Strona główna Zdrowie Wrastający paznokieć – jak sobie z nim poradzić?

Wrastający paznokieć – jak sobie z nim poradzić?

autor: Magdalena Wojciechowska-Budzisz Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Wrastający paznokieć potrafi przysporzyć wiele bólu i cierpienia. Oto naturalne, domowe sposoby na wrastające paznokcie, dzięki którym szybko i skutecznie pozbędziesz się problemu.

Strona główna Zdrowie Wrastający paznokieć – jak sobie z nim poradzić?
Naturalne, domowe sposoby na wrastający paznokieć. Zbliżenie na wypielęgnowane stopy i dłonie z pomalowanymi na różowo paznokciami, obok leżą płatki kwiatów.

Wrastanie paznokci dotyczy najczęściej dużego palca u stóp: boczna krawędź paznokcia wrasta pod tkanki miękkie łożyska paznokciowego. Z czasem dochodzi do coraz silniejszego podrażnienia miejsca wrastania, rozwija się zapalenie, silny ból i obrzęk chorych tkanek.

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

  • Prawidłowo obcinać paznokcie – na prosto, nie zaokrąglając brzegów paznokcia. Ponieważ paznokcie rosną w kierunku prostopadłym do linii obcinania, tylko paznokieć obcięty prostą linią ma szansę rosnąć prosto, a nie na boki, co jest główną przyczyną wrastania. Paznokci nie należy także obcinać zbyt krótko.
  • Dbać o higienę paznokci – nie czyścić ich ostrymi narzędziami, nie wyrywać skórek i nie skubać płytki paznokciowej, narażając ją na uszkodzenia.
  • Zapobiegać wszelkim urazom, nosząc dobrze dopasowane, wygodne, nie za ciasne obuwie w swoim rozmiarze, unikając chodzenia na wysokich obcasach i uderzania płytką paznokcia o but, co może spowodować uszkodzenia paznokci.
  • Prawidłowo leczyć wszelkie skaleczenia i infekcje dotyczące paznokci, w tym grzybicę stóp i paznokci.

O czym świadczy wygląd paznokci?

Naturalne sposoby na wrastający paznokieć

Aby zapobiec wrastaniu paznokci lub też wyleczyć stan, w którym możliwe jest jeszcze samodzielne „rozprawienie” się z tą przypadłością, można zastosować domowe sposoby, polegające na rozmiękczaniu płytki paznokcia i skóry wokół niego.

W tym celu należy moczyć codziennie stopy w gorącej wodzie z dodatkiem soli, najlepiej zawierającej różne sole mineralne, np. kamiennej. Sól w połączeniu z ciepłą wodą rozmiękczy paznokieć i otaczające go wały skórne oraz zadziała przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Alternatywnie można stopy moczyć w gorącej wodzie, do której dodamy szare mydło – ma ono właściwości przeciwbakteryjne, a także przyspiesza proces regeneracji chorych tkanek, zmniejsza obrzęk i opuchliznę.

Aby kuracja była jeszcze skuteczniejsza, możesz dolać do miski odwar z kory dębu – działa antyseptycznie, ściągająco i przeciwzapalnie, a garbniki w niej zawarte niszczą bakterie.

Jak zrobić odwar z kory dębu?

 

2 płaskie łyżki kory zalej 1 litrem zimnej wody, doprowadź do wrzenia, gotuj pod przykryciem przez ok. 5 minut. następnie odstaw na ok. 15 minut – przecedź i jeszcze ciepłe wlej do miski z mydlinami lub solą.

Silne zmiękczenie tkanek spowoduje, że będziemy w stanie odsunąć narastające na paznokieć tkanki oraz delikatnie unieść wrastającą w skórę płytkę, która przestanie się wbijać w tkanki. Następnie należy stopniowo obcinać paznokieć na prosto, a chore miejsce dezynfekować i smarować maścią przeciwzapalną, np. nagietkową.

Można także wpuścić w oczyszczone miejsce kroplę olejku z z drzewa herbacianego, który działa:

  • przeciwzpalanie
  • przeciwgrzybiczo
  • przeciwwirusowo

Naturalne, domowe sposoby na wrastające paznokcie. Zbliżenie na wypielęgnowane stopy i dłoń.

Leki homeopatyczne na wrastające paznokcie

Są one tutaj dobierane w zależności od objawów i wyglądu miejsca zajętego dolegliwością.

Jeśli chore miejsce jest silnie opuchnięte, lekko zaczerwienione, ciepłe w dotyku i bolesne, ból ma charakter palący lub kłujący, a my mamy ochotę włożyć stopę do zimnej wody lub obłożyć ją kostkami lodu, ponieważ zimno przynosi nam ulgę, wskazany w tym stanie będzie lek Apis mellifica.

Jeżeli zaś palec jest silnie zaczerwieniony, bardzo bolesny, gorący, pulsujący i nadwrażliwy na najmniejszy dotyk lub próbę włożenia choćby skarpetki, ulgę przyniesie nam lek Belladonna.

Gdy natomiast doszło już do nadkażenia bakteryjnego i wokół wału paznokciowego pojawiła się ropna wydzielina, zastosować należy lek Hepar sulphuris oraz Pyrogenium.

W skrajnych, nieodwracalnych przypadkach dolegliwość ta wymaga leczenia chirurgicznego i zabiegu wycięcia brzegu paznokcia wraz z jego macierzą, aby zapobiec nieprawidłowemu odrastaniu płytki paznokciowej. W takiej sytuacji leki homeopatyczne pomogą nam w szybszej rekonwalescencji. Nieocenioną pomoc przyniesie lek homeopatyczny Arnica montana, który zadziała przeciwbólowo i przeciwzapalnie, szybciej zregeneruje operowaną tkankę i skróci czas powrotu paznokcia do normy. Równolegle możemy zastosować lek Calendula officinalis, który przyspieszy gojenie i regenerację chorego miejsca.

Warto wiedzieć, że u osób ze skłonnościami do wrastających paznokci, u których przypadłość ma charakter nawracający i wynika z indywidualnego sposobu reagowania, użytecznymi lekami może być Silicea, Graphites, Causticum lub Nitricum acidum.

Aby jednak leczenie było skuteczne, należy w tym przypadku skonsultować się z doświadczonym homeopatą, który na podstawie szczegółowego wywiadu dobierze odpowiedni dla nas lek i pomoże pozbyć się problemu wrastających paznokci na dobre.

Jak wzmocnić paznokcie?

Podobne artykuły