Spis treści
Winogrona bogate w antyoksydanty
Białe, czerwone, ciemnofioletowe lub wręcz czarne – na straganach można znaleźć przeróżne odmiany winogron. Niektóre są wielkie i okrągłe, inne bardziej podłużne. Im ciemniejsze owoce tym większa zawartość flawonoidów, czyli naturalnych przeciwutleniaczy, które pomagają w walce z nowotworami i unieszkodliwiają wolne rodniki.
Flawonoidy mogą też zapobiegać miażdzycy, a to dlatego, że podwyższają poziom dobrego cholersterolu, a niwelują poziom złego. W skórce ciemnych winogron jest też najwięcej resweratrolu, który działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, zapobiega sklejaniu się płytek krwi, przyspiesza rozpad tkanki tłuszczowej.
Przepisy z daktylami Medjool
Jakie składniki odżywcze znajdują się w winogronach?
W owocach znajdują się polifenole, kwasy organiczne (np. winowy i jabłkowy), enzymy, flawonoidy, garbniki oraz kilkanaście rodzajów aminokwasów (m.in. arginina). Do tego mnóstwo witamin m.in. C, A, PP, B oraz mikroelementów m.in. potas, fosfor, cynk, wapń, selen, magnez czy żelazo.
W winogronach jest też bor, który działa korzystnie w przypadku osteoporozy i pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu estrogenu (polecany jest podczas menopauzy), a także kwas foliowy, który wspomaga pracę mózgu.
Ampletoterapia, czyli leczenie… winogronami
Ampeloterapia to dość młoda dziedzina medycyny niekonwencjonalnej obejmująca… leczenie winogronami. Mowa tu nie tylko o świeżych owocach, ale też o soku z winogron, a nawet winie. Słowo „ampeloterapia” wywodzi się z języka greckiego (ampelos oznacza winogrono).
Lecznicze działanie winogron dostrzegają przede wszystkim Grecy, Włosi, Francuzi i Węgrzy. To właśnie w tych krajach ampeloterapia ma swoich zagorzałych fanów. Prozdrowotne właściwości winogron znane są zresztą nie od dziś. Już ponad 5 tys. lat temu stosowano je na bolączki układu pokarmowego oraz skaleczenia. Dziś winogrona doceniane są w znacznie szerszej skali.
Winne inspiracje – co można zrobić z winogron?
Z winogron najczęściej robi się soki, nalewki i wino. Ulubionym sposobem podawania owoców jest łączenie ich z przeróżnymi serami lub dodawanie do sałatek. Winogrona smakują wspaniale również po obróbce cieplnej. Najlepiej podsmażać je krótko (np. na maśle klarowanym) aż skórka pęknie, a kuleczki puszczą sok. W takiej wersji świetnie pasują do kopytek, klusek leniwych, kaszy jaglanej lub ryżu.
Ciepłe winogrona można też ułożyć na bagietce lub brioszce i podawać z delikatnym serkiem. Warto spróbować doprawić je też na ostro dodając odrobinę octu winnego, pieprzu lub chili. W pikantnej wersji dobrze komponują się z tartą np. z kozim serem.
Przepisy z granatem w roli głównej
Winogrona na ciepło – przepisy
1. Winogrona smażone na maśle z kropelką syropu klonowego i cynamonem
Do smażenia owoców najlepsze jest masło klarowane – nie przypala się. Ilość syropu klonowego zależy od rodzaju winogron. Czasem nie trzeba dodawać go wcale. Smażone winogrona idealnie smakują z domową brioszką i delikatnym serkiem np. mascarpone.
Składniki:
- Duża garść ciemnych winogron
- 1 łyżeczka masła klarowanego
- Szczypta cynamonu
- Kilka kropel syropu klonowego
Przygotowanie:
Na patelni rozpuść masło, dodaj winogrona (w całości lub przekrojone na pół). Dopraw cynamonem i odrobiną syropu klonowego. Smaż krótko, aż owoce puszczą sok i staną się miękkie.
2. Feta zapiekana z winogronami, figami i kolendrą
Słony ser feta zapiekany z miodem, oliwą i owocami to prawdziwy kulinarny rarytas. Mieszanka smaków i faktur idealnie komponuje się z bagietką lub grzankami. Winogrona można zapiekać na gałązce, choć wszystko zależy od ich rodzaju. Jeśli gałązka, na której wiszą winogrona jest sucha jeszcze przed włożeniem do piekarnika – może pokruszyć się podczas pieczenia, więc lepiej oderwać owocki.
Składniki:
- Kiść winogron (jasnych lub ciemnych)
- 1 świeża figa
- 1 łyżka płynnego miodu
- 2 łyżki oliwy
- Kolendra (suszona i świeża)
- Świeżo mielony pieprz
- Kawałek sera feta
Przygotowanie:
W naczyniu żaroodpornym ułóż fetę, a następnie obłóż ją winogronami oraz pokrojoną w plastry figą. Ser i owoce oblej miodem i oliwą, posyp suszoną i świeżą kolendrą. Zapiekaj w temp. 160 st. przez 15-20 minut. Po wyjęciu z piekarnika posyp pieprzem.
3. Winogrona z tymiankiem i skórką cytrynową podawane z kopytkami
Do tego przepisu świetnie pasuje skórka starta z cytryny lub kandyzowana skórka pomarańczowa. Pierwsza dodaje lekkości, druga oryginalnego aromatu.
Składniki:
- Kiść winogron
- Skórka starta z połowy cytryny
- Kilka gałązek świeżego tymianku
- 2 łyżeczki masła klarowanego
- 2 łyżeczki miodu płynnego
- 2 łyżki gęstej śmietanki
- ½ kg gotowych kopytek lub klusek leniwych
Przygotowanie:
Masło rozpuść na patelni, dodaj skórkę z cytryny i tymianek. Smaż przez chwilę, a później dorzuć winogrona. Dodaj łyżeczkę miodu. Smaż aż owoce puszczą sok i zmiękną. Śmietankę wymieszaj z pozostałym miodem. Winogrona podawaj z kopytkami, masłem i słodką śmietanką.
4. Winogrona na ostro z chili i białym pieprzem
Owoce możesz doprawić na ostro np. sproszkowanym chili i białym pieprzem. Ten ostatni jest bardzo aromatyczny, ale dużo delikatniejszy niż pieprz czarny. Winogrona na ostro dobrze komponują się z tartą (np. z kozim serem).
Składniki:
- Kiść winogron
- 1 łyżeczka masła klarowanego
- 1 łyżeczka octu winnego (lub więcej)
- Szczypta sproszkowanego chili (lub więcej)
- Szczypta białego pieprzu (lub więcej)
Przygotowanie:
Masło rozpuść na patelni, dodaj winogrona. Dopraw do smaku octem jabłkowym, chili i pieprzem. Smaż krótko aż owoce puszczą sok.