Nalewka z derenia przy anemii

Owoce derenia wyróżnia wysoka zawartość żelaza. Dlatego nalewka z derenia, inaczej dereniówka, jest polecana przy objawach niedokrwistości, takich jak: osłabienie, bladość skóry, łamliwość włosów, zajady w kącikach ust, bóle głowy, czy bezsenność.
Nalewka z derenia na anemię.

Nalewka z derenia

Owoce derenia zawierają sporo potasu, wapnia, fosforu, magnezu, cynku, miedzi i manganu, a także beta-karoten, kwasy organiczne (jabłkowy i chinowy), pektyny, garbniki i cukry (ok. 10-13 proc.). Są też bogatym źródłem witaminy C (100-200 mg w 100 g). Czerwone odmiany derenia to wyjątkowo bogate źródło antocyjanów (ponad 900 mg/100g owoców). Najwięcej tych prozdrowotnych substancji ma skórka – 4,5-krotnie więcej niż miąższ. Dereń działa też przeciwzapalnie i moczopędnie, zwiększa wydalanie wody i sodu z moczem, dlatego poleca się go osobom cierpiącym na zapalenia pęcherza moczowego czy dnę moczanową.

Składniki:

  1. 1 kilogram bardzo dojrzałych owoców wręcz pękających w rękach, najlepiej zebranych tuż po przymrozkach, chociaż można je zbierać od lipca do końca października
  2. 5 łyżek suszonych czarnych jagód (nadadzą trunkowi przyjemnego smaku i wyjątkowego koloru)
  3. 500 ml wódki
  4. 500 ml spirytusu
  5. pół litra płynnego jasnego miodu, np. akacjowego

Dereń - jak zrobić z niego nalewkę?

Jak to zrobić?

Dojrzałe, umyte i oczyszczone owoce lekko rozgnieść i wsypać do dużego słoja. Zalać alkoholem. Odstawić w chłodne i ciemne miejsce na kilka dni, potrząsając słojem. Przefiltrować, zlać do słoja i przechowywać w lodówce. Do owoców dodać płynny miód, dobrze wymieszać i odstawić na 4-5 dni, codziennie potrząsając, by owoce dobrze wymieszały się z miodem. Powstały w ten sposób syrop, przecedzić przez gazę lub bardzo gęste sito. Dzięki temu nalewka z derenia będzie bardziej klarowna. Syrop połączyć z odlanym wcześniej alkoholem. Gotową nalewkę z derenia przelać do butelek, które należy przechowywać w optymalnie chłodnym miejscu. Dereniówka nadaje się do spożycia po upływie sześciu miesięcy.

Sprawdź przepisy na jesienne nalewki lecznicze.

12.08.2019
Nalewka z malin to wybitnie kobiecy przysmak. Ma silne właściwości rozkurczające. Może łagodzić bóle menstruacyjne, a także zmniejszać dolegliwości związane z okresem menopauzy, np. wahania nastroju. To również remedium dla osób, które borykają się nadciśnieniem tętniczym.
01.11.2019
Jest jeszcze czas żeby przygotować znakomite lecznicze nalewki z jesiennych owoców, które pomogą nam uporać się z przeziębieniem i innymi infekcjami dróg oddechowych w tym sezonie. Warto dodawać je do ciepłej herbaty na rozgrzewkę, zwłaszcza jesienią i zimą.
19.08.2019
Wiśniówka wspomaga serce i układ krążenia. Nie bez powodu. Wiśnie zawierają sporo potasu, niezbędnego dla serca, który obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz pomaga pozbyć się nadmiaru sodu z organizmu i stabilizuje pracę serca.
01.10.2018
Wypadanie włosów, to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Świadczy o tym, że coś niedobrego się dzieje w naszym organizmie.
27.09.2018
Twoje dziecko – choć mądre i bystre – ma problemy z nauką, kiepsko czyta, fatalnie pisze, słabo liczy? Warto sprawdzić, czy nie ma dysleksji.
26.01.2018
Oprócz leków wykrztuśnych zawierających substancje aktywne otrzymane na drodze syntezy chemicznej, w aptekach znajdują się równie efektywne naturalne środki pochodzenia roślinnego. Jak działają i po które warto sięgnąć?