Zamiast tracić czas i energię na głoszenie wzniosłych haseł o tym, jak ważna jest ekologia i życie zgodnie z zasadą Zero Waste, zacznij działać w swojej kuchni. Każdą zbędną ilość jakiegoś produktu, można zmienić w pyszne danie lub smaczny dodatek do innego dania. Oto kilka wskazówek jak stworzyć ekologiczną, bezodpadową kuchnię i nie marnować jedzenia.
Spis treści
Nie marnuj jedzenia – jak ograniczyć wyrzucanie żywności?
1. Planuj zakupy
Często kupujemy za dużo, na zapas, jakby bojąc się, że będziemy głodować. Takie myślenie doprowadza niestety do marnowania żywności.
Planowanie posiłków na cały tydzień a co za tym idzie zaplanowanie zakupów, to pierwszy krok do unikania resztek w kuchni.
2. Wprowadź dzień czyszczenia lodówki
Taki dzień ustal na koniec tygodnia, tuż przed robieniem zakupów na kolejny tydzień. Bazuj w tym dniu na resztkach z poprzednich dni i staraj się nic nie dokupywać. Motywuj się do gotowania z tego co już masz, testując różne przepisy. Najlepiej sprawdzają się w takiej sytuacji, zapiekanki, gulasze i zupy.
Jadłodzielnia – czym jest i gdzie podzielić się jedzeniem w Polsce?
3. Przechowuj żywność w odpowiedni sposób
Warzywa więdną w lodówce, psują się też pozostawione na blacie, dlatego warto zainwestować w kilka próżniowych pojemników na żywność. Wędliny i ser włożone do własnych pojemników, mogą być przechowywane w lodówce dłużej.
Jeżeli np. do kanapek zużywasz pół ogórka, drugie pół zamknij w szklanym pojemniku i schowaj do lodówki. Świeże mięso i ryby, również przechowuj w szklanych opakowaniach, zapobiega to także rozwojowi bakterii.
4. Gotuj mniejsze porcje
Często gotujemy więcej ryżu, kaszy czy makaronu, ale potem gdy wyschną nikt nie chce ich jeść. Pół biedy, gdy mamy jakieś zwierzęta na utrzymaniu, bo wtedy można im dać resztę.
Lepiej więc dobrze zaplanować wielkość porcji, poznając wcześniej możliwości domowników.
5. Rób kiszonki
Kiszonki zawierają mnóstwo witamin, choćby C, B12, B6. Kisić można praktycznie wszystko, np. ogórki, kapustę, buraki, pomidory, cebulę, cytryny, jabłka.
W bezodpadowej kuchni chodzi o to, by nic się nie zmarnowało, dlatego najlepsze są kiszonki z mieszanki warzyw, których mamy w nadmiarze.
6. Rób przetwory
Pasteryzacja w słoikach, to kolejny sposób na zagospodarowanie dużych ilości warzyw i owoców, których nie jesteśmy w stanie przejeść na bieżąco.
Zazwyczaj pasteryzujemy przy użyciu cukru, który jest naturalnym konserwantem. Można też janginizować przetwory, czyli pasteryzować, dodając odrobinę soli i wody zamiast cukru. Takie przetwory są mniej kaloryczne, przez co zdrowsze. Mam tu na myśli nie tylko dżemy, ale również soki, kompoty, sosy, ketchupy i potrawki.
7. Zamrażaj większe porcje
Czasami można ugotować większy obiad na kilka dni, poporcjować go i zamrozić. Praktycznie wszystkie dania można zamrozić, wyjątek stanowią kasze, makarony i ziemniaki. Po rozmrożeniu zmieniają się w nieapetyczną papkę.
Można też mrozić warzywa i owoce, trzeba je wcześniej oczyścić, obrać i pokroić na kawałki, by mieć gotowe porcje do ugotowania obiadu czy upieczenia ciasta. To samo dotyczy chleba. Mrozimy pokrojony. Rano takie zamrożone kromki możemy włożyć do piekarnika na trzy minuty i mamy, pachnący, świeży chleb na kanapki.
Zobacz również: Jak mrozić grzyby? Jak je wykorzystywać? Wypróbuj wykwintne przepisy autorstwa Agnieszki Żelazko
8. Susz jedzenie
Co można suszyć?
- Grzyby – suszone wspaniale wzbogacają smak gotowanych potraw.
- Owoce, takie jak jabłka, truskawki, porzeczki, gruszki, morele, banany, śliwki – suszone to idealna przekąska.
- Papryczka chili – suszona to uniwersalny dodatek do zup i mięs.
- Zioła: tymianek, majeranek, pokrzywa, szałwia, rumianek i wiele innych. Związujemy je sznurkiem za łodygi i wieszamy liśćmi do dołu.
- Natki warzyw korzeniowych – pietruszki, marchwi, buraków, selera, suszone są świetną przyprawą.
9. Kompostuj
Aż 40% odpadów domowych to odpady kuchenne, a kompostowanie to kolejny sposób ich zagospodarowania. Poprzez kompostowanie uzyskujemy najcenniejszy nawóz dla roślin, a do tego nie dopuszczamy do spalania materii organicznej w spalarni.
Kuchnia zero waste
Stosując się do wszystkich powyższych zasad robisz duży krok w kierunku bezodpadowej kuchni. Marnowanie pożywienia to nie tylko trwonienie pieniędzy, to przede wszystkim ogromne starty zasobów naturalnych. Jak zostało wspomniane, wyrzucając kg ziemniaków, marnujemy 300 litrów wody, wyrzucając kg wołowiny to już nawet 10 tysięcy litrów wody, a dochodzi do tego jeszcze praca ludzi.
Pamiętajmy, że nawet najlepsze planowanie zakupów nic nie da , jeśli nie wiemy jak wykorzystać resztki z dnia poprzedniego.
Każdą zbędną ilość jakiegoś produktu, można zmienić w pyszne danie lub smaczny dodatek do innego dania, dlatego pobawmy się w bezodpadową kuchnię.