Strona główna Zdrowie Wrastający paznokieć – jak sobie z nim poradzić?

Wrastający paznokieć – jak sobie z nim poradzić?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wrastający paznokieć potrafi przysporzyć wiele bólu i cierpienia. Oto naturalne, domowe sposoby na wrastające paznokcie, dzięki którym szybko i skutecznie pozbędziesz się problemu.

Strona główna Zdrowie Wrastający paznokieć – jak sobie z nim poradzić?

Wrastanie paznokci dotyczy najczęściej dużego palca u stóp: boczna krawędź paznokcia wrasta pod tkanki miękkie łożyska paznokciowego. Z czasem dochodzi do coraz silniejszego podrażnienia miejsca wrastania, rozwija się zapalenie, silny ból i obrzęk chorych tkanek.

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

  • Prawidłowo obcinać paznokcie – na prosto, nie zaokrąglając brzegów paznokcia. Ponieważ paznokcie rosną w kierunku prostopadłym do linii obcinania, tylko paznokieć obcięty prostą linią ma szansę rosnąć prosto, a nie na boki, co jest główną przyczyną wrastania. Paznokci nie należy także obcinać zbyt krótko.
  • Dbać o higienę paznokci – nie czyścić ich ostrymi narzędziami, nie wyrywać skórek i nie skubać płytki paznokciowej, narażając ją na uszkodzenia.
  • Zapobiegać wszelkim urazom, nosząc dobrze dopasowane, wygodne, nie za ciasne obuwie w swoim rozmiarze, unikając chodzenia na wysokich obcasach i uderzania płytką paznokcia o but, co może spowodować uszkodzenia paznokci.
  • Prawidłowo leczyć wszelkie skaleczenia i infekcje dotyczące paznokci, w tym grzybicę stóp i paznokci.

O czym świadczy wygląd paznokci?

Naturalne sposoby na wrastający paznokieć

Aby zapobiec wrastaniu paznokci lub też wyleczyć stan, w którym możliwe jest jeszcze samodzielne „rozprawienie” się z tą przypadłością, można zastosować domowe sposoby, polegające na rozmiękczaniu płytki paznokcia i skóry wokół niego.

W tym celu należy moczyć codziennie stopy w gorącej wodzie z dodatkiem soli, najlepiej zawierającej różne sole mineralne, np. kamiennej. Sól w połączeniu z ciepłą wodą rozmiękczy paznokieć i otaczające go wały skórne oraz zadziała przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Alternatywnie można stopy moczyć w gorącej wodzie, do której dodamy szare mydło – ma ono właściwości przeciwbakteryjne, a także przyspiesza proces regeneracji chorych tkanek, zmniejsza obrzęk i opuchliznę.

Aby kuracja była jeszcze skuteczniejsza, możesz dolać do miski odwar z kory dębu – działa antyseptycznie, ściągająco i przeciwzapalnie, a garbniki w niej zawarte niszczą bakterie.

Jak zrobić odwar z kory dębu?

 

2 płaskie łyżki kory zalej 1 litrem zimnej wody, doprowadź do wrzenia, gotuj pod przykryciem przez ok. 5 minut. następnie odstaw na ok. 15 minut – przecedź i jeszcze ciepłe wlej do miski z mydlinami lub solą.

Silne zmiękczenie tkanek spowoduje, że będziemy w stanie odsunąć narastające na paznokieć tkanki oraz delikatnie unieść wrastającą w skórę płytkę, która przestanie się wbijać w tkanki. Następnie należy stopniowo obcinać paznokieć na prosto, a chore miejsce dezynfekować i smarować maścią przeciwzapalną, np. nagietkową.

Można także wpuścić w oczyszczone miejsce kroplę olejku z z drzewa herbacianego, który działa:

  • przeciwzapalnie
  • przeciwgrzybiczo
  • przeciwwirusowo

Naturalne, domowe sposoby na wrastające paznokcie. Zbliżenie na wypielęgnowane stopy i dłoń.

Homeopatia na wrastające paznokcie

Jeśli chore miejsce jest silnie opuchnięte, lekko zaczerwienione, ciepłe w dotyku i bolesne, ból ma charakter palący lub kłujący, a my mamy ochotę włożyć stopę do zimnej wody lub obłożyć ją kostkami lodu, ponieważ zimno przynosi nam ulgę, pomocny będzie w tej sytuacji homeopatyczny apis mellifica.

Jeżeli zaś palec jest silnie zaczerwieniony, bardzo bolesny, gorący, pulsujący i nadwrażliwy na najmniejszy dotyk lub próbę włożenia choćby skarpetki, ulgę przyniesie homeopatyczna belladonna.

Gdy natomiast doszło już do nadkażenia bakteryjnego i wokół wału paznokciowego pojawiła się ropna wydzielina, warto się wspomóc homeopatycznym hepar sulphuris oraz pyrogenium.

W skrajnych, nieodwracalnych przypadkach dolegliwość ta wymaga leczenia chirurgicznego i zabiegu wycięcia brzegu paznokcia wraz z jego macierzą, aby zapobiec nieprawidłowemu odrastaniu płytki paznokciowej. W takiej sytuacji homeopatia pomoże nam w szybszej rekonwalescencji. Przyda się homeopatyczna arnica montana, która zadziała przeciwbólowo i przeciwzapalnie, pomoże zregenerować operowaną tkankę i skrócić czas powrotu paznokcia do normy. Natomiast gojenie i regenerację chorego miejsca ułatwi homeopatyczna calendula officinalis.

Przy skłonnościach do wrastających paznokci, gdy przypadłość ma charakter nawracający i wynika z indywidualnego sposobu reagowania, warto skonsultować się z homeopatą, który na podstawie szczegółowego wywiadu pomoże dobrać odpowiednie leczenie i pozbyć się problemu wrastających paznokci na dobre.

Jak wzmocnić paznokcie?

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły