Strona główna Zdrowie Uczulenie czy przeziębienie?

Uczulenie czy przeziębienie?

autor: Marzena Bartoszuk Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Alergia to podstępny przeciwnik. Pojawia się bez żadnego ostrzeżenia. Może mieć postać kataru, który nie mija po przysłowiowych siedmiu dniach albo suchego, męczącego kaszlu wieczorami i w nocy. Jak odróżnić te objawy od podobnych, które towarzyszą przeziębieniu? Mamy kilka podpowiedzi!

Strona główna Zdrowie Uczulenie czy przeziębienie?
Jak rozpoznać czy to uczulenie czy przeziębienie? Jak odróżnić objawy alergii od przeziębienia? Młoda kobieta siedzi w domu na kanapie i wydmuchuje nos w chusteczkę.

Alergia czy przeziębienie – jak rozpoznać objawy?

1. Katar przy alergii

Gdy katar zaczyna się nagle, wydzielina jest wodnista, a ty czujesz się ogólnie rozbita, równie dobrze może to być początek alergii, jak i infekcji.

Kiedy jednak po paru godzinach nie pojawia się gorączka czy ból głowy, które zwykle towarzyszą przeziębieniu, a lejący się katar zamienia się w uczucie zatkanego nosa (i tak kilka razy w ciągu dnia), diagnoza coraz bardziej przechyla się na stronę uczulenia.

Sprawa jest właściwie przesądzona, kiedy tym dolegliwościom towarzyszą serie kichnięć, po kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie, świąd nosa, a często też podrażnienie spojówek.

To alergia jeśli: raz masz zatkany nos bez żadnej wydzieliny, a za chwilę wodnisty katar, serie kichnięć powtarzają się wielokrotnie w ciągu dnia, a nos swędzi.

Alergia na pyłki – co musisz o niej wiedzieć?

2. Kaszel przy alergii

Zaczynasz kasłać, nie mając wcześniej ani kataru ani innych objawów infekcji. Napady kaszlu, który jest suchy i męczący, pojawiają się najczęściej w nocy, ale kaszel zdarza się również w ciągu dnia (np. po powrocie z wiosennego spaceru).

Dodatkowo masz:

  • uczucie ogólnego rozbicia
  • zmęczenia
  • świszczący oddech
  • czasem duszności

Takie objawy czasem trwają przez cały sezon wiosenno-letni i nie pomaga stosowanie dostępnych w aptece syropów przeciwkaszlowych.

To alergia jeśli: kaszel jest suchy, bez żadnych objawów przeziębienia, napady zdarzają się najczęściej w nocy lub rano.

3. Zaczerwienione oczy od uczulenia

Od paru dni masz zaczerwienione oczy. Wyglądają jak u królika. Łzawią, drażni je ostre światło. Sądzisz, że może to być efekt wielu godzin spędzonych przy komputerze albo rozpoczynającej się infekcji wirusowej? To oczywiście możliwe. Ale równie prawdopodobna, zwłaszcza w maju i czerwcu, gdy pyli mnóstwo roślin, jest alergia.

Dla postawienia prawidłowej diagnozy istotne znaczenie ma to, czy spojówki cię swędzą. Jeśli tak, z dużym prawdopodobieństwem możesz przyjąć, że masz uczulenie. W takim przypadku charakterystyczne jest także to, że problemy powracają regularnie, co rok o tej samej porze.

To alergia jeśli: spojówki są podrażnione i silnie swędzą.

Kalendarz pylenia roślin w Polsce 2023 – co teraz pyli?

Podobne artykuły