Nawłoć należy do rodziny roślin astrowatych. Jedną z potocznych nazw (złota rózga) nawłoć zawdzięcza efektownym kiściom żółtych kwiatów. Miód pozyskiwany z kwiatów nawłoci jest bardzo ceniony, ale dość rzadko spotykany. Uważa się, że ma on właściwości bakteriobójcze, moczopędne i rozkurczowe.
Anna Jarosz

Dziennikarka
Od ponad 40. lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie” oraz trzykrotnie „Kryształowe Pióro”.
Anna Jarosz
-
-
Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to nie tylko kwiat zdobiący nasze ogrody, lecz także ceniony surowiec do wytwarzania leczniczych naparów, nalewek, maści i syropów. Za najcenniejsze uznaje się pełne kwiaty nagietka o ciemnopomarańczowej barwie, ponieważ zawierają najwięcej flawonoidów, karotenoidów i trójterpenów.
-
Nagietek lekarski to nie tylko atrakcyjna ozdoba ogrodów, ale przede wszystkim zioło cenione za właściwości prozdrowotne. Nalewka z nagietka może być stosowana wewnętrznie oraz zewnętrznie – do przemywania ran, łagodzenia podrażnień skóry, leczenia wyprysków i trądziku.
-
Dlaczego Polki nie chodzą do ginekologa? Rozmowa z dr. n. med. Jackiem Tulimowskim, ginekologiem i położnikiem
autor: Anna JaroszZ ankiet wynika, że do badań ginekologicznych najbardziej zniechęca… silne poczucie wstydu. Co czwarta Polka w wieku 59+ nie chodzi do ginekologa, bo nie widzi takiej potrzeby. Dlaczego tak się dzieje? Czy i jak można zachęcić kobiety do regularnych wizyt?
-
Nagietek to roślina chętnie wykorzystywana przez przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny do wytwarzania leków oraz kosmetyków do pielęgnacji cery wrażliwej. Zarówno kwiaty, jak i liście nagietka są jadalne i mogą być oryginalnym dodatkiem do sałat. Suszone płatki to doskonały surowiec do przygotowania herbaty lub naparu, który ma wiele właściwości prozdrowotnych.
-
Zanim chrzan zagościł na naszych stołach i doceniliśmy jego walory smakowe, był wykorzystywany w medycynie ludowej do łagodzenia wielu dolegliwości. Ceniono go ze względu na właściwości rozgrzewające, za przyspieszanie tempa przemiany materii, za stymulowanie wydzielania soków trawiennych oraz zapobieganie zgadze i wzdęciom. Obecnie wiemy także, że skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Poznaj zalety „słowiańskiego żeń-szenia”.
-
Miód lawendowy polecany jest rekonwalescentom, osobom osłabionym oraz sportowcom, którzy potrzebują większej dawki energii. Cieszy się powodzeniem także wśród osób o nadwątlonej psychice, ponieważ przynosi ukojenie nerwom.
-
Piecze cię skóra, jest mocno zaczerwieniona, bo zbyt długo byłaś na słońcu? Jest na to proste rozwiązanie – maść nagietkowa, która jest powszechnie stosowana do łagodzenia oparzeń słonecznych. Ale to niejedyna jej zaleta. Z maści warto korzystać także wtedy, gdy pokąsają nas owady lub mamy drobne zadrapania czy otarcia skóry.
-
Kobiety oczekujące dziecka mogą jeść miód. Może okazać się doskonałym lekarstwem na niektóre ciążowe dolegliwości – nudności i wymioty. Pomoże wyjść z przeziębienia, złagodzić kaszel czy drapanie w gardle bez konieczności sięgania po leki dostępne bez recepty. Trzeba jednak pamiętać, że miód może uczulać, więc nie wszystkie ciężarne będą go dobrze tolerowały.
-
Ocet z kwiatów czarnego bzu można stosować dla zdrowia i dla urody. Bywa wsparciem przy leczeniu przeziębień, łagodzeniu bólu i stanów zapalnych w chorobie reumatycznej stawów. Dobrze oczyszcza skórę, a stosowany do płukania włosów poprawia ich kondycję. Ocet jest niezwykle aromatyczny i dlatego sprawdza się jako dodatek do sałatek, koktajli czy smakowych herbatek.