Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieMiód Miód nawłociowy – właściwości i zastosowanie

Miód nawłociowy – właściwości i zastosowanie

autor: Anna Jarosz

Nawłoć należy do rodziny roślin astrowatych. Jedną z potocznych nazw (złota rózga) nawłoć zawdzięcza efektownym kiściom żółtych kwiatów. Miód pozyskiwany z kwiatów nawłoci jest bardzo ceniony, ale dość rzadko spotykany. Uważa się, że ma on właściwości bakteriobójcze, moczopędne i rozkurczowe.

Strona główna ZdrowieZdrowe odżywianieMiód Miód nawłociowy – właściwości i zastosowanie

Miód nawłociowy najczęściej powstaje z nektaru nawłoci pospolitej, która jest rośliną bardzo ekspansywną, przez co przez ogrodników często bywa traktowana jako chwast. Ale dla zielarzy i pszczelarzy nawłoć pospolita to cenna roślina, która wykazuje liczne właściwości prozdrowotne.

Miód nawłociowy – właściwości i zastosowanie

Miód z nawłoci pospolitej swoje cenne właściwości zawdzięcza substancjom czynnym zawartym w kwiatach.

  • Garbniki działają ściągająco i przeciwbiegunkowo.
  • Lejokarpozyd działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i moczopędnie.
  • Flawonoidy występujące w roślinie zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych.
  • Saponiny trójterpenowe działają przeciwgrzybiczo.
  • Miód jest też bogaty w witaminy i sporą ilość mikroelementów oraz substancje bakteriobójcze i cukry proste.

Miód nawłociowy znajduje szerokie zastosowanie w kuchni m.in. jako dodatek do płatków śniadaniowych, naleśników, jogurtu. Używa się go także do słodzenia kawy i herbaty.

W kosmetyce stosuje się go do przygotowania maseczek, odżywek do włosów oraz kąpieli leczniczych, które poprawiają wygląd skóry. Uważa się też, że przyspiesza gojenie ran i owrzodzeń.

Właściwości miodu nawłociowego wykorzystuje się także w medycynie ludowej. Przyjmowany doustnie wspomaga leczenie stanów zapalnych oraz zakażeń dróg moczowych. Wiadomo też, że przeciwdziała kamicy moczowej oraz pomaga w przypadku niedostatecznego wydalania moczu.

Jaki smak ma miód nawłociowy?

Określając go jednym słowem – niepowtarzalny. Miód nawłociowy jest słodki, ale ma ciekawy, kwaskowy i lekko gorzkawy posmak, nieco przypominający smak cytryny. Miód ten jest też przyjemnie aromatyczny, na co wpływają olejki eteryczne obecne w kwiatach. W jego zapachu można wyczuć nutę cytrusową. Dość szybko się krystalizuje i przybiera kremową konsystencję oraz staje się znacznie jaśniejszy. Miód nawłociowy może mieć barwę od jasnożółtej (słomkowej) po głęboką bursztynową.

Na co pomaga miód nawłociowy?

Miód nawłociowy a układ moczowy

Miód nawłociowy, ze względu na silne działanie bakteriobójcze, które zawdzięcza obecności antocyjanów i flawonoidów, wspomaga funkcjonowanie nerek oraz układu moczowego. Jest pomocny w walce z zapaleniem pęcherza oraz kamicą nerkową. Podobnie jak miód wrzosowy jest środkiem stosowanym na problemy z prostatą. Działa moczopędnie, żółciopędnie i przeciwzapalnie, co przede wszystkim ma związek z właściwościami samego nektaru nawłoci.

Miód nawłociowy na przeziębienie

Miód nawłociowy ma największą aktywność antybiotyczną ze wszystkich miodów. Działa także napotnie. Z tego względu sprawdzi się podczas przeziębienia i grypy. Wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych. Poza tym wzmacnia siły obronne organizmu, stąd jego profilaktyczne stosowanie zalecane jest przed sezonem jesienno-zimowym.

Wpływ miodu nawłociowego na skórę

Miód nawłociowy działa bakteriobójczo i łagodzi stany zapalne. Może więc być stosowany w celu oczyszczania i poprawienia kondycji skóry. Maseczka przygotowana na bazie miodu widocznie odżywi skórę, pomoże pozbyć się wyprysków i złagodzić podrażnienia. Ponadto pomaga opóźniać procesy starzenia, powstawanie zmarszczek i przebarwień.

Miód nawłociowy a układ krążenia

Zawartość kwercetyny i rutyny sprawia, że miód nawłociowy wzmacnia naczynia krwionośne. Ponadto rutyna uszczelnia ściany naczyń, natomiast kwercetyna ma właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. To przyczynia się do obniżenia ciśnienia i poprawy krążenia krwi. Miód wzmacnia też mięsień sercowy i ceniony jest za to, że korzystnie wpływa na stan żył w kończynach dolnych.

Miód nawłociowy a stany zapalne

Miód z nawłoci jest często wykorzystywany do leczeniaróżnego rodzaju stanów zapalnych, ponieważ zawiera substancje śluzowe oraz seskwiterpeny i garbniki. Dzięki tym składnikom stosowany jest w profilaktyce zapalenia stawów.

Miód nawłociowy wspiera także leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia gardła i krtani. Jest też polecany w przypadku nadmiernej fermentacji jelitowej, która może mieć związek z zapaleniem jelit. Ze względu na właściwości antyseptyczne i żółciopędne można go także stosować przy zapaleniu dróg żółciowych.

Miód nawłociowy a stres

Wyczerpaniefizyczne i psychiczne to jedne z najczęstszych problemów, z jakimi borykamy się obecnie. Lekceważenie przewlekłego zmęczenia i życie w nieustannym stresie negatywnie odbija się na zdrowiu fizycznym. W takich sytuacjach warto sięgać po miód nawłociowy, ponieważ pomaga on w regeneracji sił, pozwala się odprężyć i złagodzić stres.

Jak stosować miód nawłociowy?

Miód nawłociowy korzystnie wpłynie na kondycję naszego organizmu wtedy, gdy będziemy go stosować regularnie. Warto jednak pamiętać, że – jak każdy miód – jest wysoko kaloryczny. Umiar w jego stosowaniu powinny zachować osoby zmagające się z nadwagą oraz chorujące na cukrzycę. Spożycie miodu najlepiej ograniczyć do 40 g dziennie.

Dobrym sposobem jest rozpuszczenie łyżeczki miodu w szklance letniej wody. Dzięki temu substancje czynne znajdujące się w miodzie będą lepiej przyswajane przez organizm.

Przed rozpoczęciem miodowej kuracji warto sprawdzić, czy nie mamy alergii. Jak to zrobić? Należy obserwować organizm podczas stosowania miodu nawłociowego przez 2–3 dni. Jeśli pojawi się wysypka bądź wodnisty katar, należy odstawić miód i skontaktować się z lekarzem.

Czy dzieci mogą jeść miód nawłociowy?

Niemowlętom i dzieciom do ukończenia pierwszego roku życia nie należy podawać miodu nawłociowego ani żadnego innego. Starszym dzieciom można podawać miód, ale z zachowaniem rozwagi, ponieważ jest on bardzo kaloryczny.

Poza tym warto się upewnić, że dziecko nie jest uczulone na miód. Alergia może się objawiać na wiele sposobów. Często pierwszym objawem uczulenia jest świąd skóry, wysypka skórna i pokrzywka. Może wystąpić obrzęk ust i powiek oraz wysięk z nosa. Zdarzają się też dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego w postaci bólu brzucha lub biegunki. Objawem alergii na miód bywa też kaszel lub duszność. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Ile kosztuje miód nawłociowy?

Za litrowy słoik miodu nawłociowego trzeba zapłacić od 55 do 65 złotych. Wysoka cena miodu jest podyktowana trudnościami w jego pozyskaniu. Nawłoć kwitnie najintensywniej pod koniec lata i wczesną jesienią. To czas, gdy pszczoły zaczynają zimowe przygotowania. Warto też wiedzieć, że pszczelarze nie zawsze podbierają miód nawłociowy, gdyż stanowi on pokarm dla pszczół w okresie zimy.

Źródła:

  1. Arnal-Schnebelen, B., Goetz, P. Paris, M. (2003). Lecznicze dary natury. 200 uzdrawiających ziół. Warszawa: Reader’s Digest Przegląd.
  2. Czekański, M., Rusin, S. (2016). Miodolecznictwo. Kraków: Wydawnictwo M.
  3. Strzelecka, H., Kowalski, J. (red.) (2000). Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły