Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieMiód Nalewka z miodu – dobra na rozgrzewkę

Nalewka z miodu – dobra na rozgrzewkę

autor: Katarzyna Koper

Miód, spirytus, cytryny oraz cierpliwość (niezbędna do oczekiwania, aż miodówka będzie gotowa) tak brzmi przepis na jedną z najprostszych nalewek. Przyda się zimą, gdy przemarzniesz.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieMiód Nalewka z miodu – dobra na rozgrzewkę

Na samą myśl o kieliszku bursztynowej, pięknie pachnącej, delikatnie drapiącej w gardło, ale przede wszystkim skutecznie rozgrzewającej miodówki robi się cieplej, nieprawdaż? Choć nie promujemy picia alkoholu, to kieliszeczek miodówki wydaje się znakomitym sposobem na rozgrzanie po jesiennym lub zimowym spacerze, a także wtedy, gdy czujesz, że bierze cię przeziębienie. Miodowy eliksir jak balsam powleka podrażnione gardło. Powinien szybko złagodzić ból i drapanie. Kieliszek miodówki może pomóc również w złagodzeniu bolesnych skurczów brzucha, a także zadziałać nasennie.

Ale uwaga: lecznicza dawka miodówki to jeden mały kieliszek. Jeśli przesadzisz z ilością, efekt terapii może być odwrotny do zamierzonego, bo alkohol wysusza błonę śluzową i drażni ją. Ponadto obniża odporność.

Przepis na miodówkę jest bardzo prosty. Jej przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, jednak na finalny efekt trzeba poczekać co najmniej pięć tygodni od przygotowania. Dlatego nalewkę z miodu warto przygotować, zanim nadejdą największe chłody. Butelka domowej miodówki może być znakomitym świątecznym prezentem dla bliskich i znajomych.

Jaki miód jest najlepszy do zrobienia nalewki?

Lipowy, gryczany, wielokwiatowy, wrzosowy albo spadziowy – użyj takiego, jaki lubisz najbardziej, albo takiego, jaki po prostu masz w domu. Można też łączyć różne rodzaje miodów. Każdy rodzaj miodu ma unikalny aromat i nadaje się na nalewkę, pod warunkiem że będzie miał płynną konsystencję.

Masz w domu tylko gęsty, skrystalizowany miód o konsystencji stałej? Nic straconego! Aby odzyskał płynność, wystarczy rozgrzać go w kąpieli wodnej (włóż otwarty słoik do ciepłej, ale nie wrzącej wody, i mieszaj albo podgrzewaj w kuchence mikrofalowej, używając średniej mocy). Ważne, by nie podgrzewać miodu bezpośrednio, w temperaturze wyższej niż 40 st. C – straci wówczas swoje prozdrowotne właściwości.

Miodówka – przepis

Składniki:

  • 1 litr płynnego miodu
  • 1 kg cytryn (najlepiej ekologicznych)
  • 1 litr spirytusu (najlepiej nalewkowego – 75% alkoholu)

Wykonanie:

Wyciśnij sok z wyszorowanych wcześniej cytryn. Podgrzej miód w kąpieli wodnej, jeśli jest skrystalizowany. Wszystkie składniki umieść w dużym szklanym naczyniu, np. słoju. Do przygotowania nalewki można użyć spirytusu lub czystej wódki. (Nawet jeśli chcesz, aby nalewka była niezbyt mocna, lepiej użyć spirytusu, bo im większe stężenie alkoholu, tym bardziej intensywne przenikanie smaków i aromatów ze składników do roztworu). Wymieszaj i zamknij szczelnie. Odstaw do spiżarni lub piwnicy na co najmniej cztery tygodnie. Miejsce powinno być chłodne i ciemne. Co kilka dni dobrze jest potrząsać słojem dla lepszego połączenia składników.

Po czterech tygodniach przefiltruj płyn przez papierowy filtr, na przykład taki, jaki stosuje się w ekspresie przelewowym. Na tym etapie nalewkę można rozcieńczyć przegotowaną i wystudzoną wodą. Następnie przelej nalewkę do wyparzonych butelek, zakręć lub zakorkuj i odstaw na co najmniej tydzień. Powinna być klarowna.

W internecie można znaleźć mnóstwo rozmaitych przepisów na miodówkę, także na miodówkę „błyskawiczną”, która nadaje się do spożycia zaraz po przygotowaniu. Zaleca się w nich zagotowanie miodu w garnku lub na patelni wraz z dodatkami, takimi jak sok z cytryny, ewentualnie także z przyprawami. Do ostudzonego płynu dodaje się spirytus. Tego sposobu jednak nie polecamy, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury miód traci cenne dla zdrowia składniki.

Jakie przyprawy są dobre do nalewki miodowej?

Smak miodówki można zmodyfikować, dodając rozmaite przyprawy. Z miodem i cytryną świetnie komponują się np.:

  • cynamon (laska)
  • goździki
  • wanilia (laska)
  • imbir (obrany ze skórki, pokrojony w cienkie plastry)
  • kardamon
  • skórka pomarańczowa (z wyszorowanej wcześniej i sparzonej pomarańczy ekologicznej)
  • pigwa
  • rozmaryn
  • gałka muszkatołowa

Przyprawy dodaj na wstępnym etapie produkcji miodówki. Jeśli są to świeże części roślin, np. pigwa, imbir lub gałązki rozmarynu, dobrze jest najpierw podgotować je w niewielkiej ilości wody, a następnie połączyć z pozostałymi składnikami nalewki. Ważne jest, żeby w czasie leżakowania wszystkie przyprawy znajdowały się pod powierzchnią płynu. W przeciwnym razie mogą spleśnieć, a wtedy cała nalewka nadaje się tylko do wylania. Przyprawy usuń podczas filtrowania.

Szczelnie zamkniętą nalewkę miodową można przechowywać, tak jak miód, w ciemnym i chłodnym miejscu nawet przez kilka lat. Piana na powierzchni, zmieniona barwa lub podejrzany smak to oznaki, że nalewka z miodu popsuła się i nie należy jej pić.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły