Strona główna WellbeingBądź eko Peeling – wiosenna odnowa skóry

Peeling – wiosenna odnowa skóry

autor: Agata Jeżewska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Peeling oczyszcza pory, rozjaśnia, dodaje blasku zmęczonej skórze. Spowalnia starzenie, pobudzając komórki skóry do szybszej regeneracji. Trudno się bez niego obejść zwłaszcza teraz, gdy po zimie i wielu tygodniach izolacji nasza skóra jest niedotleniona, przesuszona, szorstka.

Strona główna WellbeingBądź eko Peeling – wiosenna odnowa skóry

Peeling – czy na pewno jest nam potrzebny?

Przecież pamiętamy z lekcji biologii, że natura wyposażyła nasz organizm w mechanizm odnowy komórkowej, dzięki któremu skóra złuszcza się bez naszej pomocy. Podczas tego procesu komórki powstające w najgłębiej położonej warstwie naskórka wędrują ku powierzchni, bo są wypychane przez kolejne młodsze komórki. Gdy dotrą do zewnętrznej warstwy naskórka obumierają i ulegają złuszczaniu.

Jednak gdy nie przebiega to sprawnie skóra zaczyna się „dusić” i utrudnia proces odnowy. Składniki wcieranych kremów i balsamów nie mają szans przeniknąć do skóry.

Tak więc stosowanie peelingów jest niezbędne, gdyż biologiczny cykl odnowy przebiega sprawnie tylko w młodej, zdrowej skórze. Trwa on mniej więcej 28 dni. Jednak z wiekiem nasza skóra regeneruje się wolniej, naskórek szybciej rogowacieje i potrzebuje więcej czasu na odnowę.

Domowe sposoby na suche dłonie

Jak stosować peeling do twarzy, a jak peeling do ciała?

Wymiana komórek może się wydłużyć do 40, a nawet 50 dni. Efektem tego jest szorstka, zgrubiała skóra, sprawiająca wrażenie szarej, pozbawionej blasku.

Również młode osoby, zwłaszcza o tłustej cerze mają problem z prawidłowym złuszczaniem naskórka. Zrogowaciałe komórki zalegają i zatykają ujścia gruczołów łojowych, co prowadzi do tworzenia ognisk zapalnych. Proces złuszczania jest też mocno rozregulowany u osób ze skórą odwodnioną i tych, które przesadzają z opalaniem. A więc skóra gładka jak jedwab to zazwyczaj nie dar natury, ale efekt systematycznych zabiegów.

Jak ujędrnić skórę? 3 sposoby na jędrne ciało

Jakie są rodzaje peelingów?

Preparaty do złuszczania różnią się nie tylko konsystencją, ale także siłą działania i rodzajem zawartych w nich składników.

1. Peeling mechaniczny (scrub)

Zawiera zmielone pestki brzoskwiń, moreli, łupin orzechów, sól lub cukier. Masuje się nim okrężnymi ruchami oczyszczoną, delikatnie zwilżoną skórę.

Peelingi drobnoziarniste przeznaczone są do twarzy, najczęściej do cery normalnej i mieszanej. Z kolei peelingi gruboziarniste to kosmetyki do ciała.

2. Peeling enzymatyczny

Działa delikatniej niż peeling mechaniczny. Zawiera enzymy, np. z owoców papai czy ananasa, które rozpuszczają zrogowaciałe komórki, ułatwiając ich usuwanie. Nakłada się go na suchą skórę, pozostawia na kilka minut, na końcu zmywa. To preparat idealny do każdej cery, zwłaszcza wrażliwej i naczynkowej.

3. Peel-off

Peeling typu peel-off ma postać galaretki, która po zaschnięciu tworzy na twarzy cienką błonkę. Ściąga się ją po kilkunastu minutach, a wraz z nią warstwę martwych komórek naskórka. Ten rodzaj masek świetnie sprawdzi się przy cerze normalnej oraz mieszanej, nie jest jednak polecany do suchej i naczynkowej.

Kosmetyki mineralne – jak je stosować?

Peel-off - peeling do twarzy.

4. Peeling sypki

Ostatnio w ofercie drogerii znalazły się preparaty w postaci proszku. Preparat z szorstkimi drobinkami, który w kontakcie z wodą świetnie złuszcza cerę, proponuje np. Galenic czy Yves Rocher. Można samemu dawkować jego ilość, kierując się kondycją swojej skóry. Kolejne nowości to formuła preparatu, która po aplikacji pozwala wyczuwać pod palcami drobiny złuszczanego naskórka (koreańska firma Mizon), wegański puder enzymatyczny (Face Boom).

5. Peeling chemiczny

Są to preparaty kosmetyczne z kwasami:

  • AHA – kwas migdałowy i glikolowy ( cera sucha, normalna)
  • BHA – kwas salicylowy (cera tłusta, mieszana)
  • PHA – kwas laktobionowy (cera wrażliwa, naczynkowa)

Kwasy osłabiają wiązania między komórkami skóry, co prowadzi do złuszczenia jej wierzchnich warstw. Kwasy na twarz w wyższych stężeniach (powyżej 40 proc.) stosowane są tylko w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej.

Te do użytku domowego mają niskie, bezpieczne stężenia. Mają różne formuły, kupimy je np. w postaci płatków lub nasączonych kwasem chusteczek, toników, emulsji do nakładania na określony czas.

Uwaga! Podczas stosowania każdego rodzaju kwasów należy stosować krem z filtrem SPF 50.

Domowy peeling solny - jak go zrobić?

Jak złuszczać skórę?

Twarz

Nakładając peeling do twarzy z drobinkami omijaj delikatne okolice oczu i ust. Podczas masażu stosuj okrężne ruchy. Pamiętaj, aby zbyt mocno nie pocierać i nie rozciągać skóry.

Ramiona

Jeśli masz problemy z przesuszoną skórą w tych okolicach albo z nadmiernym rogowaceniem mieszków, którego efektem jest tzw. gęsia skórka, stosuj 2–3 razy w tygodniu gruboziarnisty peeling do ciała. Potem wetrzyj w ramiona balsam z mocznikiem.

Domowe kosmetyki DIY z zielonej herbaty

Plecy

Zapominamy o ich pielęgnacji, a przecież skóra w tym miejscu również bywa poszarzała i przesuszona. Czasem pojawia się też trądzik na plecach. Raz w tygodniu użyj więc peelingu gruboziarnistego. Masaż możesz sobie ułatwić, stosując sizalowy pas do mycia pleców albo ręcznik zwinięty w rulon.

Stopy

Po zimie ich skóra jest często przesuszona i gruba. Aby poprawić wygląd stóp, mocz je codziennie w ciepłej wodzie, a następnie rób energiczny peeling. Podeszwy i pięty masuj solidnie, wierzch natomiast delikatniej, bo w tym miejscu skóra jest cieńsza. Po dokładnym wytarciu stóp nawilż je odżywczym kremem.

Nogi

Regularne złuszczanie skóry 1–2 razy w tygodniu poprawia krążenie, pomaga pozbyć się toksyn i w ten sposób zapobiega pojawianiu się cellulitu. Nałóż peeling na skórę i masuj okrężnymi ruchami. Działanie kosmetyku możesz wzmocnić, stosując szorstką rękawicę albo specjalną szczotkę antycellulitową z gumowymi wypustkami. Nieco więcej uwagi poświęć kolanom, bo w tym miejscu skóra narażona jest na rogowacenie.

Olejek rycynowy – do włosów, skóry, paznokci

Peeling do ciała - jak i kiedy go używać?

Kiedy stosować peeling?

Generalnie skórę możemy złuszczać raz w tygodniu (w przypadku cery wrażliwej, naczynkowej – dwa razy w miesiącu). Są jednak sytuacje, gdy peeling jest niezbędny.

1. Po depilacji

Unikaj peelingu przez dobę po depilacji, bo skóra może zareagować podrażnieniem. Natomiast potem – między kolejnymi zabiegami depilacji – regularne złuszczanie zapobiegnie wrastaniu odrastających włosków.

Zobacz również: Czym jest rogowacenie mieszkowe skóry? Jak sobie z nim radzić?

2. Przed nałożeniem samoopalacza

W tym przypadku usunięcie martwego naskórka sprawi, że skóra równomiernie przyjmie substancję brązującą, a my unikniemy smug i plam.

3. Przed aplikacją maseczki

Gdy złuszczymy martwy naskórek i odblokujemy pory, maseczki na twarz lepiej się wchłoną.

Uwaga!

Peelingu absolutnie nie stosujemy przed wyjściem na plażę, gdyż słońce może zadziałać bardziej intensywnie na odsłonięty naskórek, pozbawiony zrogowaciałych komórek. Ponadto składniki zawarte w peelingach (np. enzymy) mogą być fototoksyczne.

Przepisy na domowy peeling z kawy, solny, ziołowy, orzechowy, z płatków owsianych.

Przepisy na domowy peeling 

1. Peeling ziołowy

Najlepszy do tłustej i mieszanej cery, bo zawiera antybakteryjne zioła. Zmiksuj po łyżce rozmarynu i tymianku, zmieszaj z 2 łyżkami kaszy manny. Dodaj trochę wody, by otrzymać papkę. Masuj twarz, spłucz.

2. Domowy peeling kawowy

Peeling z kawy polecany jest do głównie ciała. Ze względu na zawartą w kawie kofeinę ma działanie antycellulitowe. Garść zmielonych ziaren kawy zmieszaj z 3 łyżkami oleju słonecznikowego. Masuj zwilżone ciało okrężnymi ruchami, dokładnie spłucz.

3. Peeling solny

Świetnie poprawia koloryt skóry i ujędrnia ciało. 3 łyżki gruboziarnistej soli (najlepiej morskiej) zmieszaj z dowolnym żelem pod prysznic. Nałóż na zwilżoną rękawicę, energicznie masuj ciało okrężnymi ruchami, spłucz.

Domowe kosmetyki DIY z solą morską

Domowy peeling kawowy - jak go zrobić?

4. Peeling orzechowy

Delikatny, nie podrażni nawet wrażliwej cery. Zmieszaj 2 łyżki zmielonych orzechów laskowych z łyżką oliwy i kilkoma kroplami świeżego soku cytrynowego. Papkę wmasuj w skórę, pozostaw na twarzy 2 minuty. Następnie spłucz ciepłą wodą.

5. Peeling z płatków owsianych

Płatki owsiane polecane do każdego rodzaju cery, ze względu na działanie kojące także do wrażliwej. Garść płatków owsianych zalej wrzątkiem, gdy przestygną zastosuj do masażu twarzy. Spłucz.

Domowe maseczki na twarz z letnich owoców

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły