Strona główna WellbeingBądź eko Kosmetyki mineralne – upiększają i leczą

Kosmetyki mineralne – upiększają i leczą

autor: Aleksandra Jaworska Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Kosmetyki mineralne mają same zalety: są lekkie i trwałe, a na skórze wyglądają bardzo naturalnie. Stworzono je w Stanach Zjednoczonych z myślą o kobietach, które po drażniących skórę zabiegach medycyny estetycznej nie mogły stosować do makijażu tradycyjnych podkładów czy cieni. Z czasem kosmetyki te stały się wybawieniem dla cery z problemami, np. skłonnością do podrażnień, trądzikiem.

Strona główna WellbeingBądź eko Kosmetyki mineralne – upiększają i leczą

Większość kosmetyków mineralnych ma postać sypką, ale można też znaleźć pudry prasowane, korektory w sztyfcie i kremowe podkłady.

Kosmetyki mineralne – jaki mają skład?

Ich siła tkwi w naturze. Składają się z krystalicznie czystych minerałów. Najczęściej są to:

  • tlenek cynku – działa antybakteryjnie i reguluje wydzielanie sebum
  • węglan wapnia – ma właściwości kryjące
  • dwutlenek tytanu – odpowiada za właściwości kryjące kosmetyku
  • krzemionka – wchłania wilgoć i absorbuje nadmiar sebum, rozprasza światło, co daje efekt nieskazitelnej skóry
  • mika – sprawia, że kosmetyki matują skórę lub nadają jej satynowy czy perłowy połysk
  • kolorowe pigmenty – tlenki żelaza, chromu, manganu, ultramaryny

Kosmetyki nie testowane na zwierzętach – jak je znaleźć?

Kosmetyki mineralne – jakie mają zalety?

Nie zawierają środków chemicznych, talku, kompozycji zapachowych, parabenów, wosków, silikonów, olejów mineralnych. Nie stanowią pożywki dla bakterii, dlatego mają wyjątkową trwałość. Lekarze i kosmetyczki polecają je do cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Choć są lekkie, ładnie kryją niedoskonałości. Odbijają światło i rozświetlają cerę, dzięki temu przebarwienia, zmarszczki, blizny są mniej widoczne.

W dodatku zawarty w kosmetykach tlenek cynku działa jak filtr przeciwsłoneczny. Blokuje dostęp do skóry uszkadzającym kolagen promieniom UVA i UVB, dzięki temu opóźnia starzenie. Choć kosmetyki mineralne są odporne na ścieranie, a często także na pot i wodę, łatwo zmywa się je płynem micelarnym lub mleczkiem.

Domowe kosmetyki DIY na bazie soli morskiej

Podkłady mineralne

Dwutlenek tytanu i tlenek cynku stanowią bazę sypkich podkładów mineralnych. Ich skład jest dość krótki (zawierają tylko 5-6 minerałów), mają lekką, naturalną formułę, dzięki czemu nie zapychają porów i nie obciążają skóry. Te cechy sprawiają, że podkłady mineralne polecane są zwłaszcza dla osób z cerą tłustą, trądzikową, wrażliwą.

Pojawiły się już podkłady mineralne w płynie, jednak panie z cerą alergiczną powinny sięgać po nie je ostrożnie, gdyż w ich formule nie jest możliwe całkowite uniknięcie konserwantów (drobnoustroje szybko mnożyłyby się w wodzie, którą zawierają).

Domowe kosmetyki DIY z jesiennych owoców

Makijaż mineralny - upiększa i leczy.

Specjalna aplikacja

Sypkie kosmetyki mineralne wymagają odpowiedniej aplikacji. Przede wszystkim potrzebujesz jednego z dwóch pędzli: flat top lub kabuki. Pierwszy ma ścięte włosie, mocno zbite. Dzięki temu pędzelek daje mocne krycie. Z kolei kabuki jest miękki i nadaje się bardziej do cery problematycznej i wrażliwej.

Odrobinę proszku wysyp na wieczko opakowania lub dłoń. Potem nabierz na pędzel niewielką ilość kosmetyku, strząśnij nadmiar i rozprowadzaj na twarzy kolistymi ruchami, jakby wtłaczając proszek w skórę. Jeśli jedna warstwa nie zdoła pokryć niedoskonałości, śmiało aplikuj kolejną, aż do uzyskania pożądanego efektu. Przy cerze naczynkowej najpierw nałóż zielony korektor mineralny (miękkim pędzlem o płasko ściętym włosiu), a następnie puder.

Maseczki na twarz na problemy z cerą

Jak nakładać cienie mineralne?

Do nakładania cieni nie sprawdzi się aplikator z gąbeczką, który często jest dołączany do opakowań – wchłania kosmetyk i szybko się brudzi. Zamiast niego możesz użyć dwóch pędzelków. Jeden z zaokrągloną główką przyda się do nakładania cieni i ich rozcierania.  Drugi zaś, płaski, ze skośną końcówką będzie idealny do wykonywania kreski – eyelinera.

Cienie nakładaj na bazę albo bezpośrednio na powiekę. Pędzelek lekko przyciskaj do powieki. Na początku nie rozcieraj cienia, tylko wtłaczaj go w skórę.

Aby namalować precyzyjne, cienkie linie (efekt eyelinera) i intensywne, mocniejsze kolory, nanoś cienie zwilżonym wcześniej pędzelkiem. Następnie, za pomocą suchego pędzla, możesz usunąć nadmiar koloru lub złagodzić kontury makijażu.

Zobacz także: Pielęgnacja o zapachu espresso, czyli jak zrobić domowe kosmetyki z kawy

Olejek arganowy – stosuj go na ciało i włosy!

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły