Uczulenie czy przeziębienie?

Alergia to podstępny przeciwnik. Pojawia się bez żadnego ostrzeżenia. Może mieć postać kataru, który nie mija po przysłowiowych siedmiu dniach albo suchego, męczącego kaszlu wieczorami i w nocy. Jak odróżnić te obawy od podobnych, które towarzyszą przeziębieniu? Mamy kilka podpowiedzi!
Jak rozpoznać czy to uczulenie czy przeziębienie?

  • Gdy katar zaczyna się nagle, wydzielina jest wodnista, a ty czujesz się ogólnie rozbita, równie dobrze może to być początek alergii, jak i infekcji. Kiedy jednak po paru godzinach nie pojawia się gorączka czy ból głowy, które zwykle towarzyszą przeziębieniu a lejący się katar zamienia się w uczucie zatkanego nosa (i tak kilka razy w ciągu dnia), diagnoza coraz bardziej przechyla się na stronę uczulenia. Sprawa jest właściwie przesądzona, kiedy tym dolegliwościom towarzyszą serie kichnięć, po kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie, świąd nosa, a często też podrażnienie spojówek.

To alergia jeśli: raz masz zatkany nos bez żadnej wydzieliny, a za chwilę wodnisty katar, serie kichnięć powtarzają się wielokrotnie w ciągu dnia a nos swędzi.

  • Zaczynasz kasłać nie mając wcześniej ani kataru ani innych objawów infekcji. Napady kaszlu, który jest suchy i męczący, pojawiają się najczęściej w nocy, ale zdarzają się również w ciągu dnia (np. po powrocie z wiosennego spaceru). Dodatkowo masz uczucie ogólnego rozbicia, zmęczenia, świszczący oddech, czasem też duszności. Takie objawy czasem trwają przez cały sezon wiosenno-letni i nie pomaga stosowanie dostępnych w aptece syropów przeciwkaszlowych.

To alergia jeśli: kaszel jest suchy, bez żadnych objawów przeziębienia, napady zdarzają się najczęściej w nocy lub rano.

  • Od paru dni masz zaczerwienione oczy. Wyglądają jak u królika. Łzawią, drażni je ostre światło. Sądzisz, że może to być efekt wielu godzin spędzonych przy komputerze albo rozpoczynającej się infekcji wirusowej? To oczywiście możliwe. Ale równie prawdopodobna, zwłaszcza w maju i czerwcu, gdy pyli mnóstwo roślin, jest alergia. Dla postawienia prawidłowej diagnozy istotne znaczenie ma to, czy spojówki cię swędzą. Jeśli tak, z dużym prawdopodobieństwem możesz przyjąć, że masz uczulenie. W takim przypadku charakterystyczne jest także to, że problemy powracają regularnie, co rok o tej samej porze.

To alergia jeśli: spojówki są podrażnione i silnie swędzą.

TUTAJ znajdziesz aktualny kalendarz pylenia roślin w Polsce.

11.09.2019
Gdy dokucza ci pieczenie, podrażnienie i zmęczenie oczu, sięgnij po leki naturalne, które szybko pomogą uporać się z takimi dolegliwościami. Homeopatia proponuje szereg specyfików, wskazanych w łagodnych stanach zapalnych oczu, które nie wymagają specjalistycznego leczenia okulistycznego.
02.11.2019
Któż z nas chociaż raz nie doświadczył przykrego uczucie drapania, swędzenia czy pieczenia w gardle, co nieuchronnie oznacza początek przeziębienia lub zwiastuje problemy z bolesną przypadłością gardłową. Aby nie dać się pokonać chorobie i zdusić ją już w zarodku, warto od razu zastosować naturalne sposoby na dolegliwości gardła.
15.10.2019
Domowych sposobów na przeziębienie są setki, jeśli nie tysiące. My podsuwamy kolejny! Herbatka z grejpfruta! Dostarczy ci dużej dawki witaminy C i flawonoidów, które działają przeciwzapalnie. A dodany do niej miód jest jednym z najsilniejszych znanych antybiotyków.
31.01.2018
Dziewiąty miesiąc ciąży, za chwilę utulisz w ramionach wyczekiwane maleństwo. Na pewno nie możesz się już doczekać tej chwili, ale też trochę się denerwujesz. Niepokoisz się czy dasz radę, nie jesteś pewna co cię czeka, martwisz się, czy dziecko będzie zdrowe… Są sposoby na to, by ukoić te niepokoje i bez przeszkód cieszyć się przyjściem na świat maluszka.
20.03.2019
Desmodium adscendens to nazwa, która kojarzy nam się bardziej z magicznym zaklęciem niż z botaniką, ale oznacza ona właśnie roślinę leczniczą o szczególnie silnym, pozytywnym oddziaływaniu na wątrobę. Warto poznać jej niezwykłe właściwości.
01.11.2019
Jest jeszcze czas żeby przygotować znakomite lecznicze nalewki z jesiennych owoców, które pomogą nam uporać się z przeziębieniem i innymi infekcjami dróg oddechowych w tym sezonie. Warto dodawać je do ciepłej herbaty na rozgrzewkę, zwłaszcza jesienią i zimą.