Strona główna ZdrowieLeczenie bóluLeczenie bólu brzucha Homeopatia w dolegliwościach wątroby

Homeopatia w dolegliwościach wątroby

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wątroba jest szczególnym narządem z wielu względów. Oprócz tego, że spełnia wiele bardzo ważnych funkcji, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, wykazuje także szczególne zdolności do szybkiej regeneracji. Sprawdź, jak można ją wesprzeć homeopatycznie.

Strona główna ZdrowieLeczenie bóluLeczenie bólu brzucha Homeopatia w dolegliwościach wątroby

Nawet, jeśli wątroba narażona jest zdecydowanie zbyt często na niewłaściwą dietę, nadużywanie alkoholu, zatrute środowisko, środki chemiczne, leki, metale ciężkie, stres i wszelkie pozostałe czynniki, z którymi musi się uporać, potrafi w zdumiewający sposób sprawnie odbudować swoją masę i zachować wszystkie swoje funkcje, przez długi czas utrzymując równowagę metaboliczną w ustroju.

Objawy chorej wątroby

Jednak nic nie trwa wiecznie. Również wątroba, pomimo że jest narządem o bardzo dużej rezerwie czynnościowej, po pewnym czasie odmawia współpracy. Pomimo jej niebagatelnych zdolności do regeneracji, wiele czynników może ją uszkodzić, doprowadzając systematycznie do nieodwracalnych uszkodzeń w strukturze komórek wątrobowych, a z czasem do ich całkowitej niewydolności.

Pewne symptomy już wcześniej sygnalizują, że wątroba jest przeciążona i niewydolna. Nie wolno ich lekceważyć, aby nie doprowadzić do stanu, w którym za późno już na profilaktykę i trzeba wdrożyć leczenie inwazyjne, po którym bardzo ciężko będzie wrócić do poprzedniego stanu.

Na szczęście, procesy doprowadzające do naprawdę poważnej niewydolności wątroby zazwyczaj toczą się powoli i mamy czas, aby w porę im zapobiec. Najlepiej wdrożyć postępowanie terapeutyczne już w momencie, gdy zaniepokoją nas pierwsze objawy, które mogą wskazywać na pogarszającą się kondycję tego narządu.

Wirusowe zapalenie wątroby

Pierwsze oznaki niewydolności wątroby

Narząd ten informuje nas z wyprzedzeniem o tym, że pora zadbać o swoje zdrowie i czas pomyśleć o tym, że wątroba jest tylko jedna.

Oznakami, które mogą pojawić się przy niedomaganiach wątroby są między innymi:

  • Bóle brzucha lub bóle zlokalizowane w miejscu położenia wątroby, czyli w prawym podżebrzu. Chorzy często określają je jako „ból wątroby”, chociaż ona sama – jako narząd nieunerwiony czuciowo, nie boli. Boli natomiast błona surowicza, podrażniana przez powiększoną wątrobę. Niekiedy ból związany jest z zapaleniem dróg żółciowych lub kolką żółciową.
  • Nawracające nudności i wymioty
  • Brak apetytu
  • Wzdęcia i problemy z trawieniem
  • Utrzymujące się, nieuzasadnione zmęczenie i osłabienie oraz niechęć do wysiłku fizycznego
  • Dolegliwości bólowe po jedzeniu
  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Spadek popędu płciowego

Może nie są to symptomy, które powinny nas przerazić, ponieważ świadczą dopiero o początkowych, potencjalnych problemach z wątrobą, natomiast nie powinno się ich lekceważyć. Są bowiem ważnym sygnałem, że warto pomyśleć o programie ochronnym dla wątroby i zmienić swoje nawyki.

Dobrze jest również wspomagać wątrobę za pomocą naturalnych sposobów, które bezpiecznie i skutecznie wspierają pracę tego ważnego narządu.

Objawy chorej wątroby. Jakie leki homeopatyczne i zioła mogą pomóc przy niewydolności wątroby? Grupa przyjaciół je wspólnie posiłek i pije wino na ogrodzie w letni dzień.

Homeopatia na wątrobę

Homeopatia dobrze się sprawdza przy różnych niedomaganiach wątroby. Warto jednak zawsze skonsultować się z homeopatą, ponieważ powinna być ona dobrana do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Im dokładniej zostanie dopasowana do naszych objawów, tym szybciej i skuteczniej nam pomoże.

1. carduus marianus

Homeopatyczny carduus marianus działa wspomagająco na cały system wątroby i pęcherzyka żółciowego. Przydaje się przy różnego rodzaju niedomaganiach wątroby, objawiających się bólem brzucha, czy też bólem w okolicach samej wątroby (zlokalizowanym w prawym podżebrzu) i promieniującym w stronę pleców, aż do obszaru łopatek. Ból ten może mieć charakter kolkowy, skurczowy i pogarszać się podczas leżenia na lewym boku oraz w czasie ruchu.

Do tego mogą być obecne takie dolegliwości, jak zaparcia, gorzki posmak w ustach, a niekiedy wymioty z obecnością żółci lub bóle migrenowe, którym towarzyszą żółciowe wymioty.

Można się nim wspomóc również w przypadku kamieni żółciowych i dolegliwości, które są nimi wywołane, a także przy wszelkiego typu poważnych niedomaganiach wątrobowych, takich jak: żółtaczka, marskość wątroby, stłuszczenie lub zapalenie wątroby.

2. lycopodium clavatum

Homeopatyczne lycopodium clavatum jest pomocne u osób, które cierpią z powodu silnych wzdęć, z wrażeniem, że wszystko co zjedzą, przemienia się w gazy. Towarzyszą temu odbijania, rozdęcie brzucha, gazy oraz burczenie, przelewanie się i bulgotanie w brzuchu.

Cechą charakterystyczną jest tu nietolerancja ucisku ubrania wokół talii, co powoduje często rozpinanie paska u spodni po jedzeniu lub rozluźnianie ubrań w okolicach brzucha. Typowy jest tu także spadek energetyczny w porze popołudniowej, około godziny 16.00. W tym czasie odczuwane jest zmęczenie, osłabienie, senność, ospałość.

Osoby takie bardzo źle tolerują głód – odczuwają „wilczy apetyt” z natychmiastową potrzebą zjedzenia czegokolwiek, po czym po kilku kęsach czują się nasyceni. Taka potrzeba potrafi ich nawet wyrzucić z łóżka w środku nocy, często zatem odwiedzają nocą lodówkę.

Niekiedy ich apetyt zwiększa się w miarę jedzenia, ale z drugiej strony, najedzenie się do syta może nasilać ich dolegliwości bólowe w obrębie brzucha i wątroby. Mogą także skarżyć się na zaparcia lub biegunki, zaburzenia trawienia, kamienie żółciowe oraz kolkowe bóle przewodu pokarmowego i dróg żółciowych.

3. chelidonium maius

W tym przypadku dolegliwościom wątroby mogą towarzyszyć takie symptomy jak: gorzki posmak w ustach, język obłożony żółtym nalotem, pożółkła cera, nudności i wymioty, kłujące lub skurczowe bóle brzucha, które łagodnieją pod wpływem leżenia na lewym boku. Bóle brzucha pojawiają się tu po prawej stronie i zmniejszają się po zjedzeniu lub wypiciu czegoś ciepłego oraz po wypróżnieniu się.

Homeopatyczne chelidonium pomaga również wspierać regenerację wątroby w różnych stanach ostrych, jak np. ostre zapalenie wątroby, żółtaczka czy kolka żółciowa.

Leki homeopatyczne na wątrobę.

4. berberis vulgaris

W przypadku kolki żółciowej, przebiegającej z trudnymi do wytrzymania atakami bólów, dobrze pamiętać także o homeopatycznym berberis vulgaris. W tym przypadku ból ma charakter ostry, jest skurczowy, rwący i promieniujący w trudnym do określenia kierunku.

5. carbo vegetabilis

W niedomaganiach wątroby przydatne może okazać się również homeopatyczne carbo vegetabilis. Jest pomocne w przypadku dysfunkcji przewodu pokarmowego, objawiających się przede wszystkim dolegliwościami trawiennymi i uczuciem przepełnienia po spożyciu najmniejszego posiłku. Choremu dokuczają silne wzdęcia, odbijania, rozdęcie brzucha, zgaga, bóle wrzodowe, gazy. Niekiedy pojawiają się bóle o charakterze kolkowym, a po tłustym i ciężkostrawnym jedzeniu występuje biegunka.

W chwili wystąpienia dolegliwości odczuwane jest bardzo silne osłabienie i silna potrzeba świeżego, powietrza lub chociaż wachlowania się. Pomimo, że chorej osobie jest zimno, ma dreszcze i zlana jest zimnym potem, powiew chłodnego powietrza przynosi jej ulgę i poprawia ogólne samopoczucie.

6. sepia officinalis

Przydaje się najczęściej paniom, u których różne przypadłości pojawiają się w związku z zaburzeniami hormonalnymi, obecnymi np. podczas miesiączki, ciąży lub klimakterium.

Charakterystyczne objawy to przede wszystkim nudności i wymioty, które pojawiają się i nasilają pod wpływem widoku i/lub zapachu jedzenia. Występuje awersja do jedzenia i uczucie pustki w brzuchu, które nie znika nawet po zjedzeniu czegoś.

Dodatkowo na skórze twarzy, dłoni i brzucha mogą pojawić się brązowe plamki, zwane „wątrobowymi”, cera u takiej osoby będzie zażółcona, czasem z wypryskami, a brzuch powiększony i wzdęty.

7. magnesium muriaticum

W problemach z wątrobą pomoc może przynieść również homeopatyczne magnesium muriaticum. Przyda się zwłaszcza po przebyciu wirusowego zapalenia wątroby (np. w dzieciństwie), po którym wątroba „odzywa się” w chwilach poważniejszego jej nadwerężenia.

Mogą pojawić się bóle wątroby, nasilające się w trakcie leżenia na lewym boku, a zmniejszające pod wpływem ucisku, gdy chory leży na prawym boku. Występuje bolesne rozdęcie brzucha, wzdęcia, czasem tworzą się kamienie żółciowe, wywołujące kolki.

Charakterystycznymi dolegliwościami są tu: niestrawność, nieżyt żołądka lub biegunka, spowodowane spożyciem mleka oraz ogólna nietolerancja i pogorszenie po mleku.

Naturalne sposoby na oczyszczenie wątroby

Zioła na wątrobę

Oprócz homeopatii, w zaburzeniach wątrobowych można również sięgnąć po naturalne preparaty pochodzenia roślinnego, które skutecznie wspomagają funkcje wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Do najbardziej znamiennych należy bez wątpienia ostropest plamisty, którego znaczenie w profilaktyce i leczeniu chorób wątroby trudno przecenić.

Równie przydatna w leczeniu zaburzeń wątrobowych jest roślina desmodium, wykazująca szczególnie silne, pozytywne oddziaływanie na ten narząd.

Korzystny wpływ na cały system wątroby wykazuje także wyciąg z karczocha. Roślina ta zawiera związek, znany jako cynaryna. To on, w głównej mierze, odpowiedzialny jest za działanie lecznicze ekstraktów z liści karczocha. Przyczyniają się one do regeneracji wątroby, zwiększają jej ukrwienie, działają żółciopędnie i żółciotwórczo, wspomagają proces detoksykacji organizmu i usprawniają procesy trawienne.

Dla codziennego dbania o wątrobę korzystne jest picie ziołowych herbatek, zawierających w swoim składzie rośliny o dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Należy tu miedzy innymi:

Wspomagają one funkcje narządów układu pokarmowego, zapobiegają niestrawności i wzdęciom, działają rozkurczowo i przeciwzapalnie.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły