Strona główna Zdrowie Joga twarzy – jak zachować młody wygląd na dłużej?

Joga twarzy – jak zachować młody wygląd na dłużej?

autor: Brygida Rekowska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Skoro regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniają mięśnie ciała, to dlaczego nie zacząć stosować też ćwiczeń poprawiających kondycję i wygląd twarzy oraz szyi? Sprawdź, na czym polega joga twarzy! Konsultacja: Olga Szemley twórczyni autorskiej metody ćwiczeń oraz Iwona Kwaśny i Anna Filipowicz – instruktorki z Yogattractive.

Strona główna Zdrowie Joga twarzy – jak zachować młody wygląd na dłużej?

Na tym założeniu opiera się joga twarzy, która zyskuje coraz więcej zwolenniczek na całym świecie. ­­­– Wbrew lansowanym często tezom to nie botoks jest najlepszym przyjacielem kobiety, ale ruch. Jeśli więc dbamy o kondycję naszego ciała: uprawiamy jogę, biegamy czy ćwiczymy w klubie fitness, to nie powinnyśmy zapominać o twarzy. Kremy odżywiają i ujędrniają skórę twarzy, ale pod nią są mięśnie, które też potrzebują ­ruchu – twierdzi Olga Szemley, twórczyni autorskiej metody ćwiczeń Yogattractive.

Joga twarzy – na czym polega?

Joga twarzy anti-aging to system gimnastyki twarzy i szyi, która:

  • ma na celu poprawę krążenia krwi
  • ułatwia eliminację toksyn
  • pobudza produkcję naturalnego kolagenu
  • wygładza zmarszczki
  • nadaje skórze jędrność
  • przywraca zdrowy koloryt i młodszy wygląd

Ćwiczenia mięśni twarzy pozwalają wygładzić czoło, podnieść opadające powieki i policzki, spłycić bruzdy nosowo-wargowe oraz ujędrnić usta (sprawdź też: na czym polega facemodeling, czyli manualna terapia twarzy Anety Hregorowicz-Gorlo).

Ćwiczenia jogi twarzy wykonywane regularnie i we właściwy sposób poprawią owal, zredukują głębokość zmarszczek, zmniejszą opuchliznę i worki pod oczami oraz zapewnią młodszy, zrelaksowany wygląd naszej twarzy, która (w przeciwieństwie do efektu zastosowania botoksu) zachowa naturalny wygląd i mimikę.

Zanim zaczniesz ćwiczyć jogę twarzy

Warto udać się na kilka lekcji z instruktorem, który wyjaśni, jak wykonywać najważniejsze ćwiczenia, by nie zrobić sobie krzywdy. Profesjonalista pomoże ocenić, które partie naszej twarzy wymagają bardziej intensywnego treningu i dobierze odpowiednie do naszych indywidualnych potrzeb ćwiczenia. Nauczy, jak wykonywać je w odpowiedni sposób, aby osiągnąć zamierzony efekt.

– Od lat ćwiczę jogę, sama i z grupą. Joga poprawiła kondycję mojego ciała i wzmocniła psychikę. W pewnym momencie poczułam, że czas abym zaczęła robić również coś dla wyglądu własnej twarzy – opowiada Iwona Kwaśny, instruktorka jogi i jogi twarzy z Yoggattractive – Jakoś nie pociągała mnie jednak myśl o stosowaniu „cudownych” kremów odmładzających, odwiedzaniu kosmetyczek itp. Ponieważ staram się praktykować minimalizm, szukam wszędzie jak najprostszych rozwiązań. Joga twarzy przekonała  mnie właśnie swoją prostotą , naturalnością i efektywnością. Teraz przekonuję do niej inne kobiety.

Od razu po pierwszych zajęciach widzimy efekt młodszej, zrelaksowanej twarzy. Tak jak po ćwiczeniach jogi ciała, czujemy się też zrelaksowane i wyciszone psychicznie. Dla wielu kobiet jest to tak samo ważny aspekt, jak poprawa wyglądu, dlatego wracają regularnie na treningi. Pełna sesja z instruktorem trwa od 60 do 90 minut. Na co dzień wystarczy poświęcić dosłownie kilka minut dziennie na jogę twarzy, aby utrzymać efekt odmłodzonego wyglądu.

Japoński masaż twarzy

Joga twarzy – kto i w jakim wieku może zacząć ćwiczyć?

– Tak jak ze wszystkim: łatwiej zapobiegać niż likwidować już istniejące zmiany – mówi Olga Szemley, twórczyni autorskiej jogi twarzy ze studia Yoggattractive – Sama mam czterdzieści parę lat i widzę na własnej skórze efekty codziennych ćwiczeń i automasaży. Oczywiście procesu starzenia nie da się zatrzymać i tego nie obiecuję. Jednak joga twarzy sprawia, że nasza twarz może wyglądać dobrze, w sposób naturalny, w każdym wieku.

– Chociaż stworzyłam Yogattractive jako alternatywę dla inwazyjnych metod, to często pracuję też z kobietami po zabiegach medycyny estetycznej. Przekonałam się, że wspomaganie działań inwazyjnych metodami naturalnymi daje dużo lepsze efekty – dodaje.

Joga twarzy ani-aging

W trakcie zajęć jogi anti-aging wykonujemy ćwiczenia uruchamiające około 80 mięśni twarzy i szyi. Mięśnie ćwiczymy z obciążeniem: są odpowiednio dociążane dłońmi i palcami, stosujemy też specjalne jeżyki (dostępne min. w sklepach rehabilitacyjnych), które pozwalają na automasaż tkanek głębszych, co doskonale pobudza ukrwienie skóry i przepływ limfy oraz pracę fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję naturalnego kolagenu i elastyny.

Anna Filipowicz, kosmetolożka z Yoggattractive, efekty masażu jeżykami porównuje do efektów estetycznego zabiegu wstrzykiwania osocza. – Twarz i szyja to jedyne miejsca naszego ciała, w których mięśnie znajdują się bezpośrednio pod skórą – mówi – dlatego tak szybko widać pozytywny efekt ćwiczeń. Za pomocą regularnych ćwiczeń potrafimy nawet zniwelować asymetrię związaną z przykurczem mięśni.

Dobre efekty dają też regularne masaże cienkiej skóry okolicy dekoltu, które „rozprasowują” zmarszczki jakie z wiekiem utrwalają się w tym miejscu. Do automasażu twarzy używane są naturalne, aromatyczne olejki, które znakomicie regenerują skórę.

Jeżeli chcemy poprawić kondycję włosów, można skutecznie poprawić ukrwienie i odżywienie cebulek właśnie za pomocą masażu jeżykami. Przy okazji wmasowujemy w skórę głowy odżywcze składniki. Sprawdź: jak pielęgnować skórę głowy.

Joga twarzy – ćwiczenia, które ujędrnią i uelastycznią skórę

1. Ćwiczenie ujędrniające szyję i likwidujące podwójny podbródek

Włóż ołówek między wargi, unieś brodę tak, by poczuć napięcie z przodu szyi i podawaj ustami ołówek jak najwyżej w stronę sufitu, przytrzymując go w górze przez 5 sekund. Następnie pozwól mu zsunąć się ku kącikom ust.

Powtórz 10 razy z głową do przodu i po 10 razy na boki.

Czujesz, jak pracuje szyja? Podbródek to też mięśnie. Możesz je wyćwiczyć!

Joga twarzy - ćwiczenia ujędrniające szyję.

W skład naturalnej  jogi twarzy anti-aging wchodzą też delikatne masaże okolicy tarczycy, które regulują jej prawidłowe funkcjonowanie.

Przy okazji masujemy też grasicę – mały, ale niezmiernie ważny narząd – odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, którego aktywność z wiekiem znacznie się osłabia. Masaż pobudza ukrwienie i tym samym pracę słabiej funkcjonującego narządu.

2. Masaż tarczycy z użyciem jeżyków

Automasaż ujędrni szyję, a zarazem spowoduje lepsze ukrwienie obszaru tarczycy, co jest korzystne dla jej funkcjonowania i wspomaga samoleczenie w przypadku Hashimoto oraz niedoczynności tarczycy i nadczynności tarczycy.

Tarczycę masujemy jeżykami do refleksoterapii pionowo w górę i w dół oraz poziomo, robiąc sobie nimi okręgi na poziomie „naszyjnika” i „półgolfu”. Jeśli nie mamy jeżyków, nakładamy na szyję pielęgnacyjny kosmetyk, obejmujemy ją całą dłonią z odwiedzionym kciukiem i gładzimy.

Uwaga – zawsze tylko od dołu do góry, by nie pomagać siłom grawitacji.

Joga twarzy - automasaż tarczycy z użyciem jeżyków.

Z kolei specjalny system ćwiczeń i automasażu z użyciem języka nie tylko poprawia wygląd twarzy w okolicy ust, ale pomaga też zwalczać bruksizm (nadmierne napinanie mięśni żuchwy). Masowanie okolicy karku natomiast doskonale rozluźnia napięty wskutek stresu mięsień czworoboczny i zwalcza bóle związane min. z pracą przy komputerze.

3. Joga twarzy: ćwiczenia oczu

W system ćwiczeń jogi twarzy wchodzą też ćwiczenia oczu. – W Chinach w ramach walki z plagą krótkowzroczności ćwiczenia oczu są od lat obowiązkowe w szkołach ­– mówi Olga Szemley. Ćwiczenia powalają zrelaksować zmęczone oczy, a ich systematyczne stosowanie pozwala na korygowanie zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności.

W tym przypadku aspekt zdrowotny jest tak samo ważny jak pielęgnacyjny: mocne mięśnie głębokie oka przeciwdziałają jego zagłębianiu się w oczodół, które pojawia się wraz z wiekiem. Stres usztywnia mięśnie poruszające gałką oczną, co wpływa na jakość funkcjonowania oka.

Jeżeli czujemy zmęczenie oczu wystarczy wyobrazić sobie znak nieskończoności i spróbować „obrysować” go wzrokiem 10 razy, potem powtarzamy ten sam ruch gałek, zaczynając z przeciwnej strony.

Olga Szemley poleca też inne proste ćwiczenie relaksacyjne oczu, które każdy może sam wykonywać w dowolnym miejscu i porze (np. podczas krótkiej przerwy przy komputerze):

Usiądź wyprostowana, barki luźne i zamknij oczy. Skieruj wzrok mocno do góry, a potem nisko w dół. Powtórz 5 razy. Następnie powtórz to samo, nie otwierając powiek, w prawo i w lewo 5 razy i po skosie po 5 razy. Zakończ ćwiczenie kręcąc gałkami ocznymi kółeczka w obu kierunkach.

Wzmacnianie mięśni wokół oczu służy zarówno ujędrnianiu i wygładzaniu skóry w tych okolicach, jak i poprawianiu jakości wzroku. Skóra wokół oczu jest jednak delikatna, musimy mieć pewność, że nie marszczymy skóry, toteż do opanowania prawidłowego treningu tej okolicy wskazana jest na początku obecność instruktora.

Zimno dla urody: masaż lodem, roller jadeitowy, kamień gua sha, kosmetyki z lodówki

4. Automasaż powiek i brwi

Jak wykonać ćwiczenie jogi twarzy na jędrne powieki i kształtne brwi?

Palce wskazujące są „sztangą” dla górnej powieki, którą próbujemy unosić wraz z obciążeniem. Po co? By zapobiec opadaniu partii skóry pod brwiami.

Joga twarzy - automasaż powiek i brwi.

5. Automasaż liftingujący

Jeden z najsilniej liftingujących gestów jogi twarzy: po nałożeniu kremu, póki dłonie jeszcze łatwo przesuwają się po skórze, masuj mocno wewnętrznymi krawędziami dłoni wzdłuż nosa, a potem pod policzkiem, jakbyś chciała wyżłobił tam głęboki rowek. Zapobiegniesz opadaniu policzków, a jako bonus odblokujesz zatoki.

Powtarzaj po 7–10 razy rano i wieczorem. To zaledwie kilka minut, a już po kilku dniach można uzyskać widoczny efekt liftingujący.

Joga twarzy - automasaż liftingujący.

Nasze ekspertki: Olga Szemley twórczyni autorskiej metody ćwiczeń oraz Iwona Kwaśny i Anna Filipowicz – instruktorki z Yogattractive.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły