Kiedy zrobić test ciążowy?

Zwykle o tym, czy jesteś w ciąży czy nie, chcesz dowiedzieć się możliwie szybko. Kiedy zrobić test ciążowy? Sprawdź, ile dni musi upłynąć, by wykonany test był wiarygodny. Konsultacja: dr Jacek Tulimowski, specjalista ginekolog położnik.
Kiedy zrobić test ciążowy, aby jego wynik był wiarygodny?

Chcesz zostać mamą i nie możesz doczekać się chwili, gdy na teście zobaczysz upragnione dwie kreski? A może nie planujesz dziecka, ale boisz się, że jesteś w ciąży, bo miałaś wielką ochotę na seks w okresie płodnym albo zdarzyło ci się zapomnieć pigułki antykoncepcyjnej? W obydwu tych, bardzo przecież różnych sytuacjach, jak najszybciej chciałabyś sprawdzić, czy spodziewasz się dziecka. Najlepiej, by taka informacja dostępna była natychmiast, w ciągu kilku sekund, a co najwyżej minut. Tymczasem powtarzana najczęściej odpowiedź na pytanie „po jakim czasie można zrobić test ciążowy?” brzmi: w dniu spodziewanej miesiączki. To może być jeszcze dużo czasu! O wiele za długo! Sprawdzamy, czy naprawdę tak jest i czy jest możliwość (i sens) oznaczenia poziomu ciążowego hormonu wcześniej.

Po ilu dniach zrobić test ciążowy?

Jeśli masz regularny cykl miesiączkowy, którego długość jest „książkowa”, czyli wynosi 28 dni, to rzeczywiście jest duża szansa, że gdy wykonasz test rankiem, w dniu spodziewanej menstruacji, da ci on prawidłową i pewną odpowiedź. Ale jeżeli twój cykl jest nieregularny, to nie to jest już wówczas takie proste. Wtedy najlepiej zastanowić się, kiedy mogło dojść do zapłodnienia i odczekać 7-10 dni. Tyle bowiem potrzeba, by zarodek zagnieździł się w błonie śluzowej macicy (endometrium) – dopiero wówczas nasz organizm zaczyna produkować ciążowy hormon beta HCG (gondotropinę kosmówkową). Pamiętajmy, że termin stosunku niekoniecznie jest ten sam, co moment zapłodnienia – warto doliczyć 2-3 dni, gdyż tyle plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety i dopiero po tym czasie dotrzeć do jajeczka.

Po ilu dniach zrobić test ciążowy?

Zatem najwcześniej można wykonać test po 7 dniach od stosunku – zakładając, że odbył się on w dniu owulacji, albo po 8-10 – jeżeli było to przed jajeczkowaniem. Ważne jest przy tym, by użyć tzw. porannego moczu (pobranego po minimum 5-6 godzinach przerwy w sikaniu), gdyż stężenie hormonu jest w nim największe. Dwie kreski z niemal stuprocentową pewnością oznaczają ciążę (niezwykle rzadko zdarzają się testy fałszywie dodatnie), nawet wówczas, gdy druga linia jest cienka i mało widoczna. Jeśli jednak wynik będzie ujemny, nie oznacza to, że na pewno ciąży nie ma. Koniecznie trzeba powtórzyć test po 1-2 dniach, bo być może ilość hormonu była początkowo zbyt mała, by wykrył go apteczny test.

Uwaga! Test trzeba odczytywać dokładnie po takim czasie, jak jest opisane w ulotce – zwykle kilka minut. Druga kreska, która ewentualnie pojawi się następnego dnia nie oznacza ciąży.

Laboratorium dla niecierpliwych

Jeśli jednak potrzebna jest szybka i najbardziej w danej chwili wiarygodna odpowiedź na nasze pytanie, warto wykonać oznaczenie hormonu beta HCG we krwi. Jest to metoda znacznie czulsza, a to oznacza, że wykrywa niemal minimalną (5 mIU/ml) ilość tej substancji. Już po 7 dniach od zapłodnienia daje wynik w stu procentach pewny. Takie badanie można zrobić w każdym laboratorium i w dowolnym momencie dnia (nie trzeba być na czczo). Bez skierowania kosztuje ok. 30-40 zł.


Konsultacja: dr Jacek Tulimowski, specjalista ginekolog położnik; www.tulimowski.pl

28.10.2019
Jak przygotować się do badania cytologicznego? Co oznacza grupa 1, 2, 3 i kolejne? Jak interpretować wynik cytologii? Czy cytologia naprawdę wykrywa raka szyjki macicy? W wyszukiwarki internetowe kobiety wpisują mnóstwo podobnych pytań. Tu znajdziecie kompleksowe odpowiedzi, zgodne z najnowszymi doniesieniami na ten temat. Konsultacja: ginekolog, położnik Beata Sterlińska-Tulimowska.
30.10.2019
Jak co roku w październiku – miesiącu świadomości raka piersi – wybrałam się razem z przyjaciółkami na badanie USG piersi. To nasza wieloletnia tradycja. Uwielbiam ten moment, kiedy doktor na zakończenie badania mówi – wszystko w porządku, nie widzę nic niepokojącego. Oddycham głębiej, jestem spokojniejsza. Czy wy, drogie czytelniczki też wykonałyście USG piersi?  Zachęcamy Was […]
10.10.2019
Powszechnie używana nazwa CRP to skrót od angielskiego określenia C-Reactive Protein, czyli białko C-reaktywne (nazywane bywa także białkiem ostrej fazy). Podwyższenie poziomu tego wskaźnika jest ważną informacją, że w organizmie toczy się jakiś stan zapalny. Najczęściej to badanie wykonuje się wówczas, gdy potrzebne jest ustalenie, czy choremu np. z objawami przeziębienia trzeba podać antybiotyk. Ale […]
07.05.2018
Praktyka jogi to ciągły rozwój. Na każdych zajęciach można bowiem doświadczyć czegoś nowego, spróbować nowej pozycji lub też poczuć w ciele nieznane wcześniej emocje. Na każdym poziomie można zatem czegoś się nauczyć – zarówno w aspekcie fizycznym, jak i duchowym.
03.08.2018
Specjaliści uważają, że aż 30-50 proc. dzieci ma bogate życie wewnętrzne. Mają oczywiście na myśli wszelkiego rodzaju pasożyty przewodu pokarmowego. Dlatego warto poznać odpowiedzi na najważniejsze  pytania dotyczące diagnostyki i leczenia, by móc w porę rozpoznać problem i rozpocząć leczenie. Konsultacja: pediatra dr Katarzyna Faruga.
21.05.2019
W ciąży cieszyłaś się piękną, bujną fryzurą, a 2-3 miesiące po urodzeniu malucha codziennie znajdujesz na szczotce garść włosów. Spokojnie, to minie! Jest nawet specjalne określenie na wypadanie włosów po ciąży – łysienie poporodowe. Brzmi nieprzyjemnie, ale na szczęście żadna młoda mama nie ma potem na głowie pustych miejsc, a jej fryzura szybko wraca do normy. Konsultacja: […]