Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieMiód Jak szybko pozbyć się kataru? Domowe sposoby na katar

Jak szybko pozbyć się kataru? Domowe sposoby na katar

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Katar zazwyczaj jest pierwszym zwiastunem przeziębienia. Bywa nieodłącznym towarzyszem pierwszych jesiennych chłodów i nagłych zmian pogody. Pomimo, że nie jest groźny, potrafi w znaczny sposób uprzykrzyć życie i ewidentnie pogorszyć nasze samopoczucie. Co jest najlepsze na katar? Jak szybko pozbyć się kataru?

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieMiód Jak szybko pozbyć się kataru? Domowe sposoby na katar

Domowe sposoby na katar

Nie należy czekać aż katar sam minie. Może rozwinąć się w poważniejsze komplikacje zdrowotne. Oto kilka porad, które pomogą ci szybko pozbyć się kataru. Poznaj domowe sposoby na katar.

1. Trzymaj się ciepło

Najważniejsze, to rozgrzać organizm. Dobrze jest wziąć gorącą kąpiel, a do wody dodać aromatyczne olejki eteryczne, np. olejek tymiankowy, olejek eukaliptusowy lub olejek miętowy. Możesz też wymoczyć stopy w gorącej wodzie, w której uprzednio wygotowałaś kilka świeżych plasterków imbiru.

2. Udrożnij nos

W tym celu przygotuj sobie inhalacje parowe z dodatkiem rumianku, tymianku, olejku eukaliptusowego lub sosnowego. To ułatwi pozbycie się wydzieliny i odblokuje nos.

7 domowych sposobów na przeziębienie

3. Nawadniaj się

Picie dużej ilości płynów pozwoli rozrzedzić zalegającą wydzielinę i oczyścić drogi oddechowe. Korzystne działanie przy katarze wykazuje napar z tymianku, anyżu, majeranku i krwawnika. Pij napoje o działaniu rozgrzewającym – herbatę lipową z miodem i sokiem z malin oraz herbatę z rozgrzewającym imbirem i cynamonem. Szybko rozgrzeje nas również grzane wino z goździkami i cynamonem lub herbata z dodatkiem rumu.

4. Jedz naturalne produkty przeciwzapalne i poprawiające odporność

Należą do nich np. czosnek, cebula, miód, propolis, kurkuma. Unikaj natomiast słodyczy, przetworów mlecznych oraz bananów, ponieważ nasilają produkcję wydzieliny i utrudniają leczenie kataru.

5. Zastosuj homeopatię na katar

Homeopatia, podana już przy pierwszych symptomach nieżytu nosa, szybko pomoże pozbyć się kataru. Co wybrać? Podpowiadamy poniżej.

Co na przeziębienie? Jak szybko wyzdrowieć?

allium cepa

Na początku infekcji kataralnej najlepiej wspomóc się homeopatycznym allium cepa. Przyda się zarówno w katarze infekcyjnym, jak i alergicznym. Charakterystyczna jest tu wodnista i obfita wydzielina z nosa, piekąca i podrażniająca, której najczęściej towarzyszy nie podrażniające łzawienie. Katar jest rzadki, przezroczysty i mamy wrażenie, że leci nam z nosa jak woda z kranu, kapiąc gęstymi kroplami.

W okresie jesienno-zimowym wydzielina taka zazwyczaj jest pierwszym zwiastunem infekcji wirusowej. Nasilenie wycieku następuje w ciepłym pomieszczeniu, zaś ulgę przynosi pobyt na świeżym powietrzu. Dodatkowo występują też silne napady kichania, a skóra wokół nosa szybko staje się podrażniona i zaczerwieniona. W takiej sytuacji smaruj też okolice nosa maścią majerankową, nagietkową lub witaminową, aby złagodzić podrażnienie skóry.

nux vomica

Homeopatyczny nux vomica przyda nam się w infekcji, zwiastowanej przez napady porannego kichania salwami. Wydzielina z nosa nie ma charakteru drażniącego, jest wodnista w ciągu dnia i w ciepłych pomieszczeniach, natomiast zaczyna gęstnieć i zatykać nos, gdy przebywamy na świeżym powietrzu oraz w nocy.

Dokucza nam ponadto silne uczucie zimna, nie możemy się rozgrzać, mamy dreszcze i dotkliwie odczuwamy każdą formę zimna.

7 błędów popełnianych podczas leczenia infekcji

kalium bichromicum

Gdy katar przechodzi w kolejną fazę, a mianowicie zaczyna gęstnieć i przybierać formę ropnego wycieku, warto pomyśleć o homeopatycznym kalium bichromicum. Jest pomocny w nieżycie nosa z obecnością ropnej, lepkiej, gęstej, przylegającej i ciągnącej się wydzieliny koloru żółtego lub żółto-zielonkawego.

Śluzowa wydzielina ma charakter silnie podrażniający, więc często tworzy przylegające strupki w jamie nosowej, które pękają przy próbie wydmuchania nosa, co skutkuje obecnością strużek krwi w wydzielinie i nadaje jej kolor brunatny.

Katar jest trudny do usunięcia, ponieważ jest kleisty i bardzo gęsty, ponadto spływa po tylnej ścianie gardła, podrażniając śluzówkę i prowokując napady kaszlu. Zalegając w zatokach, nierzadko sprzyja rozwojowi zapalenia zatok z silnym bólem głowy i wrażeniem zatkania i ucisku u nasady nosa. Ogólne pogorszenie następuje pod wpływem zimna.

sticta pulmonaria

Jeśli natomiast cierpimy na suchy nieżyt, bez wydzieliny, przebiegający z niedrożnością i uczuciem zatkanego, wypełnionego, lecz jednocześnie suchego nosa, wspomoże nas homeopatyczna sticta pulmonaria.

Mamy tu wrażenie, że w nosie coś tkwi, z czego wynika ciągła potrzeba wydmuchiwania nosa, co jednak okazuje się całkowicie nieskuteczne. Suchemu nieżytowi towarzyszy często ból w okolicy zatok czołowych i u nasady nosa. Homeopatyczna sticta sprawia, że nos „puszcza” i pojawia się wydzielina, co przynosi dużą ulgę.

Uczulenie czy przeziębienie?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły