Stres towarzyszy człowiekowi od zawsze i nie sposób wyeliminować go z życia. Warto jednak wiedzieć, że stres może mieć dwojakie działanie. Stres krótkotrwały to tzw. stres pozytywny, który ma za zadanie zmobilizować i zachęcić nas do działania. Jest dla nas korzystny i pomaga rozwijać się na wielu płaszczyznach, chroniąc jednocześnie przed znużeniem i apatią.
Różni się zasadniczo od stresu długotrwałego, który ma negatywny wpływ na organizm zarówno w ujęciu fizycznym, umysłowym, jak i duchowym.
Joga dla początkujących – 7 wskazówek, jak zacząć praktykować jogę
Spis treści
Stres długotrwały – czym skutkuje?
Stres długotrwały sieje spustoszenie w organizmie człowieka. Przyczynia się do wielu niekorzystnych zmian fizjologicznych, w tym:
- spadku odporności
- uporczywych migren
- niedotlenienia
- nadmiernego obciążenia serca, prowadzącego do poważnych chorób układu krążenia
Nie sposób pominąć zmian na poziomie psychicznym, które obejmują m.in.:
- bezsenność
- ciągłe uczucie zmęczenia
- problemy z koncentracją
- wyczerpanie
- brak chęci do czegokolwiek
Zmiany te prowadzą do postępującego obniżania się komfortu i zadowolenia z życia.
Chroniczny stres jest ponadto częstą przyczyną poważnych depresji, stanów lękowych oraz napadów paniki, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z przedłużającym się napięciem nerwowym, poprzez techniki relaksacyjne, takie jak medytacja i joga.
Joga na stres – rozluźnia napięte mięśnie
W przypadku długotrwałego napięcia z pomocą przychodzi joga na stres. Przede wszystkim wysiłek fizyczny, jaki podejmujemy na macie, przyczynia się do zmniejszenia napięć mięśniowych wywołanych negatywnymi stanami.
Odpowiednie asany praktykowane podczas jogi na stres potrafią rozluźnić mięśnie, a co za tym idzie, pomagają pozbyć się bólu, który również może być przyczyną stresu.
Trening autogenny Schultza – na czym polega popularna relaksacja?
Joga na stres – przykładowa praktyka
Relaksacyjna joga na stres a głębokie oddychanie
Wykonując dane pozycje jogi na stres, skupiamy się także na oddechu. Pogłębiamy go i wydłużamy. Jest to o tyle ważne, że oddech naturalnie wpływa na stan umysłu oraz poczucie komfortu i rozluźnienia w ciele.
Łatwo zauważyć, że gdy znajdujemy się w stresującej sytuacji, oddech się spłyca i przyspiesza. Powoduje to, że organizm nie jest wystarczająco dotleniony i szybciej się męczy. Dlatego po stresującym wydarzeniu mogą pojawić się bóle głowy, rozdrażnienie i ogólne osłabienie.
Asany w połączeniu z głębokim, świadomym oddechem i skupieniem na chwili obecnej, świetnie radzą sobie z objawami stresu.
Zatem joga na stres pozwala nie tylko rozluźnić ciało, ale też dotlenić organizm i spojrzeć na pewne sprawy z dystansu. Buduje to zdolność radzenia sobie z emocjami również poza matą.
Takie holistyczne podejście do zdrowia zapewnia redukcję stresu na każdym poziomie:
- fizycznym
- psychicznym
- duchowym
Znajduje to potwierdzenie w wielu badaniach, których liczba stale rośnie. Wyniki tych badań jednogłośnie potwierdzają zbawienny wpływ jogi, świadomego oddechu oraz medytacji, pozwalających obniżyć poziom stresu i poprawić samopoczucie człowieka.
Joga relaksacyjna
Relaksacja (savasana) to nieodłączny element praktyki jogi. Może być wykonana w każdym momencie, a na pewno warto zakończyć nią ćwiczenia. W tym stanie skupiamy się na rozluźnieniu każdej części ciała.
Relaksacja pomaga wejść w głęboki stan odprężenia, zarówno ciała, jak i umysłu. Organizm w stanie relaksu dostaje jasną informację, że przyszła pora na zwolnienie i pełne zregenerowanie. Pozwala to na stworzenie poczucia wewnętrznego spokoju, o które trudno w stresujących sytuacjach.
Trening Jacobsona – na czym polega?
Joga na stres zatem może zostać uznana za naturalną i bezpieczną terapię i to nie tylko na stres, ale też niepokój, stany lękowe, a nawet nerwicę. Asany:
- dotleniają każdą komórkę organizmu
- redukują napięcie
- usuwają zmęczenie, będące objawem stresu
Joga relaksacyjna poprzez pracę z ciałem, oddechem i umysłem pomaga odbudować równowagę psychiczną i emocjonalną. Działa odprężająco, a jednocześnie energetyzująco. Zapewnia osiągnięcie wewnętrznej harmonii. To jeden z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem.