Nalewka z derenia przy anemii

Owoce derenia wyróżnia wysoka zawartość żelaza. Dlatego nalewka z derenia, inaczej dereniówka, jest polecana przy objawach niedokrwistości, takich jak: osłabienie, bladość skóry, łamliwość włosów, zajady w kącikach ust, bóle głowy, czy bezsenność.
Nalewka z derenia na anemię.

Nalewka z derenia

Owoce derenia zawierają sporo potasu, wapnia, fosforu, magnezu, cynku, miedzi i manganu, a także beta-karoten, kwasy organiczne (jabłkowy i chinowy), pektyny, garbniki i cukry (ok. 10-13 proc.). Są też bogatym źródłem witaminy C (100-200 mg w 100 g). Czerwone odmiany derenia to wyjątkowo bogate źródło antocyjanów (ponad 900 mg/100g owoców). Najwięcej tych prozdrowotnych substancji ma skórka – 4,5-krotnie więcej niż miąższ. Dereń działa też przeciwzapalnie i moczopędnie, zwiększa wydalanie wody i sodu z moczem, dlatego poleca się go osobom cierpiącym na zapalenia pęcherza moczowego czy dnę moczanową.

Składniki:

  1. 1 kilogram bardzo dojrzałych owoców wręcz pękających w rękach, najlepiej zebranych tuż po przymrozkach, chociaż można je zbierać od lipca do końca października
  2. 5 łyżek suszonych czarnych jagód (nadadzą trunkowi przyjemnego smaku i wyjątkowego koloru)
  3. 500 ml wódki
  4. 500 ml spirytusu
  5. pół litra płynnego jasnego miodu, np. akacjowego

Dereń - jak zrobić z niego nalewkę?

Jak to zrobić?

Dojrzałe, umyte i oczyszczone owoce lekko rozgnieść i wsypać do dużego słoja. Zalać alkoholem. Odstawić w chłodne i ciemne miejsce na kilka dni, potrząsając słojem. Przefiltrować, zlać do słoja i przechowywać w lodówce. Do owoców dodać płynny miód, dobrze wymieszać i odstawić na 4-5 dni, codziennie potrząsając, by owoce dobrze wymieszały się z miodem. Powstały w ten sposób syrop, przecedzić przez gazę lub bardzo gęste sito. Dzięki temu nalewka z derenia będzie bardziej klarowna. Syrop połączyć z odlanym wcześniej alkoholem. Gotową nalewkę z derenia przelać do butelek, które należy przechowywać w optymalnie chłodnym miejscu. Dereniówka nadaje się do spożycia po upływie sześciu miesięcy.

Sprawdź przepisy na jesienne nalewki lecznicze.

12.08.2019
Nalewka z malin to wybitnie kobiecy przysmak. Ma silne właściwości rozkurczające. Może łagodzić bóle menstruacyjne, a także zmniejszać dolegliwości związane z okresem menopauzy, np. wahania nastroju. To również remedium dla osób, które borykają się nadciśnieniem tętniczym.
19.08.2019
Wiśniówka wspomaga serce i układ krążenia. Nie bez powodu. Wiśnie zawierają sporo potasu, niezbędnego dla serca, który obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz pomaga pozbyć się nadmiaru sodu z organizmu i stabilizuje pracę serca.
10.08.2019
W lipcu i sierpniu jest idealna okazja do tego, by przygotować domowe leki, które pomogą zwalczyć zimowe infekcje.
29.05.2018
PMS (Premenstrual Syndrome, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego) bywa wytłumaczeniem złego nastroju albo nieuzasadnionej drażliwości. Niestety także pretekstem do złośliwych żartów. Niesłusznie, bo PMS w międzynarodowej klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia uznawany jest za chorobę. Jak sobie radzić z objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego pytamy eksperta, dr Alinę Małmyszko-Czapkowicz.
01.10.2018
Wypadanie włosów, to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Świadczy o tym, że coś niedobrego się dzieje w naszym organizmie.
21.09.2018
Klimakterium stopniowo wkracza w życie kobiety w wieku około 45-50 lat. Staramy się walczyć z nim za wszelką cenę, ponieważ nie tylko kojarzy się z przykrymi objawami, ale też budzi niepokój i obawę o naszą kobiecość. Tymczasem to naturalna kolej rzeczy. Spróbujmy zadziałać łagodnymi środkami, które działają w zgodzie z naszym organizmem i pomogą przejść ten […]