Strona główna Zdrowie Jak rozpoznać zepsuty ocet jabłkowy?

Jak rozpoznać zepsuty ocet jabłkowy?

autor: Portal NoZ Data publikacji: Data aktualizacji:
Data publikacji: Data aktualizacji:

Ocet jabłkowy znalazł szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym, zwłaszcza w kuchni. Niestety potrafi się on zepsuć. Jak rozpoznać zepsuty ocet jabłkowy? Jakie są najważniejsze oznaki tego procesu? Przeczytaj na ten temat więcej, aby nie użyć zepsutego produktu!

Strona główna Zdrowie Jak rozpoznać zepsuty ocet jabłkowy?

Dobry, ekologiczny, nierafinowany ocet jabłkowy to nie tylko świetna przyprawa do wielu dań. To także doskonały środek, który sprawdzi się jako naturalne remedium na wiele dolegliwości, a także jako kosmetyk czy preparat czyszczący stosowany w domowym gospodarstwie. Warto mu się przyjrzeć przed użyciem. Smak, zapach, nalot czy bąbelki na occie jabłkowym świadczą o jego przydatności do spożycia. Węch i smak to doskonali doradcy!

Czym jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy to wodny roztwór kwasu octowego, który powstaje w procesie fermentacji. Płyn ma bursztynowożółty kolor, kwaśny smak, jak również wyrazisty jabłkowy zapach. Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji: drożdże przekształcają obecny w owocach cukier w alkohol, który następnie przy udziale bakterii zmienia się w kwas octowy. Podczas tego procesu, oprócz kwasu octowego, powstają także niewielkie ilości kwasu cytrynowego i mlekowego.

Ocet jabłkowy to skarbnica składników odżywczych. Zawiera m.in. potas, sód, krzem, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, siarkę, jak również witaminy z grup: A, B, C, E, P. Znajdziemy w nim również beta-karoten oraz kwasy: mlekowy, cytrynowy i octowy.

Jak wybrać najlepszy ocet jabłkowy?

Jakość octu jabłkowego ma duże znaczenie dla skuteczności jego działania. Przed zakupem sprawdź datę przydatności do spożycia umieszczoną na etykiecie, by mieć pewność, że ocet jest świeży i dobrej jakości. Najlepiej kupować produkt ekologiczny, niepasteryzowany, niefiltrowany i niepodgrzewany. Prawdziwy, naturalny ocet jabłkowy jest naturalnie mętny.

Dlaczego ocet jabłkowy się psuje?

Dzieje się tak wtedy, gdy ocet zostanie wystawiony na działanie tlenu. Proces psucia przyspiesza jeszcze działanie światła i ciepła, dlatego też ocet jabłkowy powinien być przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu. Butelkę najlepiej umieścić w papierowej torbie i schować w szafce kuchennej, z dala od źródła ciepła. Odpowiednie przechowywanie produktu zapewni mu smak, aromat i brak pleśni nawet przez kilka lat.

Jak rozpoznać, że ocet jabłkowy jest zepsuty – najważniejsze oznaki

Zepsuty ocet jabłkowy można rozpoznać po zapachu, ale też zmianie koloru czy pojawieniu się pleśni.

  • Zapach

Nawet jeśli ocet wygląda dobrze, może pachnieć nieprzyjemnie, alkoholowo lub jak zepsute warzywa. Takiego octu musisz pozbyć się z kuchni.

  • Pleśń

Na powierzchni produktu czy na butelce może pojawić się biały nalot pleśni. Rozwija się ona punktowo i nieprzyjemnie pachnie. Zapleśniały produkt nie nadaje się do spożycia.

  • Zmiana koloru

Jeżeli ocet zmienił kolor, może to świadczyć o tym, że jego jakość się pogorszyła. Należy wtedy powąchać czy też spróbować roztworu, żeby ocenić jego wartość. Gdy ocet smakuje inaczej niż na początku – jego smak jest słabszy lub też bardziej kwaśny – nie należy go spożywać.

Jeżeli na occie jabłkowym pojawi się piana lub bąbelki, to znaczy, że ocet jest „żywy” i toczą się w nim naturalne procesy, które nie świadczą o zepsuciu. Osad na dnie butelki również nie jest wadą produktu. Mętny wygląd może świadczyć o obecności tzw. matki octowej – galaretowatej, naturalnie pachnącej zawiesiny z celulozy, drożdży i żywych kultur bakterii, która tworzy się na powierzchni octu w butelce. To także nie świadczy o zepsuciu się płynu.

Co można zrobić z zepsutym octem jabłkowym?

Jeśli ocet nie nadaje się do spożycia, może znaleźć zastosowanie w domu m.in. jako środek czystości, oprysk na szkodniki, pułapka na insekty czy „odstraszacz” niechcianych zwierząt. Skorzystaj z poniższych rad:

  • Przelej ocet jabłkowy, który nie nadaje się po spożycia, do pojemnika ze spryskiwaczem. Rozpyl płyn na ramy okienne i framugi drzwi, by mrówki czy inne owady nie dostały się do domu. 
  • Rozcieńcz ocet wodą, by uzyskać preparat odstraszający insekty.
  • Wykorzystaj zepsuty ocet jabłkowy w kuchni. Sprawdzi się jako preparat do mycia i odtłuszczania naczyń. Można nim także czyścić szklane powierzchnie.
  • Dodaj trochę octu do kąpieli zwierząt, co uchroni je przed pchłami i kleszczami.
  • Zrób oprysk na chwasty – ocet wymieszaj z wodą w proporcji 2:1, przelej do butelki z atomizerem i spryskuj nim chwasty.
  • Przygotuj pułapkę na owady, np. muszki owocówki i ziemiórki – wlej do słoiczka ocet jabłkowy i dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń.

Jak widać, ocet, którego nie można wykorzystać do potraw, znajdzie zastosowanie w domu, nie musisz zatem go od razu wyrzucać. Warto jednak odpowiednio przechowywać świeży ocet, by nie dopuścić do jego zepsucia i jak najdłużej cieszyć się jego smakiem.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie

Podobne artykuły