Strona główna Inne Pielęgnacja o zapachu espresso, czyli jak zrobić domowe kosmetyki z kawy

Pielęgnacja o zapachu espresso, czyli jak zrobić domowe kosmetyki z kawy

autor: Weronika Jarek-Radłowska

Nie wyrzucaj zmielonych ziaren, pozostałych po parzeniu kawy w kawiarce lub ekspresie. Zamień je w ekologiczne domowe kosmetyki do pielęgnacji ciała. Jak to zrobić, podpowiada Daria Graca, kosmetolożka z Instytutu Zdrowej Skóry.

Strona główna Inne Pielęgnacja o zapachu espresso, czyli jak zrobić domowe kosmetyki z kawy

Podczas warsztatów z parzenia kawy dowiedziałam się, że niektóre kawiarnie zawożą wykorzystaną wcześniej do parzenia zmieloną kawę do firm zajmujących się produkcją kosmetyków. W ten sposób nadają kawie drugie życie, działając w duchu zero waste. Dlaczego nie robić tego samego w domu? Spróbuj wykorzystać pozostałości po porannej kawie do pielęgnacji skóry.

Jak kawa może pomóc urodzie?

– Kawa, ulubiony napój wielu osób na całym świecie, nie tylko pobudza nasze zmysły, ale również posiada wiele dobroczynnych właściwości dla skóry – przekonuje kosmetolożka Daria Graca. – Może być doskonałym składnikiem kosmetyków, który sprawi, że nasza skóra będzie wyglądać pięknie i zdrowo. Warto wymienić kilka kluczowych korzyści płynących ze stosowania kawy do pielęgnacji. Zmielone ziarna kawy znakomicie radzą sobie ze złuszczaniem zrogowaciałego, martwego naskórka. Można stosować je na okolice ud, brzucha, rąk i nie tylko (np.: również na skórę pach, która jest często pomijana podczas zabiegów pielęgnacyjnych).

Po wykonanym peelingu skóra staje się bardziej miękka, przyjemna w dotyku i gotowa na wchłonięcie składników aktywnych znajdujących się w balsamach i olejkach, które powinny być aplikowane po tym zabiegu.

– Kolejną korzyścią jest pobudzenie mikrokrążenia krwi i limfy – dodaje ekspertka. – Tym samym – regularnie stosowany kawowy peeling wpływa z czasem na zmniejszenie widoczności cellulitu, wygładzenie skóry i poprawę jej elastyczności. Co więcej, kawa to bogate źródło przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać wolne rodniki, odpowiedzialne za proces starzenia się skóry. Jest też naturalnym stymulantem, który przyspiesza mikrokrążenie w skórze. Dzięki temu jest ona lepiej odżywiona i dotleniona, a w efekcie skuteczniej się regeneruje.

Wpływ kawy na cerę i skórę

  • Zmielone ziarna kawy mają delikatne, ale skuteczne działanie złuszczające. Pomagają usunąć martwe komórki skóry, sprawiając, że staje się ona bardziej gładka, elastyczna, zdrowsza i promienna.
  • Kawa ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu trądziku i innych problemów skórnych. Jej naturalne składniki aktywne, takie jak kofeina, kwas chlorogenowy i kwasy fenolowe, mają działanie antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. Zanim jednak zastosujemy preparaty na bazie kawy na skórę z problemami, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
  • Dzięki antyoksydacyjnemu działaniu kawy skóra staje się odżywiona, elastyczna, a jej koloryt z czasem się wyrównuje.

Kosmetyki domowej roboty z kawy

Kofeina uważana jest za jeden ze skuteczniejszych składników kosmetyków pomagających zmniejszyć widoczność cellulitu. Dlatego przygotowanie domowego kawowego peelingu do ciała to znakomity pomysł! Masaż takim peelingiem świetnie wygładzi skórę, sprawiając, że stanie się miękka i będzie lepiej wchłaniać substancje odżywcze z balsamów pielęgnacyjnych. A poprawiając krążenie krwi, jeszcze wspomoże działanie antycellulitowe preparatu. Oczywiście, zwalczanie cellulitu wymaga od nas kompleksowych działań – trzeba pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu, ograniczyć cukier w diecie, pamiętać o regularnej aktywności fizycznej.

Antycellulitowy peeling z kawy z olejem kokosowym

  • kawa mielona
  • olej kokosowy lub dowolny ekologiczny olejek do ciała
  • olejek eteryczny, np. z jałowca (opcjonalnie, kilka kropli)

Około pół filiżanki zmielonych ziaren kawy (mogą być świeżo zmielone lub pozostałe po zaparzeniu kawowego napoju) wymieszaj z 2 łyżkami oleju kokosowego lub ekologicznego olejku do ciała. Chodzi o to, żeby uzyskać zwartą, ale nadal dość płynną (nie wodnistą) konsystencję peelingu.

W wannie lub pod prysznicem okrężnymi ruchami masuj ciało przygotowanym kawowym preparatem. Skup się zwłaszcza na obszarach takich jak biodra, łydki, ramiona, brzuch oraz łokcie i stopy, aby delikatnie wygładzić naskórek i pobudzić go do regeneracji. Po wykonanym peelingu spłucz skórę, delikatnie osusz ją ręcznikiem, a następnie wmasuj odżywczy lub nawilżający balsam do ciała. Możesz ponownie użyć w tym celu oleju kokosowego. Taki rytuał pielęgnacyjny można powtarzać dwa razy w tygodniu.

Peeling cukrowy z kawą i cynamonem

  • 6 łyżek fusów z kawy
  • 4 łyżki cukru (brązowego lub białego)
  • 1 łyżka cynamonu
  • 2 łyżki oliwki ze słodkich migdałów

Wymieszaj wszystkie składniki. Do zagęszczenia preparatu możesz użyć jeszcze ulubionego żelu pod prysznic – chodzi o to, by uzyskać konsystencję gęstej śmietany.

Ważne! Jeśli masz problemy ze skórą, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem. Nie zaleca się stosowania kawowego peelingu, gdy skóra jest podrażniona lub występują na niej zmiany chorobowe.
– Kawa może być świetną opcją dla osób, które borykają się z niedoskonałościami skóry, pod warunkiem że wcześniej omówimy sposób jej aplikacji z prowadzącym kosmetologiem lub dermatologiem, a na skórze nie ma stanów zapalnych – podkreśla Daria Graca.

Niestety, nie każdy może do woli korzystać z kawowych rytuałów pielęgnacyjnych. – To przede wszystkim osoby ze skórą wrażliwą oraz atopową – mówi kosmetolożka. – Kofeina zawarta w kawie może prowadzić do podrażnień i zaczerwienienia skóry, szczególnie delikatnej lub skłonnej do alergii. Druga grupa to osoby z przewlekłymi chorobami autoimmunologicznymi, ze zdiagnozowanymi zmianami na skórze (stany zapalne, grudki, zmiany dermalne barwnikowe i bezbarwnikowe). Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów, zarówno w okolicy twarzy, jak i ciała, jest także aktywna opryszczka. Dla bezpieczeństwa, w razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze warto poprosić o konsultację specjalistę.

Kawa do pielęgnacji ust

Przygotuj z niej apetyczny, aromatyczny peeling, który skutecznie wygładzi skórę i zadba o jej elastyczność. – Może być bardzo pomocny w przypadku problemów z suchymi, spierzchniętymi ustami, o co nietrudno zwłaszcza zimą – mówi Daria Graca.

Przepis na domowy ekologiczny scrub do ust

  • pół łyżeczki drobno zmielonych ziaren kawy (mogą być te po zaparzeniu)
  • pół łyżeczki brązowego cukru
  • pół łyżeczki organicznego oleju kokosowego
  • pół łyżeczki miodu (doskonale sprawdzi się np. miód manuka, który wykazuje działanie regenerujące skórę i antybakteryjne, ale możesz użyć też innego miodu, który masz akurat w domu)

Składniki wymieszaj ze sobą i delikatnie okrężnymi ruchami wetrzyj w usta, a także w skórę wokół nich. Dzięki takiemu masażowi mięśnie się rozluźnią, a to pomoże zapobiegać powstawaniu drobnych zmarszczek. Następnie wystarczy opłukać skórę letnią wodą i nałożyć ulubiony balsam nawilżający lub maskę do ust. Możesz także użyć ponownie samego miodu, aby nawilżyć usta.

Podsumowując, kawa jest wspaniałym, wszechstronnym produktem, którego stosowanie może przynieść wiele korzyści naszej skórze. Podczas stosowania jej podczas pielęgnacyjnych rytuałów warto jednak bacznie obserwować skórę, jej reakcje, a gdyby doszło do podrażnień, odstawić produkty i skonsultować się z lekarzem lub kosmetologiem.

Czy ten artykuł był pomocny?
TakNie