Strona główna ZdrowiePsychologiaStres Niepłodność w medycynie chińskiej – jak ją leczyć?

Niepłodność w medycynie chińskiej – jak ją leczyć?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Medycyna chińska nigdy nie przekreśla szans na potomstwo, nawet jeśli starania trwają już bardzo długo i przyszli rodzice stracili nadzieję. Wychodzi z założenia, że fizjologiczne zajście w ciążę jest możliwe, ale organizmy kobiety i mężczyzny muszą być do tego odpowiednio przygotowane. Jak leczy się niepłodność w medycynie chińskiej?

Strona główna ZdrowiePsychologiaStres Niepłodność w medycynie chińskiej – jak ją leczyć?

Niepłodność to inaczej niemożność zajścia w ciążę pomimo wielomiesięcznych starań o poczęcie dziecka. Tym pojęciem określa się również niemożność donoszenia ciąży. Przyczyna niepłodności może leżeć w równym stopniu po stronie kobiety, jak i mężczyzny, czasem problem dotyczy obojga naraz.

Ważne! Należy podkreślić różnicę pomiędzy terminem „niepłodność” a „bezpłodność”, która oznacza trwałą niemożność posiadania potomstwa, np. z braku jajników (u kobiet) lub jąder (u mężczyzn).

Marzysz o dziecku? Zacznij praktykować jogę

Płodność zależy od kondycji qi, krwi oraz esencji

Problem niepłodności dotyczy około 15–20 proc. wszystkich par starających się o dziecko. W związku z tym niepłodność uznano za chorobę społeczną i kładzie się duży nacisk na jej leczenie.

Wiele par stara się różnymi metodami osiągnąć cel, jakim jest poczęcie potomka. Niestety często wiele z tych metod zawodzi. Warto wówczas udać się do gabinetu medycyny naturalnej, ponieważ niejeden z terapeutów medycyny chińskiej ma na swoim koncie sukces w postaci udanego poczęcia i szczęśliwie donoszonej ciąży.

Medycyna chińska nigdy nie przykleja etykiety: „bezpłodność” parze zjawiającej się z takim problemem. Nie przekreśla szans na potomstwo, nawet jeśli starania trwają już bardzo długo i przyszli rodzice stracili nadzieję. Wychodzi z założenia, że fizjologiczne zajście w ciążę jest możliwe, ale organizmy kobiety i mężczyzny muszą być do tego odpowiednio przygotowane.

Płodność zależy głównie od kondycji qi, krwi oraz esencji (związanej ściśle z nerkami). Niedobory tych podstawowych substancji życiowych lub ich zastoje są z reguły czynnikiem zaburzającym płodność, a następnie prawidłowy przebieg ciąży i porodu.

Płodność, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, zależy bezpośrednio od stanu esencji – substancji przechowywanej w nerkach. To ona decyduje o rozwoju osobniczym, dojrzewaniu i możliwościach prokreacyjnych. Aby przygotować się do ciąży, należy przede wszystkim wzmocnić i odżywić esencję.

Leczenie niepłodności w medycynie chińskiej. Kobieta w zaawansowanej ciąży w szarej bluzce, narzutce i krótkich spodenkach siedzi na kanapie i trzyma się za brzuch.

Niepłodność w aspekcie duchowym

Według medycyny chińskiej do aktu poczęcia nowego życia nie wystarczy tylko połączenie komórek rozrodczych matki i ojca. Aby powstała nowa istota, musi nastąpić połączenie na poziomie duchowym.

Duch – shen – musi zasilić to połączenie, aby umożliwić powstanie nowego życia. Dopiero ta „iskra boża” zapoczątkuje rozwój i wzrost nowego człowieka. Poczęcie zatem, a nie dopiero narodziny, oznacza początek życia.

Dlatego, aby poczęcie było możliwe i skuteczne, ważne są również duchowe aspekty współżycia kobiety i mężczyzny. Rozwijanie wzajemnej miłości i szacunku, dbałość o partnera, wyrażanie uczucia poprzez bliskość fizyczną i dotyk. Ważne jest pozostawanie atrakcyjnym dla partnera, co potęguje wzajemną polaryzację yin–yang i służy zbliżeniu.

Nie bez znaczenia jest wybór momentu sprzyjającego poczęciu. Kobieta powinna obserwować swój organizm i wyczuwać czas, w którym odczuwa silny pociąg seksualny. To komunikat, że jest gotowa i płodna. Mężczyzna nie powinien być osłabiony, zmęczony i zestresowany.

Dla pary starającej się o dziecko nie ma gorszej sytuacji niż stosunek płciowy pod presją – uciekającego czasu (zegar biologiczny tyka nieubłaganie), terminu dni płodnych (wyliczonych przez lekarza lub kalendarzyk), lęku przed kolejnym rozczarowaniem.

Frustracja, pośpiech i napięcie nie służą duchowej płaszczyźnie poczęcia. Shen się nie pojawia. Przyszli rodzice powinni zadbać o przyjemne i komfortowe otoczenie, spokój, rozluźnienie, relaks i wzajemną bliskość. Stres potrafi wywołać tak silną blokadę psychiczną, że to ona staje się głównym czynnikiem powodującym niepłodność.

TSH w ciąży i u kobiet planujących ciążę – jakie są normy?

Niepłodność u kobiet

Rola kobiety we współczesnym świecie często odbiega od tradycyjnego wzorca matki. Kobiety pracują na równi z mężczyznami i czasem płacą za to ogromną cenę. Pracują zbyt dużo i intensywnie, katują się na siłowni, aby dorównać kolegom z pracy, nie dojadają. Jednocześnie marzą o dziecku. Wieczorem wpadają do sypialni, wyczerpane po całym dniu i… No właśnie. Czy to jest właściwy moment na poczęcie? Czy jest szansa, że się uda?

Kolejną ważną kwestią jest zwlekanie z planowaniem ciąży. W dzisiejszym świecie macierzyństwo staje się specjalnością coraz starszych kobiet, zwłaszcza w rozwiniętych społeczeństwach. Medycyna chińska dzieli czas życia kobiety na siedmioletnie cykle rozwojowe (u mężczyzn na ośmioletnie).

Kiedy kobieta powinna zajść w ciążę?

Według tego podziału najlepszy czas na prokreację przypada między 28. a 35. rokiem życia, czyli w piątym cyklu. Kiedy kobieta kończy 28 lat, jej organizm jest w szczytowej formie; to wiek pełnej dojrzałości i najlepszy czas na ciążę i macierzyństwo. Należy wówczas wspierać płodność według wszelkich zaleceń medycyny chińskiej.

Aby doszło do naturalnego poczęcia, u kobiety potrzebna jest:

  • obfitość krwi
  • dobra jakość i ilość esencji
  • odpowiednia ilość ciepła (ognia) w organizmie
  • prawidłowe funkcjonowanie serca, wątroby, nerek i śledziony

Ciąża i poród są dla kobiety ogromnym wyzwaniem, potrzeba na to mnóstwo energii. Jeśli kobieta nie jest w stanie poradzić sobie z takim „przedsięwzięciem”, ponieważ jest zbyt słaba i nieprzygotowana do roli matki, jej organizm będzie się bronił przed zapłodnieniem. Dlatego najpierw należy go wzmocnić w odpowiedni sposób.

Leczenie niepłodności w medycynie chińskiej. Kobieta i mężczyzna stoją na skarpie nad oceanem o zachodzie słońca. Trzymają się za ręce i całują.

Niepłodność u mężczyzn

Jeśli mamy do czynienia z niepłodnością, zazwyczaj rutynowo najpierw zaczyna się od leczenia kobiety, w niej tylko doszukując się przyczyn takiego stanu rzeczy. Ten stereotyp jest bardzo krzywdzący, ponieważ przyczyna niepłodności leży w takim samym stopniu po stronie kobiety, jak i po stronie mężczyzny. Czasem dotyczy ich obojga jednocześnie.

Dlatego leczenie obejmuje zawsze parę, a nie tylko jedną osobę. Mężczyzna także powinien stosować odpowiednie zalecenia terapeutyczne i dietetyczne.

Aby doszło do poczęcia życia, u mężczyzny potrzebny jest odpowiedni stan esencji oraz ogień (aspekt yang), który odpowiada za ilość i jakość nasienia.

Niepłodność u mężczyzn – jak ją leczyć?

Mężczyźni również są narażeni na czynniki powodujące niepłodność:

  • przepracowanie
  • stres
  • zmęczenie
  • osłabienie
  • zła dieta
  • nadużywanie używek, kawy i alkoholu

Z racji swojej płci czują się odpowiedzialni za przedłużenie gatunku, dlatego brak sukcesu na tym polu powoduje frustrację, zniechęcenie i zwątpienie w swoją męskość. Ponieważ mają w sobie więcej pierwiastka yang, takie okoliczności mogą powodować w nich agresję, złość i permanentny stres.

To wszystko nie sprzyja idealnym warunkom do powołania nowego życia i powoduje blokady na płaszczyźnie psychicznej i emocjonalnej.

Chcesz zajść w ciążę? Nie kochaj się zbyt często!

Przyczyny niepłodności

Główne przyczyny niepłodności według medycyny chińskiej:

  • niedobór krwi i esencji
  • zastój krwi
  • zastój qi wątroby
  • niedobór yin nerek
  • nagromadzenie wilgoci i śluzu
  • niedobór yang nerek

Wszystkie te wzorce chorobowe mogą być odpowiedzialne za problemy z zajściem w ciążę, ponieważ są przyczyną zaburzeń, takich jak:

  • nieregularny cykl miesiączkowy
  • zanik miesiączek
  • impotencja
  • osłabienie nasienia
  • apatia
  • zmęczenie
  • ospałość
  • ociężałość

Leczenie niepłodności. Zbliżenie na dłonie kobiety, która trzyma w nich stopy niemowlęcia, uformowane w kształt serca.

Leczenie niepłodności

Medycyna chińska proponuje między innymi właściwie dobrane mieszanki ziół leczniczych, wzmacniające zabiegi akupunktury i/lub zabiegi z użyciem moksy, które pomogą zlikwidować przyczyny niepłodności zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny.

W leczeniu niepłodności u kobiety dobór odpowiednich receptur akupunkturowych zależy od fazy cyklu miesięcznego. W każdej fazie cyklu powinno się wzmacniać inne narządy odpowiedzialne za rozrodczość i płodność. Dlatego najczęściej potrzebnych jest kilka zabiegów, które wyregulują naturalny cykl menstruacyjny i zwiększą szansę na fizjologiczne zapłodnienie. Terapeuta udzieli też cennych rad dotyczących stylu życia obojga partnerów.

Wskazówki dotyczące codziennej higieny życia

Powinien zalecić też stosowanie tzw. toników qi, krwi i esencji. Należy do nich np. owoc kolcowoju, owoc palmy sabałowej, żeń-szeń, orzechy włoskie i wiele innych. Należy stosować je pod kontrolą terapeuty, ponieważ większość musi być dopasowana do konstytucji i uwarunkowań pacjenta. Jest to leczenie indywidualne.

Niezmiernie ważnym aspektem leczenia niepłodności jest także dieta. Istnieje wiele produktów, które pomogą wzmocnić qi, odżywić krew i esencję i zapewnią właściwe przygotowanie organizmu do przyjęcia nowego życia. Odpowiednia dieta nie tylko ułatwi poczęcie, ale sprawi także, że kobieta później bez problemu donosi ciążę i urodzi zdrowe dziecko.

Produktami osłabiającymi płodność są:

  • alkohol
  • kawa
  • cukier i słodycze
  • zimne produkty (lody, mrożonki)
  • surowe warzywa i owoce w nadmiarze
  • produkty zbyt słone i zbyt pikantne

Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Niepłodność psychiczna – czy wszystko zaczyna się w głowie?

Niepłodność a miesiączka

Czynnikiem, który może doprowadzić do problemu niepłodności u kobiet, jest także nieprawidłowe postępowanie w czasie miesiączki. Miesiączka jest bardzo ważnym aspektem życia kobiety. Jest to czas maksymalnego natężenia pierwiastka yin i kobieta powinna wtedy w wyjątkowy sposób dbać o siebie.

W czasie menstruacji należy:

  • więcej odpoczywać
  • unikać wysiłku fizycznego
  • nie dźwigać i nie przepracowywać się
  • zrezygnować z kąpieli (nie mylić z codzienną higieną!)
  • unikać współżycia seksualnego
  • nie narażać się na wpływ zimna i wilgoci
  • wyeliminować z menu zimne i ochładzające pokarmy
  • nie stosować leków
  • zminimalizować stres i wyciszyć emocje

Czynnik zimna jest tu szczególnie niebezpieczny, ponieważ zimno może wniknąć głęboko w macicę i pozostać w niej na długo, powodując nie tylko dolegliwości miesiączkowe, ale też późniejsze problemy z płodnością. Zimno blokuje i zaciska swobodny przepływ energii w tym obszarze i może uniemożliwiać zajście w ciążę.

Planując zatem poczęcie dziecka, należy przewartościować swoje życie, plany i ambicje. Trzeba skupić się na tym, co naprawdę ważne. Nie dopuścić do powstania licznych niedoborów w najważniejszych narządach organizmu. A jeśli już tak się stanie, poszukać specjalisty, który pomoże w odbudowaniu energii i witalności i przygotuje na nowy etap życia.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły