Uczulenie czy przeziębienie?

Alergia to podstępny przeciwnik. Pojawia się bez żadnego ostrzeżenia. Może mieć postać kataru, który nie mija po przysłowiowych siedmiu dniach albo suchego, męczącego kaszlu wieczorami i w nocy. Jak odróżnić te obawy od podobnych, które towarzyszą przeziębieniu? Mamy kilka podpowiedzi!
Jak rozpoznać czy to uczulenie czy przeziębienie?

  • Gdy katar zaczyna się nagle, wydzielina jest wodnista, a ty czujesz się ogólnie rozbita, równie dobrze może to być początek alergii, jak i infekcji. Kiedy jednak po paru godzinach nie pojawia się gorączka czy ból głowy, które zwykle towarzyszą przeziębieniu a lejący się katar zamienia się w uczucie zatkanego nosa (i tak kilka razy w ciągu dnia), diagnoza coraz bardziej przechyla się na stronę uczulenia. Sprawa jest właściwie przesądzona, kiedy tym dolegliwościom towarzyszą serie kichnięć, po kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie, świąd nosa, a często też podrażnienie spojówek.

To alergia jeśli: raz masz zatkany nos bez żadnej wydzieliny, a za chwilę wodnisty katar, serie kichnięć powtarzają się wielokrotnie w ciągu dnia a nos swędzi.

  • Zaczynasz kasłać nie mając wcześniej ani kataru ani innych objawów infekcji. Napady kaszlu, który jest suchy i męczący, pojawiają się najczęściej w nocy, ale zdarzają się również w ciągu dnia (np. po powrocie z wiosennego spaceru). Dodatkowo masz uczucie ogólnego rozbicia, zmęczenia, świszczący oddech, czasem też duszności. Takie objawy czasem trwają przez cały sezon wiosenno-letni i nie pomaga stosowanie dostępnych w aptece syropów przeciwkaszlowych.

To alergia jeśli: kaszel jest suchy, bez żadnych objawów przeziębienia, napady zdarzają się najczęściej w nocy lub rano.

  • Od paru dni masz zaczerwienione oczy. Wyglądają jak u królika. Łzawią, drażni je ostre światło. Sądzisz, że może to być efekt wielu godzin spędzonych przy komputerze albo rozpoczynającej się infekcji wirusowej? To oczywiście możliwe. Ale równie prawdopodobna, zwłaszcza w maju i czerwcu, gdy pyli mnóstwo roślin, jest alergia. Dla postawienia prawidłowej diagnozy istotne znaczenie ma to, czy spojówki cię swędzą. Jeśli tak, z dużym prawdopodobieństwem możesz przyjąć, że masz uczulenie. W takim przypadku charakterystyczne jest także to, że problemy powracają regularnie, co rok o tej samej porze.

To alergia jeśli: spojówki są podrażnione i silnie swędzą.

TUTAJ znajdziesz aktualny kalendarz pylenia roślin w Polsce.

11.09.2019
Gdy dokucza ci pieczenie, podrażnienie i zmęczenie oczu, sięgnij po leki naturalne, które szybko pomogą uporać się z takimi dolegliwościami. Homeopatia proponuje szereg specyfików, wskazanych w łagodnych stanach zapalnych oczu, które nie wymagają specjalistycznego leczenia okulistycznego.
28.06.2019
Kłuje, łaskocze, piecze, drapie, zaciska się tak, że trudno przełykać… Jak rozpoznać, czy winne są wirusy czy bakterie? Jakie leczenie najlepiej zastosować? Kiedy wystarczą naturalne metody, a kiedy należy przyjąć antybiotyk?
04.07.2019
Kaszel zazwyczaj jest skutkiem przemarznięcia czy przewiania, pojawia się jako nieodłączny towarzysz przeziębienia, zapalenia dróg oddechowych, grypy.
08.10.2018
Nasz układ nerwowy codziennie jest bombardowany przez nowe bodźce. Jesteśmy zestresowani, mamy problemy ze snem, coraz więcej osób cierpi z powodu depresji. Wrócić do równowagi może nam pomóc aktywność fizyczna, ćwiczenia jogi czy medytacje. Warto też sięgnąć po leki ziołowe, które łagodnie, ale skutecznie koją układ nerwowy.
26.11.2018
Lubisz jogurty, ale jesteś uczulona na laktozę? Albo jesteś weganką? Jedz jogurty roślinne! Mają nawet więcej wartości odżywczych niż te z mleka krowiego i możesz je przygotować we własnej kuchni! Sprawdź, jak zrobić domowy jogurt kokosowy.
05.07.2019
4 lipca Max Gudaniec, pierwsze dziecko w Polsce leczone medyczną marihuaną, skończył 10 lat. W imieniu portalu Naturalnie o Zdrowiu, chciałabym złożyć Maxowi najserdeczniejsze życzenia urodzinowe: Max, bądź zdrowy, uśmiechnięty i szczęśliwy! Niech Cię Twoja wola walki nigdy nie opuszcza. Dzięki Tobie i Twoim wspaniałym rodzicom leczenie preparatami z konopi jest dzisiaj w Polsce legalne […]