosowanie w przypadku dysfunkcji przewodu pokarmowego, objawiających się przede wszystkim dolegliwościami trawiennymi i uczuciem przepełnienia po spożyciu najmniejszego posiłku. Pacjentowi dokuczają silne wzdęcia, odbijania, rozdęcie brzucha, zgaga, bóle wrzodowe, gazy. Niekiedy pojawiają się bóle o charakterze kolkowym, a po tłustym i ciężkostrawnym jedzeniu występuje biegunka.

W chwili wystąpienia dolegliwości chory odczuwa bardzo silne osłabienie i silną potrzebę świeżego, powietrza lub chociażby wachlowania się. Pomimo, że jest mu zimno, ma dreszcze i zlany jest zimnym potem, powiew chłodnego powietrza przynosi mu ulgę i poprawia ogólne samopoczucie.

6. Sepia officinalis

Kolejnym „wątrobowym” lekiem jest Sepia officinalis. Bywa on stosowana najczęściej u kobiet, ponieważ różne przypadłości pojawiają się tu w związku z zaburzeniami hormonalnymi, obecnymi np. podczas miesiączki, ciąży lub klimakterium.

Charakterystyczne objawy wskazujące na możliwość zastosowania tego leku, to przede wszystkim nudności i wymioty, które pojawiają się i nasilają pod wpływem widoku i/lub zapachu jedzenia. Występuje awersja do jedzenia i uczucie pustki w brzuchu, które nie znika nawet po zjedzeniu czegoś.

Dodatkowo na skórze twarzy, dłoni i brzucha mogą pojawić się brązowe plamki, zwane „wątrobowymi”, cera u takiej osoby będzie zażółcona, czasem z wypryskami, a brzuch powiększony i wzdęty.

7. Magnesium muriaticum

Na problemy z wątrobą skuteczny może być również lek Magnesium muriaticum. Jest on pomocny zwłaszcza po przebyciu wirusowego zapalenia wątroby (np. w dzieciństwie), po którym wątroba „odzywa się” w chwilach poważniejszego jej nadwerężenia.

Mogą pojawić się bóle wątroby, nasilające się w trakcie leżenia na lewym boku, a zmniejszające pod wpływem ucisku, gdy chory leży na prawym boku. Występuje bolesne rozdęcie brzucha, wzdęcia, czasem tworzą się kamienie żółciowe, wywołujące kolki.

Charakterystyczną dolegliwością osób, potrzebujących tego leku jest niestrawność, nieżyt żołądka lub biegunka, spowodowane spożyciem mleka i ogólna nietolerancja i pogorszenie po mleku.

Naturalne sposoby na oczyszczenie wątroby

Zioła na wątrobę

Oprócz leków homeopatycznych istnieją inne naturalne, najczęściej pochodzenia ziołowego, preparaty, które wspomagają funkcje wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Do najbardziej znamiennych należy bez wątpienia ostropest plamisty, którego znaczenie w profilaktyce i leczeniu chorób wątroby trudno przecenić.

Równie przydatna w leczeniu zaburzeń wątrobowych jest roślina desmodium, wykazująca szczególnie silne, pozytywne oddziaływanie na ten narząd.

Korzystny wpływ na cały system wątroby wykazuje także wyciąg z karczocha. Roślina ta zawiera związek, znany jako cynaryna. To on, w głównej mierze, odpowiedzialny jest za działanie lecznicze ekstraktów z liści karczocha. Przyczyniają się one do regeneracji wątroby, zwiększają jej ukrwienie, działają żółciopędnie i żółciotwórczo, wspomagają proces detoksykacji organizmu i usprawniają procesy trawienne.

Dla codziennego dbania o wątrobę korzystne jest picie ziołowych herbatek, zawierających w swoim składzie rośliny o dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Należy tu miedzy innymi:

Wspomagają one funkcje narządów układu pokarmowego, zapobiegają niestrawności i wzdęciom, działają rozkurczowo i przeciwzapalnie.

Podobne artykuły