Strona główna Zdrowie Leki homeopatyczne na ból menstruacyjny

Leki homeopatyczne na ból menstruacyjny

autor: Magda Patryas Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Podczas menstruacji cierpisz z powodu bólów i skurczów w dole brzucha? Większość kobiet radzi sobie z tym problemem, łykając leki przeciwbólowe. Warto jednak poszukać naturalnego środka, który pomoże równie skutecznie. O alternatywnych sposobach radzenia sobie z bólem i innymi dolegliwościami towarzyszącymi miesiączce rozmawiamy z lek. med. Aliną Małmyszko-Czapkowicz, lekarzem rodzinnym.

Strona główna Zdrowie Leki homeopatyczne na ból menstruacyjny
Leki homeopatyczne na ból menstruacyjny i dolegliwości przy miesiączce. Granulki homeopatyczne leżą obok kwiató polnych na starym drewnianym blacie.

Magda Patryas: Co robić, gdy ból podczas miesiączki jest tak silny, że nie da się normalnie funkcjonować?

Lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz: Objawy towarzyszące menstruacji są kwestią indywidualną – są osoby, które mają bardzo silne dolegliwości, ale także takie, które w ogóle ich nie znają. Nasilenie objawów zazwyczaj nie świadczy o chorobie, choć oczywiście warto powiedzieć o nich lekarzowi i wybrać się na badania, na które nas skieruje.

Kobiety, które ciężko przechodzą miesiączkę, z największym bólem zmagają się zazwyczaj w jej pierwszym dniu. Przyczyną jest niedokrwienie ścianek macicy, która pozbywając się tzw. krwi miesięcznej kurczy się zbyt często i zbyt mocno. Zazwyczaj jest to związane z nadmierną produkcją prostaglandyn  – hormonów odpowiedzialnych za wywoływanie skurczów.

Nie ma jednego homeopatycznego środka na tzw. ból miesiączkowy, bo w homeopatii dostosowuje się leki dobrane indywidualnie do rodzaju bólu i innych objawów towarzyszących. Na przykład, jeśli ból jest skurczowy i bardzo silny, a kobiecie ulgę przynosi leżenie z podkurczonymi nogami, poprawę można uzyskać podając leki Colocyntis i Magnesia fosforica. Gdy jednak polepszenie następuje w leżeniu płasko na plecach – lepsza będzie Dioscorea villosa.

Leki dobiera się również do nasilenia bólu i do typu krwawienia. Na przykład w sytuacji, gdy silny ból jest proporcjonalny do krwawienia (czyli gdy towarzyszy mu duży wypływ krwi) pomoże lek o nazwie Acatea racemosa (inna nazwa to Cimicifuga). Natomiast kiedy ból pojawia się przed miesiączką lub na samym jej początku, gdy krwawienie jest niewielkie, a znika po pojawieniu się silnego wycieku, warto zastosować preparat Lachesis mutus.

Jak zadbać o yin i yang miesiączki?

– Niektóre kobiety, nie odczuwają w czasie okresu silnego bólu, jednak miesiączka powoduje u nich inne dolegliwości – osłabienie, omdlenia, nudności, wymioty…

– Rzeczywiście zdarza się czasem, że ból, który się pojawia podczas menstruacji, nie jest zbyt silny, ale osłabienie albo uczucie wyczerpania jest tak dolegliwe, że dochodzi nawet do omdleń. W takich sytuacjach poprawę przyniesie podawanie preparatu Veratrum album.

Jeśli zaś podczas miesiączki dodatkowo pojawia się nadwrażliwość emocjonalna – niektóre kobiety tak reagują na ból – pomogą Lachesis mutus i Chamomilla vulgaris. Warto też pamiętać, że leki homeopatyczne mogą być stosowane razem – na przykład, jeśli pojawia się ostry ból, a dodatkowo skłonność do omdleń, można zastosować równocześnie Veratrum album i Colocyntis lub Discoreę.

– Czy problemom podczas miesiączki można jakoś zapobiegać? Na przykład stosując w trakcie menstruacji i przed nią specjalną dietę?

– Dieta nie ma związku z dolegliwościami towarzyszącymi miesiączce, nie ma też specjalnego wpływu na efekty leczenia. Warto jednak pamiętać o tym, by podczas miesiączki dużo pić. Bólom i innym dolegliwościom miesiączkowym można za to zapobiegać, zażywając profilaktycznie w dwudziestym dniu cyklu po jednej dawce Acatea racemosa lub Lachesis mutus.

– Wiele kobiet skarży się na zbyt obfite albo zbyt długo trwające miesiączki. Czy homeopatia może pomóc także przy takich problemach?

– Jak najbardziej. Jeśli miesiączki są zbyt obfite, w krwi miesięcznej pojawiają się skrzepy, menstruacja trwa długo, a ból, który się podczas niej pojawia jest przeszywający i promieniuje od krzyża do kości łonowej – podajemy lek o nazwie Sabina. Natomiast przy miesiączce, która jest tak obfita, że przypomina krwotok, stosujemy preparaty Arnica montana oraz Phosphorus.

Trzeba również pamiętać o tym, że gdy miesiączki są bardzo obfite, u kobiety wzrasta ryzyko anemii. Wiele kobiet po menstruacji odczuwa silne osłabienie, którego przyczyną jest utrata dużej ilości krwi. Żeby zapobiec zarówno takiemu osłabieniu, jak i anemii suplementuje się żelazo, kwas foliowy, witaminę C i podaje homeopatyczny środek o nazwie China rubra.

Zaburzenia miesiączkowania – jakie mogą być przyczyny wg medycyny chińskiej?

Podobne artykuły